Ako vybrať hernú konzolu

Popularita herných konzol roka na rok rastie. Dávno už sa nejedná len o zábavu detí a tínedžerov, ale stále častejšie si táto elektronika získava tiež srdce dospelých hráčov. Moderné herné konzoly sa pritom v mnohom začínajú blížiť herným počítačom. Či už preto uvažujete o kúpe vreckové alebo stolné herné konzoly, v našom článku vám poradíme, ako vybrať ten správny model presne pre vás. Súčasťou článku je tiež veľký porovnávací test najobľúbenejších konzol.

Test herných konzol 2023

NázovCelkom
1.Sony PlayStation 4 ProZistiť cenu
90%
Recenzia
2.Microsoft Xbox One XZistiť cenu
90%
Recenzia
3.Nintendo SwitchZistiť cenu
90%
Recenzia
4.Sony PlayStation 4 SlimZistiť cenu
80%
Recenzia
5.Microsoft Xbox One SZistiť cenu
80%
Recenzia

NázovTypDisplejVeľkosť displeja (palcov)Rozlíšenie displeja (v px)ProcesorGrafický výkon (TFLOPs)Podpora 4K rozlíšenie
1.Sony PlayStation 4 Prostolné nie--osemjadrový AMD Jaguar taktovaný na 2,13 GHz4,2áno
2.Microsoft Xbox One Xstolné nie--osemjadrový AMD Jaguar taktovaný na 2.3 GHz6áno
3.Nintendo Switchhybridnýáno6,21280 x 720štvorjadrový procesor Nvidia Tegra X1 taktovaný na 1 GHz1,1nie
4.Sony PlayStation 4 Slimstolné nie--osemjadrový AMD Jaguar taktovaný na 1,6 GHz1,84nie
5.Microsoft Xbox One Sstolné nie--osemjadrový procesor AMD Jaguar taktovaný na 1.75 GHz1,4áno

NázovOperačná pamäťTyp úložiskaKapacita úložiskaBlu-RayWi-FiBluetooth
1.Sony PlayStation 4 Pro1 GB DDR3 RAM, 8 GB GDDR5 RAMHDD1 TBánoánoáno
2.Microsoft Xbox One X12 GB GDDR5 RAMHDD1 TBánoánoáno
3.Nintendo Switch4 GB LPDDR4 RAMHDD, microSDaž 2 TBnieánoáno
4.Sony PlayStation 4 Slim8 GB GDDR5 RAMHDD500 GB / 1 TBánoánoáno
5.Microsoft Xbox One S8 GB DDR3 RAM, 32 MB eSRAMHDD1 TBánoánoáno

NázovHDMIUSBAUXOptický výstupRozmery (v cm)Hmotnosť (kg)
1.Sony PlayStation 4 Proánoánoánoáno29,5 x 5,5 x 32,73,3
2.Microsoft Xbox One Xánoánoánoáno24 x 6 x 303,8
3.Nintendo Switchánoánoánonie23,9 x 1,4 x 10,20,4
4.Sony PlayStation 4 Slimánoánoánonie26,4 x 3,9 x 28,82,1
5.Microsoft Xbox One Sánoánoánoáno23,1 x 6,3 x 29,72,6

Počítač alebo hernú konzolu

Ak ešte nie ste úplne rozhodnutí, či si hernú konzolu zaobstaráte a premýšľate, že sa uspokojíte iba s počítačom na prácu alebo naopak uvažujete o kúpe herného počítača, tak práve pre vás je táto kapitolka. Zoznámime vás v nej s hlavnými pozitívami a negatívami počítačov i herných konzol, a zodpovieme tak základnú otázku, ktoré zariadenie je pre hranie hier lepší.

Počítač

Hlavnou výhodou počítača (spravidla herného) sú široké možnosti jeho využitia – hodí sa ako pre hranie hier, tak aj pre bežnú prácu a ostatné činnosti. Veľkou a často spomínanou výhodou je tiež skutočnosť, že herné tituly niekedy vychádzajú najskôr pre počítačových hráčov, a až potom pre konzoly. Neodškriepiteľná je tiež výrazne nižšia cena hier. A v niektorých prípadoch sa možno u hier určených pre počítače stretnúť tiež s lepším grafickým spracovaním.

Medzi výhody možno zaradiť tiež lepšiu kontrolu nad hardvérovým vybavením a ľahšie možnosti jeho vylepšovanie. Niektoré hardvérovej konfigurácie ale môžu byť tiež naopak nežiaduce, pretože kvôli nim nemusí byť možné spustiť akúkoľvek hru (hra je jednoducho moc náročná na výkon počítača). Navyše sú počítače pomerne ľahko napadnuteľné vírusmi.

Zásadnou nevýhodou u bežného počítača je teda nekompatibilita niektorých hier a príliš nízky výkon, ktorý nie je pre hranie dostatočný. A rozhodne stojí za zmienku aj veľmi vysoká obstarávacia cena kvalitných herných počítačov (zvyčajne od 1 000 euro vyššie). Životnosť takéhoto počítača je pritom výrazne nižšie ako životnosť konzoly.

Herné konzoly

Herné konzoly sú jedinečné v tom, že sa nemusíte o nič starať – jednoducho hru zasuniete do konzoly a môžete sa ihneď pustiť do hrania. Odpadá teda riešenie akejkoľvek nekompatibility či slabého výkonu (hra je totiž vytvorená konzolu priamo na mieru). Do budúcnosti sa navyše nemusíte starať o to, či na konzolu novšie hru spustíte (tieto zariadenia takmer nestarnú a vďaka spätnej kompatibilite možno hru bez problémov spustiť minimálne na dvoch po sebe nasledujúcich modeloch). Hardvérová uzavretosť konzol obvykle zaručuje kompatibilitu so všetkými hrami.

Veľkou výhodou je tiež nižšia obstarávacia cena konzoly, ktorú sa výrobcovia snažia zabezpečiť cenovú dostupnosť pre čo najväčší počet zákazníkov. Mnoho veľkých výrobcov tak na predaji samotných konzol prerába a zisk plynie až z predaja (zvyčajne výrazne drahších) hier a príslušenstva.

Medzi ďalšie pozitíva konzol patrí vyšši životnosť, energeticky menej náročná prevádzka, bezpečnosť (nemôžu byť kontaminované škodlivými vírusy) a najmä komfort, ktorý pri hraní poskytujú. Spravidla sú totiž vybavené špeciálnym ovládačom (tzv. gamepadom), ktorý ponúka oproti počítačovej myši a klávesnici ďaleko väčšie herné možnosti.

Zásadnú nevýhodu týchto zariadení je to, že hry pre konzoly sú výrazne drahšie (až o polovicu) a vychádzajú o niečo neskôr ako hry určené pre počítačových hráčov (na druhú stranu vychádzajú aj exkluzívne tituly iba pre herné konzoly). Negatívom je tiež spoplatnenie sieťových služieb (obvykle je nutné platiť členstvo).

Posledný drobnou nevýhodou je tiež to, že konzola neponúka ďalšie funkcie (ako počítač). Napriek tomu možno na väčšine nových konzol prehrávať filmy na Blu-Ray diskoch alebo sledovať YouTube, Netflix alebo Spotify. Niektoré možno bez problémov používať namiesto klasického tabletu.

Výhody a nevýhody (herných) počítačov vs herných konzol

VýhodyNevýhody
Počítačviac funkcií, nižšia obstarávacia cena hier, hry vychádzajú skôr, zvyčajne lepšie grafické spracovanievysoká obstarávacia cena herného počítača, nízka životnosť, nebezpečenstvo vírusov, nekompatibilita niektorých hier
Herná konzolaergonómia, zaručená grafická kvalita, plynulosť a kompatibilita hier, exkluzívne herné tituly, jednoduchá inštalácia a obsluha, nižšia obstarávacia cena konzolyvysoká obstarávacia cena hier, hry vychádza neskôr, menej funkcií, spoplatnenie sieťových služieb

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že ak patríte medzi vášnivých hráčov, rozhodne sa oplatí zaobstarať hernú konzolu.

Základné rozdelenie: stolné a vreckové konzoly

Herné zariadenia možno rozdeliť do dvoch základných kategórií: na stolné a vreckové. Možno pritom povedať, že stolné konzoly sú určené pre použitie spolu s nejakým typom zobrazovacieho zariadenia (televízorom, monitorom), zatiaľ čo vreckové modely disponujú vstavaným displejom, a fungujú teda ako samostatné zariadenia.

Stolné herné konzoly

Ako už bolo povedané vyššie, stolné herné konzoly sú určené pre pripojenie k TV alebo monitora. Ďalším typickým znakom sú väčšie rozmery, prítomnosť DVD mechaniky a konektorov (pre pripojenie ovládačov). Obvykle možno tieto zariadenia tiež pripojiť k internetovej sieti, a kombinovať hranie so sociálnymi sieťami alebo hry sťahovať priamo z internetu.

Stolné zariadenie patrí medzi najčastejšie a väčšina vášnivých hráčov im dáva prednosť. Predsa len ponúka lepší zážitok z hry, môžete na nich hrať ľubovoľnú hru (akčné, adventúry, strategické, závodné, logické a pod.), A to aj vo viacerých ľuďoch. Niektoré modely dokonca umožňujú hranie s pomocou pohybovej kamery, ktorá sníma pohyby hráča.

Vreckové herné konzoly

Už z názvu je zrejmé, že vreckové modely sú menšie prenosné zariadenia ideálne pre použitie na cestách. Ide o herné konzoly do ruky vybavené displejom a ovládacími tlačidlami, označované niekedy tiež ako tzv. handheldy. K ich chodu teda nepotrebujete žiadne príslušenstvo (ani televízor či monitor). V prípade potreby konzolu schováte do vrecka alebo kabelky. Veľkosť displeja sa rôznia – na trhu sú modely s uhlopriečkou 2,5 „(s rozlíšením 400 x 240 px), ale aj zariadenia s uhlopriečkou väčšou ako 5“ (a s rozlíšením až 1280 x 720 px).

Vreckové konzoly môžu byť buď jednoúčelové, čo znamená, že v nich sú hry už dopredu nainštalované a nemožno pridávať ďalšie tituly. Alebo klasické, ktoré umožňujú dodatočnú inštaláciu hier (výber je pritom dostatočne široký, často dokonca širší ako pre stolné modely). Samozrejmou súčasťou je tiež slúchadlový konektor (3,5 mm Jack), vďaka ktorému hrou (prípadne sledovaním filmov či počúvaním hudby) nerušíte okolia.

Výhodou je okrem kompaktnosti tiež nízka obstarávacia cena. Myslieť však musíte na výmenu batérií či ich dobíjanie. Vreckové herné konzoly však v posledných rokoch doslova vytlačili mobilné telefóny.

Najobľúbenejšie modely herných konzol

Väčšina užívateľov už zvyčajne dopredu vie, či si zaobstará stolnú alebo vreckovú hernú konzolu, problém však väčšinou nastane pri výbere konkrétneho modelu.

Na trhu dlhodobo dominujú tri hlavné výrobcovia: Sony, Microsoft a Nintendo. Nižšie vám preto predstavíme herné konzoly, ktoré sú (alebo boli) považované za vôbec najlepší.

Sony PlayStation

Obľúbený model PlayStation patrí medzi klasiku. V súčasnej dobe sú žiadané najmä najnovšie herné konzoly PlayStation 4 Pro (PS4 Pro) a PlayStation 4 Slim (PS4 Slim), stále obľúbená je tiež PlayStation 4 (PS4), prípadne o niečo starší PlayStation 3 (PS3) či vreckové herné konzoly PlayStation Vita (PS Vita), ktorá vystriedala obľúbený model PlayStation Portable (PSP). Vydanie vysoko výkonného modelu PlayStation 5 (PS5) je očakávané najskôr v apríli 2020. Viac o PS5 nájdete TU.

Vzhľadom k dlhej histórii tohto modelu môžete u všetkých modelov počítať s vynikajúcou podporou najrôznejších hier a prepracovaným multiplayerom (so službou PlayStation Network). Hry možno buď zakúpiť na Blu-Ray nosičoch alebo v digitálnej podobe online v obchode PlayStation Store. Pre hranie s ďalšími hráčmi cez internet (tzv. multiplayer) je potreba mať predplatenú službu PlayStation Plus. Členom potom Sony každý mesiac ponúka stiahnutie niekoľkých hier zdarma či zľavové akcie v digitálnom obchode.

Obrovskou výhodou herných konzol od Sony je možnosť pripojenia virtuálnej helmy PlayStation VR (pre modely PS4 Pre a PS4 Slim). Virtuálna realita pritom vo svete konzol ešte rozhodne nepatrí medzi štandard (napr. momentálne najvýkonnejšie konzola Xbox One X ju nemá). Virtuálne helma od Sony pritom prekvapí cenovou dostupnosťou aj kvalitou zobrazenia (aspoň do tej miery, že scény sú dostatočne uveriteľné). Jedinou nevýhodou je stále pomerne nízky počet hier, ktoré si možno vo VR zahrať.

PlayStation 4 Pro

PS4 Pro je najnovší model (modernizovaná verzia PS4), ktorá v čase svojho vydania patrila medzi najvýkonnejšie herné konzoly na svete (za krátku dobu však bola prekonaná modelom Xbox One X). Medzi hlavné prednosti tohto prístroja patrí najmä:

  • vynikajúce grafika podporujúci rozlíšenie 4K (3840 × 2160 px) a technológiu HDR,
  • vysoký výkon (osemjadrový x86-64 AMD Jaguar taktovaný na 2.13 GHz),
  • možnosť pripojenia pohybového senzoru PS4 EYE Camera,
  • možnosť pripojenia PlayStation VR (virtuálna helma),
  • ergonomický ovládač DualShock 4.

Pre koho je PS4 Pro vhodný: Veľmi nároční užívatelia, ktorí ocenia natívne 4K rozlíšenie (majú doma 4K TV), prípadne využijú virtuálnú helmu a ktorým nevadí vyššia nákupná cena.

PlayStation 4 Slim

Model PS4 Slim je vylepšenou verziou PS4, oproti ktorej je výrazne menšia (takmer o polovicu), tichšie, úspornejšie a disponuje rýchlejším pripojením. Kúpite ho za výrazne nižšiu cenu ako PS4 Po, na rozdiel od neho ale nepodporuje 4K rozlíšenie. Počítať však môžete s:

  • dobrou grafikou podporujúce Full HD rozlíšení (1920 × 1080 px), HDR (po aktualizácii firmware),
  • vysokým výkonom (osemjadrový x86-64 AMD Jaguar taktovaný na 1.6 GHz),
  • možnosťou pripojenia pohybového senzoru PS4 EYE Camera,
  • možnosťou pripojenia PlayStation VR (virtuálna helma),
  • ergonomickým ovládačom DualShock 4.

Pre koho je PS4 Slim vhodný: Bežní užívatelia, ktorí nevyužijú 4K rozlíšenie, ale ocenia kvalitné zariadenia.

PlayStation 4

PS4 patril vo svojej dobe medzi najlepší model na trhu, a hoci sa jedná o zhruba šesť rokov staré zariadenie, svojich spokojných zákazníkov si stále nájde. Oproti PS3 je vybavený špeciálnym ovládačom DualShock 4 a snímačom pohybu PlayStation EYE. Očakávať teda môžete:

  • dobrú grafiku podporujúce Full HD rozlíšení (1920 × 1080 px), HDR (po aktualizácii firmware),
  • vysoký výkon (osemjadrový x86-64 AMD Jaguar taktovaný na 1.6 GHz)
  • možnosť pripojenia pohybového senzoru PS4 EYE Camera,
  • ergonomický ovládač DualShock 4.

Pre koho je PS4 vhodný: nenáročných užívateľov, zberateliov.

PlayStation 3

Starší model PS3 (v modifikáciách PlayStation 3 Fat, PlayStation 3 Slim a PlayStation 3 Super Slim) v súčasnosti zoženiete iba v bazároch, prípadne túto hernú konzolu zakúpite ako tzv. repasovanú (čo znamená, že ide o použitý a renovovaný prístroj).

Hlavnou výhodou tohto modelu je nižšia obstarávacia cena. Počítať však môžete len s HD rozlíšením (1 280 x 720 px). Napriek tomu aj na tomto zariadení stále prehráte veľa kvalitných hier rôznych žánrov.

Pre koho je PS3 vhodný: Veľmi nenároční užívatelia, ktorí preferujú najmä nízku obstarávaciu cenu, zberatelia.

PS Vita

Vreckové herné konzoly PS Vita tiež patrí medzi takmer nesmrteľné modely, ktoré sa na trhu už nejaký ten piatok pohybujú (a to dokonca neuveriteľných 7 rokov). Zakúpite ju však len v repasované podobe alebo z druhej ruky. Samozrejmosťou je väčší dotykový 5 „OLED displej a pomerne rozsiahla podpora najrôznejších hier (pre PS4 a PS3).

Pre koho je PS3 Vita vhodný: Veľmi nenároční užívatelia, zberatelia.

Microsoft Xbox

Spoločnosť Microsoft stojí okrem iného tiež za vývojom vynikajúcich herných zariadení. Obľúbené sú najmä dva modely: Xbox One X a Xbox One S. Medzi staršími hernými konzolami vyniká predovšetkým Xbox One a Xbox 360 (a jeho Slim verzie). V roku 2020 sa môžeme tešiť aj na novinku od Microsoftu: hernú konzolu predbežne nazvanú Project Scarlett. Bude sa jednať o jedinečné zariadenie smelo konkurujúce Sony PS5.

Pre Xbox je typická hardwarová aj softvérová rozšíriteľnosť, čo znamená, že do konzoly môžete pridať vlastný pevný disk, používať ľubovoľnú myš, klávesnicu a podobne. Pri všetkých modeloch Xbox One aj Xbox 360 možno využiť aj Xbox Game Pass (spoplatnený), vďaka ktorému získate prístup k stovkám známych hier. Nakupovať hry odporúčame v digitálnom obchode Xbox Store.

Mnoho hráčov iste ocenia tiež spätnú kompatibilitu, ktorá umožňuje bez problémov spustiť aj hry predchádzajúcej generácie (teda z Xboxu 360). Ak si preto radi zaspomínate, stačí si zaobstarať Xbox Game Pass.

Pre vybrané herné tituly ponúka Microsoft tiež službu Play Anywhere, v rámci ktorej možno hru hrať ako na Xboxe One, tak i na počítači (s OP Windows 10). Medzi jednotlivými platformami možné navyše zdieľať všetky podrobnosti (napr. uložené pozície), vďaka čomu môžete hrať striedavo na konzole i počítači.

Ani u nového Xboxu One X ale nemôžete počítať s VR helmou. Na virtuálnu realitu si u herných konzol od Microsoftu asi budeme musieť ešte počkať.

Xbox One X

V súčasnej dobe (leto 2019) je Xbox One X najvýkonnejší hernou konzolou na trhu. Oproti predchádzajúcej verzii Xbox One S ponúka nielen vyšší výkon, ale predovšetkým tiež hranie hier v natívnom 4K rozlíšení (Xbox One S disponuje iba upscalovaným 4K). Samozrejmosťou je tiež možnosť prehrávania filmov na Ultra HD Blu-Ray. Pripojenie pohybového senzora Kinect je možné len po zakúpení špeciálneho adaptéra.

Hlavnou prednosťou herné konzoly Xbox One X oproti PlayStation 4 Pro je práve vyššia kvalita a plynulosť obrazu vo 4K (pri natívnom 4K si udržia plynulosť 60 snímok za sekundu, čo je vynikajúci výsledok). Obstarávacia cena oboch prístrojov je pritom porovnateľná.

Medzi hlavné prednosti a možnosti modelu Xbox One X patria:

  • vynikajúca grafika podporujúce natívne rozlíšenie 4K (3840 × 2160 px) a technológie HDR,
  • vynikajúca plynulosť obrazu,
  • vynikajúci výkon (osemjadrový x86-64 AMD Jaguar taktovaný na 2.3 GHz),
  • možnosť použiť ovládače aj k počítaču,
  • spätná kompatibilita (možno hrať aj veľa starých hier),
  • možnosť pripojenia pohybového senzora Kinect V2 (druhej generácie) pomocou adaptéra.

Pre koho je Xbox One X vhodný: pre veľmi náročných hráčov, ktorí uprednostňujú vynikajúci plynulosť a vysokú kvalitu obrazu (4K), ale nevyžadujú VR.

Xbox One S

Xbox One S je predchodca Xboxu One X. Počítať musíte s nižším výkonom (nevyrovná sa ani konkurenčné konzoly PlayStation 4 Pro) a iba upscalovaným 4K rozlíšením. To znamená, že na rozdiel od natívneho rozlíšenia je obraz do tohto rozlíšenia dopočítaný z nižšieho rozlíšenia. Kvalita obrazu je teda nižšie a nerovná sa natívnemu 4K rozlíšení. Výhodou oproti modelu One X je ale nižšia obstarávacia cena. Poteší tiež podpora pohybového senzora Kinect.

Od tejto konzole môžete očakávať:

  • veľmi dobrú grafiku podporujúcu upscalovaný 4K rozlíšenie a technológiu HDR,
  • dobrú plynulosť obrazu,
  • dobrý výkon (osemjadrový AMD Jaguar taktovaný na 1,75 GHz),
  • možnosť použiť ovládače aj k počítaču,
  • spätná kompatibilita (možno hrať aj veľa starých hier),
  • možnosť pripojenia pohybového senzora Kinect V2 (druhej generácie).

Pre koho je Xbox One S vhodný: Náročnejší užívatelia, ktorým vyhovuje štandard a prijateľná obstarávacia cena.

Xbox 360

Xbox 360 je v súčasnosti už zastaralý model, ktorý zoženiete v bazároch alebo predajniach s repasovanou elektronikou. Svojim výkonom i rozlíšením (iba HD) sa nemôže rovnať vyššie spomenutým prístrojom, ale aj napriek tomu na ňom možno stále prehrať tisícovky hier najrôznejších žánrov. Jeho najväčšou výhodou je nízka obstarávacia cena a príjemne nízke ceny hier. Dokúpiť môžete tiež pohybový senzor Kinect.

Pre koho je Xbox 360 vhodný: Veľmi nenároční užívatelia, zberatelia.

Project Scarlett

Táto next-gen Xbox herná konzola by mala byť uvedená na trh približne v decembri (možno už novembri) roku 2021. Čím hráčov prekvapí? Hoci si Microsoft podrobnosti necháva pre seba, toto zariadenie má byť 4x výkonnejší ako v súčasnosti najvýkonnejší model Xbox One X, bude disponovať až 120 snímkami za sekundu (FPS), 8K rozlíšením, špeciálnym grafickým procesorom AMD pre Zen 2 a SSD diskom (podobne ako PS5), vďaka čomu dôjde k výraznému skráteniu doby načítania a až 40 násobnému zrýchlenie.

Hoci sa jedná o ohromujúci hodnoty, je potrebné si uvedomiť, že rozlíšenie 8K síce možné bude, ale rozhodne nie súčasne so 120 FPS. Predpokladáme preto, že najvyššie rozlíšenie bude spočiatku určené iba pre menej náročné tituly (podobne ako tomu bolo s rozlíšením 4K a 60 FPS). Veríme ale, že väčšina herných titulov bez problémov zvládne natívne rozlíšenie 4K a 60 FPS, čo je veľmi slušný výkon.

Nintendo

Medzi popredných výrobcov herných konzol patrí bezpochyby aj Nintendo (mnohí nadšenci určite radi zaspomínajú na vreckový hit roka 1989 – Game Boy). Obľúbená značka s dvoma vyššie uvedenými nielen v kadečom drží krok, ale v niektorých ohľadoch je dokonca o krok napred. Nintendo totiž prichádza s celou radou noviniek. Medzi tie najzaujímavejšie patrí napr. špeciálny ovládač s druhým displejom alebo 3D displej. Viac o týchto vylepšeniach si povieme pri jednotlivých modelov.

Nintendo pritom nezabudlo ani na virtuálnu realitu, ktorú možno sprostredkovať pomocou špeciálneho virtuálneho setu Nintendo Labo (pre Nintendo Switch). Ten sa však okrem pomerne nízke obstarávacie ceny od klasických VR okuliarov výrazne líši. Ide totiž o kartónovej príslušenstvo, ktoré si hráč musí pred použitím sám zložiť. K dispozicii je celkom šesť rôznych súprav. Samozrejmosťou u Nintenda je tiež pohybový senzor.

Najobľúbenejšie modely herných konzol od Nintenda sú tri: hybridný Nintendo Switch, vreckové New Nintendo 3DS XL a staršie Nintendo Wii U.

Nintendo Switch

Switch je najnovší model od Nintenda (hoci bol vydaný už v roku 2017). Na rozdiel od PlayStation a Xboxov patrí medzi Switch tzv. hybridné herné konzoly, čo znamená, že s ňou môžete hrať ako doma pri televízii, tak napríklad aj v autobuse cestou do školy alebo práce. Tento model totiž disponuje ako vlastným dotykovým displejom (s uhlopriečkou 6,2 „), tak i dokovacou stanicou a ovládačom Joy-Con. Po vložení do dokovacej stanice preto možné toto zariadenie pripojiť k televízoru a využiť ich ako klasickú stolnou konzolu. Súčasťou základnej výbavy sú tiež dva ovládače, vďaka čomu si môžete ľahko vychutnať hru v dvoch.

V čom ale za modely PlayStation 4 a Xbox One zaostáva je slabšia hardvérová výbava. Po pripojení k televízoru je maximálne rozlíšenie obrazu Full HD (1920 × 1080 px), pri vreckovým použití iba HD (1280 × 720 px). Musíte preto počítať s horšou grafikou.

Ďalším negatívom je pomerne obmedzená ponuka online služieb (napr. neponúka neherné aplikácie). V digitálnom obchode Nintendo eShop tiež nenájdete príliš veľa zliav a akcií. Cena hier pre Switch je ale porovnateľná ako pre PS4 alebo Xbox One.

S čím teda môžete u Switche počítať:

  • grafika podporujúce Full HD rozlíšení (1920 × 1080 px) pre TV a HD rozlíšenie (1280 × 720 px) pre vreckové využitie,
  • výkon (štvorjadrový Nvidia Tegra X1 taktovaný na 1 GHz),
  • možnosť pripojenia gyroskopického pohybového senzora,
  • možnosť pripojenia VR setu Labo,
  • dva Joy-Con ovládače,
  • dokovacia stanica pre pripojenie k TV.

Pre koho je Nintendo Switch vhodný: Náročnejší hráči, ktorí si hru radi vychutnajú ako doma, tak aj na cestách.

New Nintendo 3DS XL

New Nintendo 3DS XL nadväzuje na staršiu generáciu prenosných (vreckových) herných konzol Nintendo 3DS XL a Nintendo 3DS. Pýši sa dvoma displejmi, z ktorých horný (s uhlopriečkou 4.8 „) vie zobraziť 3D efekty bez použitia špeciálnych 3D okuliarov a ďalšieho príslušenstva (túto funkciu je možné tiež vypnúť). Spodný displej s uhlopriečkou 4.1“ je možné ovládať dotykovo pomocou dodaného stylusu.

Prístroji nechýba ani špeciálna technológia sledovania očných pohybov, vďaka ktorej dochádza k vylepšeniu zobrazenie 3D efektov, rozšírená spätná kompatibilita (Nintendo DSi), fotoaparát, možnosť pripojenia cez Wi-Fi či prehrávanie multimediálnych súborov.

Novo došlo k vylepšeniu ovládacích prvkov (C-Stick a zadné tlačidlá ZR a ZL), vďaka čomu je ovládanie výrazne pohodlnejšie. Oproti predchádzajúcej generácii poteší tiež vyšší výkon, kapacita pamäte aj výkonnejšie batérie. Bohužiaľ nabíjačku musíte dokúpiť samostatne, keďže nie je súčasťou balenia.

Čo teda môžete očakávať:

  • dva displeje: horný 3D displej (rozlíšenie 800 × 240 px), spodný dotykový displej (320 x 240 px),
  • slušný výkon (štvorjadrový ARM11 MPCore taktovaný na 268 MHz),
  • špeciálne 3D efekty.

Pre koho je New Nintendo 3DS XL vhodné: Bežní užívatelia, ktorí na vreckovej konzole ocenia zaujímavé funkcie.

Nintendo Wii U

Tento starší hybridný model bol predstavený v roku 2012, a ocenia ho teda skôr zberatelia. Zakúpiť ho možno predovšetkým v bazároch. Vďaka špeciálnemu ovládaču s displejom ho možno využiť ako vreckovú aj stolovú konzolu (podobne ako Nintendo Switch). Samozrejmosťou je tiež rozlíšenie vo Full HD (1920 × 1080 px), spätná kompatibilita so staršími hrami či podpora pohybového senzora Wii Remote.

Pre koho je Nintendo Wii U vhodný: Veľmi nenároční užívatelia, zberatelia.

Retro herné konzoly

Samostatnou kapitolou sú – medzi mnohými hráčmi veľmi obľúbené – tzv. retro herné konzoly (zvyčajne prenosné, vreckové). Spravidla sa jedná o vylepšené modely klasických herných konzol z 80. a 90. rokov 20. storočia, ktoré sú zároveň kompatibilné so starými hrami. Desiatky týchto hier sú pritom bežne v prístrojoch už predinštalované. Samozrejmosťou sú tiež autentické ovládače.

Spravidla sa jedná o modely, ktoré väčšinou podporujú rozhranie HDMI. Medzi najznámejšie výrobca retro herných konzol patrí Atari, Nintendo alebo PlayStation.

Dôležité parametre

Pri výbere najlepšie herné konzoly hrajú dôležitú úlohu tiež vybrané kritériá, na ktoré je dobré sa zamerať. Ide najmä o:

  • veľkosť úložiska,
  • rozlíšenie,
  • funkcie.

Veľkosť úložiska

Z roka na rok prudko rastie úroveň hier, čo sa samozrejme premieta aj do ich požiadaviek na veľkosť úložiska. Pri nákupe herné konzoly preto vždy dbajte na dostatočne veľké úložisko (prípadne možnosť vloženie microSD karty alebo pripojenie externého pevného disku).

Kapacita konzoly by – jednoducho povedané – mala zodpovedať súčtu veľkosti hier, ktoré budete chcieť mať nainštalované naraz. Myslite tiež na to, že veľkosť úložiska by mala byť dostatočná aj pre ukladanie multimediálneho obsahu (filmy, hudba a pod.).

V súčasnej dobe sa veľmi často stretnete s kapacitou 500 GB alebo 1 TB. Pre najmodernejšie hry je však potrebné uvažovať o kapacite až 2 TB.

Rozlíšenie

Rozlíšenie sa priamo podieľa na kvalite obrazu. Čím ďalej tým častejšie možno bežne naraziť na 4K rozlíšenie (3840 × 2160 px) a úplnou samozrejmosťou je kvalita vo Full HD (1920 × 1080 px). V prípade 4K vždy dávajte prednosť tzv. natívnemu rozlíšenie (na rozdiel od tzv. upscalovaného, ​​dopočítaného). PS5 a konzola predbežne označovaná ako Project Scarlett majú disponovať rozlíšením až 8K.

Zariadenie s rozlíšením 4K (alebo 8K) ale odporúčame zhotovovať iba v prípade, ak vlastníte kvalitnú TV s podporou 4K. V opačnom prípade, tj. Ak doma máte televíziu len vo Full HD a v dohľadnej dobe nehodláte investovať do drahšieho modelu sa 4K, investovať do konzolu s tak vysokým rozlíšením je zbytočné.

Okrem rozlíšenia sa oplatí venovať pozornosť aj plynulosti (absolútne zásadné napr. u akčných hier), ktorá je vyjadrená počtom snímok za sekundu (FPS). Väčšina konzol bez problémov zvláda 30 FPS až 60 FPS. Všeobecne platí – čím viac, tým lepšie.

Funkcie

V dnešnej dobe už herné konzoly bežne neslúži iba na hranie, ale zvyčajne ponúka aj multimediálne a komunikačné funkcie. Samozrejmosťou tak býva možnosť multimediálneho využitia (sledovanie videí, prezeranie fotiek či počúvanie hudby), surfovanie po webe, prístup k sociálnym sieťam, videohovory s priateľmi a podobne.

Ak sa bavíme o funkciách herných konzol, máme na mysli najmä sieťové funkcie. Najžiadanejšie je tzv. multiplayer, teda možnosť hrať s hráčmi z celého sveta na jednotnej platforme (to je zvyčajne spoplatnené).

Pri hraní niektorých hier sa môže hodiť tiež zabudovaný GPS modul, ktorý sníma aktuálnu polohu a prenáša ju do virtuálneho prostredia. U mnohých modelov sú samozrejmosťou pohybový senzor alebo virtuálna realita.

Niektoré aplikácie a funkcie však vyžadujú tzv. zlaté predplatné, ktoré býva o poznanie drahšie ako predplatné klasické.

Príslušenstvo

Najmä ku stolným herným konzolám môžete kúpiť pomerne široké príslušenstvo, ktoré okrem slúchadiel, klávesnice a myši zahŕňa tiež:

  • gamepad – ergonomický herný ovládač je nevyhnutnou súčasťou každej konzoly (niektoré možno pripojiť aj k mobilným telefónom alebo počítačom), súčasťou môžu byť analógové páčky pre neobmedzený pohyb, gyroskop alebo akcelerometer, väčšina konzol umožňuje pripojenie viac gamepadov, vďaka čomu sa môže do hry zapojiť viac osôb ,
  • joystick – pákový ovládač uľahčuje ovládanie najmä závodných a akčných hier,
  • EYE kamera (pre PlayStation) / Kinect (pre Xbox) – modul umožňujúci snímanie pohybu hráča počas hry, niekedy disponuje aj funkciou ovládanie pomocou hlasových povelov, nahrávanie hry alebo sprostredkovanie videohovorov cez Skype,
  • pohybový snímač – akýkoľvek reálny pohyb hráčov prenáša do hry, ideálne pre športové hry,
  • volant – vhodný doplnok závodných hier, často možno zakúpiť aj pedále alebo celé kreslo, ktoré verne imituje interiér pretekárskych automobilov či formulou,
  • pištole – doplnok pre akčné a bojové hry,
  • golfové palice, tenisové rakety, basebalové pálky, boxerské rukavice.

Všetko príslušenstvo je pritom buď bezdrôtové alebo káblové.

Cenové relácie

Ako sme už povedali na začiatku, ceny herných konzol sú výrazne nižšie ako náklady spojené s kúpou herného počítača, a niektorí výrobcovia je dokonca predávajú na úkor vlastného zisku, čo si ale vynahradí na doplnkoch. Pred zaobstaraním konzoly si preto vždy dopredu zistite tiež to, koľko vás bude stáť kúpa hier a všetkého príslušenstva. Pripravte sa tiež na výdavky spojené so spoplatnenými sieťovými službami (napr. za ročné členstvo zaplatíte zhruba okolo 60 €).

Výhodou je tiež obmedzené množstvo výrobcov a modelov na trhu, v jednotlivých cenových hladinách sa preto orientuje pomerne ľahko. Vydeliť možno štyri základné relácie:

  • do 40 €,
  • od 40 do 200 €,
  • od 200 do 400 €,
  • nad 400 €.

Najlacnejšie herné konzoly

Do 40 € môžete kúpiť len detské a neznačkové vreckové herné konzoly najnižšie kvality, od ktorých sa dočkáte malého množstva hier (v niektorých prípadoch dokonca iba jediné). Ide tiež o najmenší prístroje (veľkosť displeja sa pohybuje okolo 2,7 „). Tomuto typu pritom môže konkurovať veľká väčšina inteligentných telefónov. Tieto vreckové herné konzoly možno preto odporučiť iba pre deti (od 6 rokov), ktoré ešte nevlastní smartphone.

Lacné herné konzoly

Na škále 40 do 200 € nájdete pomerne široký výber základných modelov vreckových herných konzol (napr. od Nintenda) a zvyčajne sa jedná o prístroje starších generácií. Rozhodne nepočítajte s vysokým výkonom, dychberúci grafikou ani vysokokapacitným úložiskom. V tejto cenovej relácii môžete oveľa skôr zakúpiť bohaté príslušenstvo v podobe špeciálnych volantov, pedálov, joystickov alebo rozširujúce dátové úložiská.

Kvalitné herné konzoly

Pri investícii od 200 do 400 € už získate plnohodnotné stolné herné konzoly a vysoko kvalitné vreckové modely. V tejto cenovej relácii si preto vyberie väčšina bežných i náročnejších užívateľov. Cena sa zvyčajne líši podľa veľkosti dátového úložiska a množstvo hier aj príslušenstvo v základnom balíčku.

Najlepšie herné konzoly

Viac ako 400 € zaplatíte buď za top herné konzoly na trhu, ktoré disponujú najvyššou dostupnou kapacitou úložiska alebo za tie, ktoré sa predávajú spolu s bohatým príslušenstvom. Obstarávacia cena špecializovaného príslušenstva (najčastejšie závodných setov zahrňujúcich závodné sedačku, pedále, volant a pod.) sa však bežne pohybuje aj nad hranicou 1 000 €.

Slovníček pojmov

Najmä ak si chcete zaobstarať svoju prvú hernú konzolu, je vhodné poznať niektoré základné termíny, s ktorými sa pri výbere chtiac nechtiac stretnete. Termíny radíme abecedne.

  • Bundle – výhodný balíček, ktorý obsahuje ako hernú konzolu, tak spravidla aj jednu hru zadarmo.
  • FPS – počet snímkov za sekundu; tento údaj teda rozhoduje o plynulosti obrazu, platí pritom, že čím vyššie je číslo, tým plynulejší je herný obraz.
  • Gamepad – herný ovládač; najmodernejšie gamepady sú vybavené integrovaným pohybovým senzorom, reproduktorom, vibračné odozvou pod.
  • Handheld – iný názov pre vreckové herné konzoly, teda malé prenosné zariadenia umožňujúce hranie hier, prezeranie fotiek alebo sledovanie videí.
  • Multiplayer – označenie pre typ hry, ktorú možno hrať vo viacerých hráčoch (a to ako napr. s priateľmi, tak online s ľuďmi z celého sveta).
  • Next-gen – herná konzola novej generácie.
  • Plug and Play (P & P) – v preklade „pripoj a hraj“; vďaka tejto technológii možno po pripojení všetkých káblov na konzolu začať ihneď hrať.
  • PSN (Playstation Network) – digitálne sieť spoločnosti Sony, ktorá je určená pre majiteľov herných konzol PS4, PS3 alebo PS Vita.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo