Ako vybrať mixér

Snáď každý, kto niekedy vstúpil do kuchyne, potreboval k ruke mixér. Jeho použitie je široké, od miešanie cesta, cez rozmixovanie jedla pre najmenších, prípravy osviežujúcich ovocných a zeleninových smoothie, až po prípravu majonézy a drvenie ľadu do letných koktailov. Preto je nutné si ujasniť, aký typ mixéra sa nám domov bude najlepšie hodiť. Prečítajte si, ako správne vybrať ten pravý!

Test mixérov 2023

Kenwood BLX 750

Typstolný mixér
Príkon800 W
Maximálny počet otáčok / minneuvedené
Nástavcenie
Objem nádoby v l1,6
Výrobný materiálsklenená nádoba, telo kov a plast
Možnosť umývať v umývačkeáno
Hmotnosť4,11 kg

Kenwood je výkonným stolným mixérom, ktorý vás poteší ako dizajnovým spracovaním aj praktickými vychytávkami. Medzi tie môžeme zaradiť napríklad nožičky opatrené protišmykovým povrchom alebo integrovaným priestorom pre zmotania elektrického kábla.

Mixér je opatrený sklenenou nádobou s objemom 1,6 l. Sklenený materiál má výhodu v tom, že má dlhšiu životnosť a neabsorbuje pachy, ale na druhú stranu je ťažký, takže pri plnej náloži je manipulácia s nádobou trochu obtiažna. Nádoba je doplnená špeciálnym viečkom s trojitou izoláciou, kvôli ktorej sa však môže ťažko zatvárať.

Z hľadiska dizajnového spracovania si môžete vyberať z niekoľkých farieb. Dvojfarebné telo je vyrobené z plastu a kovu, ale pripravte sa na to, že na lesklom povrchu ostávajú odtlačky prstov rovnako ako na tlačidle pre sekanie ľadu.

Špecialitkou výrobku je práve spomínané tlačidlo pre drvenie ľadu. Výsledok však nie je nadrvený ľad, ale skôr sneh. Výkon mixéra je teda skutočne dobrý. Pri práca je mixér skutočne hlučný, hluk pri najväčšom výkone dosahuje až na úroveň 80 dB.

Údržba výrobku je jednoduchá, nože idú od základne dobre oddeliť, takže ich môžete umyť v umývačke rovnako ako sklenenú nádobu s uchom, ktorá je vhodná ako pre pravákov, tak pre ľavákov.

Zistiť cenu

Kenwood HDM 802 SI

Typtyčový mixér
Príkon1000 W
Maximálny počet otáčok / minneuvedené, plynulá regulácia
Nástavceáno
Objem nádoby v l1
Výrobný materiálkov a plast
Možnosť umývať v umývačkeáno
Hmotnosť1,08 kg

Hlavnou výhodou tohto tyčového mixéra je príkon 1 000 wattov, vďaka ktorému všetko ľahko rozmixuje. Je navrhnutý tak, aby mixovanie bolo rýchlejšie, jednoduchšie a čistejšie, a to vďaka systému Triblade s tromi nožmi. Príslušenstvo sa skladá z nerezovej mixovacej nohy, šľahacou metlou z rovnakého materiálu a nerezový Masher Pre s dvoma výmennými nadstavcami na jemné a hrubšie pyré či kašu a 1l kalibrované nádoby s viečkom a držadlom.

Počet otáčok sa dá plynule regulovať a navyše môžete zvoliť možnosť Turbo – teda rýchle zvýšenie výkonu.

Telo je vyrobené v kombinácii kovu a plastu, ergonomická rukoväť je opatrená protišmykovým povrchom sa šikovne umiestnenými tlačidlami pre ovládanie. S výrobkom sa tak ľahko pracuje. Radosť urobí i jednoduchá údržba, pretože jednotlivé časti možno umývať v umývačke riadu. Nevýhodou ručného mixéra je ale vyššia nákupná cena.

Zistiť cenu

G21 Perfect smoothie

Typstolný mixér
Príkon1500 W
Maximálny počet otáčok / min35000
Nástavcenie
Objem nádoby v l2,5
Výrobný materiálmisa z plastu
Možnosť umývať v umývačkeáno
Hmotnosť5 kg

Hoci by sa z názvu mohlo zdať, že ide „len o“ smoothie mixér, nie je tomu tak. Tento sofistikovaný prístroj dokáže naozaj veľa. Škoda len, že cena je celkom vysoká. Ale za svoje peniaze dostanete mašinu, ktorá dokáže najemno rozmixovať všetky semená v melónu, oriešky alebo ovocie ešte v šupke. Problém mu nerobí ani spracovanie sušených plodov alebo semienok. Bez problému si poradí aj s mrkvou. Z praktického hľadiska oceňujeme priestor pre uloženie elektrického kábla.

Okrem ceny ide medzi jeho nevýhody brať istá mohutnosť, na kuchynskej linke zaberie docela dosť miesta a občas dokáže byť hlučný. Pri mixovaní sa stáva, že sa nápoj zľahka zahrieva, čo je najmä v lete nežiadúce, a pri práci je potrebné zakryť otvoru na viečku, aby ním tekutina nestriekala von. Chýbajú nám aj informácie o tom, či môžeme jednotlivé časti umývať v umývačke. Osobne som to skúsila a nevidím dôvod prečo by do umývačky nepatril, ale oficiálne to výrobca nikde neuvádza. Taktiež by sme za vysokú obstarávaciu cenu čakali, že súčasťou balenia bude napríklad ďalšia nádoba na potraviny, namiesto toho dostanete len vtláčadlo a ostatné je potrebné si prikúpiť zvlášť. Tieto nedostatky však jeho pozitíva výrazne prevyšujú.

Zistiť cenu

Bosch MFQ 4030

Typručný mixér
Príkon500 W
Maximálny počet otáčok / min1000
Nástavcenie
Objem nádoby v l-
Výrobný materiálplastové telo
Možnosť umývať v umývačkeáno
Hmotnosť1,1 kg

Veľmi tichý, rýchly a výkonný ručný šľahač s dvoma šľahacím metlami FineCreamer z nerezovej ocele je ideálny pre perfektnú šľahacie a mixovacej výsledky. Môžete si vybrať z piatich rýchlostných stupňov a z odlišných počtov otáčok. Ergonomicky tvarované držadlo umožňuje bezproblémovú a pohodlnú manipuláciu, avšak musíte počítať s tým, že ovládanie rýchlosti bude vyžadovať spoluprácu druhej ruky, posuvný kolík sa horšie ovláda jednou rukou. K ručnému mixéra obdržíte dva typy hákov, umožňuje aj pripevnenie vysokorýchlostné nohy, ale tú si musíte prikúpiť zvlášť. Veľkým pozitívom je oveľa tichší hlučnosť 65 dB, ako u konkurenčných výrobkov.

Výkon 500 W aj počet otáčok 1 000 za minútu je dostačujúca, avšak nepočítajte s tým, že si poradí s tvrdšími surovinami. Je ideálnym pomocníkom pre cestá, nátierky alebo šľahačku.

Vďaka platovému telu je hmotnosť prístroja len 1,1 kg, takže vás z neho ani pri dlhšej práci nebudú bolieť ruky.

Zistiť cenu

Delimano NutriBullet 600

Typnutričný mixér
Príkon600 W
Maximálny počet otáčok / min20000
Nástavceáno
Objem nádoby v l0,5-0,7
Výrobný materiálmisa z plastu
Možnosť umývať v umývačkeáno
Hmotnosť2 kg

Vďaka príkonu 600 wattov dokáže tento mixér na zeleninu a ovocie skvele rozomlieť každú potravinu a poradí si aj s ľadom alebo oriešky. Skvele s ním zvládnete pripraviť pesta aj nátierky, ale vo výbave bohužiaľ chýba vtláčadlo, takže je potrebné suroviny neustále manuálne vracať späť k nožom. Pred vytvorením chcenú konzistenciu, budete to musieť vykonať napríklad aj 20x.

V kuchyni nezaberie veľa miesta a ľahko sa omýva, nádoby z plastu môžete dať do umývačky. Manipulácia je jednoduchá a zvládne ju aj menšie dieťa. Ak by ste hľadali tlačidlo pre zapnutie alebo vypnutie, bude vaša hľadanie zbytočné, prístroj sa sám spustí / vypne po zatlačení nádoby do jej základne. Keď mixujete dlhšiu dobu, tak je slabo cítiť motor prístroja, ktorý je navyše hlučný. Mixér by mal byť v prevádzke maximálne minútu a potom chvíľu odpočívať, čo je otravné predovšetkým, ak chcete pripraviť väčšie množstvo pyré.

V balení je tiež fľaša s objemom 0,7 l a dve fľaše s objemom 0,5 l, z čoho jedna má ucho, takže z nej môžete rovno mať. Súčasťou sú aj námety na zdravé recepty. Konzistencia mixovanej zeleniny a ovocia je jemná a nemusíte sa obávať, že by ste v nej našli kúsky ovocia. Všetko je na jemno spracované.

Zistiť cenu

DOMO DO 492 BL

Typmixér na smoothie
Príkon300 W
Maximálny počet otáčok / min25825
Nástavcenie
Objem nádoby v l0,3-0,6
Výrobný materiálplastové nádoby
Možnosť umývať v umývačkeáno
Hmotnosť1,9 kg

Mixér na smoothie s tromi nádobami o objemoch 300, 400 a 600 ml, ktoré sú tiež mixovacím nádobami uzavreté náustkom, urobí radosť celej rodine.

Vďaka dostatočnému príkonu 300 W mixuje a drví ľad, rýchlo pripravuje zdravé desiate, ktoré si vďaka uzatvárateľným a vodotesným fľašiam môžete vziať hneď na cesty. Majte na pamäti, že jeho výkon nestačí na rozmixovanie celé nádoby orechov a iných tvrdých plodov. V tomto ohľade je potrebné zaobstarať výkonnejší stroj. Pre rozmixovanie malé hŕstky orechov, ktoré pridáte do nápoja, však stačí.

Mixuje a drví ľad, rýchlo pripravuje zdravé desiate, ktoré si vďaka mixovacím fľašiam môžete vziať hneď na cesty. Nádoby možno dať do umývačky riadu. V balení čaká pre inšpiráciu kniha receptov. Tento prístroj je obľúbený kvôli malej veľkosti a trom fľašiam v balení. Má ale drobné problémy pri mixovaní jogurtu alebo tvarohu.

Zistiť cenu

Výber mixéra

V obchodoch nám ponúkajú tyčové čiže ručné mixéry, ďalej ich stolné varianty, ručné šľahače a v posledných pár rokoch sa rozšírili tiež mixéry na prípravu smoothie. Základnými rozdiely, medzi jednotlivými typmi mixérov do kuchyne je spôsob, akým sa s nimi pracuje, na aké účely slúži a tiež kde ich môžeme skladovať.

Pred rozhodnutím sa pre konkrétny výrobok si odpovedzte tieto otázky:

  • K čomu budem mixér najčastejšie používať?
  • Chcem v ňom mixovať aj tvrdé suroviny?
  • Koľko miesta mám pre jeho uskladnenie?

Parametre

Príkon a hmotnosť

Dôležitým faktorom pri výbere mixéra je jeho príkon. Čím väčší príkon, tým toho mixér viac zvládne.

  • Príkon u stolného mixéra – by sa mal dosahovať najmenej 300 W, ale ak sa chystáte mixovať tvrdé suroviny, siahnite po výrobku s príkonom 1000 W.
  • Príkon tyčového mixéra – najmenší príkon by sa nemal dostať pod 150 W, pre mixovanie polievok a pyré je dostačujúcich 300 W. V prípade, že si zaobstaráte multifunkčný nástroj s nadstavcami, mal by príkon dosahovať 600 W.
  • Príkon nutričného mixéra – aby sa spoľahlivo pobil aj s tvrdými surovinami, voľte výrobok s príkonom 900 W.
  • Príkon smoothie mixéra – pre mixovanie ovocia a zeleniny postačí príkon okolo 350 W.
  • Príkon sekáčov a drvičov – pre sekanie ovocia a zeleniny je dostačujúci 100W prístroj, ale pre sekanie ľadu však 300W.

Príliš ťažký mixér bez držiaku či stojanu vám taky dobrú službu neurobí. Takže platí, čím je mixér ľahší, tým ľahšie je manipulácia. Pozor aj na viečka. Sú vyrobené so silikónovými alebo gumovými pásky po obvode a môžu ísť horšie zložiť, preto sa nebojte si túto činnosť v obchode vyskúšať. Tie najlepšie mixéry majú aj funkciu automatického zastavenia. Nemusíte sa teda obávať, že zabudnete mixér vypnúť a tým ho zničíte, pretože automatické zastavenie to urobí za vás.

Počet otáčok

Počet otáčok je parameter, ktorý vás informuje o tom, za akú dlhú dobu mixér potraviny alebo suroviny rozdrví. Zodpovedá tomu, koľkokrát sa nôž za minútu otočí. Niektoré výrobky ponúkajú plynulú reguláciu otáčok, preto sa vždy zaujímajte o najvyššiu hodnotu.

  • Stolné mixéry pre bežné mixovanie si vystačí s 11 000 ot./min, ale v prípade požiadavky na spracovanie tvrdých surovín, radšej voľte 20 000 ot./min.
  • U tyčových by sa spodná hranica nemala dostať pod úroveň 11 000 ot./min.
  • Pri ručných šľahačov je dostačujúcicj 1 000 ot./min.
  • Nutričné ​​mixéry by mali disponovať hodnotou 20 000 ot./min.

Funkcie

Elektrospotrebiče môžu ponúkať celý rad funkcií, ktoré sa však samozrejme odvíja od cenovej kategórie. Najobľúbenejšie funkciou je plynulá regulácia otáčok, ale aj možnosť nastavenia chodu mixéra či tlačidlo Pulse, vďaka ktorému výkon zvýšite na maximum.

Pri výbere požadujte, nech má výrobok poistku proti prehriatiu, ktorá ho vypne v prípade, že hrozí prehriatie a poškodenie motora. V prípade, že sa rozhodnete pre model s mixovacou nádobou, je vhodné, aby bol opatrený bezpečnostnou poistkou, ktorá spotrebič nedovolí zapnúť v prípade, že je nádoba zle nasadená alebo veko zle zatvorené.

Príslušenstvo

Niektoré mixéry sa dodávajú bez príslušenstva, iné môžu mať v balení ďalšie nástavce a mixovací nádoby. Vďaka špeciálnym nadstavcom môžete mixér využívať aj ako iné spotrebiče, ktoré by ste museli špeciálne kupovať.

Výrobné materiály

Samozrejme čím kvalitnejšie, tým lepšie. Pozerajte sa najmä na materiál nožov. Najlepšie je nerezová oceľ, u nutričných mixérov by nože mali byť navyše pokryté titánovou vrstvou, aby neutekali vitamíny a minerálne látky. Pre výrobu tela sa najčastejšie používa plast, ktorý by však mal byť vo vysokej kvalite alebo tiež nerezová oceľ. Nádoby sa vyrábajú buď z plastu, alebo skla a výhodou je, ak sú opatrené stupnicou (odmerkou).

Objem nádoby

Veľkosť nádoby vyberajte podľa toho, pre koľko osôb budete jedlo pripravovať. Objem 0,7 l je vhodný na koktail pre 1 osobu. Ak však budete pripravovať zmesi pre viac osôb, siahnite radšej po veľkosti okolo 1 l. Vždy je lepšie mať väčšiu nádobu, v ktorej pripravíte aj menšie množstvo než naopak.

Hlučnosť

Musíte sa zmieriť s tým, že prevádzka mixéra je skutočne hlučná. Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí 80-90 dB, čo môžeme prirovnať k jazde nákladného auta v mestskej premávke. Hluk zapríčiňuje nielen rotácia motora, ale aj vibrácie, ku ktorým dochádza pri spracovaní tvrdých surovín. Pri vysokých otáčkach je nutné výrobok aj pridržiavať, pretože má tendenciu „cestovať“. Z tohto dôvody bývajú niektoré opatrené protišmykovými nožičkami. Čím robustnejší stroj budete mať doma, tým stabilnejší bude. Na trhu dnes už môžete naraziť na výrobky s označením silent, ktoré sľubujú hluk len o sile 72 dB.

Dĺžka prívodného kábla

Kábel by vás pri manipulácii nemal obťažovať. Nie je teda dobré mať krátky ani dlhý prívodný kábel. Ideálne je, ak má výrobok špeciálny priestor pre jeho uskladnenie.

Lacné versus drahé prístroje

Lacné mixéry

Ak budete s mixérom pracovať nepravidelne alebo ho používať prevažne pre mixovanie detských pokrmov a príkrmov, vystačíte si s lacnejším prevedením. Slabšie motory a menej kvalitné nože však v tekutých stravách môžu nechávať nerozmixované kúsky jedla a s tvrdými surovinami si neporadí vôbec.

Pripravte sa však na to, že nedokonale rozmixované potraviny majú vplyv na celkovú chuť. Ak je časť rozmixované a časť zostala v celku, nemusia mať pokrmy takú chuť, akú očakávate. Je preto potrebné siahnuť po dochucovanie prostriedkoch.

Nízka obstarávacia cena sa premietne aj na kvalite výrobného materiálu a dĺžke životnosti. Počítajte teda s menej kvalitnými plastmi a celkovým spracovaním.

Vysoko kvalitné mixéry

Sú opatrené kvalitnými a ostrými nerezovými nožmi, ktoré aj tvrdé suroviny spracujú dohladka. Celkové prevedenie elektrospotrebiče odkazuje k dlhej životnosti niekoľkých rokov aj pri každodennom intenzívnom používaní. Spravidla ponúkajú vychytané ovládanie, ktoré vám uľahčia prácu.

V tejto kategórii môžete naraziť aj na rôzne príslušenstvo, ktoré spolu s mixérom obdržíte.

  • Vtláčadlo – vhodné pri mixovaní masiel, zmrzliny a ďalšie hutných konzistencií. Oceníte ho však aj pri spracovávaní ľahkej listovej zeleniny.
  • Mini nádoby – používajú sa v prípade, že budete pripravovať len menšie množstvo pokrmu. Sú teda ideálne pre detské pokrmy, ale aj pre spracovanie pasca zo semienok alebo masla.
  • Nádoba na suché suroviny – pre orechy, kávu alebo obilniny. Tie samozrejme rozmixujete aj v štandardnej nádobe, ale kvôli tvrdej konzistencii môžu suché suroviny štandardné nádobu viac a viditeľnejšie opotrebovávať. Preto je vhodné ich spracovávať v špeciálnej nádobe.

Ovládanie prístrojov je u oboch kapacít jednoduché a intuitívne. Lacnejšie modely ponúknu gombík na voľbu rýchlosti či otočný volič, drahé umožňujú napríklad aj uloženie obľúbeného programu pod zrýchlenú voľbu. U drahých mixérov môžete naraziť na niekoľko programov mixovanie, ale pamätajte na to, že v praxi sa ich vždy využije len pár. Neplaťte teda zbytočne za to, čo nebudete používať.

Mixovanie vo vákuu

Horúcim trendom posledných rokov je mixovanie vo vákuu. Mixéry s touto funkciou ponúkajú ako možnosť mixovať klasicky, tak s odsatým vzduchom. Túto vychytávku ocenia najmä gurmáni.

Najväčší rozdiel medzi klasickým vysokorýchlostným a vákuovým mixovaním je v procese oxidácie. Vďaka mixovanie s odsatým vzduchom zostávajú zmesi dlhšie čerstvé a nemenia tak rýchlo farbu. Jablkové alebo avokádové pyré, u ktorých je proces oxidácie (zmena farby) najrýchlejší si tak môžete pripraviť aj niekoľko hodín dopredu, bez toho aby ste sa museli obávať, že nevzhľadne zhnednú. Pri novom spôsobe mixovaní tiež nedochádza k separácii dužiny a vody.

Tip: Ako to presne funguje sa môžete pozrieť v našej recenzii vákuového mixéra Lauben Vacufit Blender.

Druhy mixérov

Tyčový mixér

(Tiež ručný alebo ponorný mixér)

Ako už označenie napovedá, ide o vysoký a tenký prístroj, ktorý sa drží v ruke. Tieto elektrické mixéry sú obľúbené hlavne pre svoju skladnosť a ľahkú manipuláciu. Veľkým plusom je ich odnímateľná noha, vďaka ktorej sú ľahko umývateľné.

Lacnejšie mixéry majú iba jeden nástavec, tie drahšie majú tiež príslušenstvo na sekanie, alebo metlu, vďaka ktorej sa premení na ručný šľahač s tyčovým mixérom. Hodí sa na prípravu ovocných kokteilov, polievok i omáčok. Jeho použitie je širšie ako u stolného mixéra, ale zase s ním ťažko rozmixujete tvrdé ovocie. Na prípravu studených i teplých jedál je lepšie si vybrať kovové prevedenie, ktoré má tiež dlhšiu životnosť ako plastové.

Nevýhodou tyčového mixéra je nutnosť držanie bezpečnostného spínača po celú dobu mixovania. Ručný mixér tiež nie je určený na dlhému prevádzke kvôli prehriatiu.

  • jednoduché použitie
  • jednoduchá údržba
  • s ďalšími nástavcami sa stáva multifunkčným mixérom
  • držanie bezpečnostného spínača pri prevádzke
  • prehrievanie

Tip: Domáce majonéza? S tyčovým mixérom ju zvládnete za chvíľočku!

Pomocou tyčového mixéra vyrobíte za pár chvíľ výbornú domácu majonézu.

ingrediencie:

  • jedno vajce
  • 100 – 200 ml oleja
  • soľ
  • korenie

Ako na to:

Do hrnčeka rozklepneme jedno vajce a pridáme soľ a korenie podľa chuti. V priebehu mixovania Prikvapkávame olej. Majonéza bude hustá podľa toho, koľko oleja pridáme. Podľa chuti môžeme pridať cukor, uhorky alebo korenie.

Stolný mixér

Hlavným rozdielom u stolových mixérov je materiál, z ktorého je vyrobená mixovacia nádoba. Podobne ako u tyčových mixérov s príslušenstvom môže byť z plastu. Neodporúčajú sa v nej však mixovať horúce nápoje a pokrmy.

Plastové nádoby sú lacnejšie a odolnejšie proti rozbitiu. Druhým variantom je sklenená nádoba, ktorá je trvanlivejšie, menej náchylná na poškriabanie a neprenáša pachy z minulých jedál. Na druhú stranu je ťažšie, čo tiež sťažuje manipuláciu s mixérom. U skla je väčšia pravdepodobnosť, že sa po páde na zem rozbije.

Stolný mixér vyberajte vždy podľa výkonu. Ak ho chcete ako všestranného pomocníka, mal by byť jeho výkon čo najvyššie. Vďaka nemu vydrží aj intenzívna záťaž po dlhšiu dobu. Zmixujeme s ním nielen tekutú stravu, ale aj suché suroviny, ktorými sú napríklad obilniny alebo káva (na prípravu mletej kávy je však oveľa lepšia mlynček na kávu). Veľké kuchynské mixéry bez problémov spracujú aj cesta, z ktorých potom môžete v domácej pekárni upiecť napríklad chleba alebo v rúre buchtu.

Stolný mixér sa hodí k drvenie ľadu aj príprave liateho cesta, napríklad na palacinky. Na rozdiel od tyčových mixérov im nevadí dlhší mixovanie a nemusia sa stále držať bezpečnostný spínač. Tyčové mixéry sa skladajú iba z dvoch častí, a tak v porovnaní s kuchynskými mixéry, zaberajú menej miesta. Nevýhodou stolových mixérov je horšia umývateľnosť, ktorá súvisí s ich veľkosťou.

  • nevadí im dlhší mixovanie
  • plynulý chod bez nutnosti držania bezpečnostného spínača
  • sklenená nádoba neprenáša pachy jedál
  • horšie umývateľnosť
  • zložitejšie na zostavovanie
  • veľkosť

Ručný šľahač

Tieto prístroje sú ideálne na prípravu ciest a šľahanie. Používajú sa rýchlo a ľahko. Zaberajú málo miesta a ich čistenie nezaberie takmer žiadny čas.

Šľahač má už v základnom vybavení metle na šľahanie a miesenie. Ak sa chystáte tento typ používať predovšetkým na prípravu ciest, je vhodné si ho zaobstarať aj s misou a držiakom. Prístroj tak rovnomerne šľahá a hnetie za vás, zatiaľ čo sa venujete niečomu inému.

Niektoré typy sú kombinované ako tyčový mixér a ručný šľahač dohromady. Nástavce bývajú odnímateľné a dajú sa umývať v umývačke. Správny šľahač má aj zabezpečenia uvoľnenie metličiek, ktoré zabraňuje nehodám pri používaní.

  • rýchla a jednoduchá manipulácia
  • bezproblémová údržba
  • zaberá málo miesta
  • zabezpečenie proti uvoľneniu metličiek
  • v základnom príslušenstvo len metle na šľahanie a miesenie
  • s množstvom nástavcov rastie cena

Smoothie mixér

Tento prístroj sa v súčasnosti tešia veľkej obľube. Pomocou tohto mixéra na ovocie a zeleninu, ktorý v obchodoch nájdete aj pod názvom smoothie maker, získate zdravý a osviežujúci nápoj alebo rýchlu desiatu. Jeho využitie nie je jednostranné, vykúzlite s ním aj detské výživy alebo polievky.

Výhodou mixérov na smoothie je prenosná nádoba na mixovanie, v ktorej nápoj pripravíte, nasadíte viečko a beriete so sebou na cesty. Sú prevažne menšie ako štandardné stolné mixéry, nádobka na mixovanie má objem od 0,5 do 0,9 litrov.

Na otázku ako vybrať mixér na ovocie si musí každý zodpovedať, čo všetko s ním chce mixovať. Ak chcete pripravovať najlepšie smoothie aj zo zmrznutých ingrediencií, odporúča sa zaobstarať mixér s príkonom aspoň 350 wattov. Tie s nižším výkonom by si napríklad s ľadom nemuseli vedieť poradiť. Smoothie mixéry sú k dostaniu v niekoľkých farebných odtieňoch, ktoré presne vystihnú vašu náladu.

  • ľahko umývateľný a skladný
  • rýchla príprava nápoja alebo olovrantu
  • odnímateľná fľaša s uzáverom
  • veselé farebné prevedenie
  • k mixovanie zmrznutých potravín treba vyšší príkon
  • príprava kokteilov len pre dve osoby

A pretože sa leto rýchlo blíži a s ním aj hlavný čas osviežujúcich kokteilov, pridávame pre inšpiráciu tiež recept na Letný melónový nápoj:

Ingrediencie:

  • ½ vodného melónu
  • 2 olúpané citróny
  • štipka soli
  • kocky ľadu

Ako na to:

Dužinu melónu nakrájajte na kúsky. Najlepšie vysokovýkonné mixéry na smoothie zvládnu spracovať i jadierka. Pridajte do mixéra citróny, soľ a kocky ľadu. Podávajte vo vysokom pohári a ozdobte treba mätou.

Ďalšie typy mixérov

Okrem základných vyššie menovaných sú na trhu dostupné ešte ďalšie dve varianty.

Nutričný ​​mixér

Nemýľte si ho so smoothie makier. Smoothie v ňom síce pripravíte taky, ale hodí sa prevažne pre priaznivcov zdravého životného štýlu. Od mixéra na ovocie sa odlišuje predovšetkým spôsobom mixovanie, celkovým prevedením a vyšším výkonom okolo 1000 W. Z hľadiska veľkosti sú porovnateľné so stolnými mixéry.

Počas mixovania sa neničia mikronutrienty, ktoré sú obsiahnuté v potravinách a zároveň z potravín dostanete viac dôležitých vitamínov, enzýmov a minerálnych látok. Zvládne spracovať aj semienka a iné tvrdé suroviny. K vybraným modelom sú dostupné aj nádoby, v ktorých môžete pripravenú zmes ihneď konzumovať alebo prenášať.

Sekáčiky a drviče

Špeciálna kategória, ktorá suroviny nerozmixuje na kašu, ale skôr jemné kúsky. Sekáčiky sú vhodné najmä pre spracovanie potravín. Na jemno naseká cibuľu, bylinky a rôzne druhy ovocia a zeleniny. Na sekanie postačí výrobok s príkonom 100 W, na drvenie je potreba výkon zhruba 300 W. Drviče sú efektívne najmä pri drvení ľadu, ale dobré výsledky s nimi dosiahnete aj pri spracovaní orechov a semienok.

Ako o mixér správne starať

Po každom použití je potrebné podľa pokynov výrobcu mixér rozobrať a dobre umyť. V návode sa dočítate, či a ktoré časti sa môžu umývať v umývačke. Kovové časti nezabudnite dobre vysušiť. Ak plánujete mixér používať dennodenne, je dôležité, aby sa ľahko rozoberal a zase skladal. Je vhodné, aby aj nože boli umývateľné.

Životnosť elektrospotrebiče predĺžite tak, že ho nebudete zbytočne preťažovať, preto je dôležitý príkon. Mixujte len potraviny, pre ktoré je výrobok určený. Nemenej dôležité je správne vysušenie nástavcov. V prípade zlého vysušení sa môžu zaniesť a poškodiť. Po umývanie v umývačke vždy skontrolujte, či sú dokonale suché.

Ak v kuchyni využívate viac týchto prístrojov, odporúčame porozmýšľať nad zaobstaraním kuchynského robota, ktorý mnohokrát dokáže zastať prácu vyššie uvedených produktov.

      Čo vybrať
      Logo