Ako vybrať elektrokolobežku

Elektrické kolobežky sa stali bežnou súčasťou všetkých väčších miest. Názory na ne sa rôznia, majú mnoho odporcov i priaznivcov. V dnešnom nákupnom radcovi si elektrokolobežky poriadne preklepneme. Povieme si, aké typy elektrokolobežiek sú k dostaniu, ako sa riadi, nabíja, čo treba spĺňať v rámci legislatívy. Pomôžeme vám tiež vybrať tú najlepšiu elektrokolobežku pre vaše potreby a pridáme aj recenzie na najpredávanejšie modely elektrokolobežiek.

Elektrokolobežka predstavuje bežnú kolobežku, ktorú poznáme z detských rokov. Na rozdiel od nej je však poháňaná elektrickým motorom, ktorý je potrebné pravidelne nabíjať – potom vás povezie bez odrážania. Dá sa využívať ako v meste, tak v členitejšom teréne aj mimo zástavby. Ovláda sa veľmi jednoducho a v priemere má dojazd 35 km. Sú však aj drahšie a výkonnejšie modely, ktoré prejdú aj 100 km na jedno nabitie.

Recenzie elektrokolobežiek

NázovCelkom
1.Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2Zistiť cenu
91%
2.Xiaomi Mi Scooter 3Zistiť cenu
90%
Recenzia
3.Xiaomi Mi EssentialZistiť cenu
85%
4.Sencor Scooter OneZistiť cenu
85%
5.Cecotec Bongo Z OFF RoadZistiť cenu
81%
6.City Boss RX5Zistiť cenu
79%

Elektrokolobežky pomaly ale iste plnia ulice väčších miest, či už sa vám to páči alebo nie. Poďme sa spoločne pozrieť na niektoré konkrétne modely. Napísali sme recenzie na päť najobľúbenejších elektrokolobežiek, pri ktorých sme sa zamerali na všetky dôležité aspekty ako je rýchlosť, váha, výkon aj dojazdová vzdialenosť. Ktorá elektrokolobežka bude víťazom testu?

Xiaomi Mi Essential

Typmestská
Výkon250 W
Max. rýchlosť20 km/hod
Nosnosť100 kg
Dojazdová vzdialenosť20 km
Hmotnosť12 kg
Skladaciaáno
Bluetootháno

Jedna z najobľúbenejších elektrokolobežiek je určite Xiaomi Mi Essential. Model je vhodný primárne do mesta, nedisponuje sedadlom ani špeciálnym vybavením – má však pomerne silné predné svetlo pre nočnú jazdu. Nie je vhodná pre dve osoby z dôvodu nízkej nosnosti. Jednoduchý model je vybavený bezkomutátorovým elektromotorom, ktorý má priemerný výkon 250 W. Kolobežka zvláda max. rýchlosť 20 km/hod, čo je skôr podpriemerná hodnota. Väčšina modelov jede aspoň 25 km/hod. Na druhú stranu vďaka tomu nemusíte riešiť registráciu alebo vodičský preukaz, tento typ elektrokolobežky vodičák nevyžaduje. Z toho vyplýva aj fakt, že je vhodná aj pre nevodičov, deti a menej náročných jazdcov.

Model Xiaomi má kapacitu batérie 5 200 mAh a dojazdovú vzdialenosť 20 km. To nie sú príliš slávne hodnoty, jedná sa skrátka o kolobežku vhodnú do mesta a na zdolávanie kratších vzdialeností medzi miestami, kde ju budete môcť dobíjať. Nabíjanie prebieha pomocou nabíjačky zo zásuvky a dobíjanie trvá cca 5 hodín (vždy záleží, ako veľmi je batéria vyšťavená). Že je prístroj nabitý, spoznáte vďaka LED diódam, ktoré sa z červenej (nabíjania) zmenia na zelenú.

Kolobežka Xiaomi sa riadi dobre a ľahko to zvládnu aj menej skúsení jazdci. Zrýchľovanie prebieha pomocou páky pre akceleráciu, ktorú nájdete na riadidlách. Pre ľahšie udržanie stálej rýchlosti je vybavená tempomatom. Pre prehľadnosť jazdy určite využijete minimalistický displej umiestnený uprostred riadidiel, ktorý ukazuje rýchlosť, stav batérie, bluetooth pripojenie a ďalšie. Kolobežku teda môžete prepojiť s aplikáciou Mi Home, pomocou ktorej môžete sledovať štatistiky z jazdy, stav batérie, prepínať rýchlostný režim, ovládať predné svetlo, upgradovať firmware a samozrejme svoj stroj zamykať.

 

Pokiaľ sa týka brzdenia, je táto kolobežka vybavená dvojitým brzdným systémom – vzadu má kotúčovú brzdu, vpredu potom E-ABS protiblokovací brzdový systém. Všetko sa aktivuje súčasne brzdovou páčkou na riadidlách. Určite poteší aj systém rekuperácie KERS, ktorý brzdením zvyšuje výdrž batérie.

Kolobežka má menšie kolesá s priemerom 8,5“ z odolného materiálu. Kolesá sú nafukovacie, ale menšie a tvrdšie, sú preto vhodné hlavne na rovné asfaltové plochy. Zvládne však aj jazdu na kockách či po trávniku. Na výrobu kolobežky bol použitý hliník, materiál menej odolný, ale veľmi ľahký. Celý stroj tak váži iba 12 kg, dá sa zložiť. Počítajte však s nižšou nosnosťou iba 100 kg.

Zistiť cenu

Cecotec Bongo Z OFF Road

Typterénna
Výkon500 W
Max. rýchlosť25 km/hod
Nosnosť120 kg
Dojazdová vzdialenosť45 km
Hmotnosť28 kg
Skladaciaáno
Bluetoothnie

Kolobežka Cecotec Bongo Z OFF Road bude parádnou voľbou pre všetkých náročnejších jazdcov, ktorí hľadajú odolný stroj. Uplatní sa ako v meste, tak v náročnejšom teréne. Kolobežka zvládne zviezť aj dvoch ľahších jazdcov (deti). Motor o sile 500 W je situovaný do zadnej časti kolobežky, takže je pocit z jazdy lepší a stabilnejší. Elektrokolobežka do terénu je vybavená zvončekom, stojanom a predným polohovateľným aj zadným brzdovým svetlom.

Hoci sa jedná o silnejší prístroj, jeho maximálna rýchlosť je zastropovaná na 25km/hod. Vďaka tomu nie je nutné vlastniť vodičské oprávnenie ani kolobežku registrovať. Dojazdová vzdialenosť 45 km už povoľuje dlhšie výlety. Kapacita batérie je 10 000 mAh a dobijete ju zhruba za 6 hodín. Navyše je vyberateľná, takže ju je možné dobíjať zvlášť a v prípade potreby ju je možné po dlhšej dobe nahradiť novým kusom. Model bohužiaľ nie je vybavený systémom rekuperácie – pri brzdení nedobíja.

Elektrická kolobežka Cecotec zrýchľuje prostredníctvom akceleračnej páčky. V ponuke sú 3 typy režimov – eco režim, komfortný režim a športový režim. Tempomat pomáha udržať stálu rýchlosť. Kolobežka má dosť silný motor, preto na nej spočiatku jazdite opatrne a s úctou, určite si nezabudnite helmu na elektrokolobežku. Hravo zvládne aj kopce. Rýchlosť, stav batérie, prejdenú vzdialenosť či konfiguráciu môžete sledovať na displeji palubného počítača.

Model je vybavený dvoma typmi bŕzd – predné a zadné koleso majú kotúčovú brzdu ovládanú páčkou na riadidlách, ďalej na zadnom kolese nájdete nášľapnú brzdu, ktorá slúži skôr na núdzové brzdenie. Veľkým plusom tohto modelu sú terénne kolesá so silnejšou vzorkou, ktoré zvládnu jazdu aj v lese, v náročnejšom teréne, v kalužiach či blate. Samozrejme treba v tomto teréne počítať s nižšou rýchlosťou. Kolesá sú nafukovacie, bezdušové s priemerom 12”.

Kolobežka do terénu je skladacia, zložiť ju zvládnete do 3 sekúnd. Zároveň je jej konštrukcia veľmi odolná, o čom svedčí aj váha 28 kg. Je vyrobená z legovanej ocele, podložka je potom z bambusového dreva a je príjemne tvarovaná. Nosnosť 120 kg bude bohato stačiť aj ťažším jedincom.

Zistiť cenu

Sencor Scooter One

Typmestská
Výkon350 W
Max. rýchlosť25 km/hod
Nosnosť120 kg
Dojazdová vzdialenosť25 km
Hmotnosť12,5 kg
Skladaciaáno
Bluetootháno

 

Kolobežka v Česku sídliacej značky Sencor, Scooter One patrí medzi výkonnejšie mestské kolobežky. Rovnako ako väčšina iných je skladacia, disponuje bežnými doplnkami ako LED osvetlenie či zvonček. Čím sa však odlišuje od bežnej mestskej klasiky, je motor s výkonom 350 W, ktorý je naozaj pomerne silný, a tak prístroj vyjde bez problémov aj 15 ° stúpania.

Kolobežka opäť dosahuje rýchlosť 25 km/hod, môžu na nej jazdiť aj deti. Kapacita batérie je skôr priemerná – 7 500 mAh, nabitá za 4-5 hodín. Dojazdová vzdialenosť s kolobežkou je 25 km, čo na bežné jazdenie určite stačí. Navýšiť batériu navyše môžete rekuperáciou. Bohužiaľ podľa návodu má batéria životnosť iba 500 nabití. To je však daň za nízku cenu kolobežky.

Riadenie kolobežky je ľahké a pohodlné. Rýchlosť ako obvykle zvyšujete pomocou páčky na riadidlách, rovnako tak funguje aj brzdenie. Model je vybavený dvojitou brzdou – kombinuje mechanické kotúčové brzdy s elektrickým brzdením. Pre jednoduchšie riadenie má zabudovaný tempomat. Na displeji potom vidíte rýchlosť, stav batérie a ďalšie informácie. Kolobežku je možné prepojiť pomocou Bluetooth s aplikáciou, ktorá vám poskytne viac informácií, štatistík a poskytne aj možnosť uzamknutia.

Čo sa týka koliesok, je prístroj vybavený 8,5” protišmykovými pneumatikami s tlmením, ktoré sa nenafukujú. Pokiaľ ale s kolobežkou vyjdete na dlažobné kocky alebo nerovný terén, pripravte sa na hlasité poskakovanie zadného blatníka, ktoré bude veľmi nepríjemné. Lepšie sa jej darí na rovnom povrchu. Hmotnosť kolobežky je iba 12,5 kg, pričom nosnosť je 120 kg. Ako hlavný materiál výrobcovia použili hliník. Kolobežka je vzhľadom na svoju nízku cenu výbornou voľbou v ohľade cena/výkon.

Zistiť cenu

City Boss RX5

Typmestská
Výkon500 W
Max. rýchlosť35 km/hod
Nosnosť100 kg
Dojazdová vzdialenosť35 km
Hmotnosť17,3 kg
Skladaciaáno
Bluetoothnie

   

Elektrická kolobežka City Boss RX5 je typovo mestská kolobežka, ktorá jazdí výborne po rovných asfaltových povrchoch. Disponuje bežnými doplnkami, ako sú predné a zadné svetlo či zvonček. Kolobežka je skladacia, takže do mesta veľmi praktická.

Model sa môže pochváliť dosť silným motorom na pomery mestskej kolobežky – má výkon 500 W, čo je dvakrát toľko ako býva štandardom. Maximálna rýchlosť stroja je 35 km/hod, čo už je poriadne rýchla jazda. Kapacita batérie je 13 000 mAh, čo je dobrý výsledok, kolobežka tak zvládne dôjsť až 35 km ďaleko. Akumulátor je treba pripojiť k prenosnej nabíjačke, ktorú zapojíte do 220V zásuvky. Nabije sa za 5-7 hodín. Bohužiaľ kolobežka nie je vybavená systémom rekuperácie.

Na riadenie tohto prístroja je potrebné byť skúsenejším vodičom – vie ísť naozaj rýchlo, odpich má svižný. Ovládanie rýchlosti prebieha klasicky cez páku u riadidiel, pre stabilnú rýchlosť je možné využiť tempomat. Vašu rýchlosť, stav batérie a ďalšie hodnoty môžete sledovať na paneli s displejom. Zaujímavosťou je USB port, pomocou ktorého môžete z batérie kolobežky dobíjať napríklad telefón. Kolobežka brzdí pomocou zadnej kotúčovej brzdy ovládanej pákou. Iný systém brzdy nemá, čo je celkom mínus. Vybavená je kolesami s priemerom 8”, pričom predná pneumatika je nafukovacia a zadná pevná, obe vybavené tlmičom a blatníkmi. Nie je preto veľmi vhodná do nerovných terénov mimo mesta.

Kolobežka je vyrobená z leteckého hliníka, napriek tomu je ale pomerne ťažká. Váži celých 17,3 kg a síce je skladacia, ale dosť sa prednesie. Robustnejšia konštrukcia však viac vydrží. Nosnosť je pritom len 100 kg, takže jazdu vo dvoch ľuďoch skôr nezvládne. Zaujímavosťou je možnosť dokúpenia sedátka, ktoré stojí cca 70 €.

Zistiť cenu

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Typmestská
Výkon300 W
Max. rýchlosť25 km/hod
Nosnosť100 kg
Dojazdová vzdialenosť45 km
Hmotnosť14,2 kg
Skladaciaáno
Bluetootháno

   

Vylepšená elektrická kolobežka Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 je opäť mestským zástupcom. Disponuje bežnými doplnkami ako je stojan či predné a zadné svetlo. Jej konštrukcia je skladacia.

Môže sa pochváliť motorom s výkonom 300 W, čo je ľahší nadpriemer a prístroj tak jazdí svižnejšie. Maximálna rýchlosť je potom 25 km/hod. Veľkým bonusom je poriadna batéria s kapacitou 12 800 mAh, ktorá vás dovezie až 45 km na jediné nabitie. To je veľmi slušná hodnota. Nabíjanie prebieha pomocou nabíjačky pripojenej do siete, ktorá zvládne batériu nabiť už za 5 hodín, čo je úctyhodné. Systém rekuperácie ponúka možnosť navýšenia kapacity batérie pri brzdení.

Riadenie kolobežky si rýchlo osvojíte. Zrýchľuje sa na pravej strane riadidiel pomocou prstienka pri palci, nie je nutné otáčať celým riadidlom ako pri motorke. Na ľahšie udržanie rýchlosti potom poslúži tempomat. Model je vybavený displejom, kde vidíte vašu rýchlosť, stav batérie atď. Ďalšie informácie získate z mobilnej aplikácie, pretože kolobežku môžete prepojiť pomocou Bluetooth s telefónom. Takto je možné kolobežku tiež zamknúť.

Aby ste neprišli k nehode, je model vybavený dvojicou bŕzd – na zadnom kolese má kotúčovú brzdu, prednú brzdí systém E-ABS. Oboje ovládate pákou pri riadidlách. Kolesá sú veľkosti 8,5”, pneumatiky zvládajú tlmiť drobnejšie nerovnosti a sú protišmykové. Pneumatiky sú nafukovacie, bezdušové.

Kolobežka je vyrobená z leteckého hliníka a je celkom ľahká – 14,2 kg sa dá aj sem tam preniesť ručne, v zloženom stave. Nosnosť je klasických 100 kg ako u ďalších Xiaomi kolobežiek, neodporúča sa preto jazdiť na nej v dvoch osobách. Celkovo sa jedná o cenovo prívetivú kolobežku s veľkým dojazdom a silnejším motorom, ktorá v meste určite nesklame.

Zistiť cenu

Výber elektrokolobežky

Pokiaľ vás elektrické kolobežky zaujali a radi by ste si jednu zaobstarali pre vlastnú potrebu, pred nákupom si položte tieto dôležité otázky.

Kam budete s kolobežkou jazdiť?

Než sa pustíte do vyberania, zamyslite sa, kam budete s kolobežkou najčastejšie jazdiť. Bude to do zamestnania alebo do školy po asfalte, v meste v rámci pár kilometrov? Potom budú stačiť kolobežky s menšími kolieskami, nižším výkonom aj výdržou batérie. Pokiaľ ale hľadáte stroj do terénu, chcete vyrážať na niekoľkohodinové výlety, nezaobídete sa bez väčších priemerov kolies, poriadneho výkonu aj veľkej kapacity batérie.

Pre koho kolobežku kupujete?

Dospelý človek má viac skúseností s jazdou na podobných strojoch, môžete preto siahnuť po kolobežke s vyšším výkonom. Ak ale chcete zaobstarať kolobežku dieťaťu alebo niekomu v dôchodkovom veku, zvážte bezpečnejšie modely s nižšou rýchlosťou a jednoduchými ovládacími prvkami. Postačí model s nízkym výkonom a ľahšou hmotnosťou.

Typy elektrických kolobežiek

Elektrických kolobežiek je v predaji veľké množstvo. Na ktoré druhy narazíte najčastejšie?

Elektrické kolobežky do mesta

V meste sa treba pohybovať obratne, preto majú tieto modely menšie a pevné kolieska s priemerom zhruba 13 cm, ktoré sú rýchle a zároveň umožňujú ľahšiu manipuláciu pri jazde na ceste či na chodníku. Pretože mestá bývajú vybavené nabíjacími stanicami alebo kolobežku môžete nabiť pri sebe doma, nie je potrebné kupovať model s veľkou kapacitou batérie. V zastavaných častiach väčšinou nájdete hladký asfalt alebo chodník, vystačíte si preto s modelom v nižším výkonom. Ten sa pohybuje okolo 350 W. Dojazdová vzdialenosť takejto mestskej kolobežky je potom zhruba do 25 km.

Príklady elektrických kolobežiek do mesta: Xiaomi Mi Essential, Sencor Scooter One, Lenovo M2.

Terénne elektrické kolobežky

K dispozícii sú na trhu aj odolné modely, ktoré zvládnu jazdiť v náročnejšom teréne. Ich kolieska sú väčšie a gumové, aby bola jazda po hrboľatom povrchu pohodlná. Také kolieska zvládnu v pohode aj nespevnené cesty. Čo sa výkonu týka, siahnite po modeli, ktorý má okolo 500 W, ale lepší je viac. Určite sa zamerajte na dojazdovú vzdialenosť, ktorá býva okolo 50 km. V teréne dnes ťažko nájdete dobíjacie stanice. Vozítka sú váhovo ťažšie, čo im zaisťuje lepšiu stabilitu. Sú príkladom elektrokolobežiek pre dospelých, pretože vyžadujú väčšie skúsenosti.

Príklady terénnych elektrických kolobežiek: Wolf King+ SK EDITION, Kugoo G-BOOSTER, Dualtron Storm.

Elektrické kolobežky pre deti

Od nepamäti boli kolobežky určené hlavne deťom, preto aj ich elektrické verzie majú vlastnú sekciu. Modely pre deti sú menšie a ideálne sú vybavené riadidlami, ktoré majú nastaviteľnú výšku. Niektoré modely môžu mať aj sedátko. Detské elektrické kolobežky sú ľahšie, aby sa deťom ľahko ovládali. Výkonnostne sa pohybujú v priemere okolo 100 W. Záleží vždy na veku dieťaťa.

Príklady kolobežiek pre deti: Kolobežka inSPORTline Discola, Ninebot eKickscooter ZING E8, Elektrokolobežka pre deti AERIUM E-FOX.

Elektrokolobežky pre seniorov

Pre osoby dôchodkového veku predstavujú elektrokolobežky výbornú možnosť dopravy. Jazda na nich nie je namáhavá a po prvotných nákladoch ani drahá. Kolobežky pre seniorov majú samozrejme sedátko, často košík a tiež odpružené kolesá, ktoré lepšie zvládajú výmole. K dostaniu sú aj elektrotriekolky, ktoré sú stabilnejšie a bezpečnejšie.

Príklady kolobežiek pre seniorov: FOLD 3 LI-ION, Elektrická kolobežka W-TEC Billar 500W 12″, Elektrokolobežka AERIUM ECOSEAT P04.

Dámske elektrické kolobežky

Elektrokolobežky pre ženy sa nie príliš líšia od všeobecných modelov. Záleží hlavne na vašom vkuse a na tom, čo od modelu očakávate. Všeobecne budú dámy voliť kolobežky nižšej váhy, aby sa s nimi príliš nenadreli. Pravdepodobne nebudú potrebovať prístroj s extrémnym výkonom a svoju rolu bude určite hrať aj dizajn a farebné prevedenie.

Príklady elektrokolobežiek pre ženy: ELEKTROKOLOBEŽKA ENERO TESORO 350W 85MM, ELEKTROKOLOBEŽKA SPOKEY CHEETAH – K926753, Elektrická kolobežka VeGA VIRON XL-700PRO drevo

Chopper kolobežky

Samostatnú kapitolu tvorí chopper elektrokolobežky, ktorým sa hovorí aj harley kolobežky. Vo svojej podstate predstavujú už niečo ako elektrický skúter. Poznávacím znamením sú široké gumové kolesá s väčším priemerom, ktoré zaisťujú pohodlnú jazdu aj v teréne. Elektrické choppery sú off road a vziať ich môžete aj na nespevnené povrchy. Ďalej sú vždy vybavené sedadlom, takže sa na nich jazdia pohodlne. Výkon týchto modelov býva vysoký, cca okolo 1500 W rovnako ako nosnosť. Choppery zvládajú rýchlosť 45 km/h a dojazdovú vzdialenosť do 45 km. Ide aj o dizajnovú záležitosť, ktorá na seba vie upozorniť. Cenovo sú drahšie, avšak oproti spaľovaciemu motoru majú elektrochoppery extrémne nízke prevádzkové náklady.

Príklady chopper elektrokolobežiek: Elektrická kolobežka EcoWheel GR0, SUPER CHOPPER ECO HIGHWAY 2000W, Tmax Scooter EEC XR05 Chopper.

Skladacie elektrické kolobežky

Veľmi praktické kolobežky sú tie, ktoré môžete po skončení jazdy zložiť. Skladacie modely sa najviac hodia do mesta, kde ich môžete po dojazde vziať pod pažu a nastúpiť na električku alebo ich vložiť do kufra auta. Zloženie sa hodí aj v prípade, že nemáte doma veľký úložný priestor. Aby sa kolobežka nezložila sama od seba, je vybavená množstvom poistiek, a je teda bezpečná.

Príklady skladacích elektrokolobežiek: Joyor Y10, inSPORTline Aucklando 6,5, Sencor Scooter One.

Kolobežky so sedátkom

Sedátko umožňuje lepšiu stabilitu a samozrejme aj pohodlie. Elektrokolobežky so sedadlom sú vhodné pre dlhšie jazdy, pre seniorov aj pre deti. Kvôli nemu je však kolobežka ťažšia a menej skladná.

Príklady elektrických kolobežiek so sedátkom: AERIUM ECOSEAT P04, HECHT COCIS ZERO BLACK e-skúter, W-TEC Skootie Pro II 8″ so sedlom.

Výhody elektrokolobežky

Elektrické kolobežky majú veľa výhod, medzi najväčšie patria:

  • Rýchlosťna bicykli sa priemerná rýchlosť pohybuje okolo 20 km/hod. S elektrokolobežkou môžete ísť až 50 km/hod.
  • Nulová námaha – či už ste po úraze, unavení z predchádzajúceho trénovania či choroby, nie ste vo forme alebo sa vám jednoducho a jednoducho nechce športovať, môžete nasadnúť a ísť. Nespotíte sa a dámy môžu ísť bez obáv v sukni.
  • Nízka cena za prevádzku – Zaobstarať si kolobežku niečo stojí, ďalej sú však náklady veľmi nízke. V porovnaní so spaľovacími motormi skútra vychádza kolobežka oveľa lepšie.
  • Skladnosť – malú kolobežku môžete vziať všade so sebou, aj do MHD alebo reštaurácie.

Vlastnosti, na ktoré sa pri výbere elektrokolobežky zamerať

Aké vlastnosti majú elektrokolobežky?

Materiál rámu

Najčastejšie sa pri kolobežkách stretnete s duralom (ľahký, ale pevný materiál), hliníkom alebo oceľou. Všetky poskytujú bezpečnosť aj dobrú výdrž. Pokiaľ budete kolobežku často prenášať a zdvíhať, vyberte si duralovú, ktorá však menej tlmí otrasy. Pevná oceľová viac vydrží, ale prednesie sa.

Rýchlosť, výkon a dojazdová vzdialenosť

Zásadná vlastnosť, ktorá vás bude pri výbere zaujímať je rýchlosť. Bežné elektronické kolobežky vedia jazdiť rýchlosťou až 50 km/hod, čo je dvakrát tak rýchlejšie ako rýchla jazda na bicykli. Nepreceňte sa preto a naučte sa svoju kolobežku dobre ovládať! Prevažná väčšina modelov na trhu však dokáže vyvinúť rýchlosť medzi 25-35 km/hod. Rýchlosť stroja sa odvíja od výkonu, ktorý môžeme rozdeliť do troch kategórií:

  • Výkon 100 W – elektrokolobežky sú vhodné pre deti.
  • Výkon 100 – 350 W – také modely sa odporúčajú pre začiatočníkov a pre jazdenie po meste.
  • Výkon nad 350 W – vhodný pre náročnejšie a skúsenejšie osoby, patria sem napr. obľúbené chopper kolobežky.

Podstatnou vlastnosťou je aj dojazdová vzdialenosť, ktorá je závislá na kapacite batérie. Najčastejšími zástupcami sú kolobežky s dojazdovou vzdialenosťou 10-30 km, čo pre väčšinu ľudí bohato stačí. Tie lepšie zvládnu dôjsť až 45 km pri plnom nabití. Doba nabíjania sa samozrejme líši podľa kapacity batérie, počítajte však s časom 2-6 hodín. Dobíjanie robíte pomocou nabíjačky na elektrokolobežku, ktorú zapojíte do siete a káblom potom prepojíte s kolobežkou. Pozorujte si, aby bola nabíjačka kompatibilná s vašim modelom!

A čo robiť, aby vám batéria vydržala čo najdlhšie? Jazdite pokojne, stálou rýchlosťou a miernejším terénom. Pomocou vám nech aj tempomat, ktorý udržuje stálu rýchlosť a veľa kolobežiek ho má vo svojej výbave. Dojazdovú vzdialenosť samozrejme ovplyvňuje aj hmotnosť jazdca alebo protivietor.

Dobrá rada: Zaujímajte sa o umiestnenie batérie u vašej elektrickej kolobežky obzvlášť, pokiaľ ju budete často prenášať. Pre tieto prípady je lepšie zaobstarať stroj s batériou na prednej náprave, kde vám nebude zaviazať a bude sa vám s ňou lepšie manipulovať.

Na trhu nájdete aj e kolobežky s výrazne vyšším výkonom a rýchlosťou. Stretnúť sa môžete s modelmi, ktoré zvládnu ísť aj 100 km/h do vzdialenosti 150 km, tie už ale patria do úplne inej cenovej relácie.

Nosnosť elektrokolobežky

Vzhľadom na to, že kolobežky boli predtým určené prevažne pre deti, museli moderné stroje prejsť aj zmenou v oblasti nosnosti. Nič sa nebojte, dnešné kolobežky zvládnu veľa. Dôležité je brať do úvahy aj hmotnosť vecí, ktoré so sebou prevážate. Pokiaľ by ste odporúčanú nosnosť prekročili, kolobežke sa zníži výkon a môžete ju úplne odvariť. Nosnosť sa pohybuje od 50 kg až po 200 kg.

S nosnosťou súvisí aj možnosť využiť elektrokolobežku pre dvoch. Pokiaľ ju chcete takto využívať, poobzerajte sa po modeli s vysokou nosnosťou a širokou a dlhou stúpačkou, na ktorú sa zmestia dvaja ľudia za seba. Jeden sa drží riadidiel, druhý potom pása osoby pred sebou.

Hmotnosť prístroja

Pokiaľ zvolíte ľahkú kolobežku, bude sa vám ľahko ovládať a prenášať. Také kúsky sa hodia najviac do mesta a pre deti – ich váha sa pohybuje medzi 8 až 10 kg. Naopak, čím ťažšiu kolobežku zvolíte, tým stabilnejšia bude, a navyše sa môžete tešiť na vyššiu rýchlosť aj výdrž. Tieto modely sú vhodnejšie do terénu.

Rozmery kolobežky

Budú vás zaujímať, pokiaľ hodláte kolobežku prepravovať v aute alebo skladovať v skrini. Pri skladacích kolobežkách si určite zistite aj rozmer v zloženom stave. Ďalej by ste si mali postrážiť výšku riadidiel – tá by mala zodpovedať polovici výške postavy. Dôležitá je aj veľkosť stúpadla – pre dospelého je vhodný rozmer cca 40 x 11 cm, pokiaľ chcete jazdiť s nohami vedľa seba, poobzerajte sa po širšom nášľape.

Čo ďalšie si postrážiť

Nezabudnite si tiež postrážiť:

Kolieska

Ako sme spomenuli v úvode, kolieska hrajú veľkú rolu. Malé kolieska sa ľahšie ovládajú a lepšie s nimi môžete reagovať na prekážky, zároveň však veľmi dobre nezvládajú nerovný terén. Elektrokolobežky s veľkými kolesami idú rýchlejšie, ale ovládajú sa horšie.

Mimo veľkosť sa zaujímajte aj o materiál a tvrdosť. Tvrdé kolieska sa najčastejšie vyrábajú z polyuretánu a skvele si sadnú s cyklotrasami a chodníkmi. Takú kolobežku nikdy nepichnete, ale každý kamienok s ňou bude cítiť. Nafukovacie gumové kolieska sú oproti nim o dosť pohodlnejšie, a sú tak lepšie do terénu. Riešiť sa u nich oplatí aj dezén – čím hlbšie, tým lepšie odvádza vodu a jazda na mokrej vozovke bude bezpečnejšia. Zároveň sú však tieto kolesá hlučnejšie a nezvládajú svižne zrýchliť.

Brzdy

Kolobežky môžu mať brzdu na zadnom kolese, ktorá sa mechanicky našliapne. Ďalšou možnosťou je kotúčová brzda, ktorá sa ovláda páčkami na riadidlách. Najmodernejšie sú potom elektrické brzdy, ktoré plynulo zastavia stroj. Nie je ale práve pohotová, a pokiaľ sa vám pri jazde vybije batéria, bude nefunkčná. Z tohto dôvodu býva často kombinovaná s mechanickou variantou.

Riadidlá

Čím širšie riadidlá kolobežka má, tým bude jazda stabilnejšia a pohodlnejšia. Na riadidlách tiež ovládate rýchlosť – buď nimi otáčate ako na motorke, alebo ju regulujete primontovanou páčkou. Niektoré modely majú gyroskopické riadenie, pri ktorom rýchlosť regulujete nakláňaním riadidiel.

Funkcie a príslušenstvo

Kolobežky majú aj najrôznejšie funkcie. Okrem nich tu spomenieme aj dôležité príslušenstvo.

  • Systém rekuperácie – Využíva energiu, ktorá vzniká pri brzdení na dobitie batérie. Vďaka tomuto systému môžete predĺžiť jazdnú dobu vašej kolobežky až o pár kilometrov.
  • Odpruženie – Odpruženie poskytujú samé o sebe už väčšie gumové kolesá. Pokiaľ si ale chcete s kolobežkou užiť trochu väčšie dobrodružstvo, môžete si zaobstarať model s odpruženou vidlicou. V náročnejšom teréne sa vám tak bude jazdiť výrazne lepšie a zvládnete aj najrôznejšie kúsky.
  • Helma – Tá najdôležitejšia vec, ktorú by ste mali k svojej kolobežke dokúpiť je bezpečnostná helma. Kolobežky vedia jazdiť naozaj rýchlo, pohybujete sa s nimi v prevádzke, a pokiaľ nie ste skúsený jazdec, nehoda môže prísť veľmi ľahko. Dbajte preto na svoju bezpečnosť. Prilbu vyberajte podľa vašich preferencií, využiť môžete prilby na bicykel, korčule či skateboard. V teréne sa budú hodiť aj chrániče, na cyklotrasu potom zvonček.
  • Tachometer – Niektoré modely sú vybavené displejom, ktoré ukazujú výkon, rýchlosť aj stav batérie. Ak tachometer chýba, je možné ho dokúpiť.
  • Svetlomety – Dôležité vybavenie, ktoré vám zaistí bezpečnú jazdu aj za tmy. Mimo nich bývajú modely vybavené aj odrazkami alebo LED diódami.
  • Tašky a košíky – Pokiaľ budete na kolobežke prevážať veci, hodí sa vám určite košík alebo špeciálne tašky. Vždy si ale rozmyslite hmotnosť nákladu, nech kolobežku príliš nezaťažíte.
  • Náhradné batérie a ďalšie náhradné diely – Po nejakej dobe sa môže stať, že vaša batéria nevydrží toľko, čo zo začiatku. Batérie do elektrokolobežky je možné kúpiť a vymeniť, ale túto možnosť neponúka každý model. Nepokúšajte sa o to ani sami, radšej zvoľte služby servisu. Pripravte sa na to, že ceny batérií sa pohybujú rádovo v stovkách.

Pokaziť sa na vašej kolobežke môže aj brzda, riadidlá, kolesá a čokoľvek ďalšie. Pre tieto prípady existujú špeciálne opravovne elektrokolobežiek, ktoré vám zaistia aj náhradné diely. Opravu elektrokolobežky je lepšie zveriť profesionálom.

  • Doplnky na choper – Chopper je rozhodne štýlová záležitosť. Rovnako ako klasickej motorke môžete aj svojmu elektro chopperovi urobiť tuning. Zaobstarať môžete napríklad brzdové svetlá, spätné zrkadlá s kostlivcami a krížmi, smerovky alebo štýlové kožené tašky.

Zámok na elektrickú kolobežku

Elektrokolobežka nie je najlacnejšia, preto ju určite zamykajte. Ako zamknúť elektrokolobežku? Využiť môžete zámky podobné ako na bicykel či skúter – masívne reťaze, ktorými stroj pripevníte k pevnej základni. Výrobcovia ale ponúkajú aj špeciálne aplikácie, ktoré si nainštalujete na mobil a pomocou bluetooth tak zamknete motor. K tomu je potrebné, aby vaša kolobežka bola „múdra“ a disponovala bluetooth. Navyše myslite na to, že nie je zas taká ťažká a ľahko ju niekto naloží do auta. Môžete sledovať lokalizáciu, napriek tomu je lepšie kolobežku nenechávať voľne stáť pri dome či prevádzke, ale vždy ju vziať so sebou.

Voľnobežka na elektrokolobežku

Voľnobežka všeobecne slúži na to, aby preniesla hnaciu silu len jedným smerom. Skladá sa z dvoch pohyblivých častí a nájdeme ju na mnohých strojoch. Bežne je súčasťou bicykla, kedy ju počujeme cvakať, keď nešliapeme na pedále a bicykel sa pretáča zotrvačnou silou. Voľnobežka pri elektrokolobežke znižuje odpor motora pri jazde, vďaka čomu sa zvyšuje celkový dojazd. Vďaka nej sa dá elektrokolobežka navyše využiť aj ako bežná odrážacia kolobežka.

Jazda v daždi a v zime na elektrokolobežke

Pohodlné to asi nebude, ale určite sa nemusíte báť jazdiť chladnejšieho počasia alebo jazdy v daždi. Kolobežky majú bezpečnostné prvky typu protišmykovej úpravy na stúpadlu a riadidlách. Napriek tomu však na kolobežke v daždi jazdite opatrne. Pri jazde v zime dávajte pozor na poľadovicu a nezabudnite sa vybaviť rukavicami.

A čo alkohol „za riadidlami“?

Rovnako ako pri jazde za volantom alebo na bicykli zákon nedovoľuje jazdu na elektrokolobežke pod vplyvom alkoholu.

Ako jazdiť na kolobežke?

Spočiatku najskôr bude vaša jazda na elektrokolobežke trochu nemotorná, obzvlášť vtedy, ak ste si zaobstarali výkonnejší stroj. Pre prvú jazdu si preto vyberte prívetivý terén a choďte pomaly. Vždy sledujte cestu a snažte sa spomaliť, keď uvidíte nerovnosť. Zvýšenú pozornosť jazde venujte na mokrej vozovke alebo zľadovatenej ceste. Tiež si postrážte električkové koľaje, užšie koliesko môže zapadnúť do žliabku a spôsobiť nehodu.

Pri rozbiehaní je dobré najprv sa odraziť nohou a potom postupne pridávať „plyn“. Maximálne stúpanie do kopca sa odvíja od výkonu stroja, tento údaj preto hľadajte u vášho konkrétneho modelu.

Pokiaľ sa stane, že sa vám kolobežka vybije počas jazdy, určite sa ju nesnažte znovu naštartovať a vytlačiť z nej maximum, mohli by ste ju tým nenávratne zničiť. Veľká väčšina kolobežiek umožňuje aj jazdu bez pohonu, len sa pripravte, že to vzhľadom na ich hmotnosť nebude ľahké.

Ako na údržbu?

Aby vám kolobežka slúžila čo najdlhšie, venujte zvýšenú pozornosť hlavne kolieskam. Mala by byť čistá a prípadné nerovnosti je nutné zabrúsiť. Nafukovacie pneumatiky potom potrebujú pravidelne dofúknuť a sledovať stav materiálu. Kontrolujte aj funkčnosť bŕzd a uťahujte skrutky, pokiaľ ste si zaobstarali kolobežku skladaciu. Strážte si aj batériu, ktorú by ste nemali nikdy kompletne vybíjať.

Najobľúbenejšie značky elektrických kolobežiek

Týchto vozítok na trhu nájdete naozaj veľa a predajňa elektrokolobežiek je dnes na každom roku alebo internete. Tu je prehľad najobľúbenejších značiek.

Xiaomi

Značka Xiaomi vznikla až v roku 2010, jej produkty ale dnes pozná každý. Zameriava sa výhradne na elektroniku. Možno niekto z vás má od Xiaomi mobilný telefón, bezdrôtové slúchadlá, inteligentné hodinky alebo vysávač. Teraz môžete rozšíriť svoju zbierku o elektrokolobežky Xiaomi. Vo svojom portfóliu má značka modely vhodné do mesta. Kolobežky Xiaomi Mi patria medzi najobľúbenejšie modely pre bežného používateľa. Modelov nezoženiete veľa, môžete sa však na ne spoľahnúť.

Porovnanie najpredávanejších modelov

ModelXiaomi Mi EssentialXiaomi Mi Electric Scooter Pro 2Xiaomi Mi 3
Typmestskámestskámestská
Výkon W250300300
Max. rýchlosť km/hod252525
Nosnosť kg100100100
Dojazdová vzdialenosť km204530
Hmotnosť kg1214,213,2
Skladacianieánoáno

Sencor

Aj značka Sencor do svojej ponuky zahrnula elektrické kolobežky. Okrem domáceho spotrebiča si tak na jej produktoch môžete aj spríjemniť napríklad cestu do práce. Na výber máte z dvoch modelov, čo nie je práve veľa, ale obaja sa tešia dobrému hodnoteniu a príjemnej cene, takže určite stoja a zvážení.

ModelSencor Scooter OneSencor Scooter Two Long Range 
Typmestskámestská 
Výkon W300400 
Max. rýchlosť km/hod2525 
Nosnosť kg120120 
Dojazdová vzdialenosť km2545 
Hmotnosť kg12,516 
Skladaciaánoáno 

Hecht

Firma Hecht sa síce zameriava hlavne na záhradnú techniku, čo sa týka elektrokolobežiek, nezostáva pozadu. Aj od nej si nejakú môžete zaobstarať. Ponuka je logicky obmedzenejšia – nechýbajú ale žiadne zásadné typy. Vyberať teda môžete hlavne z mestských modelov elektrických kolobežiek Hecht.

ModelHecht Cocis ZeroHecht 5199Hecht 5125
Typchoppermestskámestská
Výkon W1 500350250
Max. rýchlosť km/hod453025
Nosnosť kg175100100
Dojazdová vzdialenosť km603015
Hmotnosť kg26,413,510,5
Skladacianieánoáno

Cenové relácie

Elektrické kolobežky nepatria medzi najlacnejšie záležitosti. Rozdeľme si ich podľa ceny do kategórií.

Lacné elektrokolobežky

Sem patria modely určené pre deti, alebo tie, ktoré majú nízky výkon, rýchlosť a krátku dojazdovú vzdialenosť. Najlacnejšiu elektrokolobežku na baterku zoženiete zhruba za dvesto euro. Verzie pre dospelých sa potom pohybujú okolo troch stoviek.

Kvalitné elektrokolobežky

Kolobežky cenovej relácie od 400 do 1 000 eur už ponúkajú slušné modely vhodné aj na dlhšie jazdenie po meste alebo v teréne.

Top elektrokoloběžky

Tie najlepšie modely sa šplhajú aj na cenu až 4 000 eur. Sem patria najrýchlejšie elektrokolobežky, ktoré zvládnu rýchlosť až 100 km/hod a majú dlhý dojazd. Medzi drahšie patria aj choppery a športové kolobežky s vysokým výkonom.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo