Ako vybrať handsfree

Iste dobre poznáte tú situáciu, kedy máte plné ruky práce alebo riadite automobil a potrebujete vybaviť dôležitý hovor. Tento problém dokáže veľmi elegantne vyriešiť handsfree, vďaka ktorému môžete telefonovať a zároveň sa venovať akejkoľvek inej činnosti. A pretože obľuba tohto typu prístroja stále rastie, rastie aj ponuka. Ako sa vyznať v najrôznejších typoch prístrojov a ako vybrať ten najvhodnejší, vám poradíme v nasledujúcom článku.

Test handsfree 2023

Do nášho testu sme zaradili celkom päť prístrojov z kategórie osobných, automobilových i motocyklových. Zaujímalo nás najmä celkové spracovanie, kvalita zvuku, množstvo funkcií, ergonómia, ovládanie a výdrž.

JABRA Classic

Typosobné
Prevedeniebezdrôtové
Prenos zvukuBluetooth 4.0
Počet slúchadiel1
Pohotovostná doba9 dni
Dĺžka hovoru9 hod.
Automatické párovanieáno
Maximálny počet súčasne spárovaných telefónov2
Prehrávanie hudbyáno
Ovládanie hlasomnie
Úsporný režimáno
Potlačenie okolitého hluku (DSP)nie
NabíjanieUSB kábel
Rozmery46 x 15 x 9 mm
Hmotnosť10 g

Jabra Classic patrí medzi jeden z najlacnejších osobných Bluetooth handsfree modelov na trhu. Jedná sa o veľmi plochý, ľahký a malý prístroj, ktorý dobre sedí v uchu. Jeho ergonómia ale nie je príliš prepracovaná a po dlhšej dobe môže mierne tlačiť.

Spárovať ho možno až s dvoma mobilným telefónmi súčasne. Párovanie prebieha naozaj jednoducho. Po prvom spárovaní navyše stačí len zapnúť náhlavnú súpravu a tá sa sama s mobilom spáruje.

Hlasitosť prichádzajúceho aj odchádzajúceho hovoru je veľmi slušná. Protistrana však uviedla, že boli občas výraznejšie počuť ruchy a šumy z okolia, čo sa čiastočne týka aj hovorov prichádzajúcich, ktoré sú preto v hlučnejším prostredí horšie počuteľné. Model Classic totiž nedisponuje funkciou potlačenia okolitého hluku (DSP procesorom), čo je však vzhľadom na nízku cenu pochopiteľné. Neodporúčame ho preto do hlučného prostredia. Počítajte tiež s horšie počuteľnou signalizáciou prichádzajúceho hovoru.

Chválime jednoduché a intuitívne ovládanie. Prístroj navyše umožňuje tiež počúvanie hudby. Model Classic je ale vybavený len jedným slúchadlom a nie je na tento účel primárne určený. Hlasitosť je možné regulovať, samozrejmosťou je možnosť počúvania príkazov z GPS navigácie. Vytáčanie posledného čísla sa vykonáva dvojitým krátkym stlačením prijímacieho tlačidla. Toto tlačidlo je ale veľmi citlivé na dotyk, preto môže nedopatrením ľahko dôjsť k nechcenému vytočeniu čísla alebo ukončenie hovoru.

Hoci výrobca udáva maximálnu dĺžku hovoru 9 hodín, reálna hodnota sa pohybuje o niečo nižšie, a to približne od 5 do 8 hodín. Prevádzková doba je 9 dní. Chválime režim spánku, ktorý výrazne šetrí kapacitu batérie. Na telefóne navyše po spárovaní môžete kontrolovať aktuálny stav batérie. Bohužiaľ tento prístroj nie je v slovenskom jazyku.

Model Classic je ideálny pre všetkých, ktorí uvažujú o zaobstaraní lacného osobného handsfree, ktoré ponúka základné funkcie a kvalitný prenos zvuku.

  • dobrý pomer cena / kvalita
  • nízka obstarávacia cena
  • ľahké ovládanie
  • nemá funkciu potlačenia okolitého hluku
  • príliš citlivé ovládacie tlačidlo
  • nie je v slovenskom jazyku
Zistiť cenu

JABRA Speak 510

Typosobné (konferenčné)
Prevedeniedrôtové / bezdrôtové
Prenos zvukuUSB kábel / Bluetooth 3.0
Počet slúchadiel0
Pohotovostná doba20 dni
Dĺžka hovoru15 hod.
Automatické párovanieáno
Maximálny počet súčasne spárovaných telefónov4
Prehrávanie hudbyáno
Ovládanie hlasomnie
Úsporný režimnie
Potlačenie okolitého hluku (DSP)áno
NabíjanieUSB kábel
Rozmery120 x 120 x 33 mm
Hmotnosť195 g

Konferenčné handsfree Jabra Speak 510 je ideálné pre organizovanie malých telekonferencií (o maximálne 4 účastníkoch), ale aj pre osobné využitie. Pre pripojenie k počítaču je nutné použiť USB kábel, Bluetooth funguje len pre prepojenie s mobilným telefónom.

Vďaka svojim kompaktným rozmerom a reprezentatívnemu vzhľadu na stole neprekáža, ale stáva sa štýlovým doplnkom kancelárie. Spárovanie sa vykonáva jednoducho a rýchlo. Ovládanie je prehľadné a intuitívne, v prípade potreby ľahko dostupné.

Speak 510 je plne kompatibilný s Lync a Skype, ktoré sa výborne hodia pre organizovanie malých videokonferencií. Prístroj možno ale samozrejme používať aj samostatne bezdrôtovo v rámci jediného mobilného telefónu.

Potešila nás dostatočná hlasitosť reproduktora a vynikajúcu citlivosť mikrofónu. Vďaka DSP tento model navyše účinne potláča hluk z okolia, vďaka čomu je komunikácia čistá a nerušená. Kvalitu zvuku celkovo považujeme zo nadpriemernú. Prekvapivý je tiež dosah Bluetooth signálu, a to až v okruhu 100 m. Okrem toho potešila aj dlhá výdrž batérie, aj keď je reálna dĺžka hovoru nižšia ako udáva výrobca (okolo 10 hodín). Chválime aj praktické puzdro, v ktorom je možné prístroj bezpečne prepravovať.

Speak 510 rozhodne patrí medzi nadpriemer. Ak vás neodradia vyššia nákupná cena, rozhodne vám ho môžeme odporučiť.

  • vynikajúci prenos zvuku
  • univerzálne využitie
  • podporuje prehrávanie hudby
  • dlhá výdrž batérie
  • ľahké ovládanie
  • elegantný vzhľad
  • vyššia nákupná cena
  • v súčasnej dobe sú na trhu vyššie modely tej istej série
Zistiť cenu

SUPERTOOTH Buddy

Typautomobilové
Prevedeniebezdrôtové
Prenos zvukuBluetooth v2.1
Počet slúchadiel0
Pohotovostná doba42 dni
Dĺžka hovoru20 hod.
Automatické párovanieáno
Maximálny počet súčasne spárovaných telefónov2
Prehrávanie hudbynie
Ovládanie hlasománo
Úsporný režimnie
Potlačenie okolitého hluku (DSP)áno
NabíjanieCL / USB kábel
Rozmery129 x 49 x 14,6 mm
Hmotnosť261 g

SuperTooth Buddy je obľúbené auto Bluetooth handsfree na tienidlo, ktorého veľkou prednostné je nízka obstarávacia cena a atraktívny vzhľad.

Vďaka svojim kompaktným rozmerom, klipu a magnetu navyše na slnečnej clone veľmi dobre drží (aj pri silnejšom brzdení alebo prudkých manévroch). Tiež prvé spárovanie je naozaj jednoduché. Potom už nie je potrebné párovať, pretože disponuje funkciou automatického párovania, kedy len stačí nastúpiť do auta a po zapnutí sa oba prístroje (mobilný telefón i handsfree) v momente prepoja.

Buddy disponuje zabudovaným mikrofónom a reproduktorom (mono). Okrem telefónnych hovorov s ním možné počúvať tiež príkazy z GPS navigácie v mobilnom telefóne. Počúvanie hudby ale primárne nepodporuje a kvôli nižšej kvalite zvuku sa ani neodporúča. Kvalita odchádzajúceho aj prichádzajúceho hovoru je ale dostatočná. Chválime tiež DSP procesor, ktorý účinne potláča okolitý hluk a šum.

Horšie však v testovaní dopadlo ovládaní. Tlačidiel je až zbytočne príliš, navyše vyžadujú silnejší stisk. Ich umiestnenie je tiež pomerne neintuitívne. V noci alebo za šera je potom ovládanie takmer nemožné, pretože na tlačidlá nie je vôbec vidieť (nie sú podsvietená). Všetko je preto potrebné nastaviť už pred jazdou.

Hoci sa nejedná o bezchybný model, Buddy môže byť elegantným riešením pre všetkých vodičov, ktorí do svojho auta zháňa lacný a spoľahlivý prístroj.

  • dobrý pomer cena / kvalita
  • nízka obstarávacia cena
  • užitočné funkcie
  • ťažké ovládanie
  • nepodporuje prehrávanie hudby
  • nie je v slovenskom jazyku
Zistiť cenu

PARROT Minikit Neo 2

Typautomobilové
Prevedeniebezdrôtové
Prenos zvukuBluetooth v3.0
Počet slúchadiel0
Pohotovostná doba182 dni
Dĺžka hovoru10 hod.
Automatické párovanieáno
Maximálny počet súčasne spárovaných telefónov2
Prehrávanie hudbyáno
Ovládanie hlasománo
Úsporný režimáno
Potlačenie okolitého hluku (DSP)áno
NabíjanieCL / USB kábel
Rozmery94 x 54 x 39 mm
Hmotnosť69 g

Bluetooth handsfree Parrot Minikit Neo 2 do auta na tienidlo cez svoju nízku obstarávaciu cenu patrí v mnohých ohľadoch k tomu lepšiemu, čo trh ponúka. Na prvý pohľad zaujme elegantný dizajn, ktorého súčasťou je aj klip slúžiaci na prichytenie do interiéru vozidla.

Samozrejmosťou je bezproblémové automatické párovanie. Tento model navyše umožňuje okrem štandardného telefónneho hovoru, tiež počúvanie pokynov z GPS navigácie a reprodukciu hudby z mobilného telefónu. Kvalita zvuku je s ohľadom na nízku obstarávaciu cenu na dobrej úrovni. Samozrejmosťou je DSP efektívne potláčajúce okolitý ruch, alebo funkcia prerušenie prehrávania hudby (príp. GPS pokynov) vo chvíli, keď vám niekto zavolá. Napriek tomu tento model odporúčame skôr do lepšie odhlučnených vozov.

Minikit Neo 2 navyše môžete ovládať pomocou hlasu, pretože podporuje hlasovú syntézu textu (TTS). Plne funguje v anglickom jazyku, čiastočne potom v českom, kedy možno pomocou zadania mená z adresára vytočiť požadované číslo. Tento spôsob ovládania je však pomerne zložitý a nespoľahlivý (nie vždy prístroj rozpozná požadovaného adresáta). Výrazné negatívum vidíme v tom, že nefunguje na 100%, a odvádza tak vodičovu pozornosť. Nepoteší ani neprehľadný návod a slabšie výdrž batérie, ktorá vydrží oveľa menej ako je výrobcom udávané (maximálna dĺžka reálneho hovoru sa tak pohybuje iba okolo 5-6 hodín).

Model Minikit Neo 2 sa napriek svojej pomerne nízké obstarávacie cene pokúša vyrovnať drahším prístrojom, a v niektorých ohľadoch sa mu to dokonca darí. Má však aj pomerne veľa negatív, a to najmä slabú výdrž batérie, nižšiu hlasitosť a nespoľahlivé ovládania hlasom v slovenskom jazyku.

  • dobrý pomer cena / kvalita
  • mnoho užitočných funkcií
  • podporuje prehrávanie hudby
  • hlasové ovládanie v slovenskom jazyku
  • elegantný vzhľad
  • nízka hlasitosť
  • nespoľahlivé hlasové ovládanie
  • slabá výdrž batérie
  • neprehľadný návod
Zistiť cenu

CellularLine Interphone Tour

Typmotocyklové
Prevedeniebezdrôtové
Prenos zvukuBluetooth 4.2
Počet slúchadiel1
Pohotovostná doba42 dni
Dĺžka hovoru20 hod.
Automatické párovanieáno
Maximálny počet súčasne spárovaných telefónov4
Prehrávanie hudbyáno
Ovládanie hlasománo
Úsporný režimáno
Potlačenie okolitého hluku (DSP)áno
NabíjanieUSB kábel
Rozmery86,9 x 50,4 x 22 mm
Hmotnosť55 g

CellularLine Interphone Tour patrí medzi top motocyklové prístroje. Na prvý pohľad zaujme elegantným dizajnom a vysoko kvalitným spracovaním.

Je kompatibilný so všetkými smartphony (vybavenými technológiou Bluetooth) a umožňuje komunikáciu až štyrom osobám súčasne v okruhu až 1,5 km (iba v rovnom teréne). Samozrejmosťou je tiež prenos inštrukcií z GPS navigácie, počúvanie hudby alebo rádia. Príjem signálu FM rádia je ale trochu slabšie.

Inštalácia na helmu je otázkou niekoľkých minút. Navyše je tento prístroj kompatibilný so všetkými prilbami (otvorenými i uzavretými). Prvé spárovanie s mobilným telefónom je rýchle a bezproblémové, každé ďalšie párovanie potom prebieha automaticky po zapnutí Interphonu. Ovládanie je intuitívne a jednoduché.

Potešil čistý a dostatočne hlasný zvuk. Interphone Tour disponuje DSP, možnosťou hlasového ovládania (príjem hovoru hlasovým povelom), funkciou intercom (stabilný hovor ale umožňujú iba prístroje značky Interphone), funkciou automatického obnovenia hovoru (v prípade, že sa komunikácia preruší), opakovaného vytáčania alebo rýchleho volania.

Chválime tiež vodeodolnosť a vynikajúcu výdrž batérie, ktorá sa blíži výrobca udáva 20 hodín hovoru. Potešilo tiež rýchle nabíjanie pomocou USB kábla. Úplného nabitia je možné dosiahnuť už po 1,5 hodine.

Interphone Tour poteší každého milovníka dvoch rýchlych kolies, ktorému nevadí si za kvalitu priplatiť. Vaša cesta s ním bude nielen bezpečnejšie, ale aj ďaleko zábavnejšie.

  • vynikajúci prenos zvuku
  • kvalitné spracovanie
  • mnoho užitočných funkcií
  • podporuje prehrávanie hudby
  • hlasové ovládanie
  • vodeodolnosť
  • dlhá výdrž batérie
  • ľahké ovládanie
  • elegantný vzhľad
  • prehľadný návod
  • vysoká obstarávacia cena
  • slabší príjem FM signálu
Zistiť cenu

Výhody handsfree

Či už si zaobstaráte náhlavné zariadenie pre bežné použitie alebo do automobilu, môžete si byť istí, že sa vám tento prístroj oplatí. Handsfree totiž:

  1. výrazne zvyšuje komfort,
  2. pri riadení s ním neporušujete zákon,
  3. jazda je oveľa bezpečnejšie,
  4. môžete s ním pracovať rukami, behať a vykonávať najrôznejšie činnosti,
  5. umožňuje počúvanie hudby (záleží na kvalite prístroja),
  6. je zdravšie (mobilný telefón nemáte priamo pri hlave).

Dôležité otázky

Pri výbere a orientáciu vo veľkom množstve prístrojov vám môže pomôcť, ak si najskôr zodpoviete niekoľko základných otázok:

  1. Budete handsfree používať len v aute (na motocykli) alebo tiež mimo vozidlo pri bežných činnostiach?
  2. Chcete pomocou neho iba telefonovať alebo tiež počúvať obľúbenú hudbu?
  3. Ako často budete prístroj používať?
  4. Dávate prednosť bezdrôtovému (Bluetooth) alebo drátovému pripojenie?
  5. Koľko chcete do náhlavnej súpravy investovať?

Základné delenie

Handsfree (náhlavné súpravy, headsety) je možné rozdeliť podľa niekoľkých kritérií. Najčastejšie sa delia podľa spôsobu využitia:

  • osobné,
  • do auta,
  • na motocykel.

Ak vezmeme do úvahy všetky vyššie uvedené typy, je možné ich rozdeliť tiež podľa mobility na:

  • prenosné – väčšina zariadení, vhodných pre osobné využitie, ale aj do automobilov a motocyklov,
  • neprenosné – spravidla len automobilové modely zabudované do interiéru vozidla.

Ďalšie rozdelenie sa týka prítomnosti alebo absencie kábla. Delíme ich na:

  • drôtové – zaisťuje vysokú kvalitu zvuku (i hudby), kábel ale môže prekážať,
  • bezdrôtové – horšia kvalita zvuku, bez káblov, nutný telefón s Bluetooth.

A posledný spôsob delenia zohľadňuje skutočnosť, koľkých slúchadlami je prístroj vybavený. Odtiaľ možno ľahko vyvodiť, že ide o náhlavnej súpravy:

  • s jedným slúchadlom – vhodné pre telefónne rozhovory, keď potrebujete počuť tiež zvuky z okolia, vhodné pre osobné využitie aj do auta,
  • s dvoma slúchadlami – ideálne pre telefonovanie aj počúvanie hudby, okolité zvuky sú potlačené.

Typy handsfree

V tejto kapitole sa budeme obsiahlejšie venovať základnému rozdeleniu headsetov podľa spôsobu použitia na osobné, automobilové a motocyklové.

Osobné handsfree

Osobné handsfree do ucha alebo na stôl sú určené pre univerzálne využitie. Tie prenosné tak so sebou môžete vziať v podstate kamkoľvek. Základné delenie týchto prístrojov je spravidla založená na tom, či sú drôtové či bezdrôtové.

Drôtové osobné handsfree

Ak dáte prednosť drátovému handsfree, vzájomné prepojenie s mobilným telefónom bude sprostredkované pomocou kábla, ktorého súčasťou je aj mikrofón opatrený tlačidlom (pomocou ktorého prijímate a prestanete hovor, prípadne môžete aktivovať opakované alebo hlasové vytáčanie) a jedno alebo dve slúchadlá.

Tento typ handsfree je najstarší, najjednoduchšie a zároveň najlacnejšie, okrem toho tiež umožňuje najlepší prenos zvuku do vašich uší. Veľkou výhodou je možnosť pripojiť ho ku všetkým typom telefónov (teda aj k tým, ktoré nie sú vybavené technológiou Bluetooth). Nevýhodu je prítomnosť drôtu, ktorý môže prekážať.

Dlhšie možno tento typ rozdeliť podľa počtu slúchadiel.

Prístroje disponujúci iba jedným slúchadlom sú vhodné iba pre uskutočňovanie telefonických hovorov. V niektorých prípadoch slúchadlo nahrádza reproduktor (čo je typické napr. pre konferenčné modely).

Naopak drôtové handsfree s dvoma slúchadlami je možné využiť aj pre počúvanie hudby. U mikrofónu preto zvyčajne nájdete aj tlačidlá, ktorými možno posúvať skladby a meniť hlasitosť. Ak sa navyše stane, že vám niekto pri počúvaní hudby zavolá, u väčšiny modelov ste o prichádzajúcom hovore informovaní pomocou zvukového signálu a prehrávanie hudby je automaticky prerušené. Väčšina modelov tiež umožňuje výmenu slúchadiel.

Bezdrôtové (Bluetooth) osobné handsfree

Do skupiny bezdrôtových prístrojov spadajú tzv. headsety a bezdrôtové stereo slúchadlá.

Headset je tvorený jedným slúchadlom so zabudovaným mikrofónom a je určený najmä pre bezdrôtový prenos telefónnych hovorov.

Bezdrôtové slúchadlá tvorí samostatnú kategóriu a sú určené predovšetkým pre počúvanie hudby, handsfree je len doplnkovou funkciou.

Výhodou bezdrôtových Bluetooth handsfree je nízka obstarávacia cena a absencia drôtu, ktorý by viedol od ucha k mobilnému telefónu, a mohol tak ľahko prekážať. Medzi nevýhody patrí nutnosť vlastniť technológiu Bluetooth v mobilnom zariadení a nutnosť náhlavnú súpravu dobíjať.

Pri výbere headsetu sa zamerajte najmä na výdrž na jedno nabitie (sledujte na rozdiel medzi pohotovostnú dobou a maximálnú dĺžku hovoru), ergonómiu uchytenie, hmotnosť prístroja a kvalitu zvuku (prenášaného hovoru).

Bluetooth handsfree do auta

Do tejto skupiny sa radia handsfree, ktoré sú určené (a navrhnuté) primárne pre použitie v automobiloch (pri niektorých modeloch ale nie je vylúčené tiež univerzálnejšie využitie). Spravidla sa delia na dve základné kategórie: klasické handsfree a prístroje s FM Transmitterem.

Klasické automobilové handsfree

Klasické prenosné Bluetooth handsfree sady s mikrofónom a reproduktorom sa umiestňujú do auta na palubnú dosku, ale oveľa častejšie na tienidlo (slnečnú clonu) alebo do zapaľovača. Výhodou je, že tento typ nevyžaduje zložitú inštaláciu a nie je potreba zasahovať do interiéru vozidla.

Zvuk je ale pri prichádzajúcom hovore počuť často iba z mono (prípadne stereo) reproduktora handsfree sady, reproduktor navyše nemáva príliš vysokú kvalitu a akumulátor je potreba dobíjať. Ak navyše pri hovore počúvate rádio, musíte ho ručne stlmiť.

Handsfree na tienidlo

Tento typ prístroja vyzerá ako malá škatuľka, ktorá sa pomocou klipu upevňuje na slnečnú clonu. Slnečná clona je pritom ideálne miesto pre umiestnenie, pretože umožňuje veľmi dobrý prenos zvuku. Akumulátory týchto modelov sú navyše často vysokokapacitné, a nie je teda potrebné ich často dobíjať.

Okrem bežných funkcií niektoré prístroje umožňujú napr. prepojenie s viacerými telefónmi naraz, predčítanie SMS, hlasové prijatie hovoru alebo sú opatrené displejom, na ktorom je možné zobraziť dôležité informácie (kontakty, informácie týkajúce sa hovorov, ponuku a pod.).

Tento typ môžete využiť okrem automobilu aj v kancelárii, prípadne v domácom prostredí (napr. pri sedavej práci).

Handsfree do cigaretového zapaľovača

Prístroje do cigaretového zapaľovača (CL) stačí len zasunúť do zásuvky a zapnúť (a pri prvom pripojení spárovať s mobilným telefónom). Veľkou výhodou je napájanie priamo zo zapaľovača, vďaka čomu sa nemusíte starať o nabíjanie. Nevýhodu je väčšia vzdialenosť od užívateľa, čo sa negatívne odráža na kvalite hovoru. V niektorých vozidlách navyše nemusí byť okolo zapaľovača potrebné miesto.

Automobilové Bluetooth handsfree s FM Transmitterem

Druhú variantou sú Bluetooth handsfree s FM transmitterem, vďaka ktorému dochádza k prepojeniu mobilného telefónu a autorádia, vďaka čomu možno prenášať zvuk z mobilu (telefónny hovor, ale aj skladby v mp3) priamo do reproduktorov vozidla. Veľkou výhodou je v tomto prípade tiež možnosť prenosu hlasových pokynov do reproduktorov z autonavigácia v mobile. Samozrejmou funkciou je aj automatické stíšenie hudby vo chvíli, keď niekto zavolá. Aby ste však mohli používať FM transmitter potrebujete nájsť voľné FM pásmo, čo nemusí byť vždy jednoduché.

Bluetooth handsfree zabudované do interiéru automobilu

Zabudovaná handsfree sada v rámci GPS navigácie sa v súčasnosti stáva bežným štandardom väčšiny moderných vozidiel. Mikrofón môže byť v tomto prípade ukrytý v palubnej doske, alebo dokonca vo volante, čo zaručuje veľmi kvalitný prenos zvuku. Zvukový výstup zaisťujú reproduktory vozidla.

Po otočení kľúčikom a naštartovanie automobilu navyše dôjde k automatickému zapnutiu sady, nemusíte sa teda o nič starať a na nič myslieť. Zvyčajne je tiež možné prepojiť prístroj hneď s dvoma mobilnými telefónmi súčasne. Samozrejmosťou je jednoduché ovládanie a možnosť počúvania hudby z mobilného telefónu. Nevýhodou je, že tento typ prístroja vyžaduje zásah do interiéru vozidla a jeho obstarávacia cena je pochopiteľne výrazne vyššia.

Autorádio s Bluetooth handsfree

V niektorých prípadoch však nemusíte kupovať špeciálnu handsfree súpravu do auta, ale stačí si zaobstarať autorádio, ktorá je touto funkciou priamo vybavené. Hovor je potom štandardne po spárovaní s telefónom automaticky prenášaný do reproduktorov. Do niektorých autorádií je možné dodatočne dokúpiť modul, ktorý funkciu handsfree umožní.

Bluetooth handsfree na motorku

Samostatnú skupinu tvoria headsety, ktoré sú primárne určené pre motorkárov. Aj v tomto prípade je handsfree zložené z mikrofónu a reproduktora, ktoré sú umiestnené v helme, ovládanie je ľahko prístupné zvonku. K dostaniu sú pritom modely ako pre otvorený, tak i uzavretý typ prilby (prípadne univerzálny).

Náhlavnej súpravy pre motorkárov sú navrhnuté tak, aby bolo jednoduché je ovládať tiež v motorkárskych rukaviciach. Samozrejmosťou je vodeodolnosť aj odolnosť voči mechanickému poškodeniu (najmä voči pádom). Možno sa stretnúť aj s modelmi, ktoré disponujú funkciou intercomu medzi vodičom a spolujazdcom alebo medzi vodičmi rôznych motocyklov v okruhu obvykle 500 m (niekedy ale až 2 000 m).

Dôležité parametre

Pri výbere handsfree je dôležité sa zamerať aj na najdôležitejšie parametre. Medzi ktoré patrí najmä:

  • pohotovostná doba,
  • dĺžka hovoru,
  • kvalita zvuku,
  • ergonómia a rozmery,
  • hmotnosť,
  • pokročilé funkcie.

Pohotovostná doba

Pohotovostná doba udáva dobu, počas ktorej je zapnutý prístroj schopný vydržať na jedno nabitie (to sa samozrejme týka iba bezdrôtových modelov). Pri výbere pritom najviac závisí od toho, na aký účel budete náhlavnú set používať. Pre použitie v domácom prostredí môžete vyberať aj medzi modely s krátkou pohotovostnú dobou, ak ale plánujete brať prístroj von, do automobilu alebo s ním chcete cestovať, potom odporúčame voliť dlhú pohotovostnú dobu.

Najnižšia pohotovostná doba sa pohybuje okolo jedného týždňa. Najdlhšia sa uvádza v rámci mnohých týždňov (dokonca až neuveriteľných 26 a viac), čo môže byť pre osoby, ktoré sa s týmto typom elektroniky ešte len zoznamujú, prekvapivé.

Dĺžka hovoru

Doba hovoru je maximálna doba hovoru, ktorú je možné uskutočniť na jedno nabitie. Aj v tomto prípade sa doba hovoru pohybuje v pomerne vysokých číslach, obvyklým štandardom je desať hodín. Pri drahších modeloch to môže byť ale aj okolo dvadsiatich hodín na jedno nabitie. Veľkú výhodu potom predstavuje úsporný režim, ktorý šetrí batériu pri nečinnosti.

Pohotovostný čas i dĺžku hovoru však berte vždy s rezervou a myslite na to, že sa jedná len o orientačný údaj.

Kvalita zvuku

Kvalita zvuku hrá u handsfree sád zásadnú úlohu, pretože na nej závisí, ako bude rozumieť vám a ako vy budete rozumieť protistrane. Bohužiaľ kvalitu prichádzajúceho zvuku nikde nezistíte a musíte sa spoliehať na šťastie, recenzie ostatných užívateľov, prípadne si handsfree v niektorej predajni na vlastné uši vyskúšať.

Aká bude kvalita odchádzajúceho zvuku (hovoru) ale čiastočne zistiť môžete. Podstatne ju zvyšujú napríklad filtre okolitého šumu a hluku (musí byť vybavené DSP procesorom).

Zaujímajte sa aj o to, či je prístroj vybavený funkciou Full Duplex, ktorá znamená, že môžete súčasne prijímať aj vysielať zvukový signál, teda že môžete hovoriť a zároveň počujete to, čo hovorí protistrana. Dôležité tiež bude či sa jedná o mono alebo stereo zvuk. Stereo je samozrejme lepšie varianta.

Ergonómia a rozmery

Veľmi dôležitá je aj celková ergonómia prístroja. Ak nebude vám na uchu sedieť, rozhodne ho nebudete chcieť používať. Mini Bluetooth handsfree sú určené len na zasunutie do ucha (podobne ako jednoduchá štupľové slúchadlá). Preto je dôležité, aby bolo v balení niekoľko veľkostí špuntov, a mohli ste si tak vybrať vyhovujúcu veľkosť.

Väčšie náhlavné sady sú opatrené najrôznejšími klipy pre uchytenie za ucho. V tomto prípade vyberajte najmä s ohľadom na veľkosť a tvar vášho ucha.

Hmotnosť

Dôležitá je tiež hmotnosť. Ťažšie prístroje na uchu viac ucítite, čo môže byť pri dlhotrvajúcom používaní nepríjemné. Na dúhou stranu nízka hmotnosť sa obvykle negatívne odrazí na nedostatočné výdrži batérie. Najťažšie sú spravidla motocyklové headsety opatrené funkciou intercom.

Pokročilé funkcie

Medzi zaujímavé funkcie, ktoré patria medzi nadštandard radíme najmä podporu hlasového vytáčania alebo všeobecne hlasových pokynov, vytočenie posledného hovoru (tzv. Redial), prípadne už zmieňované pripojenie dvoch mobilných telefónov súčasne či funkciu intercom.

Design

Pre niektorých užívateľov je dôležitý aj dizajn náhlavnej súpravy, najmä ak sa s ňou pohybujú v spoločnosti. Treba podotknúť, že výrobcovia sú si toho veľmi dobre vedomí. Predovšetkým medzi drahšími modelmi preto môžete naraziť na skutočne luxusné a špičkové handsfree sady.

Príslušenstvo

Jednoduchšiu obsluhu a vyšší komfort pri používaní zaisťuje celý rad doplnkov, ktoré bývajú súčasťou balenia, ale možno ich dokúpiť tiež zvlášť. Patria sem najmä:

  • sieťový adaptér,
  • USB kábel,
  • náhradné batérie,
  • puzdro,
  • náušníky,
  • gélové a penové nástavce.

Sieťový adaptér je vynikajúci ak chcete svoj prístroj dobíjať priamo zo zásuvky. Pomocou USB kábla ho môžete pripojiť k počítaču, stiahnuť potrebné aplikácie atp.

Náhradnú batériu je dobré mať po ruke najmä v prípade, že náhlavnú sadu používate veľmi často alebo na cestách.

Puzdro ochráni prístroj vo chvíľach, kedy ho nepoužívate. Puzdra pre niektoré drahšie modely sú navyše dokonca dobíjacie.

Pomocou vhodne zvolených náušníkov a gélových alebo penových nadstavcov môžete výrazne zvýšiť komfort pri používaní headsetu. Okrem toho účinne potláčajú vonkajšie rušivý šum a hluk, vďaka čomu umožňujú tiež kvalitné počúvanie vašej obľúbenej hudby.

Cenové relácie

Obstarávacia cena handsfree sa pohybuje od niekoľko euro až po niekoľko stoviek. Vždy záleží na tom, na aký účel a ako často budete toto zariadenie používať a či sa vám vyššia cena oplatí. Pre bežné telefonovanie zvyčajne postačí prístroj za cca 10 – 20 €.

Pre ľahšiu orientáciu sme vyčlenili niekoľko základných cenových kategórií:

  • do 40 €,
  • do 100 €,
  • do 200 €,
  • nad 200 €.

Najnižšia cenová kategória

Kategóriezahŕňa základné drôtové aj bezdrôtové modely určené najmä pre osobné použitie, prípadne do automobilu (obvykle na slnečnú clonu). Nájdete tu ale dokonca aj najlacnejšie motocyklové modely. Niektoré prístroje umožňujú okrem prenosu hovoru aj prehrávanie hudby. Zvyčajne sa možno stretnúť ale iba so základnými funkciami a málo prepracovanou ergonómiou.

Stredná cenová kategória

Pri investícii do 100 € už môžete získať veľmi kvalitné zariadenia zvyčajne osobné alebo automobilové. Okrem bežných funkcií niektoré modely disponujú tiež účinným potlačením okolitého šumu, spárovanie s dvoma mobilnými telefónmi súčasne alebo ovládania hlasom. Tiež ergonómia a dizajnové spracovanie je už na vyššej úrovni.

Vyššia cenová kategória

V cenovej kategórii do 200 € nájdete vysoko kvalitné osobné, automobilové i motocyklové prístroje. Okrem bežných aj nadštandartných funkcií sa objavuje tiež vysoko kvalitný a citlivý LCD displej. Samozrejmosťou je prepracovaná ergonómia a veľmi vydarený dizajn.

Najvyššia cenová kategória

Top kategórie patrí špičkovým, luxusným a naj motocyklovým handsfree. Samozrejmosťou býva prepracovaná ergonómia, dizajn a funkcie intercom (v otvorenom teréne až do vzdialenosti 2 000 m).

Tipy na záver

  1. Vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že náhlavná sada jednej značky nekomunikuje s mobilným telefónom odlišné značky. Nie je to však chybou Bluetooth, ale výrobca. V takom prípade preto žiadajte vrátenie peňazí.
  2. Pri telefonovaní za jazdy sa správate rovnako, ako by ste mali v krvi 0,8 promile alkoholu, navyše je vysoko pravdepodobné, že raz alebo neskôr dostanete tučnú pokutu. Obstaranie handsfree sa vám preto mnohonásobne vyplatí.
  3. Väčšina zariadení je vybavená funkciou automatického párovania, ktorá zaistí, že okrem prvého spárovanie headsetu s mobilným telefónom, všetky ostatné párovanie po zapnutí sady prebehnú automaticky.
  4. Či už zháňate najlepšie handsfree do auta, pre osobné použitie alebo na motocykel, rozhodne odporúčame venovať pozornosť aj užívateľským recenziám, z ktorých sa môžete dozvedieť, ako daný model funguje v praxi, prípadne vyberať medzi víťazmi nezávislých spotrebiteľských testov (napr. DTest).
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo