Recenzia LAMAX C9

Balenie Autokamera LAMAX obsahuje prísavný držiak na sklo, ktorého súčasťou je GPS modul, nabíjačku do zapaľovania, MicroSD-USB adaptér, manuál a bezpečnostné pokyny, vrecúško v imitácii kože na prenášanie kamery, obrúsok na čistenie displeja, nálepky a podobne a samotnú Autokamera. Okrem vybavenia štandardnými funkciami ponúka v základe aj integrovaný GPS modem alebo funkciu LDWS.

Parametre

Rozlíšenie videa2560x1080
Pozorovací uhol150 °
Veľkosť displeja2,7 palcov
Maximálna kapacita pamäťovej karty64 GB
Automatické zapnutieáno
G-senzoráno
GPS lokátoráno
Detekcia rýchlostných radarováno
Nočný režimáno
Parkovacie režimáno
LDWSáno

Nastavenie a funkcie

Ovládanie, nastavenie i inštalácie kamery je jednoduchá. Skutočne praktický je spôsob uchytenia kamery na okno. Pre pripevnenie stačí len otočiť GPS modemom, ktorý sa zároveň otočí do polohy, pri ktorej nezavadzia pri výhľade ani nekomplikuje nastavenie spätného zrkadla. Kábel je síce nutné pripojiť priamo do modemu, aby pracoval, ale pri vedení drôtu cez tienidlo spolujazdca a ďalej pozdĺž palubnej dosky, kábel príliš neprekáža. Iste vás poteší, že je menu kompletne v slovenčině, na výber sú však aj iné jazyky.

Nastavenie

Ihneď po zapnutí máte zhruba 3 sekundy na to, aby ste si zvolili režim, v ktorom chcete pracovať. Na displeji sa objaví odpočítavanie 3-2-1. Pokiaľ do tejto doby nestlačíte tlačidlo M pre výber módu (fotenie) bude kamera automaticky nahrávať. Môžete tiež stlačiť tlačidlo s ikonou označujúcou vstup do Menu, v ňom nastavíte potrebné parametre a funkcie.

Ovládacie prvky na hornej časti kamery:

 • tlačidlo pre vstup do Menu (ikona zoznamu) – vstúpite do menu a vyberáte si jednotlivé kategórie, ktoré chcete upraviť, kategórie sú 4: menu databázy, základné nastavenie, nastavenie režimu fotografovania a pokročilé nastavenia, toto tlačidlo tiež slúži pre návrat o úroveň späť bez uloženia. V prípade, že tlačidlo Menu stlačíte pri nahrávaní, ovládate zvuk na kamere (vypnutie / zapnutie).
 • Tlačidlo pre zapnutie / vypnutie – slúži pre zapnutie a vypnutie kamery.
 • Tlačidlo M pre voľbu režimu – prepínate ním medzi režimami fotografovania a natáčania. Pokiaľ chcete zvoliť fotografovanie, je potreba pomocou tlačidla OK zastaviť nahrávanie a stlačiť tlačidlo M. Opätovným stlačením tlačidla M sa prepnete do režimu nahrávania. Pri natáčaní slúži tlačidlo pre zapnutie či vypnutie obrazovky.
 • Tlačidlo OK – slúži ako potvrdzovacie tlačidlo, aktivujete či zastavujete ním nahrávanie a tiež slúži ako spúšť fotoaparátu.

Ovládacie prvky zboku kamery:

 • šípka hore – pri pohybe v menu sa vďaka tejto šípke pohybujete hore, pri nahrávaní slúži na uzamknutie záberu, pri živom náhľade (nepoužívate kamkordér na nahrávanie ani nefotíte) ním zväčšujete expozíciu a pokiaľ ho dlho podržíte, slúži na zvýšenie hlasitosti.
 • šípka dole – počas nahrávania ním môžete zapínať alebo vypínať mikrofón kamery, pri živom náhľade (nefotíte ani netočíte) slúži pre stmavenie expozície, v menu sa ním pohybujete smerom dole a pridržaním pri natáčaní slúži na zníženie hlasitosti kamery.

Tlačidlo Reset slúži pre vyresetovanie všetkých nastavení, ktoré ste v kamere vykonali.

Kamera umožňuje všetky nastavenia týkajúce sa videa i fotografií. Dôležité však je, aby ste sa nachádzali v režime, ktorého výsledný formát (fotografiu alebo video) chcete upravovať. Parametre fotografie môžete upravovať len v prípade, že ste v režime fotografovania, parametre videa zase v režime natáčania. Rovnako tak si môžete prezerať galérie. Galériu fotografií je možné prezerať vtedy, ak ste v režime fotenia, galériu videí v režime natáčania.

Pochopenie striedanie režimov chce trochu prax, ale akonáhle si na tento spôsob zvyknete, ľahko sa v ňom budete orientovať. Užívateľsky ho hodnotíme kladne.

Najzákladnejšie parametre ako je úroveň hlasitosti, ovládanie mikrofónu a šetriče obrazovky idú ľahko ovládať na kamere, ale je potrebné si predtým prečítať manuál, aby ste vedeli, ktoré tlačidlo, na čo slúži. Kamera vás i hlasovo upozorňuje na to, čo ste práve urobili (napr .: mikrofón kamery je vypnutý / zapnutý).

Funkcie

Cyklické natáčania – kamera umožňuje nastaviť cyklické natáčanie v dĺžke od 1 do 5 minút.

Uzamknutie súborov – v prípade nehody alebo iného unikátneho zábere si video môžete ľahko uzamknúť stlačením jedného tlačidla. Uzamknutých súborov môžete mať až 50.

Detekcia pohybu – funkciu môžete mať zapnutú alebo vypnutú. V prípade, že je funkcia aktívna, kamera zaznamená pohyb a začne automaticky nahrávať. Funkcia funguje iba v prípade, že je kamera pripojená do zapaľovania.

G-senzor – rozpozná nárazy. V prípade nárazu súbor automaticky uzamkne proti prepísaniu. U G-senzora si môžete nastaviť 7 stupňov citlivosti. 1 je najvyššia citlivosť, 7 najnižšie.

LDWS – funkcia, ktorá nie je u každej kamery štandardom. Stráži za vás, či sa držíte v jazdnom pruhu. Ak z neho vybočíte, kamera vás na tento faktu upozorní a odporučí vám, aby ste si dali pauzu. Môžete si nastaviť od akej rýchlosti bude funkcia aktívna.

WDR – záber bude mať dostatočnú kvalitu aj v prípade ostrého striedania svetla a tmy.

Plán odpočinku – voliteľná funkcia, ktorú využijete predovšetkým na dlhých cestách. Umožňuje nastaviť čas, po ktorom by ste si mali oddýchnuť. Kamera vás na odporúčanú pauzu zvukovo upozorní.

Tachometer – na displeji sa vám zobrazuje akou rýchlosťou idete. Zobrazenie rýchlosti bohužiaľ nedá vypnúť, ale ak používate šetrič obrazovky, nebude vás zobrazované číslo rušiť. Kamera vás môže upozorniť na to, či ste rýchlosť prekročili alebo sa blížite k radaru a stráženému úseku.

Používanie a spracovanie kamery

Kamera je nenáročná na ovládanie, spočiatku si stačí nastaviť funkcie, ktoré chcete a potrebujete (dátum, čas, rozlíšenie videa a fotografií, automatické vypnutie, cyklické nahrávanie, pomenovanie vodiča atď) a nič iné už počas cesty nemusíte riešiť. Pre ovládanie hlasitosti a šetriče stačí stlačiť príslušné tlačidlá, naozaj hračka.

Upozornenie na radary, rýchlosť aj opúšťanie pruhov funguje dobre. Do kamery sme neinštalovali slovenčinu, takže na nás hovorila anglicky, ale dalo sa vcelku ľahko spoznať, prečo na nás hovorí a čo nám oznamuje. Pre staršie ročníky neovládající angličtinu odporúčame inštaláciu slovenčiny. Reproduktory kamery sú dosť hlasné, takže sme ich počas testovania museli zoslabiť, náhla informácie hlasno z reproduktora totiž môže viesť k úľaku.

Jediné, na čo by sme budúce užívateľa radi upozornili, je nastavenie času a dátumu. V Základným nastavenie je totiž možnosť dátum zapnúť alebo vypnúť. My sme mali tento parameter zapnutý a domnievali sa, že čas i dátum budú automaticky nastavené. V Základným nastavení sa však parameter Dátum vzťahuje k tomu, či túto informáciu chcete vidieť zobrazenú na displeji alebo nie. Konkrétne nastavenie dátumu a času vykonáte v záložke Pokročilé nastavenia.

Kamera nemá LED diódy, ktoré by v noci či za znížených svetelných podmienok slúžili k prisvietenie záberov, ale z nášho pohľadu na výslednej zábery toto nemalo žiadny vplyv. Kvalita záznamov ako vo videoformátu, tak vo fotografickom formáte je vysoká a kvalitná. U videa hrá dôležitú úlohu široký pozorovací uhol 150 °, takže na zázname uvidíte ako ceste, po ktorej idete, tak chodníky či inú krajinu ubiehajúce po stranách.

Video je možné nastaviť v týchto rozlíšeniach:

 • 2560 x 1080 30P,
 • 2304 x 1296 30P,
 • 1620 x 1080 30P,
 • 1280 x 720 60P,
 • 1280 x 720 30P.

Z výroby je nastavené na 1920 x 1080 30P čo je dostatočné a vyššie rozlíšenie by na karte zaberalo zbytočne veľa miesta. U fotografie si môžete nastaviť veľkosť 4, 9, 13 M a kvalitu veľmi vysokú, vysokú a bežnú.

Kamerové záznamy vytvorené za dňa sú kvalitné rovnako ako fotografie, záznamy z noci sú o niečo horšie, čo je však u autokamer bežné. Dobre rozoznáte okolia, v ktorom ste išli, tiež značky, ktoré ste míňali, ale s čitateľnosťou ŠPZ je to horšie. Video sa na kartu ukladá vo formáte MP4 a fotografie vo formáte JPG. Kvalita fotografií je za denného svetla i horších svetelných podmienok úplne postačujúca.

Vysoko hodnotíme spracovanie kamery, ktoré je z nášho pohľadu moderné a praktické. Celá kamera je vyrobená z protišmykového materiálu, takže sa vám pri inštalácii alebo prenášaní bude dobre držať. Má kompaktné rozmery: dĺžka 9 cm, šírka 4,4 cm, hĺbka bez objektívu 1,9 cm a s objektívom 3,9 cm. Vďaka tomu na predném skle nezaberie príliš veľa miesta, je nenápadná, takže neláka zlodeja a nediafragmuje vodičovi pri výhľade.

Jediné, čo by sme vytkli je ťažšie vyťahovanie z držiaka, pokiaľ teda kameru nesundáváte aj s ním a tiež absencia podsvietenie a umiestnenie tlačidiel. Tlačidlá sú umiestnené na hornej strane kamery, takže ak si nepamätáte, ako idú za sebou, je potrebné kameru z držiaka zložiť a upraviť čo potrebujete. Podsvietenie je praktické najmä, ak s kamerou manipulujete v noci alebo za zhoršených svetelných podmienok.

Zistiť cenu

Ďalšie hodnotené čierne skrinky do auta.

8.6 Total Score
LAMAX C9

Kamera je rozhodne dobrým parťákom ako pre vodiča pohybujúce sa najčastejšie v meste, tak pre vodiča dlhých vzdialeností. Každému z nich má kamera čo ponúknuť. Vodiči v mestách ocenia upozornenie na radary a na merané úseky, vodiči idúci dlhšiu vzdialenosť môžu využiť kontrolu pre vyjdenie z pruhov alebo upozornenie na prestávku. Najdôležitejšie však je, že záznamy z kamery sú kvalitné, a to ako vo forme videa, tak vo forme fotografií. Mínusové body musíme udeliť za chýbajúce podsvietenie ovládacích prvkov a ich nepraktické umiestnenie v hornej časti kamery.

8.6Expert Score
Kvalita videa
9
Funkcie
8
10User's score
Kvalita videa
10
Funkcie
10
KLADY
 • bohatá ponuka funkcií
 • kvalitné záznamy
 • kvalitné a kompaktné spracovanie
 • GPS modul súčasťou držiaku
ZÁPORY
 • podsvietenie ovládacích prvkov
 • umiestnenie ovládacích prvkov
Pridaj svoju recenziu  |  Read reviews and comments
1 komentár
 1. 5
  Kvalita videa
  100
  Funkcie
  100

  Mal som tri kamery v aute, ale táto je úplne špička.

  + KLADY: Celá kamera je super
  - ZÁPORY: Nevšimol som si
  Užitočný(1) Neužitočný(0)You have already voted this

  Dajte nám odpoveď

  Skóre

  Čo vybrať
  Logo