Ako vybrať mrazničku

Je priateľom pre hladné a smädné. Nepriateľom pre obéznych. Verným pomocníkom. Moderným a štýlovo vyváženým šperkom v domácnosti. Požieračom energie i zdrojom nevídaných slasťou. Kto? No predsa – mraznička. Už dávno neplatí, že chladnička či mraznička je len biela škatule, do ktorej sa schovávajú potraviny. Dnešné mrazničky toho vie oveľa viac a okrem domácnosti je môžete využívať aj v práci, na cestách alebo pri podnikaní.

Test mrazničiek 2023

Whirlpool AFB 601 AP

Typvoľne stojace
Konštrukciaskriňová mraznička
Úžitkový objem86 l
Energetická triedaA+
Klimatická triedaSN-ST
Hlučnosť39 dB
Doba skladovania pri poruche18 hod.
Automatické odmrazovanienie

Táto skriňová mraznička je v danej cenovej kategórii vyhovujúcom výrobkom. Medzi jej klady patrí nehlučná prevádzka, dobrá umístitelnost v priestore (mraznička nemá žiadne madlo dverí, nevyčnieva teda do priestoru) a spoľahlivosť. Dobré je aj vybavenie štyrmi plastovými zásuvkami, vďaka ktorým sa uchovávajú potraviny nezamrazuje do mriežok. Šuplíky majú síce nižší profil a vojde sa do nich teda menej potravín, zároveň je v nich ale zaistená prehľadnosť uchovávaných produktov. Aj napriek menšiu veľkosti má mraznička dostatočný objem pre zamrazenie potravín pre bežnú rodinu.

Zápory vidíme predovšetkým v nevyhovujúcom ovládanie nastavení mrazničky a to vrátane jeho umiestnenia. Výčitka mieri konkrétne k nevyhovujúcemu manuálnemu ovládanie termostatu – ten nemá označené stupňa Celzia, len dve hodnoty normal / max. Nepraktické je tiež vypínanie spotrebiča. Neexistuje k nemu žiadne tlačidlo na vypnutie, takže jedinou možnosťou je odpojenie prístroja zo siete. Rezervu má mraznička aj v prevedení zásuviek. Tie sú zložené z dvoch častí, čo nepôsobí esteticky dobre a navyše sa toto riešenie môže negatívne prejaviť na ich trvanlivosti. Mrazničky tiež chýba kontrolka označujúce jeho chod a kvôli hlučnějšímu chodu je lepšie ho umiestniť na chodbu alebo do miestností, ktoré väčšinu času neobývajú.

Zistiť cenu

Zanussi ZFG 06400 WA

Typvoľne stojace
Konštrukciaskriňová mraznička
Úžitkový objem63 l
Energetická triedaA+
Klimatická triedaST, N
Hlučnosť43 dB
Doba skladovania pri poruche14 hod.
Automatické odmrazovanienie

Táto voľne stojaca skriňová mraznička má praktické rozmery a vojde sa všade. Ide o malý, skladný výrobok s jednoduchou inštaláciou, ktorý je výborným doplnkom k veľké mrazničke. Má jednoduché ovládanie. Jej ďalšou prednosťou je prehľadnosť obsahu vďaka zásuvkám. Príjemným zistením je aj nastaviteľná regulácia výkonu mrazničky. Rezervy sú v hlučnosti, horšie manipuláciu so zaťaženými šuplíky a v malej veľkosti spodného šuplíka. Tiež menšiu veľkosť ovládacieho prvku pre nastavenie výkonu, čo môže robiť problémy najmä starším ľuďom.

V manuáli by ste sa mali tiež zamerať na pasáž, v ktorej sa píše, že prevádzková teplota okolia by sa mala pohybovať od 16 ° C do 32 ° C. To znamená, že ak mraznička umiestnite napríklad na chalupu, kde nekúrite, môže dôjsť k tomu, že nebude fungovať správne. Niekto tiež uvádza, že mrazák má malý vnútorný priestor. To je však dané konštrukciou, rozmery a všeobecne tým, že tento mrazák vo väčšine prípadov slúži len ako doplnkový k veľké mrazničke.

Zistiť cenu

Siemens GS 54NEW40

Typvoľne stojace
Konštrukciašuplíková mraznička
Úžitkový objem323 l
Energetická triedaA+++
Klimatická triedaSN-T
Hlučnosť41 dB
Doba skladovania pri poruche25 hod.
Automatické odmrazovanieáno

Voľne stojaca šuplíková mraznička, ktorú je možné ovládať elektronicky. Je vybavený modernou technológiou freshSense, ktorá sa postará o zabezpečení ideálnej teploty vo vnútri spotrebiča.
Tento mrazák má veľký objem, tichý chod a úspornú prevádzku. Poteší funkcia zvukového upozornenia otvorených dverí alebo poruchy mrazenie. Užívateľsky príjemná je aj možnosť zmeny otvárania dverí. Výrobok ďalej ponúka vybavenie dobre vysunutelnými priehľadnými šuplíkmi, takže máte prehľad o všetkom, čo do mrazničky uložíte. Veľkou výhodou je tiež praktické osvetlenie, prehľadné usporiadanie vnútorného priestoru a predovšetkým vybavenie No Frost systémom, ktorý zabraňuje vytváraniu ľadu a námrazy na vnútorných stenách mrazničky aj na potravinách. Tento systém sa postará o praktickú údržbu bez nutnosti odmrazovania.

Na uskladnenie surovín väčšieho objemu je určená praktická zásuvka bigBox. Mraznička je ideálna do štvorčlennej rodiny, nedostatkom miesta na skladovanie potravín trpieť nebudete. Medzi nevýhodami sú väčšie rozmery spotrebiča a fakt, že mraznička nemá delené dvere umiestnené nad sebou, ale iba jedny veľké dvere.

Zistiť cenu

Liebherr GN 4113

Typvoľne stojace
Konštrukciašuplíková mraznička
Úžitkový objem345 l
Energetická triedaA++
Klimatická triedaSN-T
Hlučnosť40 dB
Doba skladovania pri poruche35 hod.
Automatické odmrazovanieáno

U tohto veľkého mrazáku iste oceníte funkciu No Frost, ktorá sa postará o odmrazovania sama a vy si vďaka nej ušetríte niekoľko hodín práce. Jej veľkou výhodou je doslova obrovský priestor a tichý chod. Je oveľa praktickejšie pri ukladaní a vyberaní potravín ako pultový mraznička, do ktorého sa musíte nahýbať, čo môže viesť k bolesti chrbta.

Vďaka skleneným policiam sa so zásuvkami ľahko manipuluje. U takto veľkého prístroja iste oceníte nízku spotrebu energie. Veľkou výhodou je jednoduché nastavenie teploty pričom každý stupeň má svoj údaj o teplote (nemusíte sa tak len domnievať, čo môžu označovať čísla od 1 do 6, ktorá sa často na ovládacích zariadeniach mrazničiek objavujú). Skrátka viete, na čom ste. Iste tiež oceníte možnosť priraziť mrazák až k stene, pretože odvetrávanie je vedené dopredu.

Hlavným dôvodom prečo si ho kúpiť, je kvôli jeho veľkému úžitkovému objemu, ktorý činí 350 l. Ak sa aj vy pre kúpu rozhodujete na základe tohto údaja, mali by ste vedieť, že tento údaj výrobca udáva bez zohľadnenia šuplíkov, políc a mraziace mriežky. Skrátka akoby mraznička bola úplne prázdna. Od úžitkového objemu by ste teda mali odpočítať 20 – 25%. Do tohto mraziaku sa teda skutočne zmestí niečo medzi 280 – 300 litrami potravin. Ak však vyberiete šuplíky a necháte tu iba poličky, môžete sa dostať až ku spomínaným 350 litrom.

Za negatívum môžeme označiť dlhú dobu prvého vychladenia. Na požadovanú teplotu sa mrazák dostane za viac ako 12 hodín. Tiež cena by mohla byť menšia.

Zistiť cenu

Na čo sa zamerať pri výbere mrazničky

  • koľko priestoru je v kuchyni k dispozícii,
  • ako početná je vaša domácnosť a ako často nakupujete,
  • či chcete mrazničku samostatne stojaci alebo v kombinácii s chladničkou,
  • na aký účel bude mraznička využívaná a akými doplnky a funkciami by mala byť vybavená,
  • koľko a akých zásob do nej hodláte uložiť,
  • dôležitosť povrchového prevedenia v kontexte priestor, v ktorých bude mraznička inštalovaná (napr. dôraz na konkrétne farby, tvar madiel a ich umiestnenia),
  • či chcete návštevníkov kuchyne iba nakŕmiť a napojiť, alebo zároveň aj ohromiť ďalšími vychytávkami,
  • aká cena za nákup mrazničky vrátane doplnkov je pre vás prijateľná a aké budú náklady na prevádzku.

Typy mrazničiek podľa umiestnenia

Mrazničku možno do domácnosti zaobstarať buď ako voľne stojace alebo zabudovateľnú.

Voľne stojaca mraznička je určená ako do domácností, tak aj do nebytových priestorov. Môže byť dobrým riešením pre situácie, keď existujúce kuchyňu iba dovybavujete, keď nie je v kuchyni dostatok miesta pre vstavaný spotrebič alebo je umiestnenie spotrebiča len provizórne. Výhodou voľne stojacej mrazničky je ľahká manipulácia. Pri umiestnení je potrebné počítať s niekoľkými centimetrami priestoru navyše okolo spotrebiča kvôli správnej cirkulácii vzduchu. Nevýhodou môže byť dizajnová roztrieštenosť kuchyne, v niektorých prípadoch aj oddelenie miesta skladovania od miesta spracovania potravín.

Jedným sa zástupcov kategórie voľne stojacich mrazničiek sú aj mini mrazničky. Ide o malé a lacné mini mrazničky vhodné napríklad pre študentov, na chalupu, alebo ako príručná prvá pomoc pri horúcich dňoch do práce. Možno ich ľahko prenášať a ich prevádzka veľa nestojí. Dvierka idú na niektorých modeloch prehodiť na druhú stranu. Užívateľ sa ale musí pripraviť na ich menší objem. Hoci sú miniatúrnych rozmerov, aj tieto mrazničky bývajú vybavené vyberateľným roštom alebo napríklad zásobníkom ľadu.

Vstavané mrazničky sú často zhotovované pri rekonštrukcii alebo zariaďovaní novej kuchyne na mieru. O ich kúpe je vhodné uvažovať predovšetkým v prípade, že aj ostatné kuchynské spotrebiče sú zabudované. Ich inštalácia je oproti voľne stojacim mrazničkám náročnejšie. Pred ňou treba premyslieť, aké miesto bude mrazničke medzi skrinkami určené a ako bude včlenená do celej zostavy. Nevýhodou vstavaného spotrebiča je fakt, že s ním nie je možné dodatočne manipulovať. Moderným interiérom vstavané mrazničky alebo chladničky s mrazničkou vyložene pristanú.

Typy mrazničiek podľa konštrukcie

Podľa konštrukcie delíme na:

  • truhlicové (pultové) s horným otváraním,
  • skriňové (šuplíková) s klasickým predným otváraním,
  • mrazničky sú vyrábané aj v kombinácii s chladničkou.

Truhlicové čiže pultové mrazničky

Majú väčšie rozmery aj objem a sú určené do domácností s ambicióznejším priestorovým riešením, do skladov, reštaurácií, jedální a iných nebytových priestorov. Oplatí sa pri ukladaní väčšieho množstva potravín. Ľahko sa do nich schová aj zabíjačka alebo sezónna zásoba spracovaného ovocia a zeleniny. Majú väčšinou nižšiu spotrebu energie a výborné izolačné schopnosti. Pri výpadku prúdu tieto mrazničky uchovajú potraviny v zmrazenom stave až po niekoľko dní.

Čistý využiteľný objem pultového mrazničky je odporúčaný v pomere 40 litrov objemu / osobu. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí 200 – 1 500 €.

Šuplíkové (inak povedané skriňové) mrazničky

Vyzerajú v podstate ako veľká chladnička. Ideálne sa uplatní pri uložení štandardnej krátkodobej zásoby potravín. Zaberú menej miesta ako pultové mrazničky, oproti ktorým však majú menší objem a vyššiu cenu.

Sú určené na každodenné využitie a väčšinou ich nájdeme priamo v kuchyni. Majú svoj obsah prehľadne usporiadaný do jednotlivých výsuvných alebo výklopných zásuviek – šuplíkov. Tie sú väčšinou opatrené piktogramy, aby bolo užívateľovi hneď jasné, kam má siahnuť.

Menší objem mrazničky je určite vyvážený ľahkou dostupnosťou a samotným usporiadaním potravín napr. podľa pravidla mäso zvlášť, zelenina zvlášť, ovocie samostatne.

Čistý využiteľný objem mrazničky je odporúčaný v pomere 25 litrov objemu / osobu. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí 300 – 1 500 €.

Kombinácia mrazničky s chladničkou

Patrí k najčastejším voľbám väčšiny domácností. Kĺbi sa v nej hneď dve dôležité funkcie – jednou z nich je potraviny schladiť a udržať ich tak dlhšie čerstvé, druhou je potraviny zmraziť a zaistiť tým ich dlhodobé uchovanie.

Chladničky s mrazničkou sa ďalej delia podľa toho, či sú opatrené jednými dverami (chladnička s menším mraziacim priestorom) alebo dvojdverové (chladničky s väčším mraziacim priestorom). Užívanie dvojdverových kombinácií zároveň stavia spotrebiteľa pred otázku, či mrazničku chcú mať umiestnenú nad alebo pod chladničkou. Ideálny pomer chladiacej plochy k mraziacej je 2: 1.

Americká chladnička s mrazničkou

Je skvelým príkladom funkčné a elegantné varianty kombinovaného spotrebiča. Vyznačuje sa moderným dizajnom a maximálnou účelnosťou. Táto extravagantná krásavica s moderným outfitom a s dostatočným úložným priestorom uspokojí celú rodinu a vojde sa toho do nej naozaj veľa. Jej výhodou je veľký úžitkový objem, šikovne a prakticky usporiadaný vnútorný priestor a oddelenie mraziace a chladiace zóny veľkými dverami. Nevýhodou je vysoká spotreba elektriny, vyššia váha i cena.

Americká chladnička sa bude najlepšie vynímať v dostatočne priestrannej kuchyni. Môže byť dodatočná montáž nápojovým automatom, ktorý má v sebe zabudovaný aj filter vody. Hanbu určite neurobí ani výrobník ľadu a ľadovej triešte. Obe tieto vychytávky sú umiestnené na čelných dverách, a to buď vpravo, alebo vľavo, podľa modelu konkrétnej chladničky.

Niektoré modely amerických chladničiek majú v sebe zakomponovaný aj minibar – malý oddelený priestor, v ktorom sú uchovávané často používané potraviny či nápoje. Do minibaru sa užívateľ dostane priamo, bez toho aby otváral dvere chladničky. Tieto vymoženosti si však žiadajú zvýšené nároky na inštaláciu. Lednici treba napojiť na prívod vody a pravidelne (približne dvakrát ročne) meniť filtre.

Doplnkové funkcie

  • Zrýchlené mrazenie SuperFrost zaisťuje po stlačení tlačidla prudký pokles teploty vo vnútri mrazničky, čím dôjde k podstatnému zníženiu času potrebného na zmrazenie novo vkladaných potravín. Po ich zmrazenie sa funkcia sama vypne a mraznička ďalej pracuje podľa svojho normálneho výkonu.
  • Beznámrazový systém No Frost ušetrí čas a energiu venované nešikovnému a zdĺhavému odmrazovanie. Ochladzovanie a zmrazenie potravín zaistí suchý studený vzduch, ktorý je rovnomerne rozháňaný ventilátorom. Pretože pri tomto procese nevzniká vlhkosť, mraznička alebo chladnička nemôže ani namŕzať. Pretože mraznička vybavená systémom No Frost neobsahuje vnútri žiadny ľad, uskladnené potraviny nie sú pokryté studenými kryštáliky a sú ľahko identifikovateľné.
  • Termostat je šikovný pomocník, ktorý v mrazničke stráži stabilnú vopred nastavenú teplotu. S ohľadom na skladbu uchovávaných potravín si tak užívateľ môže vnútornú teplotu regulovať. Termostat je inštalovaný v podobe mechanického ovládania, u ktorého teplotu sníma pevná kapilára, alebo moderného elektronického poňatie, ktorého teplotu v chladení sníma sonda. Mechanické termostaty sa líšia dĺžkou kapiláry a počtom konektorov pre zapojenie. Ich výber a inštalácia sú jednoduché. Elektronický termostat už vyžaduje väčšie znalosti súvisiace so znalosťou konkrétne mrazničky.
  • Zámok umiestnený na madle dverí chráni obsah mrazničky pred nevítanými zlodejmi. Je ideálnym doplnkom mrazničiek umiestnených v spoločných priestoroch.
  • Alarm informuje okamžite užívateľov o zvýšenej teplote alebo zle zatvorených dverách.
  • Displej slúži na nastavenie teploty mrazenia alebo k aktivácii funkcie SuperFrost. Nahrádza klasické otočné gombíky.

Doplnkové vybavenie

  • Šuplíky do mrazničky zorganizujú jej vnútorný priestor. Ak sa pri manipulácii šuplík rozbije, je možné ho vymeniť. Samostatne sa dodávajú čela šuplíkov mrazničiek. Pri výmene celého šuplíka je potrebné poznať rozmery, najlepšie tiež s údajom o konkrétnom modeli chladničky alebo mrazničky.
  • Dózy na potraviny, doplnené priliehavými viečkami a vyrobené z plastu, umožňujú zdravotne nezávadné, hygienické a bezpečné skladovanie potravín. Využitie nájdu nielen v chladničkách a mrazničkách. Sú totiž ľahko umývateľné a nepreberajú pachy uchovávaných potravín. Odolávajú aj nízkym teplotám.
  • Predávajú sa buď jednotlivo, alebo v praktických sadách tvorených stohovateľno dózami niekoľkých veľkostí. Naviac sú priehľadné, takže ich obsah je rozpoznateľný bez nutnosti otvárania. Na trhu je zastúpená široká ponuka rozmerov a veľkostí. S pomocou dóz na potraviny je priestor chladničky alebo mrazničky ideálne využitý.

Správna teplota v mrazničke

Správna teplota zabezpečí dlhšie trvajúcu čerstvosť skladovaných potravín. Zároveň zabraňuje (alebo aspoň obmedzuje) tvorbu a množenie nežiadúcich baktérií. Optimálna teplota vo vnútri chladničky alebo mrazničky tiež šetrí spotrebovanú energiu.

V chladničke by mala byť ideálna teplota nastavená zhruba na 5 ° C, v mrazničke – 18 ° C. Táto teplota však nie je v celom priestore rovnaká – rôzni sa v spodnej a hornej časti a aj v držiaku dverí a to rádovo o jednotky stupňov. Tomu sa dá predísť, ak si zaobstaráte model chladničky vybavené funkciou Free Store, v ktorej obieha studený vzduch. Teplota v priestore je potom viac konštantná, bez veľkých výkyvov.

Klimatické triedy mrazničiek

Klimatická trieda, uvádzaná výrobcom, určuje ideálnu teplotu pre prevádzku chladničky / mrazničky. Klimatické triedy zohľadňujú teplotu miestnosti, v ktorej je spotrebič umiestnený. Ak je vnútorná teplota spotrebiče mimo odporúčaný rozsah, negatívne sa to prejaví na spotrebe elektriny a prípadne tiež aj na jeho funkčnosti.

Rozlišujú sa štyri klimatickej triedy:

Klimatické triedyTeplota okolia spotrebiča
Subnormálne teploty, skratka SN+10 až +32 °C
Normálne teploty, skratka N+16 až +32 °C
Subtropické teploty, skratka ST+18 až +38 °C
Tropické teploty, zkratka T+18 až +43 °C

Väčšina prístrojov je určená do viacerých klimatických tried zároveň. Ak je u chladničky stanovené niekoľko klimatických tried, je plne a správne funkčná v celom rozsahu teplôt. Lednice určená do klimatických tried SN, N, ST bude optimálne fungovať v teplotách, ktoré vychádza z rozpätie všetkých týchto tried. To znamená pre SN, N, ST 10 – 38 ° C.

Pokiaľ chladničku umiestnime do chladnej komory, určite by mala byť určená pre klimatickú triedu SN (od 10 ° C). Horná hranica teplotného rozsahu nie je v našich klimatických podmienkach podstatná. Pokiaľ nebude korešpondovať klimatická trieda prístroje s okolitou teplotou, nebude mať prístroj správne podmienky pre svoju prevádzku. Užívateľ to pocítia nielen zvýšenou spotrebou elektriny, ale aj nesprávnou funkčnosťou.

Dôležité vlastnosti

Kvalitu chladničky či mrazničky možno odvodiť aj z ukazovateľa akumulačnej doby.

  • Akumulačná doba stanovuje čas, po ktorý zostanú potraviny chladené alebo mrazené pri výpadku dodávky elektriny. Čím je táto doba dlhšia, tým je chladnička alebo mraznička kvalitnejšie. Väčšina modelov uvádza akumulačnú dobu v rozsahu 10 a viac hodín.
  • Mraziaci výkon udáva, aké množstvo čerstvých potravín v kilogramoch dokáže mraznička zmraziť za 24 hodín. Toto množstvo kolíše od 2 do 24 kg.

Energetický štítok

Obsahuje základné informácie pre výber výrobku a výrobcovia i predajcovia sú povinní ho uvádzať. Preto sa na neho nezabudnite pozrieť aj vy, až si budete nový mrazák vyberať. Nájdete v ňom nasledujúce informácie:

  1. Výrobca a model mrazničky
  2. Energetická trieda – spotrebiče označené A +++ patrí medzi najúspornejšie, mali by ste chcieť aspon A +.
  3. Vizuálne rozlíšené energeticke triedy
  4. Ročná spotreba energie – odhadovaná ročná spotreba elektrickej energie v kWh. Cena za kWh sa môže líšiť podľa vášho dodávateľa.
  5. Maximálny hluk – – tiché mrazničky by nemali príliš prekročiť hlučnosť 40 dB
  6. Celkový objem mraziacej časti – udáva koľko miesta máte k dispozícii
  7. Celkový objem chladiacej časti – rovnaký typ štítka sa používa aj pre chladničky, u mrazničiek je toto pole prázdne
  8. Číslo nariadenia – odkazuje na číslo nariadenia EÚ pre túto problematiku

Opravy mrazničiek

Hoci sa zdá, že mraznička je vlastne len jednoduchá chladná krabice a v podstate sa na nej nemá čo pokaziť, nie je to pravda. Platí, že opravy by používatelia nemali robiť sami a lepšie je zveriť spotrebič do starostlivosti odborníkom. Môže ísť napríklad o problémy s nedostatkom chladiva alebo opravu kompresora. Laickej zásahy sú vhodné len pri rutinnom testovaní chodu spotrebiča – ide napríklad o tesnenie dverí, kontrolu žiarovky osvetľujúce priestor vo vnútri, správne nastavenie termostatu alebo správnej odsadenie samostatne stojaceho spotrebiča od steny.

Mrazničkové desatoro

  1. Do malej kuchyne, pre nenáročnú domácnosť či na chalupu je určená buď iba chladnička bez mrazničky, alebo malá chladnička s mrazničkou. Ich prednosťou je prijateľná cena a flexibilita pri umiestnení.
  2. Kombinované chladničky sa delia na dve skupiny podľa toho, či majú mrazničku umiestnenú nad alebo pod chladničkou. Zostava chladničky s mrazničkou dole je ideálna pre jedákov, ktorí sa pri každodenných výpravách za chladenú potravou neradi shýbají a radšej hľadajú svoje poklady v chladničke pekne v stoji. Zmrazené zásoby, ktoré nie sú väčšinou určené na priamu spotrebu, sú umiestnené dole v mrazničke, v najmenej pohodlnom výškovom sektora.
  3. Americká chladnička s mrazničkou (kombinovaný spotrebič) je hviezdou modernej kuchyne. Ocenia ju zákazníci, ktorí dávajú prednosť detailom a technickým vymoženostiam. Bohužiaľ je celkom náročná na priestor.
  4. Vstavaná mraznička sa môže pochváliť svojim dizajnom a pekne sa schová do akejkoľvek kuchynskej zostavy.
  5. Pultová mraznička už je poriadne objemný macek, pripravený uspokojiť potreby početných rodín alebo napríklad malých obchodov.
  6. Pre osvieženie u kancelárske činnosti si môžete siahnuť do malej príručnej mrazničky.
  7. Mraznička do auta spoľahlivo poslúži pri cestovaní aj v sparnom lete.
  8. Mrazničky možno vybaviť teplomerom, pristane im tiež termostaty, výrobníky ľadu, koša alebo praktické vrecká na skladovanie mrazených potravín.
  9. Poriadok v mrazničke zaistí napríklad dózy alebo zásuvky. Ich úlohou je postarať sa o aspoň základné členení mrazených potravín podľa diktátu užívateľa.
  10. Oplatí sa zaobstarať si mrazničku beznámrazovou, prípadne s funkciou SuperFrost, so zámkom, alarmom, displejom či s inými vychytávkami.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo