Najlepší fotomobily

Mobilný telefón už dávno neslúžia len na telefonovanie a písanie SMS správ. Môžete na ňom sledovať filmy a seriály, čítať knihy v elektronickej forme a mnoho ďalších činností. Jednou z najčastejšie využívaných funkcií u mobilu je fotoaparát. Mnoho užívateľov vyberá telefón podľa toho ako dobre fotí. A práve pre takéto milovníkov mobilnej fotografie sme pripravili tento článok.

Test fotomobilov 2019

Huawei P20 Pro

Výška155 mm
Šírka73,9 mm
Hĺbka7,8 mm
Váha180 g
Dual Simáno
Čítačka odtlačkov prstováno
Konektor pre slúchadlánie (sú cez USB-C)
Max. frekvencia procesora2,4 Ghz
Počet jadier procesora8
RAM6 GB
Kapacita pamäte128 GB
Kapacita batérie4000 mAh
Antutu - výkon218000
Typ displejaOLED
Uhlopriečka6,1 palcov
Rozlíšenie2 240 x 1 080
jemnosť displeja408 PPI
Rozlíšenie hlavnej kamerytrojitý, 40 Mpx, 20 Mpx, 8 Mpx
Rozlíšenie prednej kamery24 Mpix
Svetelnosťf/1.8, f/1.6, f/2.4
Rozlíšenie videa3 840 x 2 160
Pamäťová kartanie
USB-Cáno

Huawei P20 PRO v určitých parametroch a technológiách nadväzuje na model z roku 2017 Mate 10 Pro. Podobá sa mu svojou veľkosťou, skleneným telom a luxusnou výbavou. Úplne nové je však prevedenie zadného fotoaparátu, ktorý je hneď trojitý. Tri objektívy v súčasnosti nenájdete u žiadneho iného modelu na trhu.

Dizajn zadnej strany je nezameniteľný so žiadnym iným telefónom, okrem P20 (tomu však chýba 3 šošovky). Elegantné sklenené telo je pekné pre nejedno oko používateľa, uvedomte si však, že je veľmi náchylné na všetky šmuhy. Okrem Twilight dúhového prevedení je k dostaniu ešte v čiernej a modrej farbe. Predná strana toľko dizajnu nepobrala. V spodnej strane, ako u iných Huawei telefónov nájdete oválnu čítačku odtlačkov, ktorá je veľmi rýchla.

Kovový rámček drží všetky časti telefónu pohromade. Celkovo má telefón kompaktný vzhľad až na zadnú stranu, kde mierne vystupuje fotoaparát. Váha telefónu je okolo 180 g, čo už v ruke pocítite. Odolnosť proti prachu a vode je splnená normou IP67.

U displeja vás poteší OLED panel a aj keď je rozlíšenie len Full HD +, jemnosť zobrazenia je dostatočná. Užijete si kontrastné podanie farieb aj široké pozorovacie uhly. Štandardne je umožnené nastavenie veľkosti písma, grafických prvkov, živosti farieb a podobne.

Výrobca bohužiaľ podlieha súčasným trendom, takže na telefóne nenájdete slot pre pamäťovú kartu ani 3,5 mm konektor pre slúchadlá. Starší slúchadlá je možné k telefónu pripojiť pomocou prechodky na USB-C, ktorá je súčasťou balenia.

Batérie vďaka kapacite 4 000 mAh vydrží pri bežnej záťaži bez nabitia 2 dni. Jej nabíjanie trvá zhruba 100 minút. Telefónu umožňuje Dual Sim.

Kvalita fotenie je najväčšou prednosťou Huawei P20 Pro. Nájdete na ňom fotoaparát Leica s tromi objektívmi a systémom „umelej inteligencie“. V automatickom režime sa tak nemusíte starať o žiadne nastavenia. Tešiť sa môžete aj na optický zoom. Trojnásobného zoomu je dosiahnuté treťou šošovkou s odlišným ohniskom. Leica Triple Camera má hlavnú šošovku s 40Mpx farebným RGB senzorom, druhú šošovku s 20Mpx monochromatickým senzorom a tretí šošovku s 8 Mpx farebným senzorom a s teleobjektívom.

Kvalitné fotografie dosiahnete pri prednastavenom rozlíšení 10 Mpx a základným (jednonásobnom priblíženiem). Pri zväčšení rozlíšenie alebo priblíženie už fotografie nie sú toľko kvalitné. Aj tak však majú dostatok detailov, neohyzdí je šum ani skreslenie okrajov. Pri použití dodatočných úprav od „umelej inteligencie“ môžu byť farby fotografií až gýčovité. Umelú inteligenciu je našťastie možné vypnúť. Úplne unikátny je fotoaparát najmä pri fotení v noci. V tomto ohľade nemá na trhu konkurenciu. O nerozmazané fotky sa postará elektronická stabilizácia kombinovaná s umelou inteligenciou. Ani 5 sekúnd trvajúca uzávierka pri Nočnom režime nie je rozmazaná. Skrátka nepríde ani kvalita videozáznamov, ktorá je na vysokej úrovni. Je mi jasné, že tieto názory sú vždy trochu subjektívne, ale podľa môjho sa v súčasnosti rokuje nielen o najlepšie fotící Android telefón, ale o najlepšie fotící telefón vôbec.

 • fotoaparát
 • dizajn
 • hmotnosť
 • konektory
Zistiť cenu

Samsung Galaxy S9

Výška147,7 mm
Šírka68,7 mm
Hĺbka8,5 mm
Váha163 g
Dual Simáno
Čítačka odtlačkov prstováno
Konektor pre slúchadlááno
Max. frekvencia procesora2,9 Ghz
Počet jadier procesora8
RAM4 GB
Kapacita pamäte64 GB
Kapacita batérie3000 mAh
Antutu - výkon240000
Typ displejaAMOLED
Uhlopriečka5,6 palcov
Rozlíšenie2 960 x 1 440
jemnosť displeja568 PPI
Rozlíšenie hlavnej kamery12 Mpix
Rozlíšenie prednej kamery8 Mpix
Svetelnosťf/1,5
Rozlíšenie videa3 840 × 2 160
Pamäťová kartaáno
USB-Cáno

U Galaxy S9 sa z hľadiska dizajnu môžete tešiť na ešte lepšie rozvinutie už existujúcich vlastností týchto telefónov. Na prvý pohľad vyzerá rovnako ako jeho predchodca. Prednú stranu chráni tvrdené sklo Gorilla Glass 5, skrýva sa pod ním zahnutý displej s veľkosťou 5,8 „. Zadné sklo je rovnaké typu ako predné. Spája je rámček z tvrdenej hliníkovej zliatiny.

Odlišenosti od predchádzajúceho modelu sú maličkosti s veľkým presahom. Trebárs spomínaný kovový rám je vyvedený v rovnakej farbe, akú má prevažujúca farba telefónu. Tiež rozmery a hmotnosť sa od predchádzajúceho modelu zmenili. Súčasný je od minulého o 10 g ťažší. Výška je skrátená, čo viedlo k posunom ovládacích prvkov telefónu. Šošovka fotoaparátu je situovaná nižšie, ovládanie hlasitosti zase vyššie. To môže viesť k horšiemu ovládanie fotoaparátu u všetkých konzervatívnych jedincov zvyknutých na to svoje isté. Než si zvyknete, často si asi vyfotíte svoj prst, ktorý zasahuje do šošovky. Je to však otázka času, než si zvyknete.

Tlačidlo Bixby na ľavej strane (aktivácia hlasového asistenta) sa dosť pletie s tlačidlom na strane druhej, ktoré slúžia pre zamykanie telefónu. Našťastie je možné Bixby deaktivovať. Čítačka odtlačkov prstov je novo umiestnená pod šošovkou a váš odtlačok si zapamätá aj po ľahkej prejdení prsta. Posun zaznamenalo aj biometrické ovládanie, ktoré reaguje na rozpoznanie tváre a skenuje dúhovky. Rýchlosť skenovania dúhoviek sa oproti starším modelom zrýchlila, sken tváre je však stále trochu problematický, ak ho natočíte len trochu inak, než telefón vyžaduje.

Displej telefónu má uhlopriečku 5,8 „a rozlíšenie 1440 x 2 960 pixlov. Užívateľ si na ňom môže všetko veľmi detailne nastaviť. Zhotovené fotografie sú veľmi kvalitné, a to najmä kvôli svetelnosti objektívu, ktorá je f / 1,5. Tú je možné znížiť na f / 2,4 (v prípade fotenie počas preslneného dňa). Táto nižšia hodnota je skvelá aj pre fotenie vo ztemnělé prostredí. Vďaka tomu dokáže Samsung vystrihnúť naozaj podarené fotografie s ostrými kontúrami a detailmi aj za horších svetelných podmienok alebo v tme.

Fotoaparát si dobre vedie aj pri fotení v interiéri. Exceluje potrebné pri robení fotografií jedla v reštaurácii. Jedinou nevýhodou je rozmazanie pohybujúceho sa predmetu. Tomuto neduhu v Samsungu zatiaľ nezabránilo. V porovnaní s konkurenciou sa však nejedná o nič dramatické. Poteší vás absencia šumu alebo vyšší jas ako u konkurenčných výrobcov. U fotografií je možné sa pohrať s hĺbkou ostrosti. Bonusom je natáčanie superpomalých videozáznamov vo framerate 960 fps. Video s dĺžkou 0,2 s dokáže telefón roztiahnuť až na 6 s. Vlajkovej lode od Samsungu sú na poli fotomobilov osvedčenou klasikou. Po niekoľkých rokoch im prvenstvo utieklo smerom k Huawei, ale aj tak je to výborne fotící telefón, ktorý o mnoho nezaostáva. Ak lovíte vo vodách Androidu a chcete špičkový telefón, mali by ste ho zvážiť.

 • dizajn
 • malé prevedenie, extrémny výkon
 • kvalitný fotoaparát pre nočné fotenie
 • podpriemerná výdrž batérie
 • menej inovácií oproti predchodcovi
Zistiť cenu

Apple iPhone X

Výška150,9 mm
Šírka75,7 mm
Hĺbka8,3 mm
Váha194 g
Dual Simnie
Čítačka odtlačkov prstovnie (rozpoznanie tváre)
Konektor pre slúchadlánie
Max. frekvencia procesora2,4 Ghz
Počet jadier procesora6
RAM3 GB
Kapacita pamäte64 GB
Kapacita batérie2716 mAh
Antutu - výkon243 000
Typ displejaAMOLED
Uhlopriečka5,8 palcov
Rozlíšenie1 792 x 828
jemnosť displeja458 PPI
Rozlíšenie hlavnej kamery12 Mpix
Rozlíšenie prednej kamery7 Mpix
Svetelnosťf/1,7
Rozlíšenie videa3840 x 2160
Pamäťová kartanie
USB-Cnie

Z hľadiska dizajnu je iPhone X iný. Vo vykusnutie v hornej časti nájdete telefónne reproduktor, kameru a ďalšie čidlá využívajúce Face ID. V rohoch svoje miesto našli informácie o čase, Wi-Fi, batériu atď. Vďaka tenkému čiernemu rámčeku môžete využívať takmer 83% zvyšné plochy. Napriek tomu, že je desiatka o niečo „hrubšie“ než konkurenčné modely, dobre sa drží v ruke a nestane sa vám, že by ste omylom prsty spustili nejakú aplikáciu. Šasi je vyrobené nie z hliníkovej zliatiny, ale z nerezovej ocele. Vďaka tomu telefón pôsobí robustne a pocitovo je celkom ťažký. Pripravte sa tiež na to, že pri strieborné variante bude vidieť každý škrabanec. Čierna je na tom o niečo lepšie. Oproti osmičke sa desiatka odlišuje v umiestnení šošoviek, ktoré sú hneď pod sebou. Bohužiaľ z tela fotoaparátu vystupujú.

Najväčšou zmenou je vypustenie tlačidla home, ktoré sa na svojom mieste hrialo dobrých 10 rokov. Kvôli tomu došlo aj k zmene logiky v ovládaní. Ovládacie centrum sa sťahuje z pravého horného rohu, na čo je potrebné si zvyknúť. Z hľadiska výšky telefónu to nie je príliš ergonomické. Ťahom zospodu aplikáciu minimalizujete, nie zatvorte. Pri ťahu a dlhšom držaním prsta na stredu obrazovky uvidíme všetky otvorené aplikácie, medzi ktorými môžete prepínať, ale nie je zatvárať. AMOLED displej je horúcou novinkou desiatky. Ponúka absolútnu čiernu a zmodranie či zezelenání displeja z určitého uhla pohľadu. To je však vlastnosť všetkých AMOLED displejov. Batéria telefónu má rýchle nabíjanie, ktoré však k svojej rýchlej práci potrebuje špeciálnu nabíjačku. Tá nie je súčasťou balenia a je potrebné si ju prikúpiť zvlášť.

Miesto v úložisku vám ušetrí ukladanie fotografií do formátov HEIF (fotky) a HEVC (video). Pri exportovaní mimo Apple sa prepíšu na JPG a MP4. Z hľadiska fotenie sa desiatka od osmičky líši len v jedinom. Teleobjektív má stabilizáciu. Stabilizácia sa na kvalite fotografií znateľne prejaví. Vďaka IPS procesoru v A11 Bionic telefón rozozná tváre, pohybujúce sa objekty a na fotky pustí UI. Zhotovené fotografie môžete upravovať v systémovej aplikácii alebo vo fotoeditorov z App Store.

V tme vytvorené fotografie sú takmer bez šumu. „Umelá inteligencia“ spozná kedy zvoliť HDR a čo robiť pre dobou kvalitu výsledných fotiek. Telefón ponúka optické 2x priblíženie. Automatika rozhodne o tom, či použije reálny snímka z dlhého objektívu, alebo len digitálny výrez z primárneho objektívu. Je tu však možnosť kombinácie oboch. Umelá inteligencia sa tiež stará o lepšiu rozoostření pozadia v režime portrét, automatika sa postará o dobré rozpoznávanie tvarov, ktoré lepšie vsadí do rozmazaného pozadia. Pre fotenie portrétov je možné použiť portrétne nasvietenie. Dôjde tak k zvýrazneniu kontúr, prípadne môžete vytiahnuť zaostrenou postavu na čierne pozadie. Iphone X má rozhodne fantastický fotoaparát. Niekomu možno príde ešte lepšie ako u Huawei P20 Pro. Ja ho staviam o fúz nižšie, ale rozhodne sa jedná o jeden z najlepších fotomobilov ktoré sú k dostaniu. Myslím, že medzi nimi budú rozhodovať skôr preferencie k určitej značke, než drobné rozdiely v kvalite fotografií. Tá je totiž pri všetkých fantastická.

 • stabilizácia
 • šetrenie kapacity
 • optické priblíženie
 • zmena ovládania
 • vysoká cena
Zistiť cenu

Xiaomi Mi 8

Výška154,9 mm
Šírka74,8 mm
Hĺbka7,6 mm
Váha175 g
Dual Simáno
Čítačka odtlačkov prstováno
Konektor pre slúchadlánie (je k dispozícii adaptér)
Max. frekvencia procesora2,8 Ghz
Počet jadier procesora8
RAM6 GB
Kapacita pamäte256 GB
Kapacita batérie3400 mAh
Antutu - výkon270 000
Typ displejaAMOLED
Uhlopriečka6,2 palcov
Rozlíšenie2 248 x 1 080
jemnosť displeja402 PPI
Rozlíšenie hlavnej kamery12 Mpix
Rozlíšenie prednej kamery20 Mpix
Svetelnosťf/1,8
Rozlíšenie videa3 840 x 2 160
Pamäťová kartanie
USB-Cáno

Nechcete platiť za telefón cenu blížiacu sa alebo dokonca prevyšujúce 800 €? A napriek tomu chcete veľmi dobrý fotoaparát? A samozrejme i ostatné vybavenie? Nebudeme si nič nahovárať, úplne bez kompromisov to nebude, ale veľmi príťažlivú možnosťou je práve tento prístroj. Vzhľadom Xiaomi Mi 8 zodpovedá súčasným trendom. Pýši sa kovovým bočným rámčekom sklenenými chrbtom. Čo už, že je na nich vidieť každý odtlačok. Štýl je skrátka štýl a Mi 8 jednoducho pristane.

Čo sa rozmerov týka, je telefón pomerne veľký, takže s jeho ovládaním môžu mať problémy ľudia s menšími rukami. Veľkosťou je môžeme pripodobniť k Huawei P20 Pro. Väčšina používateľov si však na tento fakt veľmi rýchlo zvykne. Na spodnej strane telefónu nájdete dátový konektor USB-C, ktorý slúži pre nabíjanie i prenos dát. Zároveň je aj zvukovým výstupom. Klasický 3,5 mm jack tu nehľadajte. Veľkým mínusom je to, že telefón nepodporuje pamäťové karty.

Na chrbte telefónu vás upúta modul duálneho fotoaparátu a čítačka odtlačkov prstov. Displej je dobre čitateľný aj na priamom slnku. Okrem dvoch šošoviek fotoaparátu na chrbte nájdete ešte diódu, ktorá slúži na prisvetlenie obstarávaného záberu. Oba dva senzory majú rozlíšenie 12 Mpx. Primárny objektív má svetelnosť f / 1,8, sekundárny f / 2,4. Optická stabilizácia obrazu sa vykonáva v 4 osiach, avšak len u primárneho senzora.

Počas fotografovania je možné aj tu využiť služby „umelej inteligencie“. Softvérová úprava fotografií je proste v trende, či sa nám to páči alebo nie. A faktom je, že u niektorých snímok dokáže neskutočná kouhla. Telefón teda sám rozpozná, čo chcete fotiť a podľa toho nastaví potrebné parametre. Nechýba však ani manuálny mód, takže si môžete ručne upraviť citlivosť ISO, vyváženie bielej, expozíciu, rýchlosť uzávierky a je tu aj možnosť ručného zaostrovania. Na vyššie uvedené špičky v odbore mobilného fotografovania mu kus chýba, o tom niet pochýb. Výsledné fotografie sú ale rozhodne vysoko nad priemerom a s cenou ste na menej ako polovici predošlých prístrojov. Takže ak nemusíte mať za každú cenu to najlepšie a radšej si hľadíte rozumného pomeru ceny a výkonu, tak pre vás môže byť ten pravý.

 • nízka obstarávacia cena
 • kvalitné fotografie
 • nedisponuje zvýšenou odolnosťou voči vode a prachu
 • nemá odomykanie telefónu pomocou tváre
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Ktoré parametre sú u mobilného fotoaparátu dôležité

Parametre sú popísané pre užívateľov, ktorí nemajú s fotografovaním príliš skúseností a preto sú popísané jednoducho a nezaobchádzame do prílišných detailov.

Svetelnosť (clonové číslo)

Určuje, koľko svetla sa dostane k čipu. Jeho hodnota sa udáva ako clonové číslo a platí, že čím je clonové číslo menšie, tým viac svetla sa dostane k čipu. Má vplyv aj na dĺžku expozície záberu. Za veľmi slušnú u mobilných telefónov považujeme hodnotu svetelnosti f / 1,9, za výbornú f / 1,6.

Rozlíšenie

Sa udáva v megapixeloch a jedná sa vlastne o počet pixelov (obrazových bodov), z ktorých je zložená výsledná fotografia. Výsledné rozlíšenie je teda počet pixelov na šírku x počet pixelov na výšku. U fotoaparátu schopného zaznamenať rozlíšenie 4 290 x 2 800 pixlov je výsledné rozlíšenie 12 megapixelov.

Možno ste už počuli, že rozlíšenie nie je tak úplne vypovedajúce a že telefón s nižším rozlíšením fotoaparátu môže byť schopný vytvoriť lepšie fotografie, než ten, ktorý disponuje vyšším rozlíšením. Dôvod je rozmer senzora fotoaparátu. Predstavte si, že zhodné rozlíšenie 10 megapixelov budete mať v mobilnom telefóne, ktorý má senzor o veľkosti 6 x 4,5 mm. To rovnaké rozlíšenie môže mať u digitálnej zrkadlovky, ktorá má senzor o veľkosti 25 x 17 mm. Je samozrejmé, že na menšom senzore sú pixely viac nahusto a nie sú schopné zachytiť svetlo tak dobre, ako tie na väčšom senzore. A tak dochádza k vzniku šumu.

Pre zaujímavosť, FullHD televízia má rozlíšenie cca 2 megapixely, 4K televízia potom 8 megapixelov. Druhý pohľad na počet megapixelov je keď chcete fotky tlačiť. Možno ste sa stretli s pojmom počet pixelov na palec (označovaný anglickou skratkou ppi). Všeobecne sa má za to, že ľudské oko je schopné rozlíšiť detaily do hodnoty 300 ppi. Aby ste vytlačili A4 fotografiu v tejto kvalite, musí mať zdrojová fotografie 9 megapixlov. Pre A3 potrebujete megapixelov 18 a pre fotku vytlačenú na formátu A2 je to už 36 megapixelov.

Autofocus

Aby fotografie vyzerala ostro a bola dostatočne detailné, je nutné čip zaostriť (anglický výraz je focus, preto autofocus – niečo ako samozaostření). To vlastne znamená, že zväzok lúčov dopadá priamo na čip. Autofocus automaticky zaostruje potom čo stlačíte spúšť. Chvíľku (v závislosti na jeho kvalite u daného telefónu) trvá než zaostrí a potom dôjde k zhotovenie fotografie. U mobilných telefónov je vo väčšine prípadov použitý tzv. pasívny autofocus. Funguje tak, že porovnáva kontrast scény a na jeho základe zaostruje. Má problémy zaostriť, ak sú horšie svetelné podmienky, alebo keď scéna nie je dostatočne kontrastná. Ďalšie technológií je aktívny autofocus, ktorý funguje na princípe svetelného lúča.

Zoom

Všetci sme sa stretli s pojmami digitálny a optický zoom. Aký je medzi nimi rozdiel a ktorý z nich je lepší? Optický zoom funguje na princípe priblíženie obrazu za pomoci zmeny polohy šošoviek fotoaparátu. Výsledná kvalita obrazu je rovnaká, nech máte objekt zazoomovaný alebo nie. Naproti tomu digitálny zoom funguje tak, že si fotoaparát „oreže“ časť obrazu a potom ju zväčší (dopočíta pixely) do požadovanej veľkosti. Takto zazoomovaný obraz má výrazne horšiu kvalitu. Čím väčšia je miera zväčšenia za pomoci digitálneho zoomu, tým väčšia je skreslenie fotografie a obsahuje menej detailov.

Blesk

Na výber sú dve technológie. Klasický LED blesk, ktorý má zvyčajne výkon v rade stoviek luxov. A potom xenónový blesk, ktorý dokáže scénu osvetliť až niekoľkých státisícmi luxy. Ako vidíte, tak rozdiel je priepastný. V úplnej väčšine telefónov nájdete LED blesk. Ten má okrem svojej ceny ešte ďalšiu výhodu a to, že dokáže osvetliť scénu na dlhšiu dobu. To sa hodí napríklad pri natáčaní videa v noci, kedy LED blesk sústavne svieti a přisvětluje scénu. Záblesk xenónového blesku má mnohonásobne väčší výkon, ale trvá len zhruba 100 milisekúnd.

späť na začiatok ↑

Zhrnutie

 • Svetelnosť chcete aspoň f / 2,0 (čím menší je to druhé číslo, tým lepšie)
 • Vyberajte prístroj vybavený autofocusom.
 • Rozlíšenie chcite minimálne 8 megapixelov.
 • Ak vám to rozpočet dovolí, chcete mobil s optickou stabilizáciou obrazu.
späť na začiatok ↑

Ako fungujú fotoaparáty v mobiloch a z čoho sa skladajú

Úvod

Viete, koľko sa ročne predá mobilných telefónov s fotoaparátom? Za minulý rok to bolo okolo jednej a pol miliardy a toto číslo stále rastie (zdroj). Niektorí z nás si ešte pamätajú tú dobu, keď ste pre nahrávanie videa potrebovali samostatný prístroj v cene niekoľkých tisíc euro. Pre fotenie zase ďalší, ktorý síce nebol tak drahý, ale napriek tomu pár stoviek stál. Fotoaparáty v telefónoch prešli dlhú cestu a z mizerných rozmazaných obrázkov prešli na plnohodnotné fotografie, ktoré sa síce nemôžu rovnať snímkom vydávaným zo zrkadloviek, ale pre bežné účely stačí. To ako to celé funguje je pre veľa ľudí trochu mágie. Ako to vlastne funguje, keď namierite telefón a stlačíte tlačidlo pre obstaranie fotografie? Svetlo sa cez optiku (šošovky) fotoaparátu dostane na tzv. CMOS senzor. Výsledok potom obrazový procesor ISP transformuje na dáta a prevedie na fotografiu, ktorú vidíte na displeji telefónu. Všetky tieto komponenty majú svoj vplyv na obstaranie dobré fotky. To znamená 1) optika 2) senzor 3) obrazový procesor.

Asi najväčší problém, ktorému výrobcovia mobilných telefónov čelí, sú fyzické rozmery telefónu. Šírka moderných prístrojov je často pod 10 mm. Do toho priestoru sa musí fotoaparát vojsť a to si uvedomte, že nejaké miesto zaberá potrebné batérie. Druhým veľkým problémom je cena. Lacné telefóny môžete kúpiť za zhruba 100 €. To je predajná cena, výrobná musí byť výrazne nižšia. Najdrahšou položkou väčšiny telefónov je displej, ktorý často prehltne treba polovicu ceny materiálu. Koľko teda môže ostávať na lacný fotoaparát? 5 – 10 €? Z tohto čísla je jasné, že najčastejšie používaný materiál bude plast.

Konštrukcia

Fotoaparát v telefóne si možno predstaviť ako malú kocku s rozmermi medzi 5 – 6 mm, z ktorej vykúka clonový otvor. To je také to „oko“ na zadnej strane telefónu. Najzložitejšia súčasť väčšiny mobilných foťákov je optická sústava (optika). To znamená sada nad sebou umiestnených šošoviek so špecifickým zakrivením. Keďže sú nad sebou, sú najviac náročné na miesto. Preto u niektorých modeloch vystupuje optická sústava z chrbta telefónu. Výrobca mal dve možnosti. Buď urobiť celý telefón hrubšie. Alebo nechať optiku vytŕčať von. A koľko takých šošoviek v sústave je? Môžu to byť dve u najlacnejších prístrojov, až po šesť šošoviek u tých najlepších fotomobilov. Väčšinou sa vyrába z materiálu, ktorý je celkom podobný tzv. plexiskle.

Aby mohli šošovky zaostrovať, musia byť schopné sa pohybovať smerom k alebo od senzoru. O to sa stará jednoduchý elektromotor. Druhou možnosťou je softvérové ​​zaostrenia. To prebieha tak, že šošovky hľadajú maximálnu kontrast dvoch susediacich bodov (pixelov). Niektoré telefóny pre zaostrovanie využívajú aj laserového infračerveného snímača. Vďaka nemu vie optika ako ďaleko fotený objekt je a pomáha jej to v zhotovenia kvalitného záberu. Tento spôsob, ale u mnohých telefónov nenájdeme a výrobcovia hľadajú skôr ďalšie cesty. Jednou z nich je aj fázová detekcia. Jej princíp spočíva v tom, že sa lúč prechádzajúci správne zaostreným optickým systémom rozdelí na dva. Ak nie je správne zaostrené, každý z nich má inú fázu a sú voči sebe posunuté. Elektronika to spozná a vydá signál motorčekom, ktoré posunú príslušné šošovky tak, aby sa fáza zrovnali. Vďaka tomu je možné rýchlo a ľahko zaostriť, bez nutnosti hýbať s telefónom dopredu alebo dozadu od foteného objektu.

Výrobcovia

Telefóny, sa podobne ako autá, skladajú z mnohých rôznych súčiastok, ktoré vyrábajú rôzne spoločnosti. Kvôli tomu ako rastie trh s mobilnými telefónmi, tak rastie aj trh s ich komponentmi. Dochádza k postupnej konsolidácii, kedy z pôvodných desiatok až stoviek spoločností postupným zlúčením a nákupy vzniká niekoľko silných hráčov. Takže sa môže stať, že rôzne značky telefónov môžu mať rovnaký, alebo skoro rovnaký fotoaparát. Tým myslím optiku alebo senzor. Kde je priestor pre odlíšenie (a prekonanie konkurencie) najväčšie, sú algoritmy, ktoré tvoria finálnu fotografiu. To sa prejavuje najmä u drahších značiek, ktoré majú priestor a financie na takýto vývoj. To tiež stojí za rozdielom u dvoch rovnako vyfotografovaných fotografií, dvoma rôznymi špičkovými fotomobily. Postavte vedľa seba novej najvyššej rady Samsungu, Applu alebo Google Pixel a pri každej z nich bude podoba fotografie trochu iná. Často ani nedá povedať, ktorá z nich je objektívne najlepšie, pretože drobné rozdiely vo farebnom podaní či sýtosti, zvádza k subjektívnemu hodnotenie.

Asi najznámejším výrobcom CMOS čipov je japonská spoločnosť SONY. Jej podiel na celkovej produkcie je odhadovaný na zhruba 50%. Jej čip Exmor IMX možno nájsť napríklad v LG G6 (IM258), Galaxy S8 (IMX333) alebo Xiao MI 5S (IMX378). Ďalšími významnými výrobcami je juhokórejský gigant Samsung alebo americká firma OmniVision. U šošoviek patrí medzi najvýznamnejších výrobcov Largan Precision z Taiwanu, Sunny Optical z rovnakej krajiny a ďalším významným hráčom je japonský Kantatsu. Vývoj v tejto oblasti postupuje míľovými krokmi vpred a veľmi sa teším, čoho budú fotoaparáty v mobilných telefónoch schopné za pár rokov.

CMOS senzor

CMOS (skratka Complementary Metal Oxide Semiconductor) senzor si môžete predstaviť ako klasický čip, ktorý má za úlohu zaznamenať svetlo dopadajúce na neho cez optiku. Väčšinu jeho povrchu tvorí vrstva, ktorá detekuje svetlo. A koľko svetla dokáže detekovať? To určuje všetkým známa jednotka megapixelov. Keď je pri telefóne uvedené 10 megapixelov, tak to znamená, že na povrchu jeho CMOS senzora je 10 000 000 jednotlivých bodov (pixelov), ktoré snímajú svetlo. Teda CMOS senzor vlastne zachytáva len odtiene svetla, teda čiernobiele. A ako sa na fotografiu dostanú farby? To je vďaka tzv. Bayerove maske. Jedná sa o pole farebných filtrov, ktoré sa používa na filtráciu svetla, ktoré dopadá na CMOS senzor. Maska má podobu šachovnice a nachádza sa nad detektory svetla na senzore. Každé políčko tejto šachovnice sa skladá z troch základných RGB farieb (červená, zelená a modrá), ktoré prepúšťa len vlnovú dĺžku danej farby.

Fotografia, ktorú by ste videli takto zachytenú, a nijako ďalej neupravenou by vás prekvapila. Mala by zelený nádych. To kvôli Bayerová maske, v ktorej je zelených filtrov rovnako ako červených a modrých dohromady. Ľudské oko je totiž na zelenú farbu citlivé. Predstavte si, že fotíte čistú modrú hladinu mora. Aj tento snímok by obsahoval len 25% modrých pixelov, 25% červených a 50% zelených. O finálnú mágiu a pretvorenie na úchvatnú fotografiu sa stará obrazový procesor. Nie je fyzicky prítomný v malom bloku fotoaparátu, ale je integrovaný priamo do základného centrálneho čipu mobilu. Postará sa o úpravu farieb, doostrenie a uloženie fotky vo formáte JPG. Moderné obrazové senzory vykonajú pred uložením fotografie až päťdesiat krokov.

Obrazové procesory

Pokročilé algoritmy, medzi ktoré patrí aj toľko populárne HDR +, dokážu úplné zázraky. Konkrétne vytvoriť snímky s vysokým dynamickým kontrastom. Tie vznikajú tak, že fotoaparát nasníma vo veľmi rýchlom slede napríklad desať snímok za sebou. A každý z týchto snímok má odlišnú hodnotu jasu. Takže máme preexponované aj podexponované snímky. Všetky tieto snímky obrazový procesor spoja do jedného, ​​keď pre jednotlivé časti fotografie vyberie tie najvhodnejšie časti z oných desiatich snímok, aby mala výsledná fotografia maximálny možný kontrast. Ďalšia sofistikovanú metódou je tzv. portrétový mód, ktorý zaostrí na osobu alebo tvár a pozadia nechá rozmazané. Aj to je práca softvéru a obrazového procesora.

Stabilizácia

Ďalšou dôležitou vecou je stabilizácia obrazu, ktorá je podstatná najmä pri natáčaní videa. Ideálna je optická stabilizácia, ktorá slúži na elimináciu jemného a prirodzeného trasiem rukou, ktorého si ani nie sme sami vedomí. Fyzicky sa o ňu stará opäť optická sústava a malý elektromotor. Ďalšia v poradí je softvérová stabilizácia. Pri nej procesor sleduje rozdiel medzi jednotlivými snímkami videa (video nie je nič iné, než séria extrémne rýchlo za sebou zhotovených fotografií) a porovnáva ich s dátami z gyroskopu. Vďaka tomu dokáže odhadnúť, či je pohyb prirodzený a úmyselný, alebo či sa jedná o jemné a neúmyselné chvenie. V tom druhom prípade potom zábery upravuje a snaží sa dopady neúmyselného pohybu minimalizovať.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď