Ako vybrať podlahu

Nech si zariaďujete nové bývanie alebo rekonštruujete, nevyhnete sa otázke, aká bude podlahová krytina. Do každej miestnosti sa hodia inak odolná podlaha a tiež výrobné materiály sa líšia s ohľadom na miestnosť. Prinášame vám prehľad všetkých podláh, ktoré sú na trhu. Vypichne ich prednosti, upozorníme na nedostatky a poradíme, do ktorých izieb je položiť. Výber najlepší podlahy záleží na miestnosti, kam ju chcete položiť.

Recenzie podláh

Do testu podláh sme vybrali zástupcu masívneho dreva, lamina a vinylu. Do úvahy sme brali predovšetkým hrúbku a vhodnosť ku kombinácii s podlahovým vykurovaním. Pozornosť sme venovali tiež spôsobu aplikácie a triede záťaže. Zistite, ako podlahy v našich recenziách obstáli.

KARIBU DALIN 1

Typdrevená
Dekor / drevinaseverský smrek
Max. hrúbka19 mm
Spôsob pokládkyplavajuca

Masívna drevená podlaha Karibu Dalin 1 je vyrobená zo smrekových profilov o sile 19 mm. Pokladá sa plávajúcim spôsobom, keďže každý profil je opatrený perom a drážkou, ktoré do seba ľahko zapadnú.

Smrekové drevo patrí do mäkkých driev, čo sa prejaví na obstarávacej cene, životnosti i odolnosti. Profily sa dodávajú bez povrchovej úpravy. Aby ste jeho životnosť predĺžili, je nevyhnutná celková povrchová úprava základným náterom. Ďalšie náter je možné zvoliť napríklad pružný polyuretánový.

Podlaha sa nesmie skladovať vo vlhkých a vykurovaných priestoroch priamo na zemi. Položte ju napríklad na palety alebo inú podložku, ktorá bude vyššie nad zemou.

Zistiť cenu

Vinylová plávajúca STILISTA 5 07m²

Typvinylová
Dekor / drevinagáfrové drevo
Max. hrúbka2 mm
Spôsob pokládkyplavajuca

Táto vinylová podlaha verne napodobňuje dekor dreva. Jej hrúbka je len 2 mm, čo je pre lepený vinyl typické. Je teda možné ju bez obáv použiť v kombinácii s podlahovým vykurovaním. Túto informáciu nájdete aj na stránkach výrobcu. Výrobca tiež uvádza, že je vhodná do vlhkých priestorov, takže sa nemusíte báť ju položiť trebárs aj do kúpeľne.

Spadá do triedy služieb 23 (súkromné priestory s vysokým využitím – schodisko, kuchyňa, chodby) a 31 (komerčné priestory s nízkou spotrebou – kancelárie, konferenčné miestnosti a podobne). Kvôli nízkej hrúbke musí byť podklad celkom rovný bez nečistôt, pretože tie by sa časom pretlačili a prejavili na vzhľade podlahy.

Povrch podlahy je hrubý, čo znamená, že nekĺže. Krytina je odolná proti plesniam, je antistatická a vhodná aj pre osoby trpiace alergiami.

Zistiť cenu

Fatra FatraClick 4671-9

Typvinylová
Dekor / drevinafrancúzsky orech
Max. hrúbka9,5 mm
Spôsob pokládkyplavajuca

Prednosťou tejto podlahy je vysoká odolnosť, ktorú určuje nielen jej dostatočná hrúbka dielca 9,5 mm, ale aj 5 vrstiev, z ktorých je dielec zložený. Najdôležitejšie je prítomnosť HDF dosky, ktorá je pevnejšia ako doska MDF a má zvýšenú odolnosť proti vlhkosti. Na spodnej strane sa nachádza korková vrstva, ktorá zaisťuje tepelnú a zvukovú izoláciu. Dôležitá je aj PVC vrchná časť, ktorá je opatrená odolnou polyuretánovou úpravou sa silnou nášľapnou vrstvou 0,4 mm.

Podlaha sa pokladá na úplne rovný povrch, ktorý môže byť vyrovnaný stierkovacou hmotou. Nelepí sa, ale pomocou zámkov zaklikává. Ide teda o pomerne jednoduchú pokládku, ktorú zvládne aj zručný domáci majster. Výrobca uvádza, že je podlaha vhodná aj pre kombináciu s podlahovým vykurovaním. Neuvádza však, či má úpravu odpudzujúce vodu, takže by sme neodporúčali jej pokládku do kúpeľne.

Podlaha nekĺže a je odolná aj proti vytlačeniu od kolieskové stoličky. Má dobré zvukovo i tepelno-izolačné vlastnosti. Záruka na ňu je 10 rokov.

Zistiť cenu

Fatra Imperio Dub Alžírsky

Typlamino
Dekor / drevinadub corton
Max. hrúbka10 mm
Spôsob pokládkyplavajuca

Táto podlaha sa skladá z vinylových dielcov, ktoré sa na podlahu lepia. Je teda dôležité byť pri pokládke veľmi starostlivý. Povrch musí byť dokonale rovný a hladký. Výrobca uvádza, že je tento povrch odolný proti vode, takže je možné ho položiť aj do vlhkého prostredia. Zároveň dobre odoláva treniu a škrabancom. Podlaha nezadržuje prach, a tak sa pre ňu môžu rozhodnúť aj ľudia trpiaci alergiami.

Podlahu je možné kúpiť v celkovej hrúbke dielca buď 1,5, alebo 2,2 mm. Nášľapná plocha môže byť buď 0,3, alebo 0,55 mm. V oboch prípadoch je kompatibilná s podlahovým vykurovaním. Jej pokládka je vhodná len do domácností.

Zistiť cenu

Egger plávajúca MEDIUM 32 Dub corton

Typvinylová
Dekor / drevinadub alžírsky
Max. hrúbka2,2 mm
Spôsob pokládkylepením

U laminátových podláh je bežným javom, že vás nabíja statickou elektrinou, takže potom „kopete“ takmer do všetkého, čoho sa dotknete. Plávajúca podlaha od výrobcu Egger však disponuje antistatickou úpravou, ktorá by tento efekt mala odstrániť.

Podlaha sa pokladá plávajúcim spôsobom, a hoci sa pri kombinácii s podlahovým kúrením odporúča pokládka lepením, výrobca uvádza, že aj táto podlaha je vhodná pre podlahové vykurovanie.

Krytina sa pýši certifikátom Blue Angel, čo je ekologická pečať, ktorá deklaruje, že výrobok nie je škodlivý voči životnému prostrediu. Hoci má podlaha krásny dekor dreva, je pocitovo chladná, takže sa nehodí napríklad do detskej izby. Rovnako nie je odolná voči vlhkosti, takže jej pokládku neodporúčame ani do kúpeľní.

Na druhú stranu sa jedná o veľmi odolnú podlahu s triedou záťaže 32, takže sa hodí pre všetky domové aplikácie s intenzívnym používaním a tiež do bežne záťažového komerčného a verejného priestoru.

Zistiť cenu

Podklad a správna pokládka sú zárukou úspechu

So správnym výberom podlahy ide ruka v ruke správny podklad. Podklad musí byť pre novú krytinu dokonale pripravený a nezáleží pritom na tom, či sa jedná o podlahu v novostavbe alebo v staršom dome či byte, ktorý rekonštruujete. Novú podlahu spravidla nejde pokladať na starú, aj keď výnimky existujú.

Je nutné najprv šetrne a dôkladne odstrániť starú podlahu a podklad perfektne vyčistiť a zbaviť mastnoty. Následne musíte skontrolovať rovnosť a pevnosť podkladu, zvyškovú vlhkosť, škáry, dilatácie a trhliny. Meranie vlhkosti je najdôležitejšia predovšetkým u nových podláh. Ak by zvyšková vlhkosť zostala uzavretá pod podlahovou krytinou, mohlo by dôjsť k poškodenie podkladu a tiež samotné krytiny (plesne, hniloba, deformácie, odlepovanie).

Betónová zmes alebo nivelačná hmota

Podklad, na ktorý sa chystáte podlahu položiť, musí byť dokonale rovný. Perfektné rovnosti dosiahnete vyliatím betónovou zmesou. Tá zakryje diery a podklad skvele vyrovná. Nevýhodou tejto metódy je, že je pomerne zdĺhavá. Podklad je nutné nechať dostatočne vyschnúť, čo môže trvať aj niekoľko dní, a navyše hrozí vznik trhlín. Druhou možnosťou je vyrovnanie pomocou samonivelačných podlahových hmôt. Tá sa iba nanesie, rozotrie a nechá zatuhnúť. Potom je možné začať s pokládkou naj podlahy, ktorú ste vybrali.

Suché vyrovnanie podlahy

Existuje však aj možnosť suchého vyrovnanie podkladu, ktorá sa vykonáva pomocou suchého zásypu a podlahových dosiek (napríklad drevovláknitou doskou). Okrem rýchlosti a nízkej hmotnosť je jej ďalšou výhodou zvuková aj tepelná izolácia. Táto metóda sa využíva predovšetkým u drevostavieb a starších domov s trámovými stropmi, ktoré by betón zbytočne zaťažoval.

Aká podlaha je najlepšia

O tom, aká podlaha je pre vás najlepšie rozhodne predovšetkým váš vkus. Pri výbere top podlahy je však potrebné najskôr zohľadniť, do aké izby ju budete chcieť položiť. S tým sa totiž spája nevyhnutný výber odolnosti. Aké typy podláh na trhu máme? Je ich celkom 7.

Prírodné linoleum

 • tvorí ho prírodné materiály
 • životnosť až 20 rokov
 • bohatá farebná škála
 • cenová dostupnosť 50- 80 € / m2
 • hrúbka 2-3 mm
 • možná kombinácia s podlahovým vykurovaním
 • ekologická likvidácia

Prírodné linoleum môžete tiež poznať pod obchodným názvom marmoleum. Tvorí ho zmes ľanového oleja, borovicové živice, mletého vápenca a drevitej či korkovej múčky. Sama o sebe by zmes nemala dostatočnú konzistenciu na to, aby mohla byť používaná ako podlaha, takže sa jej nosným materiálom stala jutová textília, na ktorú sa zmes pod vysokým tlakom lisuje. Hrúbka podlahovej krytiny marmolea sa pohybuje od 2 do 3 mm.

Životnosť prírodného linolea môže pokojne dosiahnuť aj 20 rokov. Záleží, ako sa k nemu budete správať. Jedná sa o homogénnú podlahovú krytinu, čo znamená, že štruktúra a farba prestupuje celú hrúbku. Tým sa odlišuje od PVC podlahy alebo lamina, drobné poškodenie nie je na prírodnom linoleu tak viditeľné. Ak je poškodenie väčšie, je možné ho opraviť tmelom alebo danú časť vyrezať a nalepiť namiesto nej nový kus. Marmoleum je zdravotě nezávadné a môžu ho používať tiež alergici. Pravé marmoleum môžete po skončení jeho životnosti spáliť v kotlu alebo vyhodiť na kompost.

Oproti lamine alebo dlažbe je prírodné linoleum príjemné na dotyk, hrejivé a stálofarebné. Je dostupné v bohatej farebnej škále, ktorá môže zahŕňať až 160 odtieňov. K dostaniu sú prevedení obdĺžnika či štvorca a ich cena sa pohybuje od 50 do 80 €/ m2. Pod tento typ podlahy je možné inštalovať podlahové vykurovanie. Pre zmiernenie krokového efektu sa spodná strana marmolea ošetruje vrstvou korku. Povrch je prirodzene antistatický, ale na rozdiel od PVC po čase tmavne.

 • odolnosť proti poškodeniu
 • dlhá životnosť
 • pre podlahové vykurovanie
 • teplejšie ako linoleum
 • vhodné pre alergikov
 • tlmí hluk
 • možno ekologicky zlikvidovať
 • zložitá pokládka, lepšie nechať na odborníkoch
 • citlivosť na UV žiarenie
 • náročnejšia údržba predovšetkým v namáhaných priestoroch

Korková podlaha

 • nenáročnosť na údržbu
 • životnosť pri opatrnom zaobchádzaní aj 20 rokov
 • hrúbka 4-8 mm
 • na veľmi namáhaných miestach sa prejaví deformácia
 • cena 20 -40 € / m2

Korkové podlahy sú obľúbené pre svoju odolnosť voči vlhku, plesniam, baktériám i hnilobe. Vďaka antistatickej úprave od seba odpudzujú prach. Medzi ďalšie prednosti patrí skvelé izolačné vlastnosti, čo iste ocenia domácnosti s malými deťmi. Rovnako ako vinyl nie je ani korok náročný na údržbu a pri správnom a opatrnom zaobchádzaní môže vydržať až 20 rokov.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o prírodný materiál, nezaťažuje našu planétu. O niečo horšie je to s dostupnosťou farebného prevedenia a dekorov. Na veľmi namáhaných miestach sa po čase prejaví deformácie a vlnenia. Z hľadiska ceny sa korok radí skôr k priemerne drahým podlahovým krytinám.

Je k zohnaniu buď v prevedení masívnych dlaždíc s hrúbkou 6-8 mm, ktoré je možné brúsiť, alebo ako sendvičové dlaždice skladajúci sa z pružného korkového jadra či HDF dosky a nášľapné korkové dyhy. Kvalitná korková podlaha by mala mať hrúbku najmenej 4 mm a hmotnosť 400-420 kg / m3. Zaobstarať ich môžete už s povrchovou úpravou alebo bez nej. Neupravené podlahy sa musí nalakovať niekoľkými vrstvami špeciálneho laku na korok.

Pred pokládkou je dôležité vyrovnanie a vyhladenie podkladu. Pokládku vykonávajte presne podľa inštrukcií predajcu. V súčasnej dobe sa môžete stretnúť aj s korkovými podlahami, ktoré majú natlačený dekor dreva.

 • mäkký, pružný a teplý materiál
 • dobrá odolnosť
 • výber podľa typu záťaže
 • prírodný materiál
 • nezaťažuje planétu, nakoľko pri získavaní suroviny sa nekácejí stromami
 • malý výber dekorov
 • vyžadujú šetrnejšie údržbu
 • frekventované miesta je nutné opravovať

Laminátové podlahy

 • dostupné hrúbky 7-10 mm
 • niektoré typy je možné kombinovať s podlahovým vykurovaním
 • obstarávacia cena za m / 2 sa pohybuje od 10 do 50 €
 • antistatická úprava
 • chladná
 • obmedzená odolnosť voči vode

Lamino je plávajúca podlaha, ktorá má trojvrstvovú konštrukciu, ktorej nášľapnú vrstvu tvorí niekoľko vrstiev papiera so vzorom nanesenou farebnou tlačou, navyše je napustenú špeciálnou živicou. Nosnou vrstvou je odolná MDF doska. Dostupné sú 4 veľkostné formáty lamina hrúbkach 7-10 mm. Pokiaľ chcete lamino použiť v kombinácii s podlahovým vykurovaním, odporúča sa pokládka lepením.

Povrch je pred poškodením chránený odolným priehľadným povlakom (overlay), ktorým môže byť napríklad melamínová živica. Cena materiálu za m2 sa pohybuje od 10 do 50 €. Podlahu vyberajte podľa označenia tried odolnosti.

Na výber je bohaté množstvo dekorov, ktoré môže zahŕňať aj exotické drevo. Antistatická úprava nepriťahuje prach a nečistoty, ale bohužiaľ vás nabíja statickou elektrinou, takže budete mať tendenciu „kopať“. Pokládka plávajúcim spôsobom, teda pomocou zámkového systému, umožňuje ľahkú výmenu v prípade poškodenia.

Hoci je laminátová podlaha k dostaniu v dekore dreva, počítajte s pocitom chladu. Preto nie je dobré ho pokladať do detských a obývacích izieb. Za najväčší nedostatok považujeme nízku odolnosti proti vlhkosti. Pôsobením vody totiž môže dôjsť ku krivenie mokrých lamiel. Povrch je tiež klzký.

 • veľký výber dekorov
 • jednoduchá pokládka
 • ľahká údržba
 • vhodná aj pre podlahové vykurovanie
 • vhodná pre alergikov
 • stálofarebnosť
 • nemožná renovácia opotrebovaných plôch
 • obmedzená zvuková izolácia
 • pomerne studený, drsný a tvrdý povrch
 • citlivosť na nadmernú vlhkosť

Keramické dlažby

 • cenové rozpätie od 10 do 500 € / m2
 • skvele vedie teplo, vhodná pre podlahové vykurovanie
 • sama o sebe studená
 • hrúbka od 5 mm do 10 mm
 • ekologický materiál
 • obtiažna pokládka

Najlepšie podlahou do rodinného domu môže byť keramická dlažba. Jej výhodou je odolnosť a naozaj dlhá životnosť. Desiatky rokov života dlažba vyzerá stále ako nová. V lete príjemne chladí a v zime pri kombinácii s podlahovým vykurovaním skvele vedie teplo. Aj z hľadiska údržby je na tom podlaha dobre. Keramika je navyše ekologickým materiálom, ktorý do ovzdušia nevypúšťa škodliviny. Hrúbka dlažby sa pohybuje od 5 do 10 mm a lepidlo sa nanáša vo vrstve silnej 4-10 mm. Pri výbere tejto podlahovej krytiny sa vždy presvedčte, či sa jedná o dlažbu, nie o obklad. Obklad je určený na steny, a ak by ste na ňom chodili, mohol by popraskať.

Dostupná je celá rada dekorov od kameňa, kovu až po drevo. Vzhľadom k tomu, že je tento typ krytiny pomerne dosť studený, nehodí sa pre pokládku do detskej alebo obývacej izby či spálne. Ak hľadáte najlepšie podlahu do kuchyne, kúpeľne alebo WC, je dlažba jasnou voľbou. Cena materiálu sa odvíja do jeho hrúbky i vzoru. Naraziť môžete na rozpätie od 10 do 500 € / m2.

 • bohatá ponuka dekorov
 • ideálne pre podlahové vykurovanie
 • dlhá životnosť
 • jednoduchá údržba
 • nehorľavosť
 • nákladná a komplikovaná pokládka
 • tvrdá a studená
 • klzká

Koberce

 • zle sa udržujú
 • miestnosti prepožičiavajú útulnosť
 • skvelé tepelné a zvukovoizolačné vlastnosti
 • cena od 10 do 40 € / m2
 • nevhodné pre alergikov

Kvalitu koberca ovplyvňuje jeho konštrukcie a tiež druh vlákna. Zo skúseností môžeme povedať, že najlepšou cestou je nákup čo najvyššej kvality koberca, ktorú si môžete dovoliť.

Do veľmi zaťažených miestností je vhodné položiť vpichované alebo slučkové koberce. Nášľapná vrstva, ktorú tvorí vrstva slučiek je kompaktnejšia než rezaný vlas. Aj pri priemernej kvalite koberec lepšie odolá zošliapaniu.

Koberce s rezaným vlasom môžete kúpiť v rôznych variáciách. Sú dostupné vysoko odolné pre frekventované verejné priestory i komfortné, mäkké a s vysokým vlasom. Platí, že vysoko odolné koberce nie sú príliš komfortné, ale komfortné koberce zase nevydrží vysokú záťaž.

Pre výrobu sa najčastejšie používajú umelé vlákna, najčastejšie polyamid (nylon), ďalej polyproplyen a polyester.

 • Nylon je mimoriadne pružný a trvanlivý, je odolný proti špine, má vysokú mechanickú odolnosť a dobrú tvarovú pamäť.
 • Polypropylén je lacnejšie ako nylon, ale pýši sa antistatickými vlastnosťami. Má však menšiu pružnosť.
 • Polyester je mäkký, dobre sa farbí a z hľadiska mechanickej odolnosti je lepšia než polypropylén. Vlna sa pre celoplošné koberce príliš často nepoužíva. Jej vysoká cena ju predurčuje do luxusných objektov.

Moderné koberce kombinujú rôzne výšky vlasu, vláken alebo slučiek. Obľubu si získali strapaté koberce s vysokým vlasom. Okrem celoplošného koberce sú dostupné koberce kusové, ktoré sa pokladajú napríklad pod konferenčný stolík alebo k posteli. Sú pomerne dlhodobou investíciou. Do chodieb alebo na schody sa pokladajú behúne.

Koberec by sa mal klásť na hladký a čistý podklad, pretože hrbolčeky a nečistoty sa časom do koberca pretlačí, čím ho zdeformujú a poškodí. Ak premýšľate, ako vybrať podlahu do detskej izby, je jednou z možností práve koberec. Svoje miesto si nájde aj v spálňach i obývačkách a skrátka všade tam, kde chcete vytvoriť útulnú atmosféru.

Koberce nie sú bohužiaľ vhodné pre alergikov, ťažko sa udržujú a ich životnosť je značne obmedzená. Ani pri maximálnej starostlivosti a údržbe z neho nedostanete všetok prach, alergény a roztoče. Z hľadiska obstarávacej ceny sa môžete pohybovať od 10 do 40 € / m2.

 • jednoduchá pokládka
 • skvelé tepelné a zvukovoizolačné vlastnosti
 • miestnosti prepožičiava útulnosť
 • veľký výber materiálov a dizajnového spracovania
 • usadzovaniu prachu
 • obtiažna údržba
 • kratšia životnosť

Ako vybrať drevenú podlahu

Drevené podlahy zahŕňajú parkety, podlahovky alebo podlahové palubovky. Jedná sa o dielce z jedného kusa dreva, z ktorých každý je originál. Kladenie sa robí buď celoplošným lepením, ale v prípade podlahoviek alebo paluboviek skrutkovaním na drevený podlahový rošt (hrúbka je 20-35 mm, na výrobu sa používa smrek, borovica alebo dub). Niektorí výrobcovia do dielov frézujú drážky, takže je možné podlahu položiť plávajúcim spôsobom na oceľové sponky. Stretnúť sa môžete aj s viacvrstvovými podlahami: dvoj alebo trojvrstvové. Nášľapná vrstva je vyrobená z ušľachtilého dreva, nosná doska z dreva brezového.

Masívne podlahy

Pre výrobu masívne podlahy sa používa jediný kus dreva, ktorý sa opravuje a ošetrí náležitú povrchovou úpravou. Tieto podlahy budete mať na celý život. Medzi jej prednosti patrí opakujúce sa možnosť brúsenie a renovovanie. Lakovanie by sa malo vykonávať každých 8 rokov. Na výber máte dreviny rastúce v našich lesoch, ale aj dreviny exotické, ktoré sa do našich končín dovážajú. Najčastejšie sa podlahy vyrábajú zo smreku, duba, buka, borovice, jaseňa a smrekovca.

Medzi mäkšie a pocitovo teplejšie dreva patrí ihličnany: smrek, borovica, smrekovec, sibírsky smrekovec. Tvrdšie dreviny, z ktorých sa vyrába podlaha, sú dub, jaseň, buk, orech, čerešňa. Táto dreva sa hodí do viacerých namáhaných izieb.

Dvojvrstvové podlahy

Ide o cenovo dostupnú variantu, pre ktorú sa môžete rozhodnúť v prípade, že si kvôli finančným možnostiam nemôžete dovoliť podlahu z masívu. Dvojvrstvové podlahy sa používajú predovšetkým v menších domácnostiach alebo komerčných priestoroch.

Podlaha je tvorená dvoma vrstvami. Nášľapná vrstva je vyrobená z ušľachtilého dreva, poťahová z lacnejšieho dreva brezového. Táto kombinácia zaisťuje rozmerovú stálosť a priestupnosť tepla, takže je vhodná pre inštaláciu podlahového vykurovania.

Trojvrstvové podlahy

Trojvrstvová podlaha je medzistupňom medzi masívom a dvojvrstvovú podlahou. Jedná sa o zlatú strednú cestu. Prvú vrstvu tvorí brezové drevo, druhú nosná kaučuková doska a tretia 4mm nášľapná vrstva z vybranej dreviny.

Medzi najväčšie výhody trojvrstvových podláh patrí odolnost proti vonkajším vplyvom. Nie sú náchylné na napúčanie alebo zosychanie, a to ani v prípade, že v izbe nedodržujete optimálnu teplotu 20-25 ° C a vlhkosť do 60%. Z hľadiska životnosti ich môžete podľa potreby prebrusovať, takže svojou životnosťou hravo prekonajú laminát.

Dyhované podlahy

Ich obstarávacia cena je nižšia ako u vyššie uvedených drevených podláh. Nižšia obstarávacia cena je výsledkom úbytku prírodného materiálu a pribúdaním umelých aditív. Dýhová podlaha je kompromisom medzi podlahami drevenými a laminátovými.

Spodná vrstva je tvorená korkovou, drevenou alebo živicovou doskou, pod ktorou sa nachádza odolná drevovláknitá doska HDF, ktorá je pevnejšia než MDF. Hornú časť tvorí vybraná drevina, vďaka ktorej máte pocit, že je na podlahe krytina masívne. Spodná časť už tak kvalitná nie je, čo znamená, že doba životnosti rozhodne nie je porovnateľná s masívnou podlahou. Dyha je v podstate lamino s hornou vrstvou z pravého dreva.

Podlahy z paluboviek

Palubovkové podlahy patrí k najstarším typom drevených podláh. Drevené dosky sa montujú na jednoduchý trámový rošt. Pre výrobu sa najčastejšie používa smrekové, borovicové alebo dubové drevo. Sú obľúbené pre svoju zvukovú i tepelnú izoláciu. Kvôli hrúbke dosiek, ktorá mnohokrát dosahuje až 27 mm, sa podlahy paluboviek nehodí pre inštaláciu podlahového vykurovania.

Kantovka – priemyselné mozaiky

Kantovka sa začali používať najskôr v priemyselných priestoroch, ale postupne sa prepracovali až do domácností. Jedná sa o malé obdĺžničky dreva, ktoré sa k sebe lepia. Nemajú pero ani drážku ako plovoučka.

Hoci sú k sebe jednotlivé dieliky pevne prilepené, môže aj pri miernom odchýlenie teploty či vlhkosti dôjsť k vzniku škár alebo nerovností. Preto je nutné o ne správne starať a pravidelne ich olejovať. Nehodí sa pre podlahové vykurovanie. Vyrábajú z rôznych drevín, napríklad: buk, dub, jaseň, teak, akácie a podobne.

Spôsoby povrchovej úpravy

Povrch je možné opatriť upravovať lakovaním, farebným či bezfarebným olejovaním alebo je tónovať do určitého odtieňa.

 • Lak drevo uzavrie. Nanáša sa v niekoľkých vrstvách a vytvorí lesklý vzhľad, ktorý podlahu chráni pred poškodením. V prípade poškriabania povrch vybrúsite a znovu nalakujete po celej ploche.
 • Oleje a vosky sa do dreva vsakujú a zachovávajú jeho prirodzený vzhľad. Raz za čas je potrebné vykonať doolejování, ale výhodou je možnosť lokálnych opráv poškodených alebo ošlapaných miest. Oleje drevo chráni proti výkyvom teplôt i zmenám vlhkosti.
 • Morenie – jedná sa o povrchovú úpravu, ktorá zmení farbu povrchu. Nemá vplyv na odolnosť dreva a okrem zmeny farby drevu nijako viac neprospieva.

O podlahe z masívu sa hovorí, že je večná. Po uložení sa prebrúsi, vytmelí a väčšinou nalakuje. Lakovanie by sa malo vykonávať každých 8 rokov.

Údržba a starostlivosť

O povrchovo upravené drevo sa stará podobne ako o iné podlahové krytiny. Podlaha sa vysáva a tiež vytiera. Len nesmiete zabudnúť, že mokré vytieranie by ste mali vykonávať dobre vyžmýkanou handrou. Na dreve by rozhodne nemali zostávať škvrny od vody.

Drevo je prírodný materiál, ktorý je náchylný na vlhkosť a teplotu, preto by drevená podlaha mala byť v miestnosti, kde sa teplota udržiava okolo 20 ° C a vlhkosť nepresahuje 60%. Pri nedodržaní optimálnej klímy by mohlo dôjsť k zosychanie alebo naopak k napučaniu materiálu.

Drevená podlaha a podlahové vykurovanie

Drevené podlahy nie sú príliš vhodné pre inštaláciu podlahového vykurovania. Vzhľadom k tomu, že jednotlivé dosky majú pomerne veľkú hrúbku a drevo je skôr izolant, nemalo by podlahové vykurovanie takú efektivitu ako napríklad u dlažby.

Inštalácia podlahovky je vhodná maximálne pre viacvrstvové podlahy. Rozhodne sa však nehodí pod masív, palubovky alebo priemyselné mozaiky. V týchto prípadoch sa totiž teplo nedostane do miestnosti a drevo bude zospodu vysychať.

Ceny drevené podlahy

Aj tie najlacnejšie drevené podlahy patrí v porovnaní s ostatnými typmi ku skôr drahým produktom.

Drevené podlahy do 40 € / m2

Za túto cenu zaobstaráte dvoj- alebo trojvrstvové podlahy, dyhy alebo priemyselné mozaiky. Hrúbka sa pohybuje okolo 14 mm a nášľapná vrstva okolo 3,5 mm. Na výber je široká paleta odtieňov. Tieto lacnejšie podlahy je možné kombinovať s podlahovým vykurovaním.

Drevené podlahy od 40 do 100 € / m2

V tejto cenovej kategórii sa nachádzajú palubovky a plovoučky z drevených dosiek. K dostaniu sú aj kvalitné dyhy a najlepšie varianty viacvrstvových podláh. V hornej hranici už môžete naraziť na najlacnejšie modely masívnych podláh. Počítajte s kusy s menšou hrúbkou a menej opracované.

Masívne drevené podlahy nad 100 € / m2

Za túto cenu už zaobstaráte kvalitné masívne podlahy, ktorých cena sa bude odvíjať od druhu dreviny. Smrek patrí k lacnejším drevinám, takže ho zoženiete okolo 100 €, kdežto exotický teak vás môže prekvapiť cenou šplhajúce sa cez 200 € / m2.

 • masívne drevo tlmí zvuky, pohlcuje pachy a je tepelným izolantom
 • môže sa niekoľkokrát renovovať a podlaha bude vyzerať stále ako nová
 • pri montáži na hranoly palubovkovým spôsobom je ľahké pod ňou zabudovať tepelnú izoláciu
 • u palubových podláh dochádza pri chôdzi k praskaniu
 • vysoká obstarávacia cena
 • náročnejšie na údržbu
 • dodržiavať v miestnosti vhodnú klímu

Vinylové podlahy

Vinylové podlahy si svoje miesto našli ako v domácnostiach, tak v komerčných priestoroch. Veľkú obľubu si získali vďaka vynikajúcemu pomeru medzi cenou a kvalitou. Vinyl nie je tak drahý ako masív či parkety, má viac menej porovnateľné vlastnosti a taktiež luxusný vzhľad. Tento typ podlahy je k dostaniu v celej rade dekorov a vzorov. Je odolný proti vode i chemickým látkam a zachováva si svoju tvarovú stálosť. Ďalšou prednosťou je to, že sa na povrchu nedrží prach, takže sa hodí aj do domácností s alergikov.

Parametre

Pri nákupe najlepšie vinylové podlahy sledujte tieto parametre:

 • Zdravotná nezávadnosť – dobrý predajca by vám mal bez problémov predložiť dokumenty, ktoré preukazujú zdravotnú nezávadnosť. Väčšinou sa nejedná iba o jeden doklad, ale viac certifikácií a dokladov.
 • Materiál základovej dosky – všeobecne je najlepšie zvoliť dosku s vyššou hustotou, ktorá je ťažšie. Odľahčené materiály môžu mať problémy s vlhkosťou alebo tvarovou stabilitou. V súčasnosti sa ako najlepší voľbou javí podlaha s rigidným jadrom, ktoré postupne nahrádza celovinylová podlahy LVT. Podlahy s rigidným jadrom majú lepšiu tvarovú stálosť vzhľadom na zmeny teplôt a pevnejší zámky.
 • Celková hrúbka – platí tu príslovie čím viac, tým lepšie. S nižšou hrúbkou klesá kvalita, a naviac sa prejaví aj minimálne nerovnosti na podkladovom povrchu.
 • Hrúbka nášľapnej plochy – opäť tu platí, že čím väčšia je hrúbka nášľapnej plochy, tým väčšia je odolnosť podlahy. Minimálna hrúbka nášľapnej plochy sa určuje podľa záťaže v konkrétnej miestnosti.
 • Štruktúra povrchu – povrch by nemal byť úplne hladký, ale ani veľmi hrubý. Na hladkom povrchu uvidíte každú šmuhu, ktorú zanechá handra pri vytieranie, v hrubom sa budú usadzovať nečistoty a celková údržba bude sťažená.
 • Typ zaklikávacího sytému – medzi najrozšírenejšie a overený patentový systém patrí UNICLIC a Valinage. Ostatné takisto nemusia byť zlé, ale vzhľadom k menšej rozšírenosti nie je ich kvalita tak istá a použitia je rizikovejšie.
 • Určenie pre podlahové vykurovanie – ak chcete vinylovú podlahu použiť v kombinácii s podlahovým vykurovaním, musíte na obale nájsť označenia, ktoré toto použitie deklaruje. Ak na obale nie je uvedené, opýtajte sa predajcu.

Kam s ňou

Vinylová podlaha je vhodná do všetkých izieb, ktorým potrebujete dodať pocit tepla. Podlaha je navyše odolná proti poškodeniu a je stabilná. Ak si kladiete otázku, aká podlaha je najlepšie do spálne, vedzte, že to môže byť práve vinyl.

Položiť ju môžete aj do kuchýň a chodieb. Vďaka svojej odolnosti odolá poškodeniu od spadeného noža alebo poškriabaniu. Do kúpeľní a na toalety sa však príliš neodporúča. Odolnosť proti vode je síce dobrá, ale väčšie množstvo vody by na podlahe nemalo byť dlhšie ako 15 minút. Z dlhodobého hľadiska by mohlo dôjsť k vlneniu alebo odlupovaniu.

Otázka podlahového vykurovania sa má takto. Pre podlahovku je lepšie lepený vinyl, ale vždy je dôležité sa pozrieť na obal, na ktorom by mala byť táto informácia označená. Príliš silné dielce totiž nemusia byť vo vedení tepla efektívne. Mali by ste vedieť, že vinyl bez problémov odolá len teplote do 27 ° C.

Typy

Na trhu sú dostupné dva typy vinylových podláh, a to lepená a plávajúca. Aký je medzi nimi rozdiel?

Lepená vinylová podlaha

Vyrába sa v roliach a dielcoch. Celoplošné dielce, ktoré sa lepia, majú zvyčajne hrúbku len 2-3 mm, takže ich môžete pokojne použiť pre kombináciu s podlahovým vykurovaním. Nalepiť ju môžete aj do kúpeľne alebo iného vlhkého prostredia, ale v tomto prípade musíte sledovať, či majú dielce vodeodolný zámkový spoj alebo spodnú vrstvu, ktorá je odolná proti vlhkosti. Obstarávacia cena lepené vinylové podlahy je nižšia, ale o to vyššie budú výdavky na jej pokládku. Je dostupná v celej rade dekorov a hodí sa aj do viacerých zaťažovaných priestorov, ako sú kancelárie, predajne, nákupné a športové centrá, školy, nemocnice a podobne.

Medzi nevýhody lepených vinylových podláh rozhodne patrí zložitá pokládka. Dielce totiž musí byť nalepené na úplne rovný a vysušený podklad. Ak sa rozhodnete podlahu lepiť sami, siahnite po lepidlách s nízkym obsahom emisií a bez rozpúšťadiel. Lamely netlačte proti sebe, odporúča sa iba mierny tlak. Nakoniec je nutné podlahu uvalcovať valcom s hmotnosťou najmenej 50 kg. Pri poškodení je nutné dielec zlúpnuť, odstrániť lepidlo a nalepiť dielec nový. Nie je nutné rozoberať väčšiu časť podlahy.

Plávajúca vinylová podlaha

Nespornou výhodou oproti lepené podlahe je ľahšie pokládka. Každý dielec je opatrený špeciálnym zacvakávacím systémom, takže sa inštalácia vykonáva jednoducho zacvaknutím dielcov do seba. Pri poškodení stačí dielec vymeniť. Z tohto dôvodu je aj jednoduchšie výmena alebo presunutie podlahy.

Výška dielcov plávajúce podlahy je podstatne vyššia, dosahuje až 10 mm. Pri pokládke nie je nutná úplne rovná podlaha, pretože je pre vyrovnanie alebo zníženie krokového efektu možné použiť rôzne podložky. Podlaha je tak od spodu chránená aj proti vlhkosti. Je dôležité, aby podložka bola kompatibilná s podlahou. Niektoré plávajúce vinyly sú podložkou opatrené už z výroby.

Kvôli vyššej hrúbke nie je plovoučka vhodná pre inštaláciu podlahového vykurovania, pretože teplo nedokáže tak dobre prepúšťať ako tenšie lepený vinyl. Nevýhodou je o niečo vyššia nákupná cena, ktorú však kompenzujú nižšie výdavky na pokládku.

Hrúbka dielcov

Všeobecne môžeme povedať, že čím silnejší dielce sú, tým kvalitnejšie a odolnejšie proti poškodeniu podlaha je. Lepené vinyly by mali mať minimálnu hrúbku 2 mm, plávajúce najmenej 5 mm.

Ďalším parametrom súvisiacim s hrúbkou je hrúbka nášľapnej vrstvy. Hrúbka nášľapnej vrstvy udáva, aká silná je vrchná časť dielu, ktorá absorbuje tlak. Opäť platí, že čím viac, tým lepšie. Do menej namáhaných miestností pořizujte podlahu s nášľapnou vrstvou minimálne 0,2 mm. Do viac namáhaných priestorov je lepšie zvoliť hrúbku aspoň 0,5 mm.

Obstarávacia cena vinylových podláh

Na obstarávacej cene sa premieta predovšetkým hrúbka materiálu, ktorá má vplyv na odolnosť a s tým súvisiace životnosť.

Vinylové podlahy do 20 € / m2

Do najlacnejšej kategórie spadajú podlahy s hrúbkou okolo 3 mm. Na výber sú ako lepené, tak plávajúce varianty, ktoré však nie sú príliš odolné. Odporúčajú sa pokladať do menej namáhaných miestností. Hrúbka nášľapnej vrstvy sa pohybuje od 0,2 do 0,3 mm. Vyberať môžete z celej plejády motívov a dekorov. Samozrejmosťou sú dekory dreva, ale aj dlažby alebo mramoru.

Obstarávacia cena od 20 do 50 € / m2

V tejto cenovo kategórii už nájdete lepené vinyly s hrúbkou 3 mm a plávajúce s 5-10mm hrúbkou. Použiť ich môžete v silne namáhaných bytových, ale aj komerčných priestoroch. Hrúbka nášľapnej plochy sa pohybuje okolo 0,4 mm. Ponuka dekorov je bohatá a k dostaniu sú aj vzory imitujúce koberce.

Kvalitné vinylové podlahy nad 50 € / m2

Za ceny prevyšujúce 50 € už získate kvalitné a odolné krytiny, ktoré môžete položiť aj do veľmi namáhaných komerčných priestorov. Hrúbka sa pohybuje okolo 10 mm a nášľapná vrstva môže byť silná až 0,6 mm. Môžete sa byť istí, že podlaha vydrží aj časté a silné zaťaženie.

 • tichý a pružný došľap
 • hygienický povrch
 • za určitých okolností odolné proti vode
 • dostupné aj vo variáciách pre podlahové vykurovanie
 • bohatá ponuka dekorov
 • dobrá mechanická odolnosť a údržba
 • nejedná sa o prírodný materiál
 • lepená pokládka je zložitejšia a vyžaduje odborný prístup

Záťažové triedy podlahy

Pre výber podlahy do konkrétné izby je dôležité sledovať záťažové triedy, ktoré vám odhalia, do akých miestností a priestor môžete podlahu bez obáv položiť. Záťažové triedy sú pevne stanovené európskou normou EN 13329 a delia na privátne a komerčné (priemyselné) účely.

Bytové priestory

 • Trieda záťaže 21 (mierna) – do bytových priestorov s malým alebo občasným zaťažením, teda spálne, izby pre hostí,
 • trieda záťaže 22 (stredná) – objekty s bežným používaním – obývacie izby, chodby, jedálne,
 • trieda záťaže 23 (vysoká) – izby s intenzívnym používaním, schodisko, kuchyňa, chodby.

Komerčné priestory

 • Trieda záťaže 31 (mierna) – priestory s malým alebo občasným používaním bez veľkého náporu, patrí sem hotelové izby, archívy, malé kancelárske priestory a konferenčné miestnosti.
 • Trieda záťaže 32 (stredná) – komerčné priestory s trvalým používaním, kde sa ľudia neprezúvajú. Patrí sem čakárne, kancelárie, ordinácie a obchody.
 • Trieda záťaže 33 (vysoká) – ide o verejné priestory s veľmi intenzívnym používaním, predovšetkým školy, škôlky, obchody, administratívne budovy, kancelárie.
 • Trieda záťaže 34 (veľmi vysoká) – komerčné priestory, verejné budovy, priestory pre každodennú prevádzku, ktoré sú veľmi namáhané. Napríklad nemocnice, ordinácie, schodisko, školy, haly, obchodné domy.

Priemyselné priestory

 • Spadá sem označenie 41, 42, 43 – jedná sa o podlahové krytiny vhodné pre ľahký priemysel, teda do obchodných domov, frekventovaných schodísk, vstupných hál a služieb.

Podlahy podľa miestnosti

Každý materiál má svoje určité vlastnosti, kvôli ktorým sa hodí alebo nehodí do vybranej miestnosti. Preto sa vždy zamyslite nad tým, čo budete v miestnosti robiť a podľa toho vyberte typ podlahy.

 • Vchod a predsieň – zvoľte prírodné linoleum (marmoleum), vinyl, kameň alebo dlažbu. Do chodby a predsiene sa nehodí drevo, korok, laminát, koberec ani PVC v roliach.
 • Kuchyňa – položte vinyl, drevo, dlažbu, prírodné linoleum alebo korkovú podlahu. Do kuchyne neklaďte koberec alebo lamino.
 • Kúpeľňa – najideálnejšie je dlažba, ale siahnuť môžete aj po špeciálne upravenom vinylu či korku. V kúpeľni by na podlahe nemalo byť drevo, laminát ani koberec.
 • Obytné izby – vhodnou voľbou je koberec, vinyl, drevo, lamino, korok alebo marmoleum. Úplne nevhodná je dlažba a iná podlahová krytina, ktorá je studená.

Toto rozdelenie je skôr vodítkom, ktoré vám má pomôcť v rozhodovaní. Voľba však záleží len na vás.

Rady a tipy

 • Pri voľbe podlahy premýšľajte tiež o jej povrchu. K najviac klzkým podlahám patrí hladký laminát s hladkým povrchom. Ak potrebujete nekĺzavú podlahu, voľte vinyl so štruktúrou dreva či kameňa. Drevo voľte s drásaným povrchom alebo ho vybavte protišmykovým lakom.
 • Pri poškodení drevenej podlahy opatrené olejovaním je možné opravovať len danú časť tým, že ju znovu natrite olejom. Pri poškodení lakované podlahy je potreba celú podlahu vybrúsiť a znova nalakovať. Lamino sa najviac prediera pri nohách stoličiek a stolov, preto je opatrite filcovou podložkou. Pri poškodení je potreba laminátovú podlahu rozobrať a poškodenú lamelu vymeniť. U prírodného linolea, vinylu alebo korku je možné vymeniť celý dielec.
 • V prípade, že máte doma prehnuté podlahy, je potreba existujúce podlahu rozobrať a vytvoriť novú konštrukciu z OSB dosiek.
 • Ak máte v byte veľkého psa, voľte odolnú podlahu z vinylu.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo