Ako vybrať ohrievač

Ohrievače sú ideálne doplnkové zdroje tepla, niektoré modely možno využiť ale tiež miesto hlavnej vykurovacej jednotky. Ak premýšľate o obstaranie priamotopu, ale neviete, na čo sa pri výbere zamerať, všetko podstatné nájdete v našom článku. Po jeho prečítaní by ste mali mať jasno v tom, čo od priamotopu požadovať a aký typ vybrať.

Test ohrievačov 2023

Do nášho testovania sme zahrnuli celkom päť priamotopov rôznych typov z rôznych cenových kategórií. Zaujímala nás najmä funkčnosť, kvalita prevedenia, vykurovací výkon a spotreba. U každého modelu navyše nájdete prehľadne rozpísané parametre.

MEVA Ardent 2171

Typplynový
Zdroj energiepropán-bután
Maximálny vykurovací výkon1,1 kW
Regulácia výkonuáno
Počet výkonnostných stupňov-
Ventilátoráno
Termostatnie
Poistka proti prehriatiunie
Poistka proti prevrhnutiunie
Veľkosť (Š x V x H) v cm24 x 22,5 x 14
Hmotnosť0,8 kg

Meva Ardent 2171 patrí medzi lacné teplomety (priamotopy s ventilátorom) na propán-butánové fľaše. Určený je najmä na prevádzku vo vonkajšom prostredí za chladného počasia (v kempoch, stanoch, pre rybárov alebo poľovníkov na posed), ale použiť ho môžete aj na chatách, v karavanoch, maringotkách, malých dielňach, záhradných domčekoch apod. Rozhodne ale nie je vhodný pre dlhodobé vykurovanie.

Tento model je malý a ľahko prenosný (bez propán-butánové fľaše váži necelý 1 kg). Ide o plynové vykurovacie teleso, ktoré sa pripája priamo na propán-butánovú fľašu (nie je súčasťou balenia), a to jednoduchým naskrutkovaním. Vykurovacie teleso je potom ihneď pripravené na použitie. Spotreba je pritom pomerne nízka (výrobca uvádza 85 g / h). Meva Ardent 2171 navyše disponuje plynulou reguláciou výkonu v rozmedzí 0 – 1 100 W. Veľkou výhodou je tiež vynikajúci mobilita.

  • nízka obstarávacia cena
  • vynikajúca mobilita
  • nízka spotreba
  • plynulá regulácia vykurovacieho výkonu
  • ľahké ovládanie
  • iba pre malé priestory
  • nižší výkon
Zistiť cenu

SENCOR SCF 2003

Typkonvektor
Zdroj energieelektrina
Maximálny vykurovací výkon2 kW
Regulácia výkonuáno
Počet výkonnostných stupňov3
Ventilátornie
Termostatáno
Poistka proti prehriatiuáno
Poistka proti prevrhnutiunie
Veľkosť (Š x V x H) v cm63 x 44 x 14
Hmotnosť3 kg

Užívateľsky obľúbený teplovzdušný konvektor Sencor SCF 2003 kúpite za veľmi prijateľnú cenu. Jedná sa o klasické elektrické vykurovacie teleso pre občasné využitie a vyhriatie menších priestorov (panelákových bytov, chát, dielní a pod.).

Ide sa o menší model z pomerne mäkkého plechu, ľahko tak môže dôjsť k prehnutie. Dielenské spracovanie je menej kvalitné, so zreteľom k nízkej obstarávacej cene však bohužiaľ očakávateľné. Sencor SCF 2003 môžete buď položiť na podlahu (po primontovanie nožičiek) alebo ho primontovať na stenu (potrebné príslušenstvo – 4 upevňovacie uholníky, skrutky a hmoždinky – je súčasťou balenia). Počítať ale musíte s ťažšie montážou nožičiek. Vstupy skrutiek sú nekvalitne predvŕtané, a je preto nutné použiť väčšiu fyzickú silu.

Nevýhodou je tiež príliš krátky elektrický kábel (cca 1,2 m), výrobca navyše neodporúča používanie predlžovacích káblov. Toto kúrenie tak musíte umiestniť vždy do bezprostrednej blízkosti elektrickej zásuvky. Na druhú stranu ide o ľahký a ľahko prenosný konvektor.

Ovládanie je jednoduché. Tento model ponúka tri úrovne vykurovacieho výkonu: 750 W, 1 250 W a 2 000 W. Pre udržanie stálej teploty slúži termostat. Bohužiaľ na termostate chýba označenie teplotných stupňov, otáčať preto musíte až do doby, kým sa neozve cvaknutie. Termostat pritom funguje klasicky, a to tak, že ohrievač zopne, akonáhle klesne žiadaná teplota v miestnosti a automaticky sa vypne v prípade, až je teplota dosiahnutá. Chod je pritom pomerne tichý. Chválime tiež ochranu proti prehriatiu, vďaka ktorej sa prístroj automaticky vypne, ak dosiahne maximálne teploty.

Sencor SCF 2003 patrí medzi ohrievače s dobrým pomerom ceny a kvality. Odporučiť ho môžeme len pre občasné použitie v menších a stredne veľkých priestoroch.

  • dobrý pomer cena / výkon
  • tichý chod
  • poistka proti prehriatiu
  • horšia kvalita spracovania
  • krátky elektrický kábel
  • len pre občasné použitie
Zistiť cenu

ECG KT 12

Typkeramický ohrievač
Zdroj energieelektrina
Maximálny vykurovací výkon2 kW
Regulácia výkonuáno
Počet výkonnostných stupňov2
Ventilátoráno
Termostatáno
Poistka proti prehriatiuáno
Poistka proti prevrhnutiuáno
Veľkosť (Š x V x H) v cm20,8 x 54,6 x 25
Hmotnosť2,3 kg

ECG KT 12 je keramický stĺpový ohrievač z nižšej cenovej kategórie. Veľkou výhodou všetkých keramických priamotopov je skutočnosť, že pri kúrenie nevíri prach a neodčerpávají kyslík, vhodné sú preto tiež pre alergikov a astmatikov. Tento model je navyše vybavený moderným vykurovacím telesom PTC, ktoré šetria energiu. Vzhľadom k tomu je vhodný aj pre pravidelné použitie. Ideálne je do všetkých menších i stredne veľkých interiérov. Rozhodne zaujme zaujímavý moderný dizajn.

Celkové spracovanie je na dobrej úrovni. Výhodou je, že zariadenie nie je potrebné montovať a stačí len pripojiť do elektrickej zásuvky. Bohužiaľ model disponuje kratším prívodným káblom (1,4 m). Preto ho budete musieť umiestniť len do blízkosti elektrickej zásuvky (používanie predlžovacieho kábla sa neodporúča). Poteší ľahká manipulácia (panel váži iba 2,3 kg), ľahko ho preto môžete presúvať kamkoľvek je potreba.

Chválime tiež jednoduché ovládanie, a to pomocou dvoch otočných spínačov. Vďaka nim môžete navoliť nižší alebo vyšší vykurovací výkon: 1 200 W alebo 2 000 W. Rovnomerné šírenie tepla po miestnosti zaručí možnosť nastavenia oscilácie 80 °, čo znamená, že sa bude prístroj v tomto uhle plynulo otáčať. Termostat môžete regulovať podľa potreby.

Zariadenie je vybavené tiež poistkou proti prehriatiu a proti prevrhnutiu. Ak sa preto zdvihne teplota až nad maximum, zariadenie sa automaticky vypne. K vypnutiu dôjde tiež pri prípadnom prevrhnutí vykurovacieho panelu.

Tento model vyhreje menšia miestnosť veľmi rýchlo. Zásadnú nevýhodu ale vidíme v nepríliš citlivom termostatu. Po dosiahnutí požadovanej teploty sa totiž zariadenie vypne na zbytočne dlho dobu, teplota v miestnosti tak klesne aj o viac ako 3 ° C. Tento nešvár je bohužiaľ u ohrievačov z nižšej cenovej kategórie pomerne bežný. Nepotešil tiež hlučnejší chod, ktorý je zapríčinený prítomnosťou ventilátora. Hlučnosť sa v tomto prípade pohybuje okolo 50 dB.

Celkovo však hodnotíme tento produkt pozitívne. Príjemná je najmä skutočnosť, že sa jedná o pomerne výkonný elektrický priamotop s nízkou spotrebou.

  • prívetivá cena
  • rýchly ohrev
  • poistka proti prehriatiu
  • poistka proti prevrhnutiu
  • nízka hmotnosť
  • zaujímavý dizajn
  • mierne hlučný
  • horšie citlivosť termostatu
  • krátky elektrický kábel
Zistiť cenu

ETA Warmie Digi 1624 90000

Typkonvektor
Zdroj energieelektrina
Maximálny vykurovací výkon2 kW
Regulácia výkonuáno
Počet výkonnostných stupňov3
Ventilátornie
Termostatáno
Poistka proti prehriatiuáno
Poistka proti prevrhnutiunie
Veľkosť (Š x V x H) v cm65 x 43,5 x 22,5
Hmotnosť3,4 kg

Tento teplovzdušný konvektor ETA Warmie Digi je vhodný pre rýchle vykúrenie miestnosti v domácnosti alebo na chate či chalupe. Ideálne je pre príležitostné použitie napr. pred začiatkom vykurovacej sezóny. Nie je určený pre dlhodobé vykurovanie a ako náhrada za centrálne kúrenie.

Pochváliť musíme dobré dielenské spracovanie aj vydarený vzhľad. Podstavec môžete pri prevoze odňať. Potešil tiež dostatočne dlhý prívodný elektrický kábel. Z bezpečnostných dôvodov by však mal byť tento model umiestnený vo vzdialenosti aspoň 1 m od akýchkoľvek prekážok (stena, predmety a pod.).

Podľa potreby môžete zvoliť tepelný výkon 750 W, 1 250 W alebo 2 000 W. Samozrejmosťou je tiež termostat s plynulou reguláciou a bezpečnostnou poistkou proti prehriatiu. Na LED displeji sa prehľadne zobrazuje aktuálna teplota, na ktorú chcete priestor vyhriať (od 5 ° C do 35 ° C). Tento model navyše umožňuje nastavenie časovača (a to v rozmedzí 1-24 hodín). Konvektor by ale nemal zostať bez dozoru (kvôli prípadnému riziku požiaru).

Chod je bezhlučný (počuť môžete maximálne slabé cvaknutie termostatu). Ohrev je veľmi rýchly. Po zapnutí začne teplo takmer ihneď sálať nahor. Na najvyšší tepelný výkon (2 000 W) možno vykúriť miestnosť o bežnej veľkosti zhruba do 20 minút. Ak preto zháňate kvalitný a lacný ohrievač, môžete siahnuť po tomto modeli.

  • cenovo dostupný
  • rýchly ohrev
  • časovač
  • poistka proti prehriatiu
  • nízka hmotnosť
  • zaujímavý dizajn
  • len pre občasné použitie
  • nemal by zostať bez dozoru
Zistiť cenu

MORA PT 6150.1022

Typplynové vykurovacie teleso
Zdroj energiezemný plyn / propán-bután
Maximálny vykurovací výkon2,5 kW
Regulácia výkonuáno
Počet výkonnostných stupňov-
Ventilátornie
Termostatáno
Poistka proti prehriatiuáno
Poistka proti prevrhnutiunie
Veľkosť (Š x V x H) v cm37,6 x 55,2 x 20,6
Hmotnosť11,1 kg

Plynový ohrievač MORA PT na stenu patrí medzi užívateľsky obľúbené, hoci už spadá do vyššej cenovej kategórie. Určené je pre zemný plyn, v prípade potreby je však možné dokúpiť trysky na propán-bután a nechať priamotop prestavať a nastaviť odbornou firmou. Ideálne je pre vykurovanie stredných a väčších priestorov (interiéry domov, chalúp, dielní a pod.). Pre prevádzku je nutné zariadiť odvod spalín cez stenu.

Dielenské spracovanie sa bohužiaľ ukázalo byť horšie. Použité materiály (napr. dymovod) vyzerajú skôr lacno a jedná sa o slabšie plech. Horšie hodnotíme tiež tesnenia a spôsob montáže na stenu, ktoré sa vykonáva iba pomocou jednej skrutky. Súčasť dodávky je aj odťahové potrubie s dĺžkou 60 cm a fasádový kôš.

Výkon je vysoký – 2 500 W vyhreje aj väčšia miestnosť (výrobca uvádza až 50 m³, čo je však hodnota skôr naddimenzovaná). Tento model je vybavený termostatom s reguláciou teploty v rozsahu 10-32 ° C. Bezpečná prevádzka zaisťuje poistka STOP GAS, ktorá sa postará o to, aby nedošlo k nechcenému úniku plynu. Celkovo sa jedná o priemerný ohrievač, ktorý však vie rýchlo vyhriať určený priestor.

  • rýchly ohrev
  • vysoký výkon
  • malé rozmery
  • vyššia nákupná cena
  • horšia kvalita spracovania
Zistiť cenu

Kedy využiť ohrievač

Ohrievače sa môžu na prvý pohľad javiť ako vynikajúci spôsob riešenia vykurovania, a to najmä pre svoju vysokú mobilitu a priestorovú nenáročnosť. V skutočnosti nimi ale v drvivej väčšine prípadov nemožno nahradiť klasické ústredné kúrenie. Dôvodov, prečo tomu tak je, existuje hneď niekoľko:

  • veľmi vysoká prevádzková cena (väčšina priamotopov je doslova žrútmi elektrickej energie),
  • nedostatočný výkon pri veľmi nízkych vonkajších teplotách (v chladných zimách nedokážu miestnosť dostatočne vykúriť, prípadne je ich prevádzka finančne extrémne náročná),
  • nerovnomerné vykurovanie (premŕzanie stien domu; vykurovanie iba jednej miestnosti).

Elektrické priamotopy sú preto zvyčajne určené len ako doplnok ku klasickému ústrednému vykurovanie. Ak zatápíte tuhými palivami (uhlie, drevo, brikety), priamotop vám môže poslúžiť v obdobiach, keď je zbytočné kúriť v kotli, ale vnútri bytu už tu a tam býva chladno (začiatok vykurovacej sezóny, chladné jar).

Dôležité otázky

Pri výbere priamotopu je dôležité poznať odpovede na niekoľko základných otázok. Odpovede vám pomôžu ujasniť si, ktorý typ zvoliť a aké požadovať parametre. Ide o tieto otázky:

Budete vykurovať celú miestnosť alebo len časť miestnosti? Ako veľký bude vykurovaný priestor a ako dobre sú priestory zateplené?

Podľa veľkosti priestoru a jeho izolácie voľte výkon vykurovacieho telesa. Veľké a horšie zateplené priestory potrebujú pre dostatočné vyhriatie vyšší vykurovací výkon než malé a kvalitne zateplené priestory. Väčšina priamotopov umožňujú reguláciu vykurovacieho výkonu.

Plánujete používať ohrievač výnimočne alebo pravidelne?

Frekvencia využitia samozrejme súvisí najmä s ekonomickou náročnosťou prevádzky. Ak navyše plánujete ohrievač používať celoročne, odporúčame zvoliť elektrické vykurovacie teleso s ventilátorom, ktorý okrem ohrevu vzduchu slúžia tiež k ochladzovaniu miesto klasického vetráku.

Aký by mal byť zdroj energie (elektrina, zemný plyn, propán-bután, nafta)?

Základné delenie je na ohrievače elektrické a plynové (zemný plyn alebo propán-bután), u dielenských modeloch sa potom môžete stretnúť aj s naftovými strojmi, ktoré sú vhodné len do dobre vetraných priestorov. Zdroj energie odporúčame vyberať podľa dostupnosti a ekonomickej výhodnosti.

Obýva dom osoba s alergiou alebo respiračnými ťažkosťami?

Väčšina priamotopov ohrieva priamo vzduch a víri prach. Vo vykurovanej miestnosti pritom klesá vzdušná vlhkosť a suchý vzduch spolu s prachom sťažuje dýchanie. Ideálnym riešenia sú v takomto prípade infra ohrievače, keramické vykurovacie panely, prípadne radiátory, ktoré neznižujú vlhkosť vzduchu a ktorých prevádzka nevíri prach v miestnosti.

Typy ohrievačov

Najdôležitejšie je výber správneho typu ohrievača. Každý z nich je vhodný do iných podmienok a disponuje odlišnými vlastnosťami. Jednotlivé technológie sa od seba pritom výrazne odlišujú. rozlišujeme:

  • radiátory,
  • konvektory,
  • teplovzdušné ohrievače,
  • vykurovacie panely (keramické ohrievače),
  • infražiariče,
  • halogénové ohrievače,
  • plynové pece,
  • dielenské ohrievače.

Radiátory

Radiátory sa najviac podobajú klasickému ústrednému kúreniu, a to ako vzhľadom, tak technológiou. Tieto modely sú vhodné aj pre dlhodobé či celoročné vykurovanie. Rebrovania majú vyplnené akumulačným olejom, ktorý teplo vyžaruje do priestoru aj nejakú dobu po vypnutí radiátora.

Tento typ je ale vhodný skôr do menších a stredných miestností, veľké priestory nedokáže dostatočne vyhriať. Vďaka tomu, že nevíri prach a nepřesouší vzduch sú vhodné aj pre alergikov či astmatikov.

Hlavnou nevýhodou sú vysoké náklady na prevádzku, vysoká hmotnosť a zlá mobilita (hoci bývajú vybavené kolieskami, presun z poschodia na poschodie je veľmi náročný).

  • + Jednoduchá obsluha
  • + Tichý chod
  • + Tepelná zotrvačnosť
  • + Vhodné aj pre alergikov a astmatikov
  • – Nízka mobilita
  • – Vysoká spotreba energie

Konvektory

Technológia elektrických konvektorov sa podobá prietokovým ohrievačom – zospodu nasávajú studený vzduch, ktorý prechádza vykurovacím telesom a ohriaty je vyháňaný von (a až od teplého vzduchu sa následne ohrievajú predmety v miestnosti). Často sú vybavené ventilátorom, ktorý urýchľuje prehriatie vzduchu v celej miestnosti. Vhodné sú však len pre občasné použitie.

Ich veľkou výhodou je vysoká mobilita (nie sú ťažké a spravidla bývajú menších rozmerov), rýchly ohrev vzduchu, vysoký výkon a jednoduchá inštalácia kamkoľvek (prípadne aj na stenu). Odporúčajú sa preto ako doplnok ku klasickým radiátorom.

Bohužiaľ počítať u nich musíte tiež s niekoľkými nevýhodami: Konvektory najskôr ohrievajú vzduch pri strope, navyše vzduch presušujú a prepaľujú (nie sú vhodné pre alergikov a astmatikov).

  • + Nízka obstarávacia cena
  • + Vysoká mobilita
  • + Vysoký vykurovací výkon
  • + Okamžitý ohrev
  • + Tichý chod (pokiaľ nie je používaný ventilátor)
  • – Najskôr ohrievajú vzduch pri strope
  • – Nevhodné pre alergikov a astmatikov
  • – Nebezpečenstvo požiaru

Teplovzdušné ohrievače

Teplovzdušné ohrievače sa podobajú konvektorom a fungujú na rovnakom princípe, vždy ale disponujú ventilátorom a bývajú menšie. Hodí sa len na krátkodobé vyhriatie menšieho priestoru. Ich veľkou výhodou je skutočne nízka obstarávacia cena a nízka hmotnosť (často iba okolo 1 kg). Možno ich teda umiestniť prakticky kamkoľvek. Po stlačení tlačidla sa navyše môžete z tepla tešiť ihneď.

Drahšie teplovzdušné ohrievače bývajú vybavené oscilačným mechanizmom, ktorý teplo distribuuje do viacerých smerov v miestnosti. Často je možné prepnúť aj na studený vzduch a v lete tak môžu slúžiť namiesto klasického ventilátora.

Nevýhodou je predovšetkým vysoká spotreba a vírenie prachu. Tieto modely sú vhodné iba pre občasné použitie a vyhrievanie malých priestorov.

  • + Výrazne nízka obstarávacia cena
  • + Výrazne vysoká mobilita
  • + Okamžitý ohrev
  • + Možno využiť aj na chladenie
  • – Vyššia hlučnosť
  • – Nižší vykurovací výkon
  • – Nevhodné pre alergikov a astmatikov
  • – Vyššia spotreba energie

Vykurovacie panely / keramické ohrievače

Vykurovacie panely (keramické ohrievače) produkujú teplo podobné príjemnému sálavému teplu krbu. Ak si preto z nejakého dôvodu nemôžete zaobstarať krb, nahradiť vám ho môžu práve vykurovacie panely. Jedná sa o keramické ohrievače, ktoré vydávané teplo ako sama akumulujú, tak zahrievajú tiež okolité predmety, ktoré následne zahrejú vzduch v miestnosti. Jedná sa teda o princíp klasického krbu alebo ohnisko.

Medzi hlavné výhody patrí absolútne tichý chod (ak nie sú vybavené vetrákom), skutočnosť, že nevíri prach (sú vhodné aj pre alergikov a astmatikov) a spotreba energie je – v porovnaní s ostatnými typmi – prijateľná. Ide aj o jediný typ, ktorý môže slúžiť ako plnohodnotná náhrada ústredného vykurovacieho systému. Hlavnou nevýhodou je však vysoká obstarávacia cena.

  • + Prijateľná spotreba energie
  • + Príjemné sálavé teplo
  • + Výborná tepelná zotrvačnosť
  • + Absolútne tichý chod
  • + Vhodné aj pre alergikov a astmatikov
  • – Vysoká obstarávacia cena

Infražiariče

Podobne ako vykurovacie panely, tiež infražiariče vyžarujú sálavé teplo, avšak na úplne inom princípe. Zahriata volfrámové vlákna produkujú krátkovlnné teplo podobné slnečným lúčom. Toto teplo prestupuje predmety, povrchom miestnosti i pokožkou osôb a zvierat, a až odtiaľ dochádza k sekundárnemu zahriatiu vzduchu. Pocit je preto rovnaký, ako pri pobyte na slnku.

Infražiariče sú ideálnymi elektrickými ohrievačmi do kúpeľní a dajú sa bez problémov zavesiť aj na stenu. Navyše nevíri prach a ich prevádzka je úplne tichý. Kvôli vysokej spotrebe sa ale nehodia pre dlhodobé vykurovanie. Nevýhodou je tiež skutočnosť, že zahrievajú len oblasť, na ktorú sú natočené. Hodí sa preto iba na vyhrievanie menších priestorov.

  • + Príjemné sálavé teplo
  • + Vysoká mobilita
  • + Prirodzený ohrev
  • + Tichý chod
  • + Vhodné aj pre alergikov a astmatikov
  • – Vysoká spotreba energie
  • – Vyhrievajú iba obmedzenú oblasť

Halogénové vykurovacie telesá

Halogénové žiariče patrí do kategórie infražiaričov. Ich povrchová teplota je ale výrazne vyššia (môžu dosahovať až 2 200 ° C) a zvyčajne sú len bodové (ohrievajú len pásmo, v ktorého smere sú natočené). Uvoľňujú vlnenie, ktoré sa pri kontakte s osobami alebo predmetmi mení na teplo. Ohrev pritom začne okamžite po zapnutí prístroja. Kvôli veľmi vysokej teplote však halogénové žiariče nie sú vhodné pre štandardné bytové využitie. Najčastejšie sa využívajú vonku (na trhoch, v predzáhradkách krčiem a pod.).

  • + Vysoká mobilita
  • + Okamžitý ohrev
  • + Tichý chod
  • + Vhodné aj pre alergikov a astmatikov
  • – Vysoká spotreba energie
  • – Veľmi vysoká teplota na povrchu ohrievača
  • – Vyhrievajú iba obmedzenú oblasť

Plynové pece

Plynové pece využijete v prípade, že máte do domu zavedený zemný plyn, niektoré typy je ale možné pripojiť aj na PB (propán-bután).

Tento typ sa hodí pre zavesenie alebo umiestnenie pod alebo nad okná. VAFKO totiž musí mať zaistený odvod spalín a zároveň napojenie na zdroj plynu. Ideálne sú pre vykurovanie stredných i väčších miestností. Hodí sa všade tam, kde z nejakého dôvodu nie je možné nainštalovať klasický plynový kotol. Niektoré modely môžu na svoju prevádzku potrebovať tiež prívod elektrickej energie.

Do tejto kategórie sa radia aj prenosné plynové priamotopy na propán-butánové fľaše. Táto plynové pece sa hodí pre vyhrievanie menších miestností, k bodovému ohrevu (napr. sediacich osôb) alebo tiež pre vonkajšie využitie (napr. záhradné priamotopy) – ako zdroja tepla či svetla.

  • + Vysoká mobilita
  • + Vysoký vykurovací výkon
  • + Aj pre vonkajšie využitie
  • + Prípadný zdroj svetla
  • – Vysoká obstarávacia cena
  • – Nutná prípojka na plyn a odvod spalín

Dielenské ohrievače

Samostatnou kapitolou sú ohrievače dielenské, ktoré sú určené na rýchle a krátkodobé vyhrievanie nebytových priestorov (dielní, garáží, stavieb a pod.). Podobne ako pri výbere domáceho ohrievače sa aj tu riaďte najmä veľkosťou vyhrievaného priestoru, typu zdroja napájania a spôsobom ohrevu.

Rozdeľujeme štyri hlavné kategórie dielenských ohrievačov, a to podľa typu napájania:

  • naftové,
  • elektrická,
  • infra,
  • plynová.

Naftové ohrievače – jedná sa o najvýkonnejší zdroja tepla (ich výkon môže presahovať 40 000 wattov). Medzi výhody patrí najmä nízke prevádzkové náklady (nafta patrí medzi lacnejšie pohonné hmoty). Tieto modely však produkujú veľké množstvo spalín a pri chode vyžadujú pravidelné dolievanie nafty.

Elektrické ohrievače – ide sa o tiché stroje, ktoré neprodukujú žiadne spaliny ani nespotrebúvajú kyslík. Ďalšou výhodou je ľahká manipulácia a možnosť využiť ich v lete tiež miesto ventilátora. Vyžadujú ale pripojenie k elektrickej zásuvke, ich chod preto tiež nepatrí medzi najlacnejšie.

Infra ohrievače – podobne ako obľúbená ohrievača do kúpeľní aj dielenské infra ohrievače vzduchu disponujú vyhrievanou trubicou, z ktorej sa šíri sálavé teplo (najskôr sa preto ohrejú predmety, a až potom vzduch). Vďaka tomu, že nevíri prach, sú ideálne do prašných prevádzok. Počítať ale musíte s pomalším zahriatím vzduchu a vyššiu prevádzkovú cenou.

Plynové teplomety – musí byť napojené na prípojku zemného plynu alebo propán-butánovú fľašu. Pochváliť sa môžu vysokým výkonom a rýchlo ohriatym vzduchom. Nevýhodou je produkcia spalín a skutočnosť, že pri svojom chode spotrebovávajú okolitý kyslík.

Rozdelenie podľa spôsobu umiestnenia

Dôležitým kritériom pri výbere je tiež spôsob umiestnenia vykurovacieho telesa. Na trhu je možné nájsť ako prenosné, tak i závesné ohrievače. Vyberajte podľa toho, či budete vykurovať len jeden konkrétny priestor alebo zamýšľate priamotop prenášať.

Závesné ohrievače sa hodí pre trvalé umiestnenie na stenu. Prenosné ohrievače sú ideálnym riešením pre tých, ktorí chcú prikurovať iba občasne a striedavo vo viacerých miestnostiach, na chate pod.

Vždy myslite tiež na napájanie (blízkosť elektrickej zásuvky, plynové prípojky, odvod spalín). Zvážte veľkosť priestoru, ktorý je pre ohrievač vzduchu určený (v okolí nesmie byť horľavé predmety a povrchy).

Rozdelenie podľa druhu napájania

Čo sa týka zdroje energie, vyberať môžete najmä medzi elektrickými a plynovými ohrievačmi (u dielenských modelov potom i medzi naftovými). Elektrické ohrievače vyžadujú blízkosť elektrickej zásuvky, plynová zase prípojku na zemný plyn alebo propán-butánové fľaše.

Dôležité parametre

Okrem typu a zdroje energie sa pri výbere priamotopu zamerajte aj na tieto parametre:

  • vykurovací výkon,
  • spotreba,
  • rozmery,
  • hmotnosť,
  • materiál a dizajn.

Vykurovací výkon

Čím vyšší vykurovací výkon zvolíte, tým rýchlejšie dôjde k ohriatie miestností a tým väčšie priestory môžete ohrievať. Dôležité je pritom zohľadniť aj izolačné vlastností miestnosti (vykurovaných priestorov), aby ste získali aspoň približný prehľad o tepelných stratách.

Presné hodnoty tepelných strát nájdete v projektovej dokumentácii, prípadne si ich môžete nechať spočítať odborníkom. Týmto spôsobom zistíte, koľko wattov potrebujete na vyhriatie požadovaného priestoru na určitú teplotu. Na výpočet však môžete využiť aj jednoduchšiu cestu, a to vzorček, ktorý uvádza, že na vyhriatie 1 m² je potreba približne 80 W alebo 30-50 W na 1 m³. Výsledok však bude iba orientačný.

Vždy voľte zariadenie s naddimenzovaným výkonom, teda zhruba o 20% vyšším. Vykurovací výkon možno zvyčajne regulovať, nastaviť nižší výkon by preto v prípade potreby nemal byť problém, chýbajúce výkon však už nahradiť nedá.

Vykurovací výkon väčšiny bežných modelov sa pohybuje v rozmedzí 500 – 3 000 W.

Spotreba

Čím viac energie je vydané, tým viac jej je tiež spotrebované. Spotreba preto úzko súvisí s výkonom. Presnejším parametrom, z ktorého možno približnú spotrebu odhadnúť, je však príkon, ktorý uvádza energetickú náročnosť spotrebiča za časovú jednotku (zvyčajne množstvo wattov za 1 hodinu).

Množstvo aj cena spotrebovanej energie sa odvíja od typu ohrievača a druhu napájania. Všeobecne najdrahšie prevádzku majú konvektory, teplovzdušné ventilátory a infražiariče. A naopak najmenej nákladnú prevádzkou sa môžu pochváliť keramické vykurovacie panely.

Rozmery

Pred zaobstaraním akéhokoľvek ohrievače si starostlivo premerajte miesto, na ktoré ho umiestnite. U prenosných a závesných variantov je veľkosť ohrievača dôležitá aj z dôvodu jednoduchej manipulácie.

Hmotnosť

Podobne ako rozmery hrá svoju úlohu najmä pri prenosných priamotopov tiež hmotnosť. Ak budete chcieť s priamotopom často manipulovať, voľte radšej ľahké a ľahko prenosné modely. Najľahší ohrievače obyčajne vážia okolo 1 kg, u výkonných však počítajte s hmotnosťou aj cez 20 kg.

Materiál a dizajn

Ak budete ohrievač používať trvalo, je vhodné ich vkusne zakomponovať do interiéru vašej domácnosti. Pravdou je, že na trhu nájdete pomerne širokú škálu tvarov, prevedení i farieb. Okrem čisto funkčných modelov potom existujú tiež luxusné dizajnové priamotopy, pri ktorých je ťažké spoznať, že vôbec ide o zdroj tepla (často sa vyrába z keramiky alebo kovu).

Funkcie

Mnohé ohrievače disponujú jednou, dvoma alebo celým radom prídavných funkcií. Medzi tie najčastejšie patria:

  • regulácia výkonu,
  • termostat,
  • Fast-Warm,
  • Anti-Freeze,
  • poistka proti prehriatiu,
  • poistka proti prevrhnutiu,
  • diaľkové ovládanie.

Regulácia výkonu

Túto funkciu rozhodne odporúčame. Umožní vám zvoliť práve taký vykurovací výkon, ktorý budete v daných podmienkach potrebovať (pri silných mrazoch a pri potrebe vykúriť veľkú miestnosť výkon jednoducho zvýšite).

Termostat

Vďaka termostatu možno zvyčajne nastaviť čas, dobu vykurovania i teplotu (alebo aspoň dva tieto parametre). Priestory tak budete môcť vykurovať len v čase, keď to potrebujete (priamotop môže zopnúť napr. tesne pred návratom na chatu). Termostat preto výrazne znižuje prevádzkové náklady.

Fast-Warm

Funkcia pre extra rýchly ohrev priestoru.

Anti-Freeze

Anti-Freeze automaticky zapne ohrievač, ak okolitá teplota klesne na určitú úroveň (často -5 ° C), aby nedošlo k premrznutiu priestor (a napr. zamrznutie vody).

Poistka proti prehriatiu

Vďaka tejto bezpečnostnej poistke sa priamotop automaticky vypne po dosiahnutí hraničnej teploty. Obvykle ide o situácie, keď pracuje dlhú dobu na plný výkon, a mohlo by tak dôjsť k prehriatiu a nevratnému poškodeniu.

Poistka proti prevrhnutiu

Opäť ide o bezpečnostné opatrenia, ktoré zariadenie vypne, ak dôjde k jeho prevráteniu.

Diaľkové ovládanie

Predovšetkým modely z vyššej cenovej kategórie je možné ovládať tiež diaľkovo podobne ako napríklad televízor. Pomocou ovládača je môžete zapnúť / vypnúť a regulovať teplotu.

Umiestnenie a montáž

Ohrievač odporúčame umiestniť ideálne pod okno alebo do jeho blízkosti. Týmito miestami totiž do miestnosti preniká chladný vzduch. Priamotop pod oknom zaručuje lepšiu cirkuláciu vzduchu a efektívnejšie využitie vynaloženej energie. Myslite tiež na to, že priamotop by v žiadnom prípade nemal stáť v blízkosti horľavých predmetov ani zdrojov vody (mohlo by dôjsť k požiaru alebo skratu).

Nezabudnite tiež na to, že elektricky napájané priamotopy potrebujú blízko svojho umiestnenia elektrickú zásuvku, nástenná plynová kúrenie prívod plynu a spolu s naftovými modely tiež otvor pre odvod spalín.

Väčšinu modelov zvládnete sprevádzkovať sami. Pomôcť by vám mal priložený návod na použitie. Zvýšenú pozornosť si zaslúži plynové stroje, pri ktorých je dôležité správne napojenie prívodu plynu a naftové modely, ktorých odťah spalín by mal byť efektívne a bezproblémovo funkčné. Ak preto máte akékoľvek pochybnosti, radšej prenechajte montáž zložitejších ohrievačov skúsenému kúrenári.

Údržba

Usadený prach môže pri rozohriatie ohrievače nepríjemne zapáchať a vo väčšom množstve sa môže dokonca vznietiť. Modely s ventilátorom prach po zapnutí šíri do miestnosti. Všetky modely preto pred zapnutím (nutne po dlhšej dobe, najmä pred ďalšou vykurovacou sezónou) vždy vyčistite (napr. vysávačom).

Ak vlastníte plynové kúrenie, mali by ste u nich pred každou vykurovacou sezónou nechať vykonať bezpečnostnú revíziu odborným technikom.

Dĺžka záruky a servis

Každý priamotop by mal slúžiť niekoľko rokov. Oplatí sa preto sledovať tiež ponúkanú dĺžku záruky, dostupnosť odborného servisu aj náhradných dielov. Záručná doba by mala byť vždy dlhšia než štandardné 2 roky a dostupnosť náhradných dielov by mala byť dlhodobá (tj. aj po ukončení výroby). Len tak budete mať zaručené, že vám daný model vydrží niekoľko rokov, pretože bude opraviteľný.

Ako sme už spomenuli vyššie, najmä plynové kúrenie vyžadujú pravidelný servis a bezpečnostnú kontrolu pred každou vykurovacou sezónou.

Cenové relácie

Obstarávacia cena priamotopov sa líši podľa vykurovacieho výkonu, typu ohrevu a dizajnu. Najlacnejšie priamotopy zoženiete už okolo 10 €, cena najdrahších sa ale môže vyšplhať aj na stovky. Okrem obstarávacej ceny venujte svoju pozornosť tiež prevádzkovým nákladom (dôležité je mať prehľad o cenách jednotlivých typov paliva).

Pre ľahšiu prehľadnosť sme vymedzili tri základné cenovej kategórie:

  • do 100 €,
  • od 100 do 200 €,
  • nad 200 €.

Najlacnejšie ohrievače

V najnižšej kategórii do 100 € sa nachádzajú predovšetkým menšie konvektory, infražiariče (vrátane halogénových žiaričov) a lacnejšie keramické vykurovacie panely. Ideálne sú pre občasné vykurovanie menších aj stredne veľkých priestorov. Spravidla sa jedná o ľahko prenosné zariadenia s hmotnosťou zhruba od 7 do 15 kg. Spotreba energie týchto elektrických priamotopov je ale v pomere k nižšiemu výkonu výrazne vysoká (okrem keramických ohrievačov).

Ohrievače pre bežné použitie

Stredná kategórii od 100 € okrem vyššie uvedeného zahŕňa aj radiátory a pomerne kvalitné plynové priamotopy. Výnimočne sa hodí aj k sezónnemu použitie a vyhrievanie väčších priestorov. Okolo 200 € pritom zoženiete aj keramické panely vyznačujúci sa veľmi dobrou efektivitou pri zachovaní rozumných prevádzkových nákladov.

Vysoko kvalitné ohrievače

Nad 200 € sa nachádza široká škála všetkých typov ohrievačov (vrátane luxusných karbónových priamotopov), ktoré sú v niektorých prípadoch vhodné aj na každodenné vykurovanie. Energetická náročnosť pritom nemusí byť nijako vysoká (samozrejme podľa typu). Hoci sa jedná o vyššiu investíciu, ak plánujete pravidelné vykurovanie, rozhodne vám odporúčame modely s cenovkou nad 400 €.

Tipy na záver

  1. Najefektívnejší priamotopy z hľadiska pomeru ceny a výkonu sú tie, ktoré sa plnia olejom. Olej totiž zadržiava teplo po dlhú dobu.
  2. Či už zháňate elektrické, plynové alebo keramické vykurovacie teleso lacno, môžete sa porozhliadnuť aj v bazároch, prípadne počkať na výpredaje, akcie alebo zľavy priamotopov.
  3. Dôležité informácie a rady ohľadne výberu najlepšieho ohrievače nájdete tiež v užívateľských diskusiách, v recenziách jednotlivých výrobkov a vo výsledkoch nezávislých spotrebiteľských testov.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo