Ako vybrať vakuovačku potravín

Uchovávanie potravín patrí medzi dôležité témy v každej domácnosti. Hlavne tam, kde je viac jedákov sa často stretávame s nedostatkom miesta v chladničke a mrazničke, čo nás núti potraviny dovnútra skladať ako kocky v tetrisu. Výsledkom je neprehľadná mäsa potravín, ktorá často podlieha skaze a my tak zbytočne plytváme jedlom i peniazmi. Lenže väčšina z nás rada nakupuje do zásoby, pretože nie každý stojí o to stráviť cenný voľný čas dennodenne vo fronte pri pokladni. Ako z toho von? Možným riešením môže byť vakuovačka.

Recenzie vakuovaček na potraviny

Aby sme vám uľahčili výber tej naj presne do vašej domácnosti, vybrali sme päticu najpredávanejších prístrojov a spísali recenzie na tieto vakuovačky potravín. Do nášho testu sme zahrnuli vakuovačky najrôznejších dodávateľov a cenových tried. Hodnotili sme hlavne spoľahlivosť a kvalitu vákuovanie a tiež množstvo funkcií, ktorými každý z výrobkov disponuje. Prečítajte si porovnanie prístrojov  z rôznych cenových kategórií a vyberte si tú najlepšiu.

ETA Electronic 0762

Príkon135 W
Dvojitý zvaráno
Vrecka súčasťou baleniaáno
Svetelná signalizáciaáno
Displejnie
Odsávanie vákuových dóznie
Mäkké odsávanienie
Vlhký a mokrý svárnie
Funkcia odsávanie fliašnie
Hmotnosť1,49 kg

Vakuovačka a odsávačka vzduchu ETA Electronic 0762 patrí medzi lacnejšie výrobky na trhu. Ide o jednoduchý prístroj, ktorý neponúka žiadne špeciálne funkcie. Uspokojí tých, ktorí nechcú príliš investovať a nebudú ju používať často. Ide o takzvanú vakuovačku na klik, kde proces vákuovanie spustíte manuálnym zatlačením na veko, nie ovdládacím tlačidlom.

Vie základné funkcie, ktoré od prístroja očakávate, teda zatavenie vrecka a odsatie vzduchu. Súčasťou balenia je fólia s dĺžkou 9,56 m a šírkou 28,5 cm, z ktorej môžete vytvoriť vrecká do vakuovačky rôznych veľkostí. Ovládanie je jednoduché. Stačí vložiť pripravený sáčok s potravinou medzi pásky na tavenie a silne pritlačiť veko. Začne sa odsávať vzduch. Potom je treba silne zatlačiť aj na druhej strane veka pre vytvorenie sváru. Akonáhle bude vákuovanie dokončené, svetelná kontrolka zhasne.

Pretože sa jedná o lacnejšie výrobok, očakávajte pomerne vysokú hlučnosť pri vákuovanie. ETA neponúka funkciu dvojitého sváru, ale môžete si ho vytvoriť, ak jednoducho sáčok poposunete a vykonáte ďalšie svár blízko prvého. Zo skúseností vieme, že aj po dlhú dobu vákuovania nie je prístroj schopný vysať vzduch perfektne. Kvalita zvarov tiež nie je nejako valná, často sa pretrhnú alebo prepáli.

ETA nás zrovna nenadchla. Hoci je vyrobená renomovanou českou firmou, jej kvalita nie je dobrá. Vysáva málo vzduchu zo sáčku a hrozí tak pokazenie potravín. Hodí sa, ak potrebujete uvoľniť miesto v mrazáku, kam odporúčame zavakuované potraviny uložiť. Využijete ju aj vtedy, keď potrebujete len sáčok zataviť a predísť rozsypania potravín alebo útoku potravinových molí. Plní teda skôr funkciu zváračky, než vakuovačky. Na druhú stranu je prístroj skladný, ľahký a za nízku cenu.

 • nízka cena
 • skladná, nízka hmotnosť
 • žiadne špeciálne funkcie
 • nedostatočné odsávanie
 • nekvalitný zvar
 • hlučná
Zistiť cenu

Tefal VT254070

Príkon130 W
Dvojitý zvarnie
Vrecka súčasťou baleniaáno
Svetelná signalizáciaáno
Displejnie
Odsávanie vákuových dóznie
Mäkké odsávanienie
Vlhký a mokrý svárnie
Funkcia odsávanie fliašnie
Hmotnosť1,22 kg

Vakuovačka a zváračka na potraviny Tefal VT254070 na prvý pohľad zaujme svojim krásnym a elegantným dizajnom. Ak máte miesto na linke a nebudete ju schovávať do skrine, môžete byť v kľude. Táto kráska vám v kuchyni hanbu neurobí. Nedisponuje špeciálnymi funkciami, ale jej odsávanie je silné a spoľahlivo vaše potraviny ochráni.

Tefal nemá displej, ale vákuovanie vám uľahčuje svetelná dióda, ktorá je u každého ovládacieho tlačidla a zhasne, keď je úkon dokončený. Tlačidlá nájdete na prístroji tri. Po pravej strane je tlačidlo „Vacuum & Seal“ pre spustenie odsávanie a zatavenie, uprostred nájdete tlačidlo Stop pre prípadné prerušenie odsávanie, vľavo potom tlačidlo „Seal Only“, ktoré na sáčku iba vytvorí zvar, bez vysalo vzduch.

Súčasťou je 18 odolných sáčkov v dvoch veľkostiach. 10 ks o rozmere 30×22 cm a 8 ks s veľkosťou 35×28 cm. Môžete tak vákuovať naozaj veľké porcie a predmety. Vákuovanie prístroj zvláda bez väčšieho hluku a nebude tak pri práci obťažovať okolie.

Hoci Tefal nemá žiadne špeciálne funkcie a príslušenstvo, plní perfektne to, čo sa od nej očakáva. Spoľahlivý a jednoduchý prístroj s elegantným designom môžeme jedine odporučiť. V danej cenovej relácii sa jedná o najlepšie domácu vakuovačku.

 • tichá
 • kvalitné odsávanie
 • skladná
 • nízka cena
 • žiadne špeciálne funkcie
Zistiť cenu

Maxxo VM PROFI

Príkon130 W
Dvojitý zvaráno
Vrecka súčasťou baleniaáno
Svetelná signalizáciaáno
Displejáno
Odsávanie vákuových dózáno
Mäkké odsávanieáno
Vlhký a mokrý sváráno
Funkcia odsávanie fliašnie
Hmotnosť2,8 kg

Obľúbenou MAXX VM PROFI už môžeme zaradiť medzi špičkové produkty v danej kategórii. Poteší množstvom praktických funkcií a kvalitou svojej práce. Dizajnovo podarený prístroj je vyrobený z kombinácie nerezu a plastu. Disponuje displejom a množstvom ovládacích prvkov, ktoré využijete pri najrôznejších príležitostiach.

Automatická vakuovačka MAXX ponúka tri možnosti sváru podľa typu vákuovaných potravín – svár pre suché, vlhké a mokré potraviny. Každý zvar je dvojitý a o to viac chráni čerstvosť jedla. Vákuovanie je plne automatické, rýchle a tiché. Ak by ste stáli o manuálne vákuovanie, ktoré stráži odsávanie vzduchu, prístroj túto možnosť ponúka. Praktická je tiež funkcia mäkkého odsávania, ktorá chráni krehké potraviny pred zdeformovaním.

Prístroj je dodávaný s dvoma rolami fólie o veľkostiach 28×300 cm a 20×300 cm, ďalej potom získate 5 ks hotových sáčkov rozmere 22×30 cm. Súčasťou je integrovaný rezák, ktorý upraví fóliu do veľkosti podľa vašich predstáv. Prístroj ponúka aj funkciu rýchleho marinovanie, ktorú však odporúčame používať hlavne v špeciálnych nádobách k vakuovačce. Programom pre vákuovanie dóz prístroj disponuje, ale tie bohužiaľ nie sú súčasťou balenia, rovnako ako pri výrobku chýba odsávacie hadička. Oboje je však možné dokúpiť zvlášť.

Na rozdiel od predchádzajúcich prístrojov má Maxx vyššiu hmotnosť a hodí sa tak skôr pre stále uloženie na kuchynskú linku. Vo výsledku ide o kvalitný prístroj s pevnou konštrukciou, ktorý spĺňa aj vyššie nároky. Nevýhodou je fakt, že je možné používať len špeciálne sáčky od rovnakého výrobcu. Našťastie nie je problém je na trhu zohnať.

 • kvalitné odsávanie
 • veľké množstvo funkcií
 • tichá
 • možnosť manuálneho vákuovanie
 • súčasťou balenia nie je odsávacie hadička ani vákuovacie dózy
 • vyššia cena
 • nemožnosť používanie iných sáčkov než od výrobcu
Zistiť cenu

DOMO DO331L

Príkon130 W
Dvojitý zvaráno
Vrecka súčasťou baleniaáno
Svetelná signalizáciaáno
Displejáno
Odsávanie vákuových dózáno
Mäkké odsávanieáno
Vlhký a mokrý sváráno
Funkcia odsávanie fliašnie
Hmotnosť2,8 kg

Vakuovačka potravín s príslušenstvom DOMO DO331L sa príliš nelíši od predchádzajúceho modelu. Jedná sa o kvalitné zariadenie, ktorá uspokojí aj náročných užívateľov. Pevná konštrukcia z nerezu a plastu anticipuje dlhú životnosť a spoľahlivosť. Očakávajte výborný výkon, tichý chod a množstvo praktických funkcií. Ako bonus oproti predchádzajúcemu prístroju disponuje integrovanou odsávacie hadičkou a špeciálne vákuovaciu dózou ako súčasť balenia.

Vo vnútri prístroja DOMO sa ukrýva výkonný kompresor s dvojitou pumpou, ktorý sa postará o perfektné odsávanie vzduchu zo sáčkov. Tie vytvoríte vďaka extra silnej fólii, ktorá je súčasťou balenia. S rozmermi 25 x 500 cm môžete zavakuovat aj veľké kusy potravín. Vďaka integrovanej rezačke si vyrobíte vlastnú dĺžku sáčku, ktorú prístroj zatavia odolným dvojitým zvarom.

Na hornej strane nájdete displej a tlačidlá pre ovládanie. K dispozícii sú tri možnosti zvarov pre suché, vlhké a mokré potraviny. Voliť môžete i silu podtlaku. K dispozícii je normálne sila pre bežné potraviny a slabšie sila pre mäkké potraviny a tekutiny. Vákuovať môžete automaticky aj manuálne a nechýba ani funkcia rýchleho marinovanie. Ďalším programom je vákuovanie dóz, ktoré vykonávate integrovanou hadičkou. V balení nájdete aj dózu s objemom 1,4 l a nemusíte tak nič dokupovať.

DOMO DO331L patrí medzi najdrahšie výrobky v našom teste. Ponúka ale veľa špeciálnych funkcií a bohaté príslušenstvo. Pokiaľ hodláte zakúpiť kvalitný výrobok, ktorý vás nesklame svojím výkonom, tichý a spoľahlivý prístroj, ktorý vám dlho vydrží, potom máte vybraté. S čistým svedomím DOMO DO331L hodnotíme ako víťaza testu.

 • kvalitné odsávanie
 • veľké množstvo funkcií
 • tichá
 • možnosť manuálneho vákuovanie
 • súčasťou balenia je odsávacie hadička a dóza
 • vyššia cena
Zistiť cenu

Catler VS 8010

Príkon120 W
Dvojitý zvarnie
Vrecka súčasťou balenianie
Svetelná signalizáciaáno
Displejáno
Odsávanie vákuových dózáno
Mäkké odsávanieáno
Vlhký a mokrý sváráno
Funkcia odsávanie fliašáno
Hmotnosť1,6 kg

Zaujímavý výrobok ponúka firma Catler. Catler VS 8010 patrí medzi drahšie prístroje, ale prekvapí vás svojou skladnosťou a nižšou hmotnosťou. Zvláda všetky praktické funkcie a ako bonus spoločne s ňou získate váhu na potraviny. Hodí sa nielen do domácnosti, ale aj pre kempovanie.

Vďaka silnému príkonu 120 W perfektne vákuovo zabalíte akékoľvek potraviny. Vďaka podpore napájanie 12 V ju so sebou môžete vziať na chatu alebo do karavanu na cesty, čo vnímame ako obrovské plus tohto prístroja. Práve v takýchto podmienkach je totiž ťažké potraviny uchovať a často bojujeme s nedostatkom priestoru, v čom môže byť vakuovačka veľmi nápomocná.

Čo sa funkcií týka, zvláda výrobok suché aj vlhké vákuovanie a dokonca disponuje tiež odsávaním vzduchu z fliaš. Vďaka tomuto prístroju, ktorý využijete aj na víno bude vaša nedopité chardonnay v úplnom bezpečí. Dokúpiť môžete sadu vákuovacích dóz Catler a používať tak vakuovačku aj pre odsávanie vzduchu z nich.

Ovplyvniť môžete i rýchlosť odsávania, kde máme k dispozícii pomalý a rýchly mód. Ten sa hodí pre vákuovanie mäkkých potravín a jedla v tekutom stave. Zaujímavosťou je digitálna váha, ktorá sa dá odňať a používať zvlášť. Napája sa na dve tužkové batérie a na rozdiel od vakuovačky ju tak môžete používať aj v prípade výpadku prúdu.

Vakuovačka je vyrobená z nerezu, ktorý má špeciálnu úpravu proti odtlačkom prstov. Na hornej strane nájdete displej a ovládacie tlačidlá pre rôzne druhy vákuovanie a úpravy rýchlosti odsávania. Samozrejmosťou je možnosť jednoduchého zatavenie vrecka bez odsatie vzduchu. Súčasťou prístroja je rezací nôž, ktorý upravuje veľkosť vrecka bez pomoci nožníc.

Nevýhodou je vyššia cena a tiež chýba funkcia rýchleho marinovanie, čo by zrovna pri kempovaní nebolo na škodu. Inak ale s týmto prístrojom budete viac než spokojní.

 • skladná
 • vhodná na cestovanie
 • digitálna váha ako súčasť balenia
 • tichá
 • množstvo funkcií
 • drahšie cena
 • chýba funkcia rýchleho marinovanie
 • nemá funkciu dvojitého sváru
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Druhy vakuovaček

Ak ste sa v úvodnom odseku spoznali a viete, že skladovanie jedla nie je vaša silná parketa, ste práve vy adeptmi pre obstaranie vakuovačky do domácnosti. Vybrať tú najlepšiu môže byť oriešok, ale s našim radcom a recenziami na najpredávanejšie vakuovačky to zvládnete ľahko.

Plytvanie a vyhadzovanie jedlá patrí v dnešnej dobe hojnosti medzi tému číslo jedna. Aj keď sa snažíme nakupovať striedmo, každému z nás sa stane, že sa niekedy nepodarí. Než ale jedlo vyhodiť, radšej ho zavakuujte. Poďme sa spoločne pozrieť na zúbok tomuto šikovnému pomocníkovi a uľahčiť vám výber vakuovačky, na ktorú doma nedáte dopustiť. Na trhu sa môžete stretnúť s niekoľkými typmi, ktoré vám predstavíme nižšie.

Priemyselné

Pre veľké a stredné podniky, ktoré potrebujú denne vákuovať okolo 500 balíkov s potravinami, sú na trhu priemyselné vakuovačky, ktoré disponujú vakuovací komorou pre veľké kusy potravín. Obstaranie komorovej verzie je však nákladná záležitosť a určite sa nejedná o najlepší vakuovačky potravín pre domácnosť.

Elektrické

Valná väčšina vakuovaček na potraviny sa napája z elektrickej siete. Ich používanie je jednoduché, rýchle a vždy máte istotu stáleho výkonu. Existujú aj varianty na batérie. Ich používanie však nie je príliš praktické, pretože budete musieť často batérie meniť. Hodiť sa ale budú na cestovanie. Všeobecne sem zaraďujeme malé vakuovačky do kuchyne a domácnosti.

Na trhu sa stretnete aj s elektrickými aku vakuovačkami, ktoré sú bezdrôtové a ich napájanie zaisťuje dobíjací akumulátor. Takéto prístroje sú drobné a ľahko uskladniteľné. Výhodou je samozrejme absencia kábla, ktorý pri práci nebude prekážať, a možnosť vziať prístroj na cesty. Musíte ale vždy strážiť, či máte nabitú batériu.

Ručné

Na trhu sa stretnete aj s ručnými vakuovačkami potravín. Ide o prístroje na batérie alebo s akumulátorom podobné pištoľi, ktoré sa používajú v kombinácii so špeciálnymi sáčky. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj ručné zváračky fólií, ktoré však vo veľkej väčšine nevedia potraviny vákuovať, ale iba uzavrieť v plastovom vrecku zvarom.

V našom článku sa zameriavame na externé elektrické vakuovačky potravín, ktoré sú vhodné pre domáce použitie a nezaberajú veľa miesta. Priemyselné stroje pre veľkovýrobu alebo stredne veľké podniky tu nezohľadňuje.

Ako vakuovačka funguje?

Vakuovačka na potraviny, potravinová balička, vákuová zváračka, zváračka fólií … Stretnúť sa môžete s rôznymi popismi, ale takmer vždy sa bude jednať o ten istý prístroj. Zváračka fólií takmer vždy disponuje aj funkciou vákuovanie. Princíp je u každej z nich rovnaký. Vďaka odsatie kyslíka sa potravina ocitne v prostredí vákua. To obmedzuje pôsobenie baktérií a množenie mikroorganizmov, ktoré spôsobujú kazenie jedla. Vďaka tomuto procesu je možné uchovávať potraviny o 3-5x dlhšiu dobu.

Väčšina používa na uchovávanie jedla špecifické zatavovacie sáčky, ale niektoré zvládnu odsať vzduch aj zo špeciálnych škatuliek a dóz, ktoré dokážu udržať potraviny čerstvé ešte o niečo dlhšie. Vakuovačkou na jedlo môžete použiť aj bez procesu odsatie vzduchu a zataviť potraviny do vrecka len tak. To oceníte napríklad pri cestovaní alebo na výletoch, na ktoré si z domu radi beriete desiatu, ktorú rýchlo skonzumujete.

späť na začiatok ↑

Aké výhody vám prinesie domáce vakuovačka potravín?

Akonáhle raz vyskúšate vákuovú baličku, už sa vám nebude chcieť skladovať potraviny inak. Vakuovačka a balička má veľa výhod a aj keď sa nejedná o najlacnejší prístroj, investície do nej sa rozhodne oplatí. Čo všetko vám prinesie?

Potraviny vydržia dlhšie čerstvé

Bez obáv môžete kupovať jedlo do zásoby. Vďaka vákuu vydrží všetky dobroty dlho čerstvé a neskazené. Uchovávať môžete aj varené pokrmy a variť dopredu väčšie množstvo jedla.

Obmedzíte vyhadzovanie jedla

Podľa štúdií každý priemerný Slovák vyhodí za 1 rok približne 69 kg potravín. Vakuovačka vám pomôže zvyšné jedlo uchovať a skonzumovať neskôr. Určité typy potravín je tiež možné uchovávať v mrazničke. Prečítajte si, ako vybrať tu najvhodnejší.

Ušetríte peniaze

Keď prestanete vyhadzovať jedlo, výrazne sa to prejaví na vašom rozpočte.

Šetríte miesto

Všetci vieme, aké ťažké je potraviny uskladniť. Napchaté mrazničky a preplnené chladničky nie sú výnimkou v žiadnej domácnosti. Vakuovačkou ale všetok prebytočný vzduch odsaje a ušetrí vám tak obrovský skladovací priestor.

Zachováte vitamíny a arómu

Vďaka procesu vákuovanie si potraviny udržia všetky vitamíny a zdraviu prospešné látky. Nestratí svoju chuť ani arómu.

späť na začiatok ↑

Ako používať vakuovačku

Používanie je jednoduché a funguje vždy na rovnakom princípe.

 • Pokiaľ máte vakuovačku s dávkovačom sáčkov a integrovaným rezákom, odmotáte kus fólie a odrežete.
 • Potom vložíte okraj vrecka do prístroja medzi taviace pásy.
 • Prístroj zaklapnete a vyrobíte prvý zvar. Niektoré sa zapínajú pomocou tlačidla, u iných je potrebné zatlačiť silno na veko, aby sa spustil proces zatavovanie.
 • Akonáhle máte prvý zvar, môžete do vrecka vložiť potraviny alebo predmety, ktoré chcete vákuovať.
 • Koniec vrecka potom opäť vložíte do vakuovačky a príslušným tlačidlom alebo tlakom na veko spustíte odsávanie vzduchu.
 • Postrážte si, aby sáčok nepresahoval cez drobný odsávacie ventil. Nebolo by tak možné vzduch odsať.
 • Že máte hotovo, spoznáte podľa odsatého vzduchu alebo vás prístroj sám upozorní svetelnou signalizáciou.

Samozrejme, je súčasťou balenia každého prístroja podrobný návod na obsluhu, ktorý vám pomôže sa pri práci s prístrojom zorientovať.

Dobrá rada: Ak budete vákuovať tekuté potraviny a vaše vakuovačka nedisponuje mäkkým odsávaním, skúste najskôr tekutinu v sáčku ľahko zmraziť. Potom nebude hroziť, že by ste sa vzduchom odsali aj polievku.

späť na začiatok ↑

Na ktoré potraviny možno použiť vakuovačku?

Využitie je nepreberné a vákuovať môžete prakticky akékoľvek potraviny. Pri všetkých je schopná predĺžiť ich čerstvosť a zachovať vitamíny aj chuť. Sú ale niektoré, ktoré sa do vakuovačky hodí viac ako iné.

Mäso

Mäso vo vakuovačce môžete nielen vákuovať, ale aj marinovať. Akonáhle z vrecka odsajete vzduch, póry v mäse sa roztiahnu a oveľa lepšie vstrebú marinádu. Vopred marinované mäso môžete tiež uložiť do mrazničky a vytiahnuť treba, keď susedia usporiadajú spontánne grilovanie. Nakladanie mäsa vo vakuovačce môžete využiť aj pre údenie mäsa. Marinovať a vákuovať možné nielen mäso, ale aj ryby. Najlepšie na mäso sú tie, ktoré umožňujú aj mokré a vlhké vákuovanie.

S gastro vakuovačkou môžete využívať aj populárny spôsob prípravy jedla zvaný sous-vide. Ide o proces, kedy sa mäso pripravuje vo vzduchotesnom umelohmotnom obale, ponorené vo vode za strážené teploty, ktorá by nemala byť vyššia ako bod varu. Takto sa mäso varí aj niekoľko hodín. Vďaka tejto metóde si zachováva perfektnú chuť a zostáva šťavnaté. Podobného princípu využíva aj pomalý hrniec. Zistite o ňom viac.

Vhodnou vakuovačku na sous vide je prakticky každý prístroj, ktorý umožňuje vákuovanie a zaváranie v pevných a odolných fóliách.

Ovocie a zelenina

Tento prístroj oceníte v prípade, že máte veľkú úrodu v záhradke alebo je zrovna sezóna, kedy môžete tieto potraviny nakúpiť za skvelé ceny. Prečo zaťažovať rozpočet drahým ovocím cez zimu, keď môžete v lete plody zamraziť, zachovať tak všetky vitamíny a vďaka malému nároku na priestor uschovať aj bohatú úrodu?

Sezónne huby a bylinky

Ďalšie sezónne potravina, ktorá ľahko podlieha skaze. Huby môžete zavakuovat ako sušené, tak čerstvé. Vždy tak budú po ruke lesné hríby, o ktorých si v zime môžete nechať len zdať. Takto môžete vákuovať aj sušené sezónne bylinky.

Syr

Obzvlášť vhodný pre vákuovanie je syr. Ten často býva na kúpu za výhodnú cenu hlavne vo veľkom balení, lenže čo s kilovým syrovým kotúčom? Vďaka tomuto spôsobu uchovanie ho môžete rozdeliť na menšie kúsky a postupne konzumovať. Aróma, chuť aj štruktúra zostane rovnaká.

Oriešky

Rovnako ako v prípade syra, aj oriešky často kúpite výhodne vo veľkom balení. Tie síce vydrží dlhšie ako mliečne výrobky, ale dosť často sa k nim dostanú potravinoví moli alebo žltnú. Vďaka vakuovačce budú vždy chrumkavé a chutné.

Pečivo

Pokiaľ nepatríte medzi fanúšiky častého nakupovania, oceníte možnosť zavakuovat pečivo. Rozlúčte sa s nemilým prekvapením v podobe tvrdého chleba alebo gumové žemle. Tento pomocník do kuchyne sa o neho postará a bude pripravené vždy čerstvé, keď vás chytí hlad alebo budete chcieť pohostiť nečakanú návštevu

Uvarené pokrmy, šaláty a bagety

Bez obáv môžete variť do zásoby väčšej porcie jedla a na obed či večeru si pohodlne z chladničky vytiahnuť čerstvý pokrm. Vákuovať môžete obložené bagety, šaláty, omáčky alebo polievky.

Poháre

Niektoré vakuovačky disponujú nástavcom pre podtlakové odsávanie fliaš, ktoré z pohárov odsajú vzduch a potraviny vo vnútri sa nebudú kaziť. To sa hodí na poháre s marmeládou, zaváraniny alebo napríklad víno. Vakuovačky na zaváracie poháre sú veľmi praktickým prístrojom, pretože práve zaváraniny bývajú často napadnuté plesňami.

Dobrá rada: Viete, že vákuovať nemusíte iba potraviny? Ak bojujete s malými úložnými priestormi, môžete zavakuovat aj sezónne oblečenie alebo nepoužívané plyšové hračky pre deti. Ľahko ho tak uschováte a bude v bezpečí pred šatňovými moľami. Ďalšou možnosťou je vákuovanie šperkov alebo kovových predmetov. Tie stačí uložiť do fľaše a odsať vzduch. Vyhnete sa tak korózii alebo vlhku.

späť na začiatok ↑

Parametre, na ktoré sa pri výbere vakuovačky zamerať

Pretože toto zariadenie ešte nie je v slovenských domácnostiach toľko zabývané a patrí medzi trochu komplikovanejšia prístroja, môže vyberanie zabrať trochu viac času. Akú do kuchyne vybrať, aby dokázala splniť všetky vaše nároky? Zvoliť top vakuovačku potravín pre vašu domácnosť bude oveľa jednoduchšie, ak sa zameriate na tieto parametre.

Vrecká

Alfa a omega každej vakuovačky sú vákuovacie vrecká. Než si zariadenie zaobstaráte, rozmyslite si, aké vrecká do vakuovačky a akú veľkosť sáčkov budete primárne používať. Inak veľké budete potrebovať pre zatavenie zvyškov od obeda, iné pre objemnú výslužku zo zabíjačky.

U väčšiny z nich sa odporúča využívanie iba oficiálnych sáčkov od rovnakého výrobcu. Pretože ale pri vákuovanie spotrebujete týchto fólií dosť, nie je problém náhradné vrecká či fólie do vakuovačky dokúpiť. Predávajú sa tiež v podobe rolí do vakuovaček, ktoré môžete upraviť na sáčky vlastnej veľkosti. Lepšie prístroje disponujú zásobníkom na fóliové role do vakuovaček, ktoré tak budete mať vždy po ruke.

Stretávame s dvoma druhmi sáčkov:

Hladké – Tento druh vrecúšok sa využíva primárne pre komerčné použitie. Ak teda zvažujete rozbehnutej businessu treba s domácimi syrmi, môžu byť dobrou voľbou. Sú lacnejšie, ale nie každá vakuovačka umožňuje ich používanie.
Vrúbkované – Väčšina menších zariadení pre domáce použitie vyžaduje vrúbkované alebo mriežkové sáčky, s ktorými sa aj ľahšie zaobchádza. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Pokiaľ ale nechcete investovať do špeciálnej vakuovačky, zrejme budete musieť zvoliť tento druh.

Niektoré lepšie vakuovačky pojmú oba druhy sáčkov. Možné je tiež urobiť len zvar a Neodsáva vzduch. Pre tieto účely môžete často dokonca použiť aj klasické mikroténové sáčky.

Dobrá rada: Nebojte sa, že by sa extrémne zvýšila vaša spotreba plastov. Keď sáčky otvoríte na okraji, môžete ich po umytí používať opakovane. Vhodné je tiež potraviny pred vákuovaním zabaliť fólií, ktorá zabráni znečisteniu vákuovacieho vrecka.

Sací výkon a príkon

Spomínané parametre zodpovedajú za to, ako rýchlo sa vzduch odsaje a potravina zatavia. S väčším príkonom rastie aj sací výkon, ale zároveň sa zvyšuje aj spotreba energie. Preto si rozmyslite, ako často budete vakuovačku používať. Ak zvažujete podnikanie s potravinami, ktoré je nutné vákuovať čo najrýchlejšie, môžete zainvestovať. Vo väčšine prípadov ale nebudete potrebovať extra rýchle vákuovanie a môžete preto zvoliť prístroj s nižším príkonom.

Príkon sa pohybuje v rozmedzí 90 -2 400 Wattov. Sací výkon sa potom udáva v počte odsatých litrov za minútu a obvykle býva od 10 do 20 litrov / min.

Podtlak

Súvisí so sacím výkonom. Parameter podtlaku ovplyvňuje to, koľko vzduchu zostane v sáčku. Čím väčšie bude, tým menej vzduchu zostane vnútri, takže zavakuování je účinnejšie. U väčšiny domácich pomocníkov narazíte na hodnoty pohybujúce sa okolo 0,7-0,8 bar. Pri vákuovanie krehkých potravín si dajte pozor na príliš veľký podtlak, ktorý by tieto potraviny mohol rozdrviť. Zvážte preto, či sa by sa vám nehodila vakuovačka s reguláciou podtlaku.

Hlučnosť

Hoci proces vákuovanie trvá chvíľočku, môže byť hlučná vakuovačka otravná. Obzvlášť, ak ste citliví na hluk, máte doma bábätko alebo nechcete zbytočne rušiť susedov z vedľajšieho bytu. Medzi tichšie radíme prístroje s hodnotou do 65 dB, stretnúť sa však môžete aj s krikľúňmi o hlučnosti 80 dB.

Rozmery

Rovnako ako u každého iného kuchynského prístroja, aj pri týchto je potrebné riešiť rozmery. Ak máte veľkú kuchyňu a miesto priamo na linke, z ktorej ju nebudete premiestňovať, môžete zvoliť veľký a ťažký prístroj. Ak ale chcete niečo skladnějšího, určite sa na rozmery zamerajte a hľadajte tú s nižšou hmotnosťou. Hmotnosť sa zvyčajne pohybuje od 1 do 4 kg a presúvať vždy ťažký prístroj zo skrine na linku by vás mohlo čoskoro prestať baviť.

S rozmermi prístroja súvisí aj úvaha, na čo všetko budeme vakuovačku používať. Ak máme vlastnú záhradu a zberáme domáce ovocie a zeleninu, budeme logicky potrebovať väčší prístroj. Štandardne sa šírka vakuovačky pohybuje okolo 30 cm, čo bežnú potrebu pokryje.

Špeciálne funkcie

 • Odsávanie vzduchu – Predtým, než dôjde k samotnému procesu vákuovanie, zvláda vakuovačkou najprv odsať vzduch. Vzduch je možná odsať z vrecka alebo napríklad z otvorenej fľaše vína.
 • Dvojitý zvar – Poistná funkcia, ktorá zaistí stopercentnú istotu, že sa k potravinám nedostane vzduch. Ak by prvý zvar na sáčku nefungoval alebo sa neskôr znehodnotil, druhý zvar potraviny ochráni. Vakuovačka s dvojitým zvarom nebýva drahou záležitosťou a túto funkciu rozhodne oceníte.
 • Suchý, vlhký, mokrý svár – vákuovať budete pravdepodobne potraviny v rôznom skupenstve. Pre suché oriešky, vlhkú rybu alebo tekutú polievku sa hodí možnosť rôznych typov zvarov.
 • Mäkké odsávanie – Využijete, ak mienite vákuovať krehké potraviny, ako sú rôzne syry alebo mäkké ovocie. Hodí sa aj pre vákuovanie tekutín.
 • Rýchlosti odsávania – Rôzne rýchlosti odsávania sa budú hodiť napríklad, keď máte nárazovo väčšie množstvo potravín, ktoré potrebujete rýchlo spracovať.
 • Rýchle marinovanie – Pre túto funkciu budete potrebovať vákuovacie dózy. Prístroj následne strieda rýchle odsávanie a nasávanie vzduchu, ktoré otvorí póry mäsa a pumpuje do nich marinádu.
 • Displej – Súčasťou lepších a modernejších prístrojov je displej a rôzne indikátory, ktoré vám budú pomáhať kontrolovať proces a ovládať vakuovačkou v rôznych stupňoch vákuovanie.

Niektoré vakuovačky ponúkajú ďalšie špeciálne funkcie, napríklad Funkciu marinovanie potravín alebo Funkciu pre vákuovanie krehkých potravín, ktoré by sa inak mohli procesom poničiť.

späť na začiatok ↑

Príslušenstvo

Každý model rezačky môže byť vybavený nejakým príslušenstvom. Medzi najpoužívanejšie patria tieto.

Rezací nôž

Niektoré vakuovačky majú integrovaný rezací nôž, ktorý sa hodí pre rezanie sáčkov a fólií vlastnej veľkosti. Tieto vakuovačky disponujú zásobníkom na role s fóliou, ktorú postupne odrezávate.

Váha

Niektoré vakuovačky disponujú aj vstavanou váhou, ktorá vám pomôže dobre odhadnúť množstvo potravín, ktoré chcete vákuovať. Váha navyše môže byť odnímateľná.

Dózy

V balení niektorých kuchynských vakuovaček nájdete aj špeciálne dózy, ktoré sú vynikajúce pre uchovávanie krehkejších potravín. Navyše v nich potraviny vydržia o dosť dlhšie než v obyčajnom sáčku. Vzduch z dóz odsávate pomocou úzkej hadičky, ktorou prepojíte zariadenie so špeciálnym otvorom vo veku dózy. Ak nie sú krabičky k vakuovačce súčasťou balenia, nie je problém ich dokúpiť zvlášť, rovnako tak ako náhradnú hadičku.

Dobrá rada: Hadička k vakuovačce na odsávanie často nebýva súčasťou produktu. Postrážte si, aby bola v balení, prípadne ju hneď dokúpte zvlášť a prejdite tak nepríjemnému prekvapeniu, až nového pomocníka doma rozbalíte.

späť na začiatok ↑

Cena vakuovačky

Cenové rozpätie je skutočne veľké. Profesionálne vakuovačky pre veľkovýrobu môžu stať tisíce euro. Pre domáce použitie ale vystačíme s vakuovačkou od 20 do 200 €.

Najlacnejšie vakuovačky na potraviny

Zoženiete ich do 50 €. Nečakajte ale nič špeciálne, len odsatie vzduchu. Lacné vakuovačky nemajú displej ani žiadne výnimočné funkcie. Niektoré môžu zle tesniť a idú tuho ovládať. Medzi najlacnejšie patrí tiež batériové.

Vakuovačky do 100 €

Zlatý stred ocenia všetci, ktorí hľadajú spoľahlivý a kvalitný prístroj. Vakuovačky od 50 do 100 € často mávajú displej a tlačidlá, ktorá vám dovolí vákuovať manuálne. Navyše ponúka aj špeciálne funkcie ako dvojitý zvar alebo vákuovanie tekutých potravín.

Top vakuovačky

Drahšie zariadenie s cenovkou okolo 150 € a viac ponúkajú profesionálnu kvalitu a veľa prídavných funkcií. Stretnúť sa môžete aj s váhou na potraviny alebo možnosťou odsávania z pohárov. Drahšie vakuovačky bývajú výkonnejšie a nie príliš hlučné.

Dobrá rada: Vzhľadom na to, že využitie vakuovaček nie je v domácnosti tak časté ako u iných kuchynských pomocníkov, ľudia ich predávajú. Za výhodnú cenu z bazáru môžete získať použitú, ktorá by vás inak prišla na oveľa väčšie peniaz.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo