Ako vybrať čajník

Tiež si nedokážete svoj deň predstaviť bez šálky kvalitného čaju? Uvažujete preto nad zaobstaraním čajníku do práce či domova, ale neviete, aký prístroj pre vás bude ten najvhodnejší? Nezúfajte. V nasledujúcom článku vám objasníme ako vybrať najlepší čajníky.

Čajníky

Čajníky nie sú na trhu tak populárne ako kávovary a jednotlivých typov nájdeme oveľa menej. Ak si však potrpíte na prípravu kvalitného sypaného (prípadne tiež vreckového či kapsulového) čaju a nechce sa vám strácať čas jeho zdĺhavou prípravou, je pre vás kvalitné čajníky vynikajúcou voľbou. O správnu teplotu vody aj dobu lúhovania sa totiž postará za vás.

Čajníky – delenie

Niektoré čajníky neslúži len na prípravu čaju, ale možno v nich uvariť aj kávu či iba horúcu vodu, Môžeme ich preto rozdeliť takto:

 • čajník a rýchlovarná kanvica v jednom
 • čajník a kávovar v jednom
 • čajník, kávovar a rýchlovarná kanvica v jednom
 • čajník na kapsule

Čajník a rýchlovarná kanvica v jednom

Prístroje z tejto kategórie dokážu plniť funkciu rýchlovarnej kanvice. Jedná sa vlastne o elektrické čajníky so sitkom na čaj. Pretože je ale k príprave čiernych, zelených a bylinkových čajov potreba rozdielnych teplôt, dokážu tieto kanvica zahriať a udržiavať rozdielnu teplotu. Najčastejšie sa môžete stretnúť s tromi či štyrmi základnými teplotami, pri drahších prístrojov si ju však môžete ľubovoľne nastaviť sami. O prehľadnosť a jednoduchosť ovládania sa u mnohých modelov stará LED displej. A drahšie digitálne kanvice sú vybavené dokonca dotykovým ovládaním.

Čajník a kávovar v jednom

Variantom môže byť v tomto prípade aj french press, o ktorom sme sa už zmieňovali. Iba miesto mletej kávy sklenenú kanvicu naplníte sypaným čajom, zalejete horúcou vodou a po vyluhovania lístky pomocou tlakového filtra jednoducho stlačíte dole.

Na trhu sú však k dostaniu aj zaujímavé elektrické prístroje podobné klasickým espressovačům, s ktorými je možné pripravovať zároveň veľké množstvo kávy aj čaju (približne osem šálok od každého nápoja). Funguje totiž na princípe dvoch oddelených ohrievacích systémov. Takéto prístroje sú preto ideálne predovšetkým do kancelárií či pre rodinné raňajky, kedy si každý môže vybrať svoj obľúbený nápoj.

Čajník, kávovar a rýchlovarná kanvica v jednom

Niektoré modely sú opatrené sitkom, ktoré možno využiť aj na prípravu kávy. Fungujú teda na rovnakom princípe ako rýchlovarné kanvice so sitkom na čaj. Hoci sa jedná o multifunkčný spotrebič, ktorý vám v kuchyni ušetrí veľa miesta, ak ste milovníkov kvalitnej kávy, siahnite radšej po klasickom kávovaru.

Čajník na kapsule

Tento typ prístroja funguje rovnako ako kapsľové kávovary. Jediné, čo musíte urobiť je prístroj zapnúť, umiestniť šálku a vložiť kapsulu. O rozpoznanie daného typu čaju, nastavenie teploty, doby lúhovania aj vypnutie sa už prístroj postará sám.

späť na začiatok ↑

Užitočné funkcie

Tiež u espressá sa môžeme stretnúť s niekoľkými zaujímavými funkciami, predovšetkým potom pri drahších digitálnych prístrojov sú to:

 • automatické zapnutie a vypnutie
 • tepelná poistka
 • nastavenia teploty podľa druhu čaju
 • nastavenie intenzity výluhu
 • automatické vynorenie / ponorenie čajového sitka
 • udržanie teploty

Automatické zapnutie v prednastavenom čase oceníte predovšetkým v prípade, ak budete chcieť ráno vstať k už pripravenému šálke čaju. Automatické vypnutie (ktoré možno kombinovať aj s manuálnym vypnutím) je štandardnou súčasťou veľkej väčšiny prístrojov a stráži za vás vhodnú dobu lúhovania.

Tepelná poistka chráni váš spotrebič pred prehriatím, zabudnete ak do neho pred prípravou naliať vodu.

Každý čajník je vybavený možnosťou nastaviť teplotu podľa druhu čaju (inú teplotu vyžaduje čaj čierny, zelený, bylinkový či oolong). Väčšina prístrojov preto ponúka tri alebo štyri možnosti nastavenia (napríklad 70 °, 80 °, 90 ° a 100 ° C). Drahšie modely však umožňujú tiež vlastné nastavenie teploty.

Niektoré modely sú vybavené aj možnosťou nastavenia intenzity čajového výluhu (silný, strednej a slabý). Môžete sa tak zariadiť podľa svojej chuti stlačením jediného tlačidla a všetko ostatné nechať na prístroji.

Možno sa tiež stretnúť s funkciou automatického vynorení či ponorenie čajového sitka pri lúhovaní. Táto funkcia zaistí, že váš čaj nebude príliš slabý či naopak silný.

Ak ste zaneprázdnení a nestíhate si vypiť svoju šálku čaju ihneď alebo si chcete nechať niekoľko šálok na neskôr, poobzerajte sa po funkciu, ktorá vám zaistí udržanie nastavenej teploty až po dobu jednej hodiny. Niektoré modely dokonca umožňujú opätovné zahriatie čaju na určitú teplotu i po zložení kanvice z podstavca.

späť na začiatok ↑

Čajníky recenzie

Morphy Richards 43970

Využitiečajníky a rýchlovarná kanvica v jednom
Ovládaniemechanické
Displejáno
Objem vody1 l

Tento čajník môžete použiť tiež iba ako rýchlovarnú kanvicu, ktorá umožňuje nastavenie teploty vody na 85 °, 95 ° a 100 ° C. Veľmi ľahko s ním pripravíte ako sypaný, tak i sáčkový čaj. Umožňuje nastavenie piatich možností intenzity lúhovania. Obsluha je veľmi jednoduchá a intuitívna pomocou prehľadného displeja. Čistenie a údržba je veľmi jednoduchá, postačí vám (podobne ako u rýchlovarné kanvice) iba kyselina citrónová a bežné kefa na umývanie riadu.

Medzi negatíva patrí predovšetkým nedostatočná doba, po ktorú je prístroj schopný udržať teplotu (činí len 20 minút). Po odobratí kanvice z podstavca sa udržiavanie teploty preruší a pri opätovnom postavení na podstavec sa už neobnoví. Nevýhodou je tiež relatívne malý objem kanvice.

Jedná sa však o výborného pomocníka všade tam, kde sa čaj varí denne. V tejto cenovej relácii navyše na trhu neexistuje podobný produkt, preto ho vrelo odporúčame všetkým milovníkom kvalitného čaju.

Zistiť cenu

Severin KA 5802

Využitiečajník a kávovar v jednom
Ovládaniemechanické
Displejnie
Objem vody2 l

S pomocou tohto prístroja možno pripraviť zároveň šálku čaju aj kávy, skladá sa totiž z dvoch samostatných ohrevných systémov a sklenených kanvíc (každá s objemom 1 l, čo zodpovedá približne 8 šálkam). Disponuje tiež dvoma vypínačmi a dvoma filtrami, môžete teda využiť len jednu časť prístroja a pripraviť si iba jeden druh nápoja. Výhodou tohto spotrebiča sú malé rozmery a hmotnosť, vďaka ktorým nezaberie príliš veľa miesta vo vašej kuchyni. Je tiež vybavený uzáverom proti kvapkanie, vďaka ktorému po vybratí kanvice nedôjde k nechcenému odkvapkávaniu tekutiny.

Medzi nedostatky patrí plastové telo prístroja, ktoré je však v tejto cenovej kategórii štandardom. Nevýhodou je tiež chýbajúci regulácia teploty (čo sa môže negatívne prejaviť pri príprave sypaných čajov).

Ak však patríte medzi milovníkov prekvapkávanej kávy a zháňate do domácnosti alebo kancelárie jednoduchý prístroj, ktorý dokáže pripraviť veľké množstvo kávy aj čaju naraz, potom pre vás môže byť tento model dobrou voľbou.

Zistiť cenu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď