Ako vybrať mixér

Snáď každý, kto niekedy vstúpil do kuchyne, potreboval k ruke mixér. Jeho použitie je široké, od miešanie cesta, cez rozmixovanie jedla pre najmenších, prípravy osviežujúcich ovocných a zeleninových smoothie, až po prípravu majonézy a drvenie ľadu do letných koktailov. Preto je nutné si ujasniť, aký typ mixéra sa nám domov bude najlepšie hodiť. Prečítajte si, ako správne vybrať ten pravý!

Test mixérov 2019

SENCOR SHB 5001BK

Multifunkčný tyčový mixér 4v1 má dvadsať rýchlostí a nerezový nástavec na mixovanie horúcich pokrmov. V balení dostanete mixovací nádobku na 800 ml s viečkom, nerezový dvoumetlový šľahací nadstavec a veľký sekáčik o objeme 1 250 ml. Výhodou je veľký príkon 1000 Wattov a multifunkčnosť prístroja. Slabšie stránkou je jeho výdrž, nečakajte od neho že bude mixovať potrebné pätnásť minút v kuse. Na to nie je stavaný a potrebuje si oddýchnuť.

Najlepšia ponuka Sencor SHB 5001BK

KENWOOD HDM 802

Hlavnou výhodou tohto tyčového mixéra je príkon 1 000 wattov, vďaka ktorému všetko ľahko rozmixuje. Je navrhnutý tak, aby mixovanie bolo rýchlejšie, jednoduchšie a čistejšie, a to vďaka systému Triblade s tromi nožmi. Príslušenstvo sa skladá z nerezovej mixovacej nohy, šľahacou metlou z rovnakého materiálu a nerezový Masher Pre s dvoma výmennými nadstavcami na jemné a hrubšie pyré či kašu a 1l kalibrované nádoby s viečkom a držadlom. Nevýhodou je ale vyššia nákupná cena.

Najlepšia ponuka KENWOOD HDM 802

Catler BL 4010

Štvorrýchlostné stolný mixér je vhodný ako pre sekanie, mixovanie, tak pre drvenie ľadu. V balení sa nachádza lisovacie tŕň, ktorý slúži aj ako odšťavovač, nádoba na mixovanie a veko s vnútorným vyberateľným viečkom. To možno použiť ako odmerku. Najviac na ňom oceňujene jednoduché ovládanie a automatické čistenie. Nevýhodou je plastová nádoba. Rovnako ako u väčšiny ostatných mixéri si dajte pozor na maximálnu dobu počas ktorej je prístroj v prevádzke. Aj takto výkonný mazlík si občas potrebuje oddýchnuť. Našťastie má ochranu proti prehriatiu a pri dosiahnutý kritickej teploty sa sám vypne. Škoda len občas nedostatočného objemom 1,5 litra.

Najlepšia ponuka Catler BL 4010

G21 Perfect smoothie

Hoci by sa z názvu mohlo zdať, že ide „len o“ smoothie mixér, nie je tomu tak. Tento sofistikovaný prístroj dokáže naozaj veľa. Škoda len, že cena je celkom vysoká. Ale za svoje peniaze dostanete mašinu, ktorá dokáže najemno rozmixovať všetky semená v melónu, oriešky alebo ovocie ešte v šupke. Bez problémov si poradí aj s mrkvou. Okrem ceny ide medzi jeho nevýhody brať istá mohutnosť, na kuchynskej linke zaberie docela dosť miesta a občas dokáže byť hlučný. Ale jeho pozitíva to ďaleko prevažujú.
Najlepšia ponuka G21 Perfect smoothie

Delimano NutriBullet 600

Vďaka príkonu 600 wattov dokáže tento mixér na zeleninu a ovocie skvele rozomlieť každú potravinu a poradí si aj sledom alebo oriešky. Navyše nezaberie v kuchyni veľa miesta a ľahko sa omýva. Manipulácia je jednoduchá a zvládne ju aj menšie dieťa. Ak by ste márne hľadali tlačidlo pre zapnutie alebo vypnutie, tak prístroj sa sám spustí / vypne po zatlačení nádoby do jej základne. Keď mixujete dlhšiu dobu, tak je slabo cítiť motor prístroja. V balení je tiež fľaša s objemom 0,7 l a námety na zdravé recepty. Motor však vie niekedy zapáchať a byť hlučnejší.
Najlepšia ponuka Delimano NutriBullet 600

DOMO DO 492 BL

Mixér na smoothie s tromi nádobami o objemoch 300, 400 a 600 ml, ktoré sú tiež mixovacím nádobami uzavreté náustkom, urobí radosť celej rodine. Mixuje a drví ľad, rýchlo pripravuje zdravé desiate, ktoré si vďaka mixovacím fľašiam môžete vziať hneď na cesty. Nádoby možno dať do umývačky riadu. V balení čaká pre inšpiráciu kniha receptov. Tento prístroj je obľúbený kvôli malej veľkosti a trom fľašiam v balení. Má ale ľahko problémy pri mixovaní jogurtu alebo tvarohu.
Najlepšia ponuka DOMO DO 492 BL

Výber mixéra

V obchodoch nám ponúkajú tyčové čiže ručné mixéry, ďalej ich stolové varianty, ručné šľahače a v posledných pár rokoch sa rozšírili tiež mixéry na prípravu smoothie. Základnými rozdiely, medzi jednotlivými typmi mixérov do kuchyne je spôsob, akým sa s nimi pracuje, na aké účely slúži a tiež kde ich môžeme skladovať.

Príkon a hmotnosť

Dôležitým faktorom pri výbere mixéri je jeho príkon. Ak je totiž príliš nízky, mixér toho veľa nevydržia a začal by sa prehrievať. Medzi mixovaním je preto potrebné robiť pauzy. Príliš ťažký mixér bez držiaku či stojanu vám taky dobrú službu neurobí. Takže platí, čím je mixér ľahší, tým ľahšie je manipulácia. Pozor aj na viečka. Sú vyrobené so silikónovými alebo gumovými pásky po obvode a môžu ísť horšie zložiť, preto sa nebojte si túto činnosť v obchode vyskúšať. Tie najlepšie mixéry majú aj funkciu automatického zastavenia. Nemusíte sa teda obávať, že zabudnete mixér vypnúť a tým ho zničíte, pretože automatické zastavenie to urobí za vás.

Tyčový mixér

(Tiež ručný alebo ponorný mixér)

Ako už označenie napovedá, ide o vysoký a tenký prístroj, ktorý sa drží v ruke. Tieto elektrické mixéry sú obľúbené hlavne pre svoju skladnosť a ľahkú manipuláciu. Veľkým plusom je ich odnímateľná noha, vďaka ktorej sú ľahko umývateľné.

Lacnejšie mixéry majú iba jeden nástavec, tie drahšie majú tiež príslušenstvo na sekanie, alebo metlu, vďaka ktorej sa premení na ručný šľahač s tyčovým mixérom. Hodí sa na prípravu ovocných kokteilov, polievok i omáčok. Jeho použitie je širšie ako u stolného mixéra, ale zase s ním ťažko rozmixujete tvrdé ovocie. Na prípravu studených i teplých jedál je lepšie si vybrať kovové prevedenie, ktoré má tiež dlhšiu životnosť ako plastové.

Nevýhodou tyčového mixéra je nutnosť držanie bezpečnostného spínača po celú dobu mixovania. Ručný mixér tiež nie je určený na dlhému prevádzke kvôli prehriatiu.

 • jednoduché použitie
 • jednoduchá údržba
 • s ďalšími nástavcami sa stáva multifunkčným mixérom
 • držanie bezpečnostného spínača pri prevádzke
 • prehrievanie

Tip: Domáce majonéza? S tyčovým mixérom ju zvládnete za chvíľočku!

Pomocou tyčového mixéra vyrobíte za pár chvíľ výbornú domácu majonézu.

ingrediencie:

 • jedno vajce
 • 100 – 200 ml oleja
 • soľ
 • korenie

Ako na to:

Do hrnčeka rozklepneme jedno vajce a pridáme soľ a korenie podľa chuti. V priebehu mixovania Prikvapkávame olej. Majonéza bude hustá podľa toho, koľko oleja pridáme. Podľa chuti môžeme pridať cukor, uhorky alebo korenie.

Stolný mixér

Hlavným rozdielom u stolových mixérov je materiál, z ktorého je vyrobená mixovacia nádoba. Podobne ako u tyčových mixérov s príslušenstvom môže byť z plastu. Neodporúčajú sa v nej však mixovať horúce nápoje a pokrmy. Druhým variantom je sklenená nádoba, ktorá je trvanlivejšie, menej náchylná na poškriabanie a neprenáša pachy z minulých jedál.

Stolný mixér sa hodí k drvenie ľadu aj príprave liateho cesta, napríklad na palacinky. Na rozdiel od tyčových mixérov im nevadí dlhší mixovanie a nemusia sa stále držať bezpečnostný spínač. Tyčové mixéry sa skladajú iba z dvoch častí, a tak v porovnaní s kuchynskými mixéry, zaberajú menej miesta. Nevýhodou stolových mixérov je horšia umývateľnosť, ktorá súvisí s ich veľkosťou.

 • nevadí im dlhší mixovanie
 • plynulý chod bez nutnosti držania bezpečnostného spínača
 • sklenená nádoba neprenáša pachy jedál
 • horšie umývateľnosť
 • zložitejšie na zostavovanie
 • veľkosť

Ručný šľahač

Tieto prístroje sú ideálne na prípravu ciest a šľahanie. Používajú sa rýchlo a ľahko. Zaberajú málo miesta a ich čistenie nezaberie takmer žiadny čas.

Šľahač má už v základnom vybavení metle na šľahanie a miesenie. Ak sa chystáte tento typ používať predovšetkým na prípravu ciest, je vhodné si ho zaobstarať aj s misou a držiakom. Prístroj tak rovnomerne šľahá a hnetie za vás, zatiaľ čo sa venujete niečomu inému.

Niektoré typy sú kombinované ako tyčový mixér a ručný šľahač dohromady. Nástavce bývajú odnímateľné a dajú sa umývať v umývačke. Správny šľahač má aj zabezpečenia uvoľnenie metličiek, ktoré zabraňuje nehodám pri používaní.

 • rýchla a jednoduchá manipulácia
 • bezproblémová údržba
 • zaberá málo miesta
 • zabezpečenie proti uvoľneniu metličiek
 • v základnom príslušenstvo len metle na šľahanie a miesenie
 • s množstvom nástavcov rastie cena

Smoothie mixér

Tento prístroj sa v súčasnosti tešia veľkej obľube. Pomocou tohto mixéra na ovocie a zeleninu, ktorý v obchodoch nájdete aj pod názvom smoothie maker, získate zdravý a osviežujúci nápoj alebo rýchlu desiatu. Jeho využitie nie je jednostranné, vykúzlite s ním aj detské výživy alebo polievky.

Výhodou mixérov na smoothie je prenosná nádoba na mixovanie, v ktorej nápoj pripravíte, nasadíte viečko a beriete so sebou na cesty. Sú prevažne menšie ako štandardné stolné mixéry, nádobka na mixovanie má objem od 0,5 do 0,9 litrov.

Na otázku ako vybrať mixér na ovocie si musí každý zodpovedať, čo všetko s ním chce mixovať. Ak chcete pripravovať najlepšie smoothie aj zo zmrznutých ingrediencií, odporúča sa zaobstarať mixér s príkonom aspoň 350 wattov. Tie s nižším výkonom by si napríklad s ľadom nemuseli vedieť poradiť. Smoothie mixéry sú k dostaniu v niekoľkých farebných odtieňoch, ktoré presne vystihnú vašu náladu.

 • ľahko umývateľný a skladný
 • rýchla príprava nápoja alebo olovrantu
 • odnímateľná fľaša s uzáverom
 • veselé farebné prevedenie
 • k mixovanie zmrznutých potravín treba vyšší príkon
 • príprava kokteilov len pre dve osoby