Ako vybrať odsávačku mlieka

Odsávačka mlieka bude zrejme nevyhnutnosťou do každej rodiny, ktorá očakáva príchod malého drobčeka. Je zbytočné ju kupovať pred pôrodom, pretože to ešte neviete, ako u vás dojčenie prebiehať. A práve okolnosti dojčenie hrajú dôležitú úlohu pri výbere najlepšej odsávačky materského mlieka. Rozhodne nie je od veci, ak si mamičky urobia o odsávačkách prehľad ešte pred pôrodom, pretože potom už jej stačí len kúpiť, prípadne vyslať na nákup otecka a ušetrený čas môžete venovať len vašej rodinke.

Test odsávačiek mlieka 2023

NázovCelkom
1.Philips Avent odsávačka Natural elektronická SCF332/01Zistiť cenu
90%
Recenzia
2.Medela Swing 2 fázová elektrická odsávačkaZistiť cenu
90%
Recenzia
3.Tommee Tippee Elektronická odsávačka C2NZistiť cenu
75%
Recenzia
4.Canpol babies elektrická odsávačka materského mlieka Easy StartZistiť cenu
70%
Recenzia
5.Medela mini electricZistiť cenu
60%
Recenzia

Parametry

NázovPočet fázPrepínanie medzi fázamiPre koľko pŕsRegulácia intenzity odsávaniaObjem fľaštičky (ml)Spôsob prenášaniePrevádzka
1.Philips Avent odsávačka Natural elektronická SCF332/011manuálny1áno125-batériový / sieťový
2.Medela Swing 2 fázová elektrická odsávačka2automatické1áno150uchytenie na opasok, šnúrkabatériový / sieťový
3.Tommee Tippee Elektronická odsávačka C2N2manuálny1áno150žiadnybatériový / sieťový
4.Canpol babies elektrická odsávačka materského mlieka Easy Start2manuálny1áno120žiadnybatériový / sieťový
5.Medela mini electric1-1áno150-batériový / sieťový

Prečo budem odsávačku materského mlieka potrebovať

Odsávačku mlieka počas dojčenia používa skoro každá mamička. Dôvodov je hneď niekoľko:

  • napriek tomu, že je dojčenie veľmi prirodzenou vecí, niektoré mamičky môžu mať problém s rozbehnutím laktácie (tvorby mlieka) a práve s tým jej môže pomôcť odsávačka, ale aj trpezlivosť,
  • môže sa stať, že bábätko nemôže z nejakých dôvodov z prsníkov mlieko sať, aby ste mu hneď od narodenia nemusela pripravovať mlieka instantné, môžete to svoje odstáť a potom ním bábätko kŕmiť,
  • odsávačka vám pomôže so stimuláciou tvorby mlieka v prípade, že ste rodili cisárskym rezom alebo sa bábätko narodilo predčasne, takže ho k prsníku nemôžete prikladať a dojčiť,
  • je účinná tiež pri zvýšenie tvorby mlieka,
  • pomôže vám v prípade, že si potrebujete urobiť zásoby mlieka na dobu, kedy nebudete môcť dojčiť (operácia, choroba, pracovný čas),
  • najčastejšie sa používa v prípadoch, keď mamičky potrebujú uľaviť preplneným prsiam.

Základné delenie odsávačiek

Z konštrukčného hľadiska na trhu existujú 2 typy odsávačiek mlieka. Rozhodujúce je situácia, ktorá okolo vášho dojčenia panuje.

  • Ručná odsávačka mlieka
  • Elektrická odsávačka mlieka

Ručná odsávačka mlieka

Nazýva sa tiež mechanickú odsávačkou mlieka. Je vhodná predovšetkým pre mamičky, ktoré s laktáciou – tvorbou mlieka – nemajú žiadny problém a potrebujú sem tam uvoľniť pred dojčením prsia alebo po dojčení prsia dobre vyprázdniť. Odsávanie mlieka prebieha za pomocou rúk (niekedy aj oboch) a často sa jedná o celkom fyzickú náročnosť činnosť, ktorá nie je tak efektívne, ako pri použití elektrickej odsávačky. Sila sania sa niektorým mamičkám zdá slabá a nie sú schopné si ju prsia vyprázdniť. Je vhodná len pre občasné použitie.

Manuálna odsávačka je obľúbená pre svoju nízku obstarávaciu cenu a nízku hmotnosť, vďaka ktorej ju môžete so sebou vziať napríklad na výlet. Odsávanie je tichší a môže prebiehať buď pomocou piestu, páčky alebo balónika. Piestová odsávačka mlieka sa neodporúča používať počas prvých dní po pôrode, pretože k prsiam nie je moc šetrná. Odsávačka mlieka s balónikom nie je príliš účinná. Páková odsávačka mlieka môže byť jednofázové aj dvojfázová. O jednotlivých typoch fáz sme sa rozpísali nižšie.

Výhody

  • nízka obstarávacia cena
  • nízka hmotnosť
  • tichšiu prevádzku

Nevýhody

  • nepríliš efektívna
  • odsávania je zdĺhavé
  • fyzicky náročná činnosť

Elektrická odsávačka mlieka

Stretnúť sa môžete aj s názvom elektronická alebo mini elektrická. Ocenia je predovšetkým mamičky, ktorým sa mlieko tvorí veľa a prsia pred dojčením potrebujú uvoľniť niekoľkokrát denne, rovnako ako potrebujú niekoľkokrát denne prsia vyprázdniť. Mlieko, ktoré je navyše, je možné zamraziť a nechať na inokedy. Uchovávanie mlieka sme venovali samostatnú kapitolu.

Výhody

  • efektívnejšie
  • rýchlejší

Nevýhody

  • vyššia nákupná cena
  • väčšiu hmotnosť
  • hlučnejšie prevádzka

Nemocničné elektronické odsávačky

Ide o špeciálnu kategóriu odsávačiek, ktoré sú určené pre mamičky, nedojčiacich, ale niekoľkokrát denne potrebujú odsať plnú dávku mlieka.

Delenie podľa spôsobu odsávania

Okrem dvoch (troch) základných typov odsávačiek si ešte budete musieť vybrať, či radšej siahnete po jednofázové alebo dvojfázové odsávačke.

Jednofázové odsávačky mlieka

Jednofázové odsávačky sú vhodné pre mamičky, ktoré nemajú problém s tvorbou laktózy (mlieka). Umožňujú reguláciu vákua, ktoré sa stará o odsávanie mlieka. Je možné ho nastaviť tak, aby sa mamička počas tejto činnosti cítila čo najpohodlnejšie.

Dvojfázové odsávačky mlieka

Môžu ich využívať aj mamičky, ktoré s tvorbou laktózy nemajú problém, ale najviac je docenia ženy, ktoré potrebujú po pôrode laktáciu rozbehnúť, aby mohli začať čo najskôr dojčiť. Dvojfázové odsávačky verne napodobňujú spôsob dojčenia bábätka. Odsávanie prebieha v dvoch fázach:

  • stimulačné fáza – bábätko v tomto okamihu začína sať, ale mlieko zatiaľ netečie, prsník sa na tento úkon ešte len pripravuje,
  • laktačná fáza – samotné dojčenie bábätka, v tomto prípade ide o odsávanie, počas ktorého už vyteká mlieko.

Dvojfázová odsávačka mlieka je veľmi šetrná voči bradavke, dvorci i prsné tkanive, takže sa hodí pre mamičky, ktoré potrebujú odsávať najmenej 3x za deň.

7 základných otázok, ktoré vám pomôžu s výberom odsávačky mlieka

Ako ste sa práve dozvedeli, na trhu existuje viac druhov odsávačiek mlieka, s rozhodnutím pre tú najlepšiu vám pomôže, ak si odpoviete na niekoľko základných otázok.

Ako často budete mlieko odsávať?

Ak budete od bábätka preč len príležitostne a s tvorbou mlieka nemáte problém, postačí vám ručné model odsávačky. Ak však uvažujete, že sa treba vrátite do práce na plný úväzok alebo bez bábätka budete niekoľko hodín denne, voľte radšej elektrickú odsávačku.

Koľko času chcete odsávaním stráviť?

Odsávanie mlieka u jedného prsníka vám na klasické pumpe zaberie zhruba 10-15 minút. Ak budete chodiť do práce alebo sa nachádzať v iných situáciách, kedy vás čas bude tlačiť, bolo by asi najmúdrejší sa rozhodnúť pre elektronickú odsávačku mlieka, ktorá vám umožní odsávať z oboch pŕs naraz. Tento prístroj pomáha stimulovať produkciu mlieka a zároveň ním ukrátíte čas o polovicu.

Aký je váš rozpočet na obstaranie odsávačky?

Odsávačku materského mlieka si môžete kúpiť v lekárni, v obchodných domoch alebo v obchodoch, ktoré sa zameriavajú na deti. Elektrické odsávačky sú drahšie ako mechanické. Je však možné si ich prenajať. Z hygienických dôvodov sa požičiava len mechanika a odsávacie set si musí mamička zakúpiť sama.

Odsávacie set sa najčastejšie skladá z prsného nadstavca, konektora, ventilu, silikónové hadice, membrány, plastové fľaše, skrutkovacieho uzáveru a viečka.

Ide odsávačka ľahko zostaviť a je možné s ňou cestovať?

Ak sa odsávačka zložito zostavuje alebo čistí, pravdepodobne vás to od jej používania odradí. Zamerajte sa na to, či sa všetky časti dajú ľahko rozložiť a zložiť, a hlavne, či sa dajú dobre vyčistiť (najmä tie, ktoré prichádza do styku s pokožkou alebo mliekom.

Ak budete s odsávačkou často cestovať, zamerajte sa na jej hmotnosť. Niektoré modely môžu byť dodávané v praktickom kufríku so špeciálnym priestorom pre uloženie odsatého mlieka. Zamerajte sa tiež na hluk, ak chcete, aby táto činnosť prebiehala diskrétne, mal by byť prevádzka prístroja čo najtichší.

Je možné si nastaviť tlak a rýchlosť sanie?

Každé mamičke vyhovuje niečo iné. Čo je pre jednu pohodlné, nemusí byť pohodlné pre inú. Ak sa rozhodnete, že si zaobstaráte elektronickú odsávačku, vyberte takú, u ktorej si budete môcť nastaviť intenzitu i rýchlosť sania.

Akú veľkosť prsných nástavcov potrebujem?

Veľkosť prsného nástavca hrá dôležitú úlohu v tom, ako sa pri tejto činnosti budete cítiť. Odsávanie by vás rozhodne nemalo bolieť a k prsiam by malo byť šetrné. Nástavec nesmie byť príliš veľký ani príliš malý. Pred samotnou kúpou si zistite, či sú k dispozícii náhradné diely a ako dobre sú dostupné. Ak sa rozhodnete pre variantu odsávačky na obe prsia, uistite sa, že balenie obsahuje dva prsné nástavce.

Čo keď vypadne elektrina?

V prípade, že vypadne elektrina alebo nebude po ruke zásuvka, je dobré, aby odsávačka fungovala aj na batérie. V núdzi najvyššej ju môžete nahradiť ručné odsávačkou materského mlieka.

Ak si ani teraz nie ste istá akú odsávačku mlieka vybrať alebo sa nemôžete rozhodnúť medzi manuálnou alebo ručné odsávačkou mlieka a potrebujete recenzie, skúste sa opýtať svojho pediatra alebo sa obráťte na laktačnú poradkyňu, ktorá by vám mala tiež pomôcť v tom, ako s odsávačkou zaobchádzať.

Ako zistiť správnu veľkosť prsného nástavca

Odsávanie mlieka by pre mamičku rozhodne nemalo byť bolestivé. Preto je dôležité si postrážiť správnu veľkosť prsného nadstavca.

Ako zistiť, že používaná veľkosť nie je správna?

  • Bradavka sa odiera o strany tunela nástavce, takže sa pri odsávaní necítite komfortne.
  • Väčšia časť dvorca je vťahovaná do tunela nástavca.
  • Na prsiach v oblasti nadstavca vidíte začervenanie.
  • Vaša bradavka alebo prsný dvorec zbelela.
  • Po odsávanie stále cítite, že vám v prsníku zostáva mlieko.
  • Ak sa bradavka odiera o strany tunela prsného nadstavca, je pre vás nástavec príliš malý.
  • Ak sa bradavka a väčšia časť prsného dvorca do tunela príliš vťahuje, je pre vás nástavec príliš veľký.
  • Ak ste niektoré z týchto prejavov zaznamenala, bude lepšie, ak sa pozriete po inej veľkosti prsného nadstavca. Pokiaľ si veľkosťou nie ste istá, môžete sa poradiť s laktačnou poradkyňou. U správne zvolené veľkosti je bradavka umiestnená v strede tunela, nikde sa neodírá ani sa príliš „nevcucává“ do tunela, ale pohybuje sa voľne.

Podľa čoho určiť správnu veľkosť?

Zmerajte si priemer vašej bradavky od základne. Použite na to pravítko alebo meracie pások a výsledok si zaznačte v milimetroch. Do meranej oblasti nespadá prsný dvorec.

Veľkosti prsného nástavce podľa priemeru bradavky

Obyčajne sa k číslu, ktoré ste namerali, pripočítava ešte +4 mm. Ak ste si teda namerala priemer treba 17 mm, bude veľkosť prsného nadstavca 21 mm.

Tabuľka veľkostí

Priemer bradavkyOznačenie veľkostí nástavcePriemer nástavce
do 17 mmS21 mm
do 20 mmM24 mm
do 23 mmL27 mm
do 26 mmXL30 mm
do 32 mmXXL36 mm

Môže sa stať ….

  • Pri odsávaní môžete zistiť, že budete potrebovať na každý prsník inú veľkosť nástavca.
  • Veľkosť nástavca ovplyvňuje aj vaše prsné tkanivo a elasticita kože.
  • Po určitej dobe odsávanie mlieka sa môže stať, že budete potrebovať inú veľkosť prsného nadstavca.
  • Ak nástavec na prsník príliš pritlačíte, môže dôjsť k zablokovaniu mliekovodov.

Ako postupovať pri odsávaní mlieka

Pri odsávaní mlieka je veľmi dôležitá pohoda a pokoj mamičky, pretože len tak dosiahnete to, že mlieko odsajete buď ručne, alebo odsajete pomocou odsávačky.

Hygiena

Veľmi dôležitá je hygiena. Ak odstříkáváte ručne, ale pri používaní odsávačky, je dôležité si umyť ruky mydlom a potom si ich usušiť buď do jednorazové utierky, alebo uteráka, ktorý je určený len vám. Teplou vodou by sa mali umyť tiež bradavky. Mydlo sa na bradavky nepoužíva.

Komfort a pokoj

Než začnete s odsávaním alebo odstriekavaním, pripravte si všetko potrebné po ruke, aby ste počas tejto činnosti nemusela nikam odbiehať a prerušovať odsávanie.

Ideálna poloha je sede. Sadnite si napríklad do kresla alebo na gauč a stimulujte prsník. Stimulácia môže byť buď mechanické, alebo psychologická. Psychologická spočíva v uvoľnení, mamička by sa nemala cítiť v strese. Dôležitý je tiež správny pitný režim, dostatok jedla a spánku. Pri psychologickej stimulácii môže byť dobrým pomocníkom napríklad niekto z rodiny alebo kamarátka, ktorá vám pomôže podporiť pozitívne myšlienky.

Pri mechanickej stimulácii si masírujete prsník tak, aby došlo k uvoľneniu mlieka. Väčšinou sa masáž vykonáva jemne prstami od podpazušia a hrudníka ku dvorci. Stimulovať prsia môžete aj v predklone. V žiadnom prípade sa prsia nesmie drviť ani stláčať. Pomôcť vám môže zahriatie prsníka teplým obkladom, teplou vodou alebo sprchou. Môžete si tiež dať vlažnej alebo teplé pitie, ale nie kávu.

Údržba odsávačky materského mlieka

Ak uvažujete o zaobstaraní odsávačky mlieka, vyhnite sa tým z druhej ruky. Ak neviete, aká je história odsávačky a ani nepoznáte predchádzajúce majiteľku, neviete, ako bolo s prístrojom zaobchádzalo a či má ešte potrebný výkon. Navyše sa jedná o veľmi intímne pomôcku, ktorou sa môžu prenášať choroby, baktérie a vírusy.

Prenájom

Lepšie je si odsávačku na mlieko požičať, alebo skôr prenajať, ak viete, že ju nebudete používať každý deň, ale len občasne. Ak by ste si odsávačku chceli prenajať na celú dobu dojčenia, asi vás finančne lepšie vyjde si zaobstarať vlastné. Cena prenájmu sa pohybuje rôzne, najčastejšie okolo 2 Euro za deň.

Prenájom elektrických odsávačiek sprostredkovávajú buď rentální stanice alebo aj niektoré pôrodnice. V oboch inštitúciách by vám mali poradiť a zodpovedať všetky vaše otázky. Prenajíma sa len čerpadlo, zvyšok si mamička musí dokúpiť sama. U prenajatých prístrojov máte istotu, že sú správne funkčné.

Údržba

Vždy po odsávanie prístroj ihneď umyte. Nenechávajte v ňom mliečko zaschnúť. Odsávačku mlieka rozoberte na všetky časti, u ktorých je to možné a každú z nich dôkladne umyte teplou vodou. Pre dôkladné čistenie použite kefu, ktorý bude určený len pre čistenie odsávačky. Kefa niekedy býva súčasťou balenia.

Pri čistení sa zamerajte na všetky úzke a malé priestory a tiež záhyby. Práve tam môžu ostať zvyšky a začať sa tvoriť vírusy a baktérie. Po vyčistení opláchnite všetky časti v horúcej vode a následne pod tečúcou studenou vodou. Posledným krokom je sterilizácia, kedy necháte časti po dobu 3-5 minút vyvariť.

Po vyvarení nechajte mokrej časti poriadne uschnúť najlepšie na jednorazové papierové utierke. Elektrické časti, do ktorých sa radia adaptér a motoriek sa nečistí.

Zásoba mlieka a jeho uskladnenie

Ideálna doba pre vytvorenie zásoby mlieka je šestonedelí. Práve v tomto časovom období sa mlieka tvorí viac, ako je bábätko schopné vypiť. Mlieko do zásoby odsávajte buď po dojčení, alebo v čase najdlhších páuz medzi dojčením.

Zásady správneho skladovania mlieka

  • So zásobami to nepreháňajte. Zloženie mlieka sa mení podľa veku dieťaťa, iné je pri dojčení novorodencov a iné pri dojčení trojmesačného bábätka. Zásoby mlieka by mali zodpovedať tomu, koľko toho bábätko vypije počas jedného dojčenia.
  • Mliečko skladujte vo vhodných nádobách. Existujú špeciálne plastové tégliky, sáčky, ale aj plastové alebo sklenené fľaštičky, ktoré sú určené len na uchovávanie materského mlieka. Nádoby by sa nemali plniť až po okraj, pretože pri zmrazení sa mlieko rozpína ​​a nádobka by mohla prasknúť. Alternatívou môžu byť tiež poháre od výživ, ktoré je však nutné dobre umyť a vyvariť.
  • Každú nádobku označte aktuálnym dátumom, aby ste mali prehľad o starobe mlieka.
  • V mrazničke môže mlieko zostať až 3 mesiace, rozmrazovať môžete buď pod vlažnou tečúcou vodou, uložením do chladničky (v chladničke trvá rozmrazovanie pri 4 ° C približne 24 hodín) alebo pri izbovej teplote (potrvá to približne 2-3 hodiny). Akonáhle je mlieko rozpustené, nezabudnite ho pretrepať. Tým dôjde k spojeniu tukových a smotanových častí.
  • V izbovej teplote nenechávajte mlieko príliš dlho. Pokiaľ máte doma 27 ° C, môže tu mlieko stáť maximálne 4 hodiny, pri 21 ° C až 10 hodín.
  • Mliečko sa ohrieva vo vodnom kúpeli a teplota by mala dosahovať maximálne 37 ° C, nikdy mlieko neohrievajte v mikrovlnke! V mikrovlnnej rúre sa ničí vitamín C a niektoré imunitné látky, ktoré mlieko obsahuje. Ohrievanie by malo trvať zhruba 20 minút a dávka sa spotrebovať do 4 hodín.
  • Rozmrazené mlieko musíte spotrebovať do 24 hodín, nikdy ho nezmrazujte znova!
  • Ak sa rozhodnete mlieko nechať v chladničke, nedávajte ho do dverí a v chladničke ho nechajte maximálne 24 hodín.
  • Ak budete zásoby tvoriť počas celého dňa, zlievajte ich dohromady až v momente, kedy budú mať rovnakú teplotu.

Mliečne banky

Ak sa vás dojčenie bude v najbližšej dobe týkať, pravdepodobne narazíte na slovné spojenie „mliečna banka“. Jedná sa o odborné pracoviská, ktorá od mamičiek vykupujú ich materské mlieko. Aby ste sa mohli stať darkyňou, mali by ste denne vyprodukovať o 0,5 l viac mlieka ako vaše bábätko vypije.

V mliečnych bankách prechádza mlieko procesom, aby sa zistilo, či neobsahuje mikróby alebo iné nežiaduce a nebezpečné látky, potom sa pasterizuje, aby bolo 100% nezávadné. Napriek tomu, že prechádza týmto zložitým procesom, zachováva si všetky vzácne a dôležité látky a vlastnosti. Kvôli náročnému procesu sa cena mlieka z mliečnej banky môže vyšplhať aj na niekoľko sto korún.

Materské mlieko z mliečnych bánk je z veľkej časti určené pre nedonosené a choré deti, ktoré leží na oddelení intenzívnej starostlivosti. Časť sa využíva pre dokrmovanie nedonosených detí. Ak je mlieka dostatok, je možné ho predávať záujemcom domov. Mlieko z mliečnych bánk nehradí poisťovňa.

Rozhodne neodporúčame kupovať mlieko od darkýň, ktoré ich samy predávajú cez inzerát niekde na internete. Okrem toho, že je to riskantné, je to tiež nelegálne. Navyše nepoznáte zdravotný stav darkyne ani hygienické podmienky, za ktorých bolo mlieko odoberané. Ak je to potrebné, obráťte sa radšej na mliečnu banku.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo