Recenzia Samsung HW-Q70R

Soundbar HW-Q70R patrí medzi horúceho kandidáta roku 2019. Okrem iného ponúka vynikajúce podanie zvuku s podporou Dolby Atmos a DTS: X. Ako obstál v našom testovaní a či splnil naše očakávania, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Parametre

Bluetootháno
Nočný režimáno
Dolby Atmosáno
Multiroomnie
Vstupný výkon (RMS)332 W
Subwooferáno
Výkon subwoofera (RMS)162 W
Systém reproduktorov3.1.2
Wi-Fiáno
Prehrávanie MP3áno
Podpora NFCnie
FM tunernie
DVD prehrávačnie
HDMIáno
USBnie
Optický vstupáno
Jack 3,5 mmáno
Koaxiálny vstupnie
Rozmery soundbara (Š x V x H)110 x 5,9 x 10
Rozmery subwoofera (Š x V x H)20,5 x 40,3 x 40,3
Hmotnosť13,4 kg

Dizajn a spracovanie

Zvuková lišta HW-Q70R vzhľadovo nijak nevybočuje z radu soundbarob Samsunga posledných rokov. Veľmi výrazne sa podobá napríklad modelu HW-N650. Tešiť sa teda môžete na klasickú čiernu eleganciu s mierne skosenými hranami. Tento model preto vhodne a nenásilne doplní akýkoľvek interiér, a špeciálne potom rad televízorov Samsung 2019.

Odporúčame ho ako doplnok väčších televízorov (ideálne s uhlopriečkou okolo 55 „). Hlavný panel na výšku meria 5,9 cm, a nemalo by preto dochádzať k blokácii obrazovky (v prípade, že pred ňu soundbar umiestnite).

Okrem štýlového dizajnu je samozrejmosťou tiež vynikajúca kvalita spracovania.

Funkcie a vybavenie

Model HW-Q70R disponuje pomerne širokou zvukovou podporou. Dokáže dekódovať Dolby Atmos a DTS: X spolu s mnohými ďalšími formátmi (s výnimkou IMAX Enhanced DTS: X). Samozrejmosťou je tiež HDR, DRC a Auto Power Link (automatické zapnutie zvukovej lišty súčasne pri zapnutí televízie). Nechýba ani štyri zvukové režimy Standard, Surround, Game Pro, Adaptive Sound, z ktorých posledný menovaný dokáže prispôsobiť zvukovú stupu aktuálnemu prehrávanému obsahu.

Pre väčšiu dynamickosť a bohatosť zvuku vie toto zariadenie dokonca transformovať akejkoľvek hudobné súbory (napr. z mobilných zariadení) do vysokej 32-bitové kvality.

Tento panel navyše podporuje aplikáciu SmartThings pre chytrou domácnosť. Jej možnosti sú však pomerne obmedzené (chýba napr. multiroom alebo aplikácie pre ovládanie hlasovými príkazmi). HW-Q70R je tiež kompatibilný s aplikáciou Amazon Alexa, ktorá napríklad umožňuje počúvanie hudby cez Spotify Connect. Je však potrebné povedať, že HW-Q70R nepodporuje Samsung Bixby, Google Assistant, Chromecast alebo Apple AirPlay.

Montáž a pripojenie

Zvukovú lištu možno umiestniť štandardne pred alebo nad televízor, prípadne na stenu (na tento účel je súčasťou balenia potrebná sada zahŕňajúce držiaky, skrutky i šablónu). Oplatí sa však počítať so skutočnosťou, že sa jedná o väčšie zariadenie. Vždy si preto starostlivo zmerajte miesto, kam ho chcete umiestniť.

Subwoofer je s hlavnou jednotkou spojený bezdrôtovo, vďaka čomu ho môžete umiestniť takmer kamkoľvek. Napriek tomu odporúčame postaviť subwoofer blízkosti soundbara (ale nikdy nie do rohu miestnosti!). Párovanie by pritom malo po zapnutí oboch jednotiek prebehnúť automaticky. Pokiaľ by k nemu predsa len nedošlo, možno subwoofer sa soundbarom spárovať aj ručne.

Soundbar HW-Q70R je štandardne vybavený jedným HDMI 2.0 vstupom (ARC, CEC), jedným HDMI 2.0 výstupom a digitálnym optickým vstupom. Obaja HDMI podporujú prehrávanie 4K / 60 FPS (teda Ultra HD rozlíšení s veľmi slušnou snímkovou frekvenciou) a vysoký dynamický rozsah (HDR). Hoci je prítomný USB port, ten slúži len pre aktualizáciu firmware. Samozrejmosťou je tiež možnosť bezdrôtového pripojenia pomocou Wi-Fi a Bluetooth.

Počet HDMI je však vzhľadom k vyššej obstarávacej cene prístroja nízky. Spoločnosť Samsung sa zrejme domnieva, že väčšina užívateľov pripojí svoje zariadenia k televízoru a odtiaľ bude zvuk posielať cez ARC posielať späť do soundbara, čo samozrejme predpokladá televíziu s podporou ARC (tá ale stále nie je bežnou súčasťou všetkých domácností). Hoci by sme uvítali prítomnosť viacerých HDMI.

Prepojenie s televízorom je možné pomocou HDMI alebo optického kábla. Avšak iba HDMI umožňuje počúvanie Dolby Atmos a DTS: X. Doporučujeme preto skontrolovať, či váš televízor disponuje HDMI portom (u väčšiny moderných televízorov ide o štandard).

Ovládanie

Na hlavnom paneli sa nachádza štyri základné tlačidlá: zapnutie / vypnutie, výber zdroja a ovládania hlasitosti ( „+“ a „-„). Na diaľkovom ovládači, ktorý je súčasťou balenia, nájdete tlačidlá pre centrálne navigáciu, tlačidlo pre prehrávanie / pauzu a tlačidlá pre ovládanie zvuku ( „+“ a „-„), nastavenie výšok, basov a synchronizácia zvuku. Nechýba ani tlačidlo pre výber zdroja, párovací tlačidlo (Bluetooth), výber zvukového režimu (Standard, Surround, Game Pro, Adaptive Sound) a nastavenie subwoofera. Niektoré tlačidlá pritom majú viac funkcií (krátky / dlhé stlačenie).

Na pravej prednej strane hlavného panelu sa nachádza panel zobrazujúci základné informácie (aktuálny zdroj alebo úroveň hlasitosti).

Na ovládanie tohto zariadenia môžete využiť aj diaľkový ovládač vášho televízora. Ovšem len ak ide o televíziu Samsung, ktorá je kompatibilná s týmto soundbarom (zvyčajne ide o novšie modely).

Kvalita zvuku

Zvuková lišta HW-Q70R je vybavená ľavým a pravým predným reproduktorom, stredovým reproduktorom a dvoma reproduktormi smerujúcimi nahor. Stredový reproduktor sa stará o jasné dialógy, ľavý a pravý je prioritná pre hudbu. Tieto reproduktory využívajú siedmich ovládačov navrhnutých pre zvukový panel v päť kanálov konfigurácii.

Podobne ako na modeli HW-N850 i na HW-Q70R spolupracovala so spoločnosťou Samsung tiež zvukárskej spoločnosť Harman Kardon, a to konkrétne pri vývoji súdržného zvukového poľa a integrovaných basov.

U tohto modelu však nenájdete širokopásmový tweeter, ktorý zaručuje prirodzený počúvanie zo všetkých strán (vrátane ostrých bočných uhlov). Podobne nedisponuje ani bočnými a zadnými reproduktormi (hoci tie možno zakúpiť samostatne ako SWA-8500S).

Vo všetkých zvukových režimoch (Standard, Surround, Game Pre i Adaptive Sound) si soundbar viedol dobre, negatívne sa však prejavila absencia zadných a bočných reproduktorov. Potešil však nový režim Adaptive Sound, ktorá analyzuje a prispôsobuje zvuk pre najlepší výkon každej scény (teda v závislosti od obsahu) s využitím všetkých dostupných kanálov.

Ak patríte medzi herné fajnšmekrov, poteší vás tiež zvukový režim Game Pro. Ak pripojíte PS4 Pro, Xbos One X alebo inú konzolu cez HDMI k televízoru Samsung 2019, môžete si vychutnať niektoré automatické funkcie (napr. automatickú aktiváciu herného režimu alebo režimu nízkeho vstupného času). Soundbar jednoducho prečíta metadáta, a podľa nich automaticky prispôsobí zvukovú stopu.

Kvalita zvuku je veľmi slušná, bohužiaľ absencia zadných reproduktorov je u tohto modelu dosť citeľná. Neodporúčame preto soundbar umiestňovať do väčších, a hlavne dlhších miestností (zvuk sa „drží“ pri hlavnom paneli a ozvučenie celej miestnosti jednoducho nie je bez zadných reproduktorov možné). Zvukový výstup je však viac než dobrý, a to vo všetkých režimoch.

HW-Q70R pritom podporuje rad stratových aj bezstratových zvukových formátov vrátane MP3, AAC, WAV, OGG, ALAC, AIFF a FLAC.

Zistiť cenu
7.4 Total Score
Hodnotenie Samsung HW-Q70R

Samsung HW-Q70R je veľmi schopný soundbar, ktorý vás kvalitou zvuku rozhodne milo prekvapí. Svojich priaznivcov si preto veľmi rýchlo nájde ako medzi filmovými nadšencami, tak aj hráči a milovníkov hudby. Za vyššiu obstarávaciu cenu by sme však očakávali ešte jeden HDMI naviac a silnejší podporu inteligentných domácich funkcií (napr. Multiroom alebo ovládanie hlasom). Ak máte záujem o vyspelejšie model, ktorému nechýba spomínané nedostatky, odporúčame recenziu soundbar Samsung HW-N850 (nájdete na našich stránkach).

Zvuk - hudba
7.3
Zvuk - filmy
8.2
Funkcie
6.5
Výbava
6.9
KLADY
 • vysoká kvalita zvuku
 • podpora Dolby Atmos a DTS: X
 • prehľadný návod
 • vydarený dizajn
ZÁPORY
 • vyššia nákupná cena
 • chýbajú zadné reproduktory
 • chýba Multiroom
 • iba dva HDMI porty
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo