Recenzia LG SJ4

Soundbar LG SJ4 je 2.1 kanálový model z roku 2017 (podobne ako LG SJ3), o ktorý je ale medzi užívateľmi stále záujem. Ponúka základné funkcie, slušný výkon 300 W alebo variabilné možnosti pripojenia. Hodí sa skôr pre menej náročných užívateľov, ktorí chcú soundbar využiť najmä pre pripojenie k televízoru. Ak vás tento model zaujal, viac o ňom sa dozviete v nasledujúcom článku.

Parametre

Bluetootháno
Nočný režimáno
Dolby Atmosnie
Multiroomnie
Vstupný výkon (RMS)300 W
Subwooferáno
Výkon subwoofera (RMS)180 W
Systém reproduktorov2.1
Wi-Finie
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBáno
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmáno
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)89 x 5,5 x 8,5
Rozmery subwoofera (Š x V x H)17,1 × 32 × 25,2
Hmotnosť6,6 kg
späť na začiatok ↑

Dizajn a spracovanie

LG SJ4 vyniká jednoduchým, veľmi vydareným dizajnom. Lišta je prevedená v čiernej farbe so štýlovými striebornými doplnkami na bokoch, ktoré pôsobia nenásilne a vytvárajú exkluzívny, mierne extravagantny dojem. Subwoofer je klasický, čierny. Spracovanie všetkých častí je kvalitné.

späť na začiatok ↑

Funkcie a vybavenie

Toto zariadenie disponuje technológiou ASC a funkcií ASE. Nechýba ani nočný režim, ktorý oceníte najmä, ak sledujete filmy neskoro v noci a máte nevrlé susedov. V prípade, že zariadenie prepnete do nočného režimu, dôjde k automatickému stíšenie príliš hlasných scén (napr. výbuchy, hlasná hudba a pod.).

Adaptive Sound Control

Skrátene ASC je technológia, ktorá prispôsobí podanie zvuku typu vysielaného programu. Každý relácia (šport, správy, akčný film) je totiž vysielaný v odlišnom režime. Soundbar vybavený ASC dokáže typ relácie rozoznať a upraviť podľa neho zvukovú stopu.

Auto Sound Engine

Funkcia ASE sa stará o maximálne vyváženie zvuku a zachovanie presné frekvencie nezávisle na hlasitosti. Aj pri vysokých tónoch sa tak postará vyvážené podanie audio výstupu.

späť na začiatok ↑

Montáž a pripojenie

Soundbar je možné umiestniť pod televízor, prípadne ho inštalovať na stenu. To sa vykonáva pomocou špeciálneho držiaka a skrutiek (model je možné zakúpiť aj vrátane tohto príslušenstva). Vzhľadom k tomu, že je u tohto zariadenia subwoofer pripojený bezdrôtovo pomocou Bluetooth, odporúčame zvukovú lištu nepokladať na kovový nábytok, ten totiž bezproblémovému prenosu môže brániť.

Pripojenie tohto zariadenia k televízoru je možné uskutočniť pomocou optického kábla alebo HDMI (len s LG televízory). Optický kábel ani HDMI ale nie sú súčasťou balenia.

Optický kábel môže slúžiť samozrejme tiež na pripojenie ďalších zariadení medzi ktoré patrí najmä smartphone, tablet, notebook alebo MP3 prehrávač. Toto pripojenie je možné vykonať aj pomocou USB (ak zariadenie USB podporuje).

Bezdrôtovo je možné externé zariadenie pripojiť cez Bluetooth. Jednotlivé možnosti pripojenia aj s podrobným popisom postupov nájdete v manuáli.

K SJ4 však nie je možné pripojiť FM drôtovú anténu a neobsahuje ani FM tuner, kvôli čomu ho nemožno využiť na počúvanie rádia.

späť na začiatok ↑

Ovládanie

Na prednej strane zvukové lišty sa nachádza informačný panel s dvoma LED kontrolkami a čidlom diaľkového ovládania. Ovládací panel sa nachádza na zadnej strane zariadenia, čo je nepraktické, pretože sa k nemu horšie dostáva (o to horšie, ak ho umiestnite na stenu).

Ovládací panel obsahuje štyri tlačidlá: „+“ a „-“ (pre manuálne ovládanie hlasitosti), „F“ pre voľbu funkcie a zdroje vstupného signálu a klasické tlačidlo pre zapnutie a vypnutie prístroja. Tento model bohužiaľ nedisponuje displejom.

Ovládanie je jednoduché aj pre osoby, ktoré sa soundbary zatiaľ nemajú žiadne skúsenosti. Súčasťou balenia je však aj podrobný návod, v ktorom v prípade potreby nájdete všetko potrebné.

Súčasťou tohto soundbara je aj diaľkové ovládanie. Pokiaľ ale vlastníte LG televízor s logom LG Sound Sync, môžete na ovládanie hlasitosti aj vypnutie zvuku využiť aj originálny televízny diaľkový ovládač. Veľkou výhodou je, že sa soundbar zapína aj vypína spolu s televíziou. Automaticky sa zapína tiež po pripojení napr. telefónu cez Bluetooth.

späť na začiatok ↑

Kvalita zvuku

Podanie zvuku je s týmto zariadením slušné a mnohonásobne lepšie ako zvuk z klasických televíznych reproduktorov. Bohužiaľ podaní vyšších nízkych frekvencií je slabé. Zamrzelo tiež slabé basy a plochejšie zvukové efekty. Pri sledovaní filmu pritom nie sú spomínaná negatíva toľko zrejmá, ako pri počúvaní hudby. Model SJ4 je preto vhodnejšie primárne využiť pre ozvučenie televízora. Hodí sa tiež skôr do menších bytov. Pri cene okolo 120 € by bol veľa zaujímavou voľbou v segmente lacných soundbarov. Jeho cena je však mimo zľavy a akcie o niečo vyššia, to jeho atraktivitu mierne znižuje. Zásadný rozdiel oproti nižšiemu SJ3 modelu je prítomnosť HDMI konektora. Pokiaľ ho nechcete a vystačíte si „len“ s optickým káblom, rozdiel v podaní zvuku je veľmi malý.

Tento model podporuje AV formáty: Dolby Digital, DTS, MP3, WMA, OGG, FLAC, WAV, AIFF, AAC, ALAC.

Zistiť cenu
5.6 Total Score
Hodnotenie LG SJ4

SJ4 je soundbar, ktorý s ohľadom na obstarávaciu cenu ponúka predovšetkým široké možnosti pripojenia. Podanie zvuku patrí medzi lepší priemer, pokiaľ ale patríte medzi náročných užívateľov, odporúčame vám zvoliť drahší a výkonnejší model.

Zvuk - hudba
5.6
Zvuk - filmy
6.5
Funkcie
4
Výbava
5.1
KLADY
 • variabilné možnosti pripojenia
 • kvalitné spracovanie
 • podrobný a prehľadný návod
ZÁPORY
 • horšie vyváženie výšok
 • slabšie basy
 • nižšie množstvo funkcií
 • iba pre malé miestnosti
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre