Recenzia TrueCam M5 Wi-Fi

V mesiaci októbri som mala možnosť testovať novú kameru od TrueCam M5 Wi-Fi. Od ostatných Autokamera tohto výrobcu sa odlišuje predovšetkým možnosťou pripojenia na Wi-Fi, ovládanie pomocou telefónu a magnetickým držiakom. V čom je táto kamera naozaj skvelá a čo ma pri testovaní celkom nemilo zarazilo? Zistíte v recenzii.

Parametre

Rozlíšenie videaFullHD
Pozorovací uhol150 °
Veľkosť displeja2 palcov
Maximálna kapacita pamäťovej karty64 GB
Automatické zapnutieáno
G-senzoráno
GPS lokátordoplnkovo
Detekcia rýchlostných radarovdoplnkovo
Nočný režimnie
Parkovacie režimáno
LDWSnie

Obsah balenia

Spoločne s auto kamerou obdržíte ochranný obal pre úschovu a prenášanie kamery, nabíjačku do auta sa dve USB vstupmi, Micro USB kábel o dĺžke 3 m, magnetický držiak, Micro SD / USB adaptér, 3M nálepku pre pripevnenie magnetického držiaku na sklo a niekoľko 3M držiakov napájacieho kábla.

Doplnkovo je možné si objednať GPS modem, ktorý obsahuje záznamy o niekoľkých tisícoch radoch v niekoľkých krajinách sveta a tiež polarizačný filter. Tieto dva doplnky sa ku kamere pripevňujú pomocou magnetu.

Nastavenie a funkcie

Nastavenie

Hneď na úvod musím napísať, že kamera v sebe nemá integrovanú batériu, ale superkondenzátor, ktorý síce dobre zvláda zmeny teplôt a má dlhšiu životnosť ako batérie, ale na druhú stranu auto kamere nedodáva energiu, takže tá bez pripojenia nefunguje.

Napríklad mnou testovaná kamera TrueCam A7S má kapacitu vstavanej batérie 420 mAh, TrueCam A6 250 mAh a Lamax C9 150 mAh. U dvoch posledne menovaných nie je kapacita batérie nijako závratná, ale na rýchle obstaranie niekoľkých fotografií, prípadne nastavenie bez zdroja energie, to stačí.

M5 je teda potrebné pripojiť k zdroju energie. Prvotné spustenie a nastavenie som vykonala pri pripojení cez micro USB kábel k počítaču. Výhodou kamery je možnosť pripojenia na Wi-Fi, ktorú je však potrebné spustiť v kamere a následne výrobok spárovať s aplikáciou vo vašom telefóne. Aplikácia sa volá Antscam a stiahnete ju v Google Play.

Pred kameru spárujete s aplikáciou, budete ju ovládať pomocou kolískového tlačidla vedľa 2 „displeja.

Kolískové tlačidlo je v hornej časti označené jedným kolieskom a v spodnej 4 kolieskami.

 • horné koliesko – slúži pre zapnutie / vypnutie, potvrdenie a ako šípka hore,
 • 4 kolieska – vstup do menu, prepínanie režimov, šípka dole.

Tlačidlá slúžia aj pre rýchle uzamknutie súboru alebo vypnutie mikrofónu priamo na displeji. Nie je teda nutné kvôli tomu vstupovať do menu, ale to je štandardné ovládanie, ktoré má väčšina autokamier.

Zmenu režimu z natáčania na fotenie je treba vykonať pomerne rýchlo, a to vtedy, keď kamera nenatáča. Jedná sa o pár sekúnd, keď nebliká červená ikona natáčania. S týmto spôsobom prepínanie režimov som sa už stretla u iných modelov a nie je na tom nič zložité, len je potrebné to „vychytať“.

Pohyb v menu pre mňa bol celkom zložitý a uvítala som, že som si mohla celý rad parametrov nastaviť v aplikácii. Okrem parametrov ako je rozlíšenie, môžete aj ľahko prepínať medzi režimami alebo prechádzať galériu záznamov a tie sťahovať do svojho mobilného telefónu.

Kamera môže zábery zaznamenávať v najvyššom rozlíšení 1920 × 1080/30 fps, najnižšia je 1280 × 720/30 fps, ktoré na karte nezaberá toľko miesta. Záznam sa ukladá vo formáte MP4 a prehráte ho ako na VLC Player tak vo Windows Media Player. Rozlíšenie fotografie je 12 Mpx a ukladá sa vo formáte JPEG, ktorý otvorte snáď v každom prehliadači. Fotografie sú kvalitou porovnateľné s dobrými fotoaparátmi v mobilných telefónoch.

Funkcie

U kamery si môžete navoliť niekoľko funkcií

 • cyklické nahrávanie v niekoľkých časových rozpätiach,
 • G senzor,
 • parkovanie,
 • uzamknutie súboru.

Samozrejme môžete zapnúť alebo vypnúť nahrávanie zvuku a po prikúpenia GPS modulu do videa nastaviť rýchlosť alebo trasu, ktorú prechádzate. Kamera vás tiež môže upozorniť na prekročenie rýchlosti alebo na prítomnosť radaru.

Kamera, rovnako ako väčšina iných autokamier, dokáže prepisovať získané záznamy od najstarších, aby nedošlo k zaplneniu kapacity micro SD karty, čo je pre vás výhoda. Výrobca na svojich stránkach uvádza, že je kamera kompatibilná micro SD kartou až do 64 GB, ale ma teda karta s touto kapacitou nefungovala. Neviem, čím to bolo. Možno značkou. Mala som SanDisk. Každopádne Kingston 16 GB bola stávka na istotu a tá fungovala v pohode.

Kamera na rozdiel od svojich predchodcov nemá LEDky, ktorými by přisvěcovala zaobstarávaný záznam, ale myslím, že to vôbec nevadí, pretože kvalita videa je aj v noci pomerne dosť dobrá. Optika od spoločnosti Sony kamere umožňuje videá zaznamenávať v uhle 150 ° v skvelej kvalite nielen vo dne, ale aj v noci. Dobre funguje aj WDR, ktoré vyrovnáva zmeny kontrastu svetla.

Spracovanie a ovládanie

Kamera zaujme na prvý pohľad. Ide o pomerne kompaktný výrobok s rozmermi 69 x 45 x 34 mm. Celé jej telo je matné, takže vás pri riadení neotravujú nechcené odlesky a zároveň na seba kamera zbytočne neupozorňuje ani vo chvíli, keď ju necháte v aute a idete napríklad na nákup.

Tým, že na ovládanie stačí iba jedno kolískové tlačidlo, mohol výrobca využiť zvyšok priestoru pre displej o veľkosti 2 „s rozlíšením 320 x 240 px. Displej nepatrí k najväčším, ale povedala by som, že jeho veľkosť je dostačujúca. Ostatne pohodlnejšie nastavenie aj prehrávanie záznamov môžete vykonať v aplikácii na telefóne.

Veľkú pochvalu si zaslúži magnetický držiak. Kamera aj držiak (a ďalšie doplnkové príslušenstvo) je opatrené silným magnetom, takže už nebudete bojovať s každým pripevnením a zložením kamery z držiaka, čo u väčšiny modelov patrí k najväčšej otrave. Držiak na okne pevne drží 3M nálepkou, kameru k nemu stačí priblížiť a držiak si ju pritiahne tak, ako potrebuje. Počas cesty sa kamera nepohne ani o piaď.

Kábel s dĺžkou 3 m sa pripája nie do samotnej kamery, ale do držiaka, čo je vzhľadom na absenciu batérie v kamere celkom škoda. Pokiaľ chcete zaobstarať fotografie mimo auto a kameru odpojíte od držiaka a tým pádom od zdroja energie, po pár sekundách sa vypne, takže fotografiu nestihnete zaobstarať. Jedinou možnosťou by bolo odlepenie držiaku od okna, čo je dosť nepraktické a vôbec nechápem, prečo kamera nedisponuje batérií s aspoň malou kapacitou pre fotenie. Micro USB kábel sa pripája do nabíjačky s dvoma USB vstupmi.

Ak si potrebujete stiahnuť nahrané súbory do PC, môžete využiť buď čítačku kariet, alebo micro kartu vložiť do micro SD / USB adaptéra, ktorý k vášmu počítaču pripojíte rovnako ako flash disk. Je to praktická vecička, ktorú môžete nosiť na kľúčoch, takže ju máte neustále po ruke, ale využiť môžete aj stiahnutie záznamov do mobilného telefónu.

Nesmiem tiež zabudnúť spomenúť, že kamera umožňuje nastavenie času, dáta aj mená vodiča. Ovládanie je kompletne v slovenčine, takže s ním nebudú mať problémy aj „neangličtináři“. Okrem slovenčiny si môžete nastaviť aj angličtinu, nemčinu, poľštinu, maďarčinu a češtinu. Z praktického hľadiska oceňujem, že sa kamera automaticky zapne okamžite, akonáhle je k nej privedený zdroj energie.

Video recenzia

Zistiť cenu

Ďalšie hodnotené čierne skrinky do auta nájdete tu.

8.2 Total Score
TrueCam M5 Wi-Fi

Nákup TrueCam M5 Wi-Fi je rozhodne dobrou investíciou. Hoci nemá integrovanú batériu, takže nedokáže fotiť bez zdroja energie, disponuje Wi-Fi konektivitou a magnetickým držiakom, ktoré tento neduh dobre vyrovnajú. Ostatne, väčšinou sa dnes všetko fotia na mobilný telefón. Záznamy z kamery sú skvelé ako za denného svetla, tak v noci. Vďaka frekvencii 30 snímok za sekundu je obraz ostrý a plynulý, nie je teda problém s čitateľnosťou ŠPZ a iných detailov. Magnetický držiak zjednoduší manipuláciu s kamerou a Wi-Fi s aplikáciou nastavenia kamery a pohyb v menu.

Video
9
Funkcie
7
KLADY
 • Wi-Fi
 • magnetický držiak
 • celkové spracovanie
 • kvalita záznamov
ZÁPORY
 • absencia batérie
 • vyššia nákupná cena
 • nepohodlné ovládanie pomocou kolískového tlačidla
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo