Recenzia Sinclair AMC-14P

Mobilná klimatizačná jednotka Sinclair AMC-14P patrí medzi užívateľsky obľúbené modely. Za stále prijateľnú cenu totiž ponúka vysoký chladiaci výkon, výkonnú funkciu vykurovania a veľmi účinné odvlhčovanie. Naviac sa hodí aj pre väčšie miestnosti, a to až 35 m2.

Parametre

Chladiaci výkon14000 BTU/hod
Maximálny vzduchový výkon450 m3/hod
Energetická trieda chladenieA
Spotreba energie1540 W (chladenie) / 1290 W (vykurovanie)
EER2,6
COP3,1
Maximálna veľkosť miestnosti35 m2
Hlučnosť65 dB
Typ chladivaR290
Časovačáno
Diaľkové ovládanieáno
Ventilátoráno
Nočný režimáno
Vykurovanieáno
Odvlhčovanie vzduchuáno (69 l / 24 hod)
Zvlhčovanie vzduchune
Rozmery (V x Š x H) v cm76 x 30 x 53,2
Hmotnosť30,6 kg

Obsah balenia

V balení okrem mobilnej jednotky nájdete hadicu pre odvod horúceho vzduchu, diaľkový ovládač s batériami a sadu pre inštaláciu na posuvné okná. Pre klasická krídlové okna je ale potrebné dokúpiť špeciálne tesnenie, prípadne vývod hadice vyriešiť svojpomocne. V balení sa bohužiaľ nenachádza slovenský návod (ten je ale k dispozícii na stiahnutie na internete).

Spracovanie a dizajn

Kvalita spracovania je u tohto modelu na vysokej úrovni. Jej vzhľad je pritom elegantný a vkusný. Kombináciou bieleho a čierneho plastu bolo dosiahnuté dizajnu, z ktorého možno poznať, že sa už nejedná o najlacnejší klimatizáciu na trhu.

Manipulácia a inštalácia

Tento model váži ľahko nad 30 kg a je vybavený štyrmi kolieskami, vďaka čomu ho možno pomerne ľahko podľa potreby presúvať z miesta na miesto.

Ako už bolo povedané vyššie, hoci je adaptér do okna súčasťou balenia, jedná sa o tesnenie pre posuvné okná. Hadicu preto odporúčame vyviesť pomocou špeciálneho adaptéra pre krídlové okná, prípadne svojpomocne alebo cez stenu. Hoci je možné flexibilnú hadicu natiahnuť až na 125 cm, pre efektívny odvod teplého vzduchu odporúčame nenaťahovať ju do dĺžky presahujúcej 40 cm.

Výrobca tiež doporučuje zariadenie umiestniť tak, aby z bočných strán a strany čelné bola zachovaná medzera aspoň 50 cm od akýchkoľvek predmetov či stien (zo zadnej strany by mala činiť medzera od steny minimálne 40 cm). Ideálne umiestnenie je u obvodovej stene pod oknom a zároveň blízko elektrickej zásuvky.

Ovládanie a funkcie

Model AMC-14P možno ovládať ako pomocou priloženého diaľkového ovládača, tak aj klasicky tlačidlami na hlavnom paneli. Na diaľkovom ovládači sa nachádza tieto funkcie: POWER (zapnutie / vypnutie), FUNC (zmena režimu: chladenie, kúrenie, odvlhčovanie), TIMER (časovač), AUTO (automatická rýchlosť ventilátora), HI (vysoká rýchlosť ventilátora), MID (stredná rýchlosť ventilátora), LOW (nízka rýchlosť ventilátora), SLEEP (nočný režim), TEMP (zvýšenie / zníženie teploty).

Ovládací panel je umiestnený v ľavej hornej časti zariadenia. Tvorí ho tlačidlá pre tie isté funkcie, ktoré sú uvedené pri diaľkového ovládača. Navyše tu nájdete len LED displej, na ktorom sa zobrazuje aktuálna nastavená teplota, prípadne poruchové kódy.

Lamely v prednej časti spotrebiča sú manuálne nastaviteľné. Podľa potreby tak môžete určiť smer vyfukovaného chladného vzduchu.

Ako chladí

Jedná sa o klimatizačnú jednotku s pomerne vysokým chladiacim výkonom (14 000 BTU, čo zodpovedá 4 kW). Potešil tiež vysoký vzduchový výkon – zariadenie dokáže vymeniť až 450 m3 za 1 hodinu. Ideálne rozmery chladené miestnosti sa preto pohybujú až do 35 m2. V praxi sa ukázalo, že vyšší výkon je skutočne poznať a chladenie väčších priestorov je bezproblémové a rýchle. Pri chladení sa prevádzkové teploty pohybujú od 17 ° C do 32 ° C.

Výkon vetráku možno nastaviť v štyroch základných režimoch: AUTO (automatická rýchlosť ventilátora), HI (vysoká rýchlosť ventilátora), MID (stredná rýchlosť ventilátora), LOW (nízka rýchlosť ventilátora). V prípade automatickej rýchlosti si zariadenie samo reguluje rýchlosť otáčok podľa aktuálnej a požadovanej teploty vzduchu.

Ďalšou funkciou je (u všetkých mobilných jednotiek samozrejmú) odvlhčovanie. Je nutné podotknúť, že aj v tomto prípade má model AMC-14P oproti podobným zariadeniam o niečo navrch, pretože dokáže vzduch zbaviť až 69 litrov vody za 24 hodín, čo je chvályhodný výkon. Ak vás preto trápi vysoká vzdušná vlhkosť, tento model vám môže účinne pomôcť.

V prípade odvlhčovanie však zariadenie nestihne všetok kondenzát spolu s horúcim vzduchom odviesť von, a je teda potrebné čas od času kondenzát vyliať. Bohužiaľ otvor pre vypúšťanie vody je situovaný v spodnej časti spotrebiča veľmi nízko, čo výrazne sťažuje manipuláciu. V režime chladenie je väčšina kondenzátu odvedená von spolu s horúcim vzduchom.

Za zmienku rozhodne stojí aj funkcia vykurovania, ktorá je (v rámci mobilných klimatizácií) prekvapivo výkonná. Teplotu v miestnosti sa vám môže podariť zdvihnúť aj o 10 ° C a viac (samozrejme v závislosti od podmienok – veľkosť, zateplenie a pod.). Tepelný výkon je skutočne slušný (4 kW patrí v tejto cenovej kategórii medzi nadpriemer). Zároveň poteší energetická trieda A ++, prikurovanie touto jednotkou je preto tiež úsporné.

Bohužiaľ to isté sa už nedá povedať o energetickej triede chladení A. Je preto potrebné počítať s vyššími nákladmi na prevádzku.

Zamrzela tiež vyššia hlučnosť (65 dB), a to najmä pri štarte mobilnej jednotky. Tichu prevádzku preto rozhodne nečakajte.

Zistiť cenu

Chcete radšej recenzie na lacnú klimatizáciu?

6.7 Total Score
Hodnotenie Sinclair AMC-14P

Mobilná klimatizácia Sinclair AMC-14P vyniká dobrým pomerom ceny a výkonu. Hoci sa nejedná o najlacnejší model, stále patrí medzi cenovo dostupné. Čo rozhodne zaslúži pochvalu, je vysoký chladiaci aj vykurovací výkon. Poteší tiež efektivita odvlhčovania a množstvo režimov aj funkcií, pomocou ktorých si môžete chod zariadenia prispôsobiť presne podľa svojich potrieb. Bohužiaľ aj tento model patrí medzi hlučné a v prípade chladenia menej úsporné.

Hlučnosť
5
Chladenie
7.5
Spotreba
6.5
KLADY
 • dobrý pomer cena / výkon
 • štyri funkcie (chladenie, odvlhčovanie, ventilátor, kúrenie)
 • vysoko efektívne odvlhčovanie
 • automatická regulácia teploty
 • kvalita spracovania
 • vhodné aj pre väčšie miestnosti
ZÁPORY
 • vysoká hlučnosť
 • vyššia spotreba (pri chladení)
 • v balení chýba návod v slovenskom jazyku
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo