Informácie o Sony PlayStation 5

PS5 je dlho očakávaná next-gen herné konzoly od Microsoftu. Bude sa jednať o jedinečné zariadenie s podporou 8K rozlíšenie, technológií sledovania lúčov (Ray Tracing), 3D zvukom a SSD. Samozrejmosťou bude tiež spätná kompatibilita s PS4. Ak vás PS5 zaujíma a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac, rozhodne pokračujte v čítaní. V článku vám okrem najdôležitejších parametrov prezradíme aj to, na aké herné tituly sa môžete tešiť, kedy by mala byť k dostaniu a koľko za ňu zaplatíte.

Prečo bude PlayStation 5 jedinečný

Spoločnosť Sony uviedla, že PS5 (aj napriek svoj názov) nebude ani tak ďalší generácií v rade konzol PS4 a PS4 Pre, ale oveľa skôr revolučným zariadením, ktoré bude môcť hrdo konkurovať novinke roku 2020 od Microsoftu – herné konzole predbežne nazvanej Project Scarlett.

Čím všetkým hráča oslní? Od PS5 môžete očakávať:

 • osemjadrový procesor AMD Ryzen,
 • úložisko SSD,
 • perfektný grafický výkon (očakáva sa 13 TFlops),
 • podpora rozlíšenia 8K (zatiaľ ide skôr o predpoklad),
 • technológia sledovania lúčov (tzv. ray tracing),
 • podpora 3D zvuku,
 • spätná kompatibilita s hrami pre PS4,
 • podpora cloudového hrania,
 • možnosť multiplayeru s PS4.

Rýchlosť a výkon pôjde ruka v ruke SSD

Rozhodne je, na čo sa tešiť. PlayStation 5 bude aj naďalej založený na hardvéri počítača. Konkrétne pôjde o osemjadrový procesor AMD Ryzen tretej generácie, ktorý bude oveľa rýchlejší vďaka prechodu z konvenčného pevného HDD na SSD.

SSD umožní výrazne rýchlejšie vykresľovanie textúr herného sveta. Vďaka čomu by malo dôjsť k minimalizácii zasekávanie a oneskorenému alebo zdĺhavému vykresľovanie obrazu (čo je bohužiaľ bežným nešvárom väčšiny súčasných konzol vrátane PS4 Pro).

Na druhú stranu je potrebné brať obrovský potenciál SSD s rezervou. Rýchlosť nahrávania, ktorú prinesie SSD totiž zase spomalí náročnosť na výkon, ktorú herné tituly pre PS5 budú na hardvér klásť. Aj tak ale pôjde o veľký krok vpred, ktorý sa na plynulosti pozitívne prejaví.

A čo sa týka titulov z predošlej generácie (ktoré si bude možné zahrať vďaka spätnej kompatibilite), posun vpred bude viac ako markantný.

Grafika vás ohromí

O perfektný grafický výkon sa postará grafické jadro Radeon Navi 10. A hoci ide o dohad, na internet sa nedávno dostala informácia, že konzola PS5 by mala disponovať grafickým výkonom neuveriteľných 13 TFlops (pre porovnanie PS4 Pro má 4,2 TFlops a v súčasnosti najvýkonnejší herná konzola Xbox One X má 6 TFlops).

Špekuluje sa tiež o tom, že PS5 bude vybavený rozhraním HDMI 2.1 a mal by podporovať grafiku v rozlíšení 8K. Táto informácia však zatiaľ nebola priamo potvrdená. Sony pritom doteraz nezverejnila takmer žiadne informácie týkajúce sa softvéru a služieb.

Úplne zásadným rozdielom oproti predchádzajúcej generácii herných konzol a zároveň tým, čo PlayStation 5 priblíži herným počítačom, bude podpora sledovania lúčov (tzv. Ray tracing). Vďaka tejto technológii možno vo virtuálnom prostredí dosiahnuť výrazne zložitejších a realistickejších svetelných i zvukových efektov. S touto technológiou sa pritom už dlhšiu dobu bežne počíta na herných počítačoch.

PS5 každopádne bude podporovať 3D zvuk, vďaka čomu bude hráč schopný presne rozoznať, či zvuk prichádza spredu, zo strany alebo zozadu, a to bez špeciálneho vybavenia (zvládnuť by to mali aj klasické vstavané reproduktory televízia). Či sa však podpora týka aj formátu Dolby Atmos a DTS: X, zatiaľ nie je jasné.

Nejasnosti doteraz panujú tiež ohľadom PS VR. Na overené informácie ohľadom virtuálnej reality si preto budeme musieť ešte počkať. Isté je zatiaľ to, že súčasná generácia PlayStation VR headsetu bude s PS5 kompatibilné.

Vylepšené možnosti hrania

PS5 bude aj naďalej požívať klasickú Blu-Ray mechaniku. Nadšenci nového PlayStationu sa ale môžu tešiť na spätnú kompatibilitu s hrami pre PS4 či na možnosť zahrať si multiplayer medzi PS4 a PS5.

Zatiaľ neoverenú informácií je tiež obchodovanie s digitálnymi kópiami. V súčasnosti bežný a dosť využívaný bazárový predaj fyzických kópií, by sa tak mal rozšíriť aj na predaj či darovanie digitálne zakúpených hier.

Novinkou novej next-gen konzoly má byť aj toľko diskutované cloudové hrania (Cloud Gaming) pomocou streamovanie cez internet. K tomu, aby ste si zahrali vybranú hru tak nebudete potrebovať špeciálny hardvér, ale postačí vám len televízia a gamepad.

Na aké herné tituly sa môžete tešiť

Na verejnosť sa už dostala aj informácie o niektorých hrách, ktoré si fanúšikovia budú môcť zahrať hneď pri vydaní PS5. Medzi exkluzívne tituly patria najmä:

 • GTA 6,
 • remaster Last of US: Part II,
 • remaster Ghost of Tsushima
 • alebo remaster PUBG (vo 4K).

Čo sa týka multiplatformových hier, očakávať môžete:

 • Battlefield: Bad Company 3
 • alebo nové Assassin Creed.

Kedy bude k dostaniu

Hoci termín vydania nebol verejne potvrdený, PS5 sa podľa dohadov na pultoch objaví najskôr v apríli roku 2021.

Koľko bude stáť

Predajná cena sa odhaduje zhruba na 499 dolárov, uvidíme či cena v eurách bude rovnaká alebo nižšia.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo