Ako vybrať stierku (vysávač) na okná

Umývanie okien nepatrí snáď u nikoho z nás k obľúbeným činnostiam. Avšak aj túto prácu si môžete uľahčiť. Stačí si len vybrať vhodného pomocníka. Rozhodnete sa pre klasickú stierku na okná alebo dáte prednosť aku stierke na okná či dokonca robotickému čističi okien. So všetkými produktmi vás zoznámime a prezradíme, s ktorými ušetríte najviac času.

Recenzie aku stierok na okná

Do nášho testu sme vybrali 5 aku stierok. Robotické vysávače okien sme do testu nezahrnuli, pretože nie sú užívateľom tak dostupné, ako stierky. V recenziách sa zameriavame na parametre, ktoré pri výbere hrajú dôležitú úlohu, ale aj na výsledky a celkovú ergonómiu práce, ktoré sú bez ohľadu na parametre najdôležitejšie.

Sencor SCW 3001 YL

Napätie akumulátora3,6 V
Doba prevádzky20 min.
Doba nabíjania4 hod.
Šírka sacej hubice28 cm
Ďalšie hubica v balenínie
Počet okien50
Objem nádoby na špinavú vodu100
Rozstrekovač súčasťou baleniaáno
Mop na oknoáno
Indikátor batérieáno
Možnosť predĺženia rukovätenie
Hmotnosť770 g
Rozmery v mm370 x 280 x 120

Sencor SCW 3001 YL je rozhodne dobrým pomocníkom, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti, kde sú veľké presklené plochy.

Spoločne v balení dostanete okrem adaptéra a samotného čističe tiež nádobu s mopovací utierkou na rozstrek čistiaceho prostriedku. Do nádobky môžete dať roztok z čističa, ktorý bežne používate, pretože výrobca neuvádza, že by používanie čistiaceho prostriedku malo nejaké obmedzenia. Na okno teda roztok len nastriekate a najväčšie nečistoty odstránite mäkkým mopom. Objem nádobky na detergent je 200 ml.

Samotný vysávač pôsobí masívne a tomu zodpovedá aj jeho hmotnosť, ktorá síce nedosahuje 1 kg, ale 770 g v ruke predsa len ucítite. Nádobka na špinavú vodu má objem 100 ml a je transparentná, takže dobre vidíte, koľko vody sa do nej ešte vojde.

Nabíjanie akumulátora trvá 4 hodiny a jeho výdrž na jedno nabitie je 20 minút, čo je štandard. Spoločne v balení dostanete len jednu stieracie hlavu so šírkou 28 mm, takže vysávač dobre využijete na veľké francúzske okná, kachličky, presklené sprchovacie kúty a na iné veľké a hladké povrchy. Bohužiaľ v balení nie je hlava menších rozmerov, takže malé alebo príliš delené plochy sa vysávačom príliš komfortne udržiavať nebudú.

 • cena
 • rozprašovač
 • iba jedna šírka hlavy
 • hmotnosť
Zistiť cenu

Leifheit 51003 Window Cleaner

Napätie akumulátora3,7 V
Doba prevádzky35 min.
Doba nabíjania2,5 hod.
Šírka sacej hubice28 cm
Ďalšie hubica v balenínie
Počet okien-
Objem nádoby na špinavú vodu100
Rozstrekovač súčasťou balenianie
Mop na oknoáno
Indikátor batérieáno
Možnosť predĺženia rukoväteáno, 43 cm
Hmotnosť1600 g
Rozmery v mm480 x 230 x 100

Vysávač na okná od spoločnosti Leifheit je profesionálnym pomocníkom každej gazdinky, ale nielen jej, pretože použitie vysávače je natoľko jednoduché, že umývanie okien nevadí ani mužom. Spoločne s vysávačom dostanete samozrejme nabíjačku, ale navyše tiež mop na okná a predlžovaciu tyč.

Výrobca pre umývanie okien odporúča používať špeciálnym prípravok Leifheit 41414, ale je možné použitie aj iných detergentov. Roztok si pripravte v vedre, do ktorého sa podlhovastý mop na okná dobre vojde. Najlepšie je teda obdĺžnikový rozmer. Opäť je možné tento vedro zakúpiť u výrobcu, ale tým sa už navýši obstarávacia cena. Mop umýva okná dobre, ale jeho nevýhodou je to, že sa musí žmýkať ručne. Odpadá tak výhoda toho, že pri umývaní aku stierkou neprídu vaše ruky do kontaktu s vodou. Na propagačných videách samozrejme ženy mop nežmýkajú a len ľahko ho namáčajú do vody, čo samozrejme v praxi nepôjde. Ručné žmýkanie teda považujeme za nevýhodu.

Samotná stierka okná umýva dobre. Voda sa zbiera do transparentnej nádoby s kapacitou 100 ml. V balení dostanete hlavicu o šírke 28 cm, takže jej dobre umyjete veľké presklené plochy, medzi ktoré patria francúzske okná, zrkadlá, ale aj kachličky. Menšia hlava o šírke 17 cm je k dostaniu tiež, ale rovnako ako vedro si ju musíte zaobstarať zvlášť. So stierkou môžete stierať vo všetkých smeroch.

V balení dostanete aj násadu s dĺžkou 43 cm, ktorá však nie je teleskopická. S vysávačom tak pohodlne dosiahnete aj do vyšších miest, ale ak by násada bola teleskopická, využili by ste stierku ešte účelnejšie. Násada disponuje Click systémom, vďaka ktorému ju pohodlne pripevníte tak na stierku, tak na mop, ale je pravda, že jej odňatie je trochu pracnejšie. Nie je to však žiadna hrôza.

Veľmi oceňujeme veľkú kapacitu batérie, vďaka ktorej dokáže aku stierka pracovať až 35 minút, čo je nadpriemerná hodnota. Praktický je tiež kľudový režim, ktorý sa aktivuje po 2 minútach nečinnosti vysávača, čím šetrí kapacitu jeho batérie. Nevýhodou je vyššia hmotnosť výrobku, ktorá dosahuje 1 600 g, čo v ruke spoznáte.

 • skvelé výsledky
 • vhodný aj pre údržbu iných hladkých plôch
 • umyjete aj vysoko položené presklené plochy
 • len jedna hlava v balení
 • vedro špeciálneho tvaru
 • tyč nie je teleskopická
 • veľká hmotnosť
Zistiť cenu

Kärcher 1.633-426.0 WV 2 Premium 10 Years Edition

Napätie akumulátora3,7 V
Doba prevádzky35 min.
Doba nabíjania3 hod.
Šírka sacej hubice28 cm
Ďalšie hubica v baleníáno
Počet okien35
Objem nádoby na špinavú vodu100
Rozstrekovač súčasťou baleniaáno
Mop na oknoáno
Indikátor batérieáno
Možnosť predĺženia rukovätenie
Hmotnosť600 g
Rozmery v mm120 x 280 x 320

Aku stierka Kärcher v prémiovej edícii k desiatim rokom výročiu je dodávaná s postrekovačom a mopom na okná, druhú užšie hlavicou a čistiacim prostriedkom.

Stierka podáva skvelé výkony ako na menších plochách, tak na veľkých sklenených plochách. Je fakt, že si za prístroj priplatíte, ale na druhú stranu máte v balení všetko, čo môžete potrebovať. Výhodou je užšia hlavica so šírkou 17 cm, s ktorou pohodlne vyčistíte aj členitá okna alebo menšie presklené plochy. Aku stierku využijete aj pri čistení autoskiel, v kúpeľni na sprchovací kút alebo na zrkadlá.

Rozstrekovač je skutočne praktickou vecičkou, pretože je vyrobený tak, aby vaše ruky neprišli vôbec do kontaktu s vodou. Fľaša s postrekovačom je opatrená mopom, takže zatiaľ čo na okno striekate detergent, zároveň ho rozotierate a čistíte okno. Potom len stačí vziať stierku a vodu odsať.

Stierka disponuje zbernou nádobou s kapacitou 100 ml, čo je štandardný objem. Ocenili by sme ale u nej, keby išla lepšie udržiavať. Otvor pre vyliatie vody je síce dostatočne veľký, ale nedostanete do neho hubku alebo handričku, aby ste nádobu mohli dostatočne vyčistiť. Predsa len sa v nej udržujú nečistoty. Jedinou možnosťou je úzká kefa na vymývanie pohárov, ale ani s tým sa dokonale nedostanete do všetkých rohov.

Na tele prístroja nájdete indikátor stavu batérie. Ste teda upozornení na dobu, kedy je potrebné akumulátor dobyť. Avšak kapacita akumulátora je 35 min, čo je skutočne dobrá hodnota, ktorá vystačí na umytie 4 klasických okien a presklených dverí a jeho kapacita ešte stále nie je vyčerpaná. Výrobca uvádza, že na jedno nabitie s výrobkom umyjete až 35 okien. Potešujúce je tiež hmotnosť stierky, ktorá je len 600 g.

 • hmotnosť
 • dve hubice
 • neprídete do kontaktu s vodou
 • dlhá výdrž batérie
 • indikátor batérie
 • vysoká obstarávacia cena
 • zle sa udržujúci nádoba na vodu
Zistiť cenu

Vileda 153230 Windomatic

Napätie akumulátoraneuvedené
Doba prevádzky40 min.
Doba nabíjania3,5 hod.
Šírka sacej hubice27 cm
Ďalšie hubica v balenínie
Počet okien120
Objem nádoby na špinavú vodu100
Rozstrekovač súčasťou balenianie
Mop na oknonie
Indikátor batérieáno
Možnosť predĺženia rukovätenie
Hmotnosť640 g
Rozmery v mm175 x 120 x 320

Vysávač na okná od spoločnosti Vilda v balení obsahuje iba stierku a nabíjačku. Kapacita akumulátora je nadštandardná oproti iným testovaným výrobkom. Na jedno nabitie vydrží vysávať až 40 minút, ale nabíjacia doba je zhruba o pol hodiny dlhší ako u konkurenčných výrobkov. Avšak hodnota 3,5 hodiny ešte spadá do štandardu. Na jedno nabitie umyjete až 120 okien.

Vysávač môžete používať nielen na okná, ale tiež do kúpeľne alebo na zrkadlá. Výhodou Windomaticu je flexibilná hlava, s ktorou vďaka pohyblivému krku umyjete okno až do kraja. Samozrejme nejaké kvapky po umývaní objavíte, ale tie stačí len zotrieť utierkou z mikrovlákna.

Nádobka na vodu má obvyklú kapacitu 100 ml, ale čo je nezvyčajné je spôsob údržby. Môžete ju totiž rozobrať a umyť v umývačke. Nevýhodou práce s Vileda je to, že prídete do kontaktu s vodou. Okno totiž musíte najprv umyť, a keďže nie je súčasťou balenia rozstrekovač, musíte vziať klasický kýblik a handry a okno umyť. Avšak vysávanie vody je hračka.

Súčasťou balenia je len jedna stieracie hlava so šírkou 27 cm, takže sa vysávač hodí na veľké plochy, ale malá a úzka okná s ním umyjete buď len s ťažkosťami, alebo vôbec. Nehodí sa teda napríklad pre údržbu dverí s úzkym presklením.

Čím sa Windomatic odlišuje od konkurenčných modelov? Predovšetkým tým, že ponúka dve intenzity sania. Jednu klasickú a jednu s označením max, ktorá sa hodí pre vysávanie vyliatych tekutín alebo veľa mokrých okien.

 • dve intenzity sania
 • obstarávacia cena
 • umývanie nádobky na vodu v umývačke
 • nízka hmotnosť
 • dlhá výdrž batérie
 • iba jedna stieracie hlava
 • prídete do kontaktu s vodou
Zistiť cenu

Concept CW1000 Perfect Clean 3v1

Napätie akumulátora7,2 V
Doba prevádzky60 min.
Doba nabíjania5 hod.
Šírka sacej hubice25 cm
Ďalšie hubica v balenínie
Počet okien-
Objem nádoby na špinavú vodu100
Rozstrekovač súčasťou baleniaáno
Mop na oknoáno
Indikátor batérieáno
Možnosť predĺženia rukovätenie
Hmotnosť650 g
Rozmery v mm110 x 280 x 100

Hoci Sencor patrí k zavedeným výrobcom, aku stierka Perfect Clean 3v1 nie je práve vydareným výrobkom. Síce vás môže zlákať kompaktné prevedení ponúkajúce údržbu 3v1, ale v tomto prípade by bolo lepšie, keby ste v balení dostali radšej dvoch pomocníkov ako jedného kombinujúceho viac funkcií.

Aku stierka je zároveň vysávačom aj mopom na okná. Disponuje dvoma nádobkami. Jedna s kapacitou 100 ml je na špinavú vodu, druhá na čistú s detergentom. Jeden prístroj teda využijete ako na umývanie, tak na stieranie. Na okno nastriekate čistú vodu s detergentom, mopom okno umyjete a vysávačom vysajete.

Ovládanie výrobku je však riešené trochu nešťastne. Rozprašovač má malý tlak, ktorý sa nedá porovnať napríklad s tým, ktorý používate na kvety, a páčka na rozprašovanie zase nepôsobí príliš kvalitne. Navyše musíte s výrobkom otáčať, aby ste mohli použiť mop a potom stierku. Otáčanie rúk nie je príliš pohodlné, čo negatívne ovplyvňuje celkovú manipuláciu s prístrojom.

Z nádobky na špinavú vodu občas voda vyteká, čo nechcete. Napúšťanie nádobky na čistú vodu i jej vypúšťanie, rovnako ako vypúšťanie u nádobky na špinavú vodu nie je príliš pohodlné. Otvor je len malý a navyše nádobku nemôžete demontovať a dobre vymyť, takže je len otázkou času, kedy sa v transparentnej nádržke začnú usadzovať nečistoty.

Šírka sacej hubice je 25 cm a druhou násadu v balení nedostanete. Prekvapivá je však dlhá práca tohto pomocníka, pretože batéria funguje 50-60 minút. Nabíjanie sa pohybuje medzi 4-5 hodinami, čo je vzhľadom k dlhej dobe fungovania úplne legitímne.

 • 3v1
 • dlhá výdrž batérie
 • nekvalitné prevedenie
 • nemožnosť vyčistiť nádobky na vodu
 • nepohodlná práce
Zistiť cenu späť na začiatok ↑

Základné delenie stierok na umývanie okien

Na trhu sa spravidla stretnete s 3 typy stierok:

 • klasickou ručnou stierkou,
 • aku ručným vysávačom na okná,
 • robotickým vysávačom na okná.

Klasická ručná stierka

Ide o finančne dostupnú variantu čistenie okien, ktorá je dobre známa každej gazdinke. Jej najväčšou prednosťou je nízka obstarávacia cena, nevýhodou potom to, že pri upratovaní s týmto pomocníkom musíte vynaložiť najviac energie. Výsledok pri tom nie je 100% a občas na skle zostane nejaká šmuha, ktorú je potrebné doleštiť utierkou. Plusom tejto metódy čistenia je to, že sa so stierkou dostanete naozaj do každého rohu a štrbinky okna.

Ako postupovať pri práci:

 • nachystajte si vedro s vodou, utierku a čistiace saponát,
 • okno umyte,
 • prebytočnú vodu zotrite stierkou.

Voda z okna však steká na rám a následne na parapet, takže si pri stieraní musíte navyše riešiť, ako vodu odsať. Obyčajne sa používa buď handrou, s ktorou umývate okná alebo starý uterák. Aby ste sa dostali aj do vyšších miest, budete potrebovať buď schodíky, alebo teleskopickú tyč. Niektoré stierky je možné zaobstarať s nastaviteľnou rukoväťou a pohyblivou hlavicou, ktorá vám uľahčí prácu.

Pre výrobu ručných stierok sa používa najčastejšie plast, ale naraziť môžete aj na kovové prevedenie. Stieracie plochu tvorí guma. Ak sa rozhodnete pre kovovú variantu, vyberajte nerezové prevedenie odolné proti pôsobeniu vody.

Hmotnosť plastových stierok sa pohybuje medzi 150 -200 g, pri kovových je to o niečo viac, 200 -300 g. Aj šírka stieracej hlavice môže byť rôzna. Širší modely (50 cm) sú vhodné pre rýchle upratovanie veľkých plôch, ale nie sú vhodné pre stieranie menšiech ploch, ako sú delené okná alebo dvere.

 • nízka obstarávacia cena
 • nízka hmotnosť
 • náročnejšie na výdaj fyzickej energie
 • na okne zostávajú šmuhy
 • musíte riešiť, čo robiť so šetrenie vodou

Aku ručný vysávač na okná

Elektrická stierka na okná tiež vyžaduje našu spoluúčasť. Tá však nie je tak fyzicky náročná ako pri práci s klasickou ručnou stierkou. Vysávač na okno môžete využiť aj pre upratovania iných hladkých plôch. Typicky sa používa na zrkadlá, presklené stolíky, umývanie autoskiel aj pri upratovaní kúpeľne.

Práca s aku stierkou je ľahká. Zvyčajne ju len priložíte na okno a tiahlym pohybom z okna vysávate vodu, ktorá tečie do zbernej nádoby, a zároveň okno leštíme. Samotná stierka však nedokáže odstrániť nečistoty z okien, čo je potrebné vykonať pred tým, než ju použijete.

Ako postupovať pri práci:

 • ak je vaša okno veľa špinavé, umyte ho najprv buď klasickým spôsobom, alebo mopom na okná,
 • okno vyleštite ručným vysávačom.

Počítajte s tým, že sa stierka nedostane do všetkých miest okna, takže tieto časti treba dočistiť ručne.

 • práca nie je tak namáhavá
 • okna je bez šmúh
 • široká možnosť využitia v domácnosti
 • voda sa zhromažďuje v nádobke
 • vyššia nákupná cena
 • dobíjanie batérie
 • nedostane sa do všetkých miest

Robotický vysávač na okná

Robotické modely pracujú úplne samostatne. Sú najlepšími pomocníkmi najmä na upratovanie veľkých presklených plôch. Robot je vybavený celou škálou senzorov, podľa ktorých sa na ploche orientuje a ktoré mu zároveň neumožní z okna spadnúť. Čistič je teda možné využiť aj na bezrámové okná. Vysávač na čistenie okien môžete samozrejme využiť aj na klasické okná, ale v tomto prípade vyžaduje vašu asistenciu, pretože ho musíte prenášať medzi užšie a širšie časťou okna.

Vysávač na okne drží vďaka silnému podtlaku, takže sa nemusíte báť, že by z okna spadol. Súčasťou balenia býva obvykle aj istiace lano a prísavka, ktoré v prípade núdze zamedzí pádu robota na podlahu. Robota je pred prácou nutné pripojiť do siete. V prípade, že by došlo k výpadku elektrickej energie, je vo vysávači integrovaná batéria, ktorá robota po určitú dobu (zhruba 10 minút) udrží na okne, takže ani v tomto prípade, vysávač nemôže spadnúť na zem.

Ako postupovať pri práci:

 • ak je okno silne zašpinené a sú na ňom kúsky blata alebo iných hrubých nečistôt, je potreba ich okno zbaviť,
 • potom vysávač necháte prisať na okno, použijete čistiaci roztok a necháte robota samostatne pracovať.

Aj u robotického vysávača okien je nutné počítať s tým, že nedokáže úplne precízne vyčistiť rohy, ktoré musíte doleštiť ručne.

 • pri umývaní nepotrebuje vašu asistenciu
 • je zapojený do zásuvky, takže nie je potrebné myslieť na dobitie akumulátora,
 • dokáže umývať i okná vo výškach
 • vysoká obstarávacia cena
 • nevhodný pre členitá okná a menšie tabuľky
späť na začiatok ↑

Ako postupovať pri výbere aku stierky

Okrem okien môžete stierku použiť aj na iné hladké plochy. Typickým príkladom sú kachličky alebo zrkadla. Pri výbere najlepšieho vysávača na okná zohľadnite nasledujúce parametre.

Výdrž batérie

Kapacita akumulátora je jedným z najdôležitejších parametrov. Vždy si všímajte toho, ako dlho vydrží spotrebič fungovať na jedno nabitie a koľko času k jeho nabitie potrebujete. Typicky sa doba výdrže pohybuje v rozmedzí 20-40 minút a nabíjanie trvá 2-4 hodiny.

Hoci sa môže zdať, že za 20-40 minút okná neumyjete, je táto doba skutočne dostačujúca. Pamätajte na to, že vysávač nebeží celý čas upratovania, ale pri konečnej fáze, teda pri leštení. Na jedno nabitie je teda možné upratať až 50 okien. Niektoré modely sú dodávané aj s náhradným akumulátorom, ktorým sa doba činnosti násobí. Plusom je rozhodne ukazovateľ stavu batérie. Ak doma máte veľké okná, vyberajte z rady profi aku stierok na okno, ktoré vydržia pracovať až hodinu.

Tvar hlavy

Tvar hlavy je pri upratovaní tiež veľmi dôležitý. Má totiž vplyv na to, ako rýchlo a komfortne danú plochu upracete. Niektoré výrobky majú v balení viac hlavíc. Rozdiel je spravidla v jej šírke. Niektoré sa hodia na upratovanie väčšie, iné na upratovanie menších plôch.

Dĺžka stieracej plochy môže dosahovať až 28 cm, čo oceníte pri umývaní veľkých plôch a klasických okien. Čím väčšia stierka je, tým kratšiu dobu sa budete upratovania venovať. Na druhej strane sa však nehodí pre údržbu malých členených plôch a nedostane sa do rohov a okrajov. Hlavica sa stieracie plochou s dĺžkou približne 14 cm sa hodí pre údržbu menších a členitých plôch.

Výkon

Na efektivitu čistenie má vplyv aj výkon vysávača. Minimálny výkon by sa mal pohybovať okolo 12 W. Pre bežnú prevádzku v domácnosti postačí vysávač s výkonom do 20 W

Objem nádrže na vodu

Najčastejšie sa stretnete s objemom v rozsahu 100-200 ml, čo je dostačujúce. Pamätajte na to, že čím väčšia nádoba, tým menej často ju budete musieť vylievať. U väčšej nádoby je však nevýhoda väčšej hmotnosti, pretože pojme viac vody. Väčšia hmotnosť sa pri manuálnej práci rýchlo prejaví.

Príslušenstvo

Aj množstvom dodávaného príslušenstva sa jednotlivé modely líšia. Spoločne s výrobkom môžete obdržať čistiaci rozprašovacia prostriedok, čistiace mop, ktorý spravidla býva integrovaný na rozprašovač, takže si nemusíte namáčať ruky a nabíjačku k vysávaču na okná. Je však možné zohnať tiež výrobok, ktorý v sebe kombinuje funkciu umývanie a vysávanie. Súčasťou balenia môže byť aj dokovacia stanica, druhá batéria alebo druhá hlavice. V balení by mali byť utierky z mikrovlákien pre malú i veľkú hlavu.

Funkcie

Funkcie sú vychytávky, ktoré vám uľahčia prácu a tiež zlepšujú ergonómiu práce. Patria medzi ne:

 • integrovaný postrekovač – niektoré aku stierky v sebe majú integrovaný postrekovač, takže získate výrobok 2v1, teda postrekovač aj stierku,
 • mäkčená rukoväť – vďaka sa prístroj drží v ruke pohodlne, neodírá kožu a nedochádza ku tvorbe otlakov a pľuzgierov,
 • indikátor stavu batérie – väčšinou je na prístroji vo forme LED diódy, ktorá informuje o zostávajúcej kapacite,
 • dorazy na odsávacie hubicu – jedná sa o inovatívny prvok, vďaka ktorému dosiahnete dobré výsledky aj pri okrajoch okna.

Cena

Cena výrobkov sa líšia, a tak je dobré zamyslieť sa nad tým, ako často budete tohto pomocníka používať. Pokiaľ chcete vysávač na umývanie okien používať len niekoľkokrát do roka, určite sa neoplatí investovať veľkú čiastku. V prípade, že chcete okná umývať každý týždeň a stierku využiť aj na údržbu kúpeľne a iných hladkých plôch, je lepšie si priplatiť.

Ako na umývanie okien s aku stierkou?

 1. Nástrek – na okno najskôr nastriekajte koncentrovaný saponát a nechajte ho chvíľu pôsobiť.
 2. Čistenie – súvislými ťahmi prechádzajte cez čistenú plochu, úkon vykonávajte pomaly a starostlivo.
 3. Odsávanie – špinavá voda sa počas pohybu nasaje do zbernej nádoby, takže okno zostane očistené bez šmúh.
 • relatívna nízka obstarávacia cena
 • využitie na čistenie ďalších častí domácnosti (zrkadlá, kachličky, presklené plochy, autosklá),
 • špinavá voda sa zachytáva v nádobke
 • umývanie je manuálne
 • nedostane sa do zle prístupných miest
 • obmedzenia kapacitou akumulátora
späť na začiatok ↑

Ako postupovať pri výbere robotického vysávača na okná

Najväčšou devízou robotického vysávača okien je to, že pracuje samostatne. Nevyžaduje teda vašu asistenciu. Najúčinnejšie je pri umývaní veľkých presklených plôch. Je teda jasnou voľbou pre všetkých, ktorí majú presklené steny alebo veľké francúzske okná. Samozrejme ho môžete používať aj na umývanie klasických okien, ale v tomto prípade, budete musieť robota pre vyčistenie širšej strany okna preniesť na okno užšie.

Inteligentný čistič je vybavený senzorovou navigáciou, vďaka ktorej si zmapuje čistenú plochu. Senzory ho zároveň upozorní aj na okraje okna, takže môžete robotom čistiť aj bezrámové skla. Rovnako ako aku stierku ho využijete pre čistenie zrkadiel alebo sklenených konferenčných stolíkov, ale nie je možné ním umývať autosklá, pretože robot dokáže pracovať len na rovnom povrchu.

Robotickým vysávačom okien umyjete aj strešné okná, ale v tomto prípade musia dať okna do zvislej polohy, aby si vysávač myslel, že jazdí po horizontálnej ploche. Vysávače sú vybavené mikroutierkou pre čistenie. Niektoré modely môžu mať dva typy utierok. Jedny pre suché čistenie a jedny pre vlhké čistenie. Robotické modely by sa mali na okno pripevňovať vždy 10 cm od okraja alebo rámu.

Pri výbere sa zamerajte na nasledujúce parametre.

Prevedenie

Stretnúť sa môžete so štvorcovým robotom alebo robotom, ktorý má okrúhle kefy. Výhodou guľatých kief je to, že sa dobre prispôsobí celej ploche okna vrátane okrajov. Nevýhodou je však to, že nedosiahnu do rohov. Do rohu sa o niečo lepšie dostane vysávač štvorcový, s ktorým však môžete čistiť len rovné povrchy, nie ty zaoblené.

Minimálna a maximálna veľkosť okenné tabule

Ide o dôležitý parameter, ktorý vám odpovie na to, či je pre vás tento spôsob upratovania vhodný. Ako sme už napísali vyššie, robot sa nehodí na umývanie malých okien. Na trhu sú dostupné modely, ktoré zvládajú umývanie okenných tabúľ o najmenšom rozmere 35 x 35 cm, ale štandardne nájdete údaj o minimálnej čistenej ploche veľkosti 50 x 50 cm. Maximálna veľkosť plochy je zatiaľ do šírky 6 m.

Kapacita batérie

Kapacita batérie nie je u robotických vysávačov až tak dôležitá ako pri aku stierok. Roboti sa dodávajú s napájacím káblom, takže vysávač funguje na elektrickú energiu prijímanú zo zásuvky. Akumulátor samozrejme vysávač má, ale slúži len na to, aby ho istil v prípade výpadku elektrickej energie. Na trhu sú k dostaniu aj vysávače, ktoré fungujú len na batériu, ale je ich oveľa menej. Kapacita u týchto modelov vydrží na 50-minútové upratovanie.

Hmotnosť

Robota síce pri čistení nedržíte v ruke, ale pamätajte, že celou váhou spočíva na skle. Hmotnosť robotických vysávačov okien sa pohybuje v rozmedzí 1-3 kg, a preto by hrúbka skla mala dosahovať najmenej 3 mm.

Príslušenstvo

Ku každému robotickému vysávaču okien dostanete minimálne diaľkový ovládač. Okrem toho však môže byť v balení ešte prísavka a istiace lano, ktoré vysávač zachytí v prípade, že sa z okna uvoľnil. Niektorých chytrých pomocníkov môžete diaľkovo ovládať aj cez aplikáciu. Súčasťou balenia obvykle bývajú utierky, ktorými výrobok okno leští alebo prípravok pre údržbu skla.

 • pri umývaní nemusíte robotu asistovať (v prípade umývania veľkých plôch)
 • nemusíte myslieť na nabíjanie akumulátora
 • umyje aj výškovo zle dostupné okná
 • vysoká obstarávacia cena
 • nevhodný na umývanie malých plôch
 • neumyje zaoblená skla

Dobrá rada: Čističe okien môžete využiť aj na údržbu zrkadiel, strešných okien, sklenených dverí, sprchovacieho kúta, sklenených stolov alebo dlaždíc.

späť na začiatok ↑

Najčastejšie otázky a odpovede

Ešte pred tým, než sa rozhodnete pre kúpu niektorého z pomocníkov, vás môžu napadnúť tieto otázky.

Môžem prať utierky v práčke?

U väčšiny vysávačov je možné vyprať utierku v práčke. Odporúčame sa pozrieť do návodu, kde bude kapitola o údržby a odporúčaný spôsob prania utierok vrátane teploty vody.

Má vysávač úsporný režim podobne ako napríklad kávovar?

Mnohé vysávača okien disponujú úsporným režimom. Ak neumývate okná, spotrebič sa do neho automaticky po určitej dobe prepne, aby šetril kapacitu batérie.

Nájdem na vysávač aj nádobu na špinavú vodu?

Top vysávače na okná môžu disponovať ako nádobkou pre čistiaci prostriedok, tak nádobou pre zber špinavej vody. Okná tak zostávajú bez šmúh.

späť na začiatok ↑

Najobľúbenejší výrobcovia vysávačov na okná

Medzi zavedené značky, ktoré sa výrobou aku stierok zaoberajú, patria väčšinou tie, ktoré vo svojom portfóliu ponúkajú aj iných pomocníkov pre domácnosť. Poďme si ich predstaviť.

Vysávače okien Leifheit

Táto značka sa na upratovanie priamo špecializuje. Vznikla v roku 1959 v Nemecku a dnes patrí medzi najväčších výrobcov upratovacej techniky v Európe. Okrem toho je jej meno zárukou kvality a profesionality. Okrem aku stierok ponúkajú aj stierky klasické, ale aj vedrá, mopy, pomôcky na sušenie a žehlenie a nezabúdajú ani na kuchyňu.

Aku stierky Kärcher

Rovnako výrobca, ktorý sa zameriava na výrobu pomocníkov do domácnosti. Veľkej obľube sa tešia na poli vysávanie. Do ich portfólia patria klasické vysávače, ale aj vysokotlakové čističe. Po ich výrobkoch siaha nejeden profesionál. Aj preto sa môžete spoľahnúť na vysávače tejto značky.

Vysávače okien Vileda

Vileda sa na trhu pohybuje dlhšie ako 30 rokov. Za tú dobu si svoje postavenie ustálila, o čom svedčí prívetivé užívateľské recenzie a skúsenosti s výrobkami tejto značky. Zakladá si na precíznosti, modernom dizajne a dlhej životnosti.

Čističe okien Sencor

Sencor sa špecializuje na výrobu širokého spektra elektroniky. Pod touto značkou zaobstaráte rýchlovarné kanvice, televízie, autorádiá aj kuchynské spotrebiče. U používateľov sa veľkej obľube tešia najmä kvôli prívetivým cenám. V portfóliu výrobkov nájdete aj čističe okien, ktorý síce nie je veľa, ale ako sme spomenuli, sú k dostaniu za rozumnú cenu.

1 komentár
 1. my sme nahrdili stierku akumulatorovym cisticom orava lautus a s nim je okno bez smuh a hlavne rychlo vylestene bez bolesti

  Dajte nám odpoveď