Recenzia Nintendo Switch

Nintendo Switch je hybridné zariadenie, ktoré môžete využiť ako na cestách ako handheld, tak doma ako klasickú stolnú konzolu. Hoci základné parametre nemusí na prvý pohľad oslniť, rozhodne sa nenechajte odradiť, a prečítajte si nasledujúce recenziu, možno vás príjemne prekvapí.

Parametre

Typhybridný
Displejáno
Veľkosť displeja6,2 palcov
Rozlíšenie displeja (v px)1280 x 720
Procesorštvorjadrový procesor Nvidia Tegra X1 taktovaný na 1 GHz
Grafický výkon1,1 TFLOPs
Podpora 4K rozlíšenienie
Operačná pamäť4 GB LPDDR4 RAM
Typ úložiskaHDD, microSD
Kapacita úložiskaaž 2 TB
Blu-Raynie
Wi-Fiáno
Bluetootháno
HDMIáno
USBáno
AUXáno
Optický výstupnie
Rozmery (v cm)23,9 x 1,4 x 10,2
Hmotnosť0,4 kg
späť na začiatok ↑

Obsah balenia

V krabici nájdete konzolu Nintendo Switch, dva ovládače Joy-Con (ľavý a pravý), Joy-Con Grip (ktorý umožňuje spojiť oba Joy-Cony do jedného ovládača), dve Joy-Con pútka na zápästie, Nintendo Switch dok (dokovaciu stanicu, ktorá slúži k prepojeniu konzoly a televízie), HDMI kábel a AC adaptér.

späť na začiatok ↑

Design

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o hybridné zariadenie, vyzerá ako malý tablet doplnený dvoma odnímateľnými a samostatne použiteľnými hernými ovládačmi Joy-Con, ktoré sú prekvapivo malé a ľahké (jeden váži iba okolo 50 g). Na trhu existujú dve farebné verzie – Nintendo Switch s modrým a červeným ovládačom a konzole s oboma ovládačmi v šedej farbe.

Naprostý základ tohto modelu však tvoria 6.2 „veľký, dotykový multi-touch displej. Zariadenie bez ovládačov preto na prvý pohľad pôsobí ako klasický tablet.

Celkovo ide o vydarený a ľahké model, ktorý môžete vziať ľahko kamkoľvek so sebou.

späť na začiatok ↑

Výkon, grafika, kapacita a výdrž

Nintendo Switch je hybridná herná konzola, ktorá funguje ako klasická stolná konzola (po uložení do dokovacej stanice a pripojenie k televízoru) a zároveň aj ako prenosný handheld (vrecková konzola). V malom tele sa ukrýva pomerne výkonný špeciálne upravený štvorjadrový procesor Nvidia Tegra X1 na frekvencii 1 GHz.

Grafický procesor Nvidia (na frekvencii 768 MHz) má výkon 1,1 TFlops. Dotykový multi-touch displej s uhlopriečkou 6.2 „má rozlíšenie 1280 × 720 px (HD), po pripojení k dokovacej stanici a TV (cez HDMI) ale môžete počítať s Full HD rozlíšením 1080 px. Bohužiaľ LCD displej sa ľahko poškriabe (odporúčame preto používať krycie sklo alebo fóliu) a na priamom slnečnom svetle je horšie čitateľný.

Switch nemá HDR a pochopiteľne nepodporuje ani 4K či VR (hoci skrytú podporou virtuálnej reality disponuje). Operačná pamäť (4 GB RAM typu LPDDR4) je však pre toto zariadenie dostačujúca.

Čo sa týka úložného priestoru, mohlo by sa zdať, že na tom tento model nie je najlepšie. Úložisko má totiž kapacitu len 32 GB (časť pritom zaberie systém). Našťastie Switch disponuje tiež slotom pre microSD karty, vďaka ktorému môžete potrebnú kapacitu podľa potreby navýšiť, a to až do veľkosti 2 TB.

Chýbajúce DVD alebo Blu-Ray prehrávacie jednotku musíte nahradiť kúpi fyzických verzií hier na nosiči GameCard, nakúpiť v Nintendo E-shope alebo hrať online (jedná sa o platenú službu Nintendo Switch Online).

Vzhľadom k tomu, že Switch môžete vytiahnuť z dokovacej stanice a používať ako handheld alebo tabliet, dôležitým údajom je aj výdrž batérie. Tá sa pohybuje zhruba od 2,5 do 6 hodín (podľa náročnosti hry), kapacita je 4 310 mAh. Výdrž môžete predĺžiť pripojením powerbanky.

Nezadokovanou konzolu môžete nabíjať pomocou kábla USB-C (ten ale nie je súčasťou balenia).

späť na začiatok ↑

Konektivita

Nintendo Switch možno (cez dokovaciu stanicu) k televízoru pripojiť pomocou HDMI (odporúčame) alebo AUX. Samozrejmosťou je aj možnosť pripojenia k internetu cez Wi-Fi (štandard 802.11ac). V zadokované verzii potom môžete konzolu k internetu pripojiť ethernetovým káblom.

Súčasťou zariadenia je okrem HDMI, tiež jeden USB vstup a 3,5 mm audio Jack. Využiť môžete tiež Bluetooth 4.1. Neprekvapil chýbajúce optický audio výstup, čo je trochu škoda, ale vzhľadom k primárnemu využitie tohto zariadenia, sa nie je čomu diviť.

späť na začiatok ↑

Ovládanie

Ako sme už spomenuli vyššie, Switch je dodávaný s dvoma hernými ovládačmi Joy-Con (haptická odozva – funkcia HD Rumble). Jedná sa o veľmi prepracované ovládače, ktoré sú ľahké a skvele sa s nimi pracuje. Používať ich môžete samostatne každý v jednej ruke (alebo pri multiplayeri) alebo spojené dohromady pomocou držadla Joy-Con Grip ako jeden ovládač (klasický bezdrôtový gamepad). V prípade, že Switch používate ako handheld, ovládače sa pripájajú priamo ku konzole.

Každý Joy-Con je pritom vybavený vlastnou plnou sadou tlačidiel, akcelerometrom a gyro pohybovými snímačmi, ktoré umožňujú nezávislé pravé a ľavé pohybové ovládanie. Ľavý Joy-Con navyše disponuje Capture tlačidlom, ktoré umožňuje okamžité obstaranie screenshotu hry. Pravý ovládač naopak obsahuje NFC bod (pre interakciu s amiibo figúrkami) a IR pohybovú kameru (schopnú detekcia vzdialenosti, tvaru a pohybu blízkych objektov v špeciálnych hrách, ktoré túto funkciu podporujú).

späť na začiatok ↑

Podpora hier

Nižšie prinášame krátky zoznam niektorých herných titulov určených pre Nintendo Switch. Zoznam samozrejme nie je konečný, a hoci v priebehu času dochádza k vzniku nových hier, ponuka hier pre tento model je pomerne obmedzená.

Typ hryNázev hry
adventuryDays Gone, Last Guardian, Rime
akčnéZelda, Xenoblade Chronicles 2
plošinovkyMario Odyssey, Bomberman R
závodnéFast RMX, Mario Kart 8 Deluxe
Zistiť cenu

Mrknite ako vybrať hernú konzolu.

9 Total Score
Hodnotenie Nintendo Switch

Nintendo Switch je hybridný model, jeho veľkou prednosťou je práve táto skutočnosť. V tomto ohľade tiež rozhodne predčí starší model Wii U. Hoci na prvý pohľad svojimi parametrami príliš neoslní, v ruke vás rozhodne prekvapí. Switch je totiž pri hraní (či už na cestách alebo doma) neuveriteľne komfortný. Poteší tiež široké možnosti využitia, nízka hmotnosť, absencia zbytočné kabeláže a vynikajúce ovládanie. Ak by sme preto mali Nintendo Switch hodnotiť iba v rámci hybridných zariadení, rozhodne sa jedná o vynikajúci kúsok, ktorý môžeme vrelo odporučiť (a to špeciálne skalným fanúšikom Nintenda). Na druhej strane ale rozhodne nemôže konkurovať najnovším stolným verziám PlayStationu alebo Xboxu, čo ale výrobca ani nezamýšľal.

KLADY
 • multifunkčné využitie
 • vynikajúce ovládanie
 • veľký a kvalitný LDC displej
 • možnosť rozšíriť kapacitu až na 2 TB
ZÁPORY
 • vyššia nákupná cena
 • drahé príslušenstvo
 • horšia čitateľnosť displeja na priamom slnku
 • slabšie výdrž vstavanej batérie
 • obmedzená ponuka herných titulov
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď