Recenzia Sony X90J (X92J, X93J a X94J) – kvalita, ale za vysokú cenu

Sony X90J je pravdepodobne najzaujímavejšia vec, ktorú má spoločnosť Sony vo svojom tohtoročnom rade LCD. Prečo? Priame podsvietenie, VA panel a tohtoročná novinka, kognitívny obrazový procesor XR, ktorý som už tak vysoko ocenil vo vyššej triede X95J. A v porovnaní s tým aj podstatne príjemnejšia cena. Myslím, že príjemnejšia cena bude niekedy v zime, zatiaľ je stále dosť vysoká. Ale aj tak to vyzerá ako sľubná kombinácia, však?

Parametre

Rozlíšenie4K
Obnovovacia frekvencia100 Hz
PodsvietenieDirect
HDMI4
Priemerná doba odozvy12 ms
Local dimmingáno
Zobrazovacia technológiaLCD
Typ paneluVA
Podpora HDR10áno
Podpora HDR10+nie
Podpora Dolby Visionáno
Podpora HLGáno
Uvedenie na trh2021
Farebná hĺbka10 bitov
Pokrytie spektra DCI-P389 %
Pokrytie spektra Rec.202064 %
Výška71,1 cm
Šírka123,3 cm
Hĺbka6,9 cm
Výška (vrátane podstavca)78,4 cm
Šírka (vrátane podstavca)123,3 cm
Hĺbka (vrátane podstavca)33,8 cm
Váha17,4 kg
Odhadovaná spotreba za rok101 kWh
Dual tuneráno
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Sieťový vstupáno
USB (počet)2
Bluetootháno
Input lag v hernom móde18 ms

Vzhľad

Aby to nebolo príliš jednoduché, môžete si u nás kúpiť Sony X90J, X92J, X93J a X94J. Teraz vás asi zaujíma, čím sa od seba líšia a ktorý z nich je najlepší. Pozrime sa na to.

Predovšetkým typ stojana. Model X90J má nožičky tesne pri okraji, model X92J má masívnejší podstavec uprostred a modely X93 a X94 majú nožičky ešte bližšie k okraju ako model X90J. Pre väčšinu ľudí to nie je rozdiel, ktorý by mal význam.

Modely X93 a X94 sú tiež vybavené technológiou Rich Color Enhancer. Na čo to je? Lepšie pokrytie farebného spektra. Najmä v režime vivid (živé farby), v iných obrazových režimoch to nie je tak viditeľné. A tiež druhý zabudovaný mikrofón priamo v obrazovke na lepšie rozpoznávanie hlasu. Modely X93J a X94J by mali byť úplne rovnaké, sú len určené pre rôzne trhy. Ako vidíte, rozdiely medzi nimi nie sú veľmi výrazné. A osobne by som si vybral ten s najatraktívnejšou cenou. Za približne rovnakú cenu je X93J ideálnou voľbou, veď ponúka niekoľko vecí navyše.

Čo si teda môžete kúpiť podľa oficiálnej webovej stránky spoločnosti Sony (niektoré modely predáva len niekoľko e-shopov)

Sony X90J

  • Sony XR-50X90J
  • Sony XR-55X90J
  • Sony XR-65X90J
  • Sony XR-75X90J

Sony X92J

  • Sony XR-50X92J
  • Sony XR-55X92J
  • Sony XR-65X92J
  • Sony XR-75X92J

Sony X93J

  • Sony XR-50X93J
  • Sony XR-55X93J
  • Sony XR-65X93J
  • Sony XR-75X93J

Sony X94J

  • Sony XR-50X94J
  • Sony XR-55X94J
  • Sony XR-65X94J
  • Sony XR-75X94J

Obrazovky s uhlopriečkou väčšou ako 50 palcov (t. j. 55+) majú dve polohy stojana (nôh) – štandardnú a úzku. Ich montáž je mimoriadne jednoduchá. Na každej strane televízora sú dve sady otvorov. Jeden bližšie k okraju, druhý menej. Vyberte si, ktorú chcete, a jednoducho do nej zacvaknite nohu. Nie sú potrebné žiadne skrutky a podľa charakteristického cvaknutia spoznáte, že ste to urobili správne. Všimnite si, že v tomto rozsahu nenájdete malé ani veľké uhlopriečky. Pre 43-palcovú uhlopriečku musíte siahnuť po rade X85J, zatiaľ čo pre väčšiu 85-palcovú uhlopriečku musíte siahnuť po drahšom modeli X95J.

Písanie o tom, ako vyzerajú televízory, je dosť otupujúce. Nech je to akokoľvek, medziročné zmeny (okrem zriedkavej zmeny farby) sú minimálne a rozdiely medzi značkami nie sú extrémne. Čo to znamená pre model X90J? Japonský konzervatívny dizajn v podobe čierneho rámu, dvoch stojanových nôh a výraznej textúry na zadnej strane. Hodnotenie estetiky je vždy subjektívne, ale tento Sony sa hodí do takmer každej obývačky. Na druhej strane to nikdy nebude žiarivá dominanta, skôr jemný doplnok.

Hrúbka televízora je o niečo väčšia ako u konkurencie vďaka priamemu podsvieteniu. Mierne nad 7 cm. Vzhľadom na to, že sa na televízor väčšinu času pozeráte spredu, nemyslím si, že je to zásadné. Je však pravda, že Samsung má so svojimi priamo podsvietenými miniLED takmer o polovicu menšiu hrúbku obrazovky. V tomto ohľade vyzerá spoločnosť Sony so svojimi LCD displejmi takmer mierne zastaralo.

Charakteristickým znakom tohtoročných televízorov Sony je štvorcová štruktúra zadnej strany televízora. Čo sa mi naozaj páči, je bočný výstup všetkých konektorov. Jedinou výnimkou je CI slot, ktorý vyčnieva z hornej časti. Tento typ konektora však pravdepodobne nebudete pravidelne vymieňať. Zdá sa to ako maličkosť, ale pri inštalácii televízora na stenu to výrazne zvyšuje dostupnosť a pohodlie pri pripájaní a odpájaní periférnych zariadení.

Televízor ponúka štyri porty HDMI, z ktorých dva sú HDMI 2.1. Bohužiaľ, nie všetky funkcie tohto štandardu sú podporované, konkrétne chýba VRR. K tomu sa dostaneme neskôr. Nájdete tu eARC, ALLM (funguje dobre s PS5, s Xboxom X sa mi nepodarilo prepnúť do herného režimu) , 4K120 (HFR) – ak vám tieto skratky nič nehovoria, nezúfajte. Okrem eARC (slúži na pripojenie k domácemu kinu alebo soundbaru) sú to všetko funkcie pre hráčov. Pokiaľ ide o správu káblov, zadná strana televízora neponúka nič okrem možnosti pripnúť káble k nohám stojana. Kvalita vyhotovenia nie je úplne špičková, ale nie je im čo vyčítať. Okrem nôh stojana je všetko plastové.

Kvalita obrazu

Ako som spomenul v úvode, ide o 100 Hz VA panel s priamym podsvietením. Prítomné je aj miestne stmievanie (local dimming). Spoločnosť Sony má dlhodobý trend menšieho počtu zón stmievania a kompenzuje to veľmi kvalitným algoritmom. Kontrastný pomer pri zapnutom lokálnom stmievaní je takmer 6 000 : 1. Počet zón stmievania je 24 (4×6) na 55-palcovom modeli. To isté platí pre 50-palcový model. 65-palcový model má 8×4 = 32 zón. V testovacích videách sú prechody medzi zónami jasne viditeľné a ľahko spočítateľné, ale pri sledovaní bežného obsahu nič také nezaznamenáte. Hoci sa počet zón môže zdať v porovnaní so stovkami zón na miniLED ohromujúci, v praxi nie je rozdiel taký veľký, ako by sa mohlo zdať. V skutočnosti považujem prácu s miestnym stmievaním pre bežného diváka za úplne postačujúcu. Kde môže Sony X90J naraziť, je zobrazenie bielych titulkov. Pri vysokých nastaveniach miestneho tlmenia je viditeľný silný halo efekt. Bohužiaľ, jediným riešením je zníženie úrovne lokálneho tlmenia.

Celkovo hodnotím obraz ako veľmi vydarený. Veľký podiel na tom má nepochybne kognitívny procesor XR, ktorý nahrádza svojho predchodcu X1 z predchádzajúcich modelov. Vo väčšine prípadov sa nová generácia obrazového procesora jemne líši od tej predchádzajúcej. Tento rok spoločnosť Sony urobila výraznejší krok vpred. A tento televízor má celkovo lepší obraz, než by sa mohlo zdať na základe jasu, kontrastu a ďalších hodnôt. Ak uvažujete o tomto televízore a nie ste si istí, odporúčam ísť sa naň pozrieť osobne. Videá, ktoré vidíte na youtube, ho nezachytávajú a väčšina monitorov alebo televízorov nie je schopná takýto obraz zobraziť.

Sledujem predovšetkým televízne vysielanie, je to televízia pre mňa?

Upscaling (t. j. prevod nižšieho rozlíšenia na vyššie) je na výrazne lepšej úrovni ako minulý rok a dovolím si povedať, že aj lepší ako u iných značiek. Ocenia to najmä diváci klasického televízneho vysielania za predpokladu, že majú veľkú uhlopriečku. Pri sledovaní tohto typu obsahu odporúčam chvíľu experimentovať s nastavením „Reality Creation“. S horším zdrojom signálu/videa dokáže zaujímavé veci. Naopak, ak sledujete 4K HDR, nechal by som túto funkciu vypnutú.

SDR obsah vo väčšine prípadov nedokáže systém lokálneho tlmenia dostať do úzkych. Čierna farba vždy vyzerá ako čierna a pravdepodobnosť vzniku halo efektu je minimálna. Aj pokrytie farebného spektra je pre tento režim obrazu viac než primerané, čoho výsledkom sú živé a sýte farby. Pre milovníkov športových prenosov alebo akčných filmov je to úplne skvelá voľba. Ak si to môžu dovoliť. Koniec koncov, podobnú prácu (len o niečo horšiu) zvládne aj Samsung a môže byť o tretinu lacnejší.

Rovnomernosť farieb obrazovky je dobrá, len rohy sú trochu tmavšie. Čo je typický neduh obrazoviek LED. Opäť platí, že v reálnom živote nemáte veľkú šancu si to všimnúť, je to jasne viditeľné, keď vidíte sivé pozadie na celej obrazovke. Pokrytie farebného spektra je 89 % pre DCI-P3 a 64 % pre Rec.2020 – podobne ako pri minuloročnom modeli XH9096. Pravdaže, vrchol je pre každú hodnotu vzdialený približne o desať percentuálnych bodov.

A ako je to s HDR?

Maximálny jas dosahuje takmer 850 nitov. Nemôže sa vyrovnať X95J ani špičkovým miniLED, ako je QN90A, ale je o niečo lepší ako OLED a na bežné sledovanie je úplne postačujúci. Dôležitým bodom je podpora Dolby Vision (o tom si povieme neskôr) a okrem toho aj klasické formáty HDR10 a HLG.

HDR obsah (s ktorým prichádzate do kontaktu najmä prostredníctvom rôznych streamovacích služieb ako Netflix, HBO Go a podobne) už dokáže televízor potrápiť podstatne viac a viditeľný je aj rozdiel oproti modelu X95J, ktorý vďaka väčšiemu počtu zón stmievania zvláda náročné situácie o niečo lepšie. Tu sa však prejavuje výhoda oproti hlavnej konkurencii, ktorou je spoločnosť Samsung. Na rozdiel od neho totiž spoločnosť Sony podporuje štandard Dolby Vision, ktorý je jedným z najpoužívanejších a poskytuje aj najlepší obraz. V ponuke spoločnosti Samsung môže z hľadiska kvality obrazu konkurovať technológii HDR10+, ktorá má však, žiaľ, v porovnaní s technológiou Dolby Vision zanedbateľnú podporu zo strany výrobcov.

Pozorovacie uhlyv súlade s obmedzeniami panelu VA. To znamená, že nad uhlom 35° dochádza k strate jasu a môžete vidieť posun vo farbe. Dokonca aj pri paneli VA sa to dá do určitej miery kompenzovať pridaním ďalšej vrstvy (aj keď za cenu menšej straty kontrastu), ale spoločnosť Sony sa rozhodla využiť túto možnosť až pri drahšom modeli X95J. Televízor je vhodný pre sledovanie priamo proti obrazovke, ale na väčšie priestory a sledovanie pod vysokým uhlom existujú lepší kandidáti.

Pohybové scény podľa mňa Sony (spolu s Panasonicom) zvláda najlepšie zo všetkých. A model X90J je možno o chlp zábavnejší ako minuloročný model XH9096 (ktorý bol predchodcom tohto modelu). V posledných rokoch je pohybové stvárnenie celkom vierohodné a pre väčšinu divákov postačujúce. To platí aj pre 50 Hz modely. Ale aj tak ponúka 100 Hz panel o niečo viac. A pre náročného diváka je 100 Hz panel vlastne nevyhnutnosťou. Spoločnosť Sony vybavila tento model funkciou BFI (vloženie čierneho rámčeka na zlepšenie plynulosti zapnutia vedie k strate jasu). Možnosti nastavenia pohybu sú pomerne široké a aj pri veľkom zapojení obrazového procesora (softvérové nastavenia) dochádza k minimálnym artefaktom (umelé skreslenie obrazu). Celá oblasť nastavení pohybu je dosť subjektívna a odporúčam chvíľu experimentovať s tým, čo vám najviac vyhovuje. Športové zápasy (najmä hokejové) alebo akčné filmy sú skvelým testovacím objektom.

X90J má veľmi dobré zvládanie slnečných odleskov, ak máte obývačku plnú svetla a OLED si s tým neporadí, X90J áno. Som prekvapený, že je v tomto ohľade lepší ako minuloročný model XH9096. Úprimne povedané, Samsung a jeho QLED je v tomto smere ešte o niečo ďalej, ale rozdiel už nie je taký veľký ako kedysi.

Skvelá voľba pre hráčov? Možno…

Pravdepodobne to už viete, ale spoločnosť Sony stále nemá podporu VRR (variabilná obnovovacia frekvencia). Sľubujú to už od minulého roka pre XH9005 a stále nič. Je to z pohľadu hráča nevyhnutné? Záleží na tom, väčšina hier na herných konzolách má pevnú snímkovú frekvenciu. Funkcia VRR sa však môže hodiť, ak hráte počítačové hry na televízore, takže je mimoriadne dôležitá. Preto budem zámerne skeptickejší a niekomu, pre koho je VRR dôležité, by som odporučil QLED od Samsungu alebo OLED od LG. Budete tam spokojní. To (do určitej miery) neplatí, ak máte Playstation 5, pretože ani ten zatiaľ nepodporuje VRR a pravdepodobne ho dostane v rámci aktualizácie v priebehu decembra. A pravdepodobne ju v tom čase dostanú aj televízory Sony. Ale ruku do ohňa by som za to nedal.

Ďalšou nevýhodou je, že Dolby Vision nie je k dispozícii v hernom režime (môžete hrať v bežnom režime, ale budete mať horšie input lag). Aj to sa môže pri ďalšej aktualizácii zmeniť. Ale nemusí to tak byť. Vzhľadom na to, že podobné vyhlásenia tu už niekoľkokrát odzneli, neberiem ich so 100 % istotou. Doba odozvy je 12 ms a input lag v hernom režime 18 ms. Mimo herného režimu je vstupné oneskorenie 150 ms. To je výrazne viac ako u konkurencie. Ak teda chcete hrať mimo herný režim (kvôli Dolby Vision), dajte si pozor, nebude to to pravé pre akčné hry.

Špecifikom Sony je, že má pomerne verný herný režim – z hľadiska koncepcie obrazu. Ostatní veľkí hráči v ňom viac upravujú obraz. To, či je to plus alebo mínus, závisí od vkusu každého z nás. Oceňujem tento výber a som rád, že všetci výrobcovia nepristupujú k problému rovnako.

Jedna potenciálna nepríjemnosť (ktorá sa však netýka len Sony, ale televízorov s dvoma portami HDMI 2.1 všeobecne) pre majiteľov oboch nových herných konzol (xbox a Playstation 5). Je to spôsobené tým, že jeden z portov HDMI 2.1 je zároveň portom eARC. Pravdepodobne k nemu budete mať pripojený soundbar alebo iné zvukové zariadenie. A potom stačí použiť jeden zdieľaný port HDMI 2.1 pre obe herné konzoly. Teda za predpokladu, že chcete používať HFR (hranie s frekvenciou až 120 snímok za sekundu).

Systém

Tento rok sme sa dočkali novej verzie operačného systému, ale neočakávajte žiadne dramatické zmeny, či už k lepšiemu alebo horšiemu. Je to skôr marketingová záležitosť. Namiesto služby AndroidTV je tu služba GoogleTV. V praxi však ide o ďalšiu verziu systému Android na televíznych obrazovkách. Je pravda, že systém je možné používať bez použitia konta Google. Nie všetky funkcie sú však plne použiteľné a predovšetkým vám často pripomína (približne každú hodinu) a vyzýva vás, aby ste sa prihlásili. A nanešťastie to ide len dať „pripomenúť neskôr“. Mne osobne nevadí, že potrebujem konto Google, mám ho špeciálne len na používanie v televízoroch so systémom Android. Poznám však vo svojom okolí niekoľko ľudí, ktorí sú v tomto smere, povedzme, opatrní a nechcú spoločnosti Google poskytnúť všetky svoje sledovacie návyky. Ak niekoho zaujímajú hardvérové špecifikácie, máme tu procesor ARM Cortex-A73, 3 GB RAM a grafický čip Mali-G52.

Ako funguje úvodné nastavenie

Pri prvom spustení televízora v rámci procesu nastavenia vyberiete jazyk, v ktorom má zariadenie komunikovať (jednou z možností je angličtina). Potom si vyberiete krajinu, v ktorej žijete, a potom si môžete vybrať, či chcete nastaviť „inteligentný“ televízor Google TV so všetkými možnosťami, ktoré ponúka, alebo či chcete jednoduchý, základný televízor. Potom stačí kliknúť na podmienky a prejsť do ďalšej fázy nastavenia televízora. Môžete nastaviť rodičovský zámok, kód PIN pre televízor, vybrať zdroj televízneho signálu a televízor začne vyhľadávať dostupné kanály. Nasledujú informácie o tom, či je televízor na stojane alebo na stene – pre kalibráciu zvuku. Druhé kolo kalibrácie zvuku sa vykonáva pomocou diaľkového ovládača a jeho mikrofónu, ktorý držíte v úrovni hrudníka a v mieste, odkiaľ najčastejšie sledujete televíziu. Potom stačí kliknúť na niekoľko posledných zmlúv a ste v prostredí televízie. Stojí za zmienku, že ak zapnete zjednodušený režim, pri každej zmene televízora na plnohodnotný inteligentný televízor vás privíta veľké upozornenie. Mimochodom, diaľkové ovládanie je klasického typu. „Veľa“ tlačidiel a bohužiaľ aj úplne plastový vzhľad, ktorý vyzerá (v porovnaní s diaľkovými ovládačmi LG alebo Samsung) trochu lacno.

Výhody boli zachované

Systém je dostatočne rýchly a pracoval bez najmenších zádrheľov alebo spomalení. Na druhej strane neviem, či bude rovnako rýchly a svižný aj po roku používania, ale verím, že bude. Systém Android na televíznych obrazovkách prešiel v posledných rokoch dlhú cestu, pokiaľ ide o stabilitu a rýchlosť.

Hlavnou výhodou operačného systému Android je obrovská podpora aplikácií. Schopnosti tohto systému sú nevídané, ale na druhej strane táto otvorenosť možno trochu stráca na jednoduchosti, rýchlosti a stabilite, ktoré majú navyše uzavreté systémy ako webOS od LG alebo Tizen od Samsungu. Ak ho nepoznáte, odporúčam program KODI. Jeho možnosti sú skutočne rozsiahle. Od sledovania archívu Českej televízie až po pripojenie k domácemu multimediálnemu serveru alebo vzdialenému ftp serveru na internete. KODI to dokáže a ešte oveľa viac. Ak vás táto oblasť zaujíma, nenechajte sa odradiť náročnými a ťažkými začiatkami, ak vytrváte, stojí to za to.

Trochu polovičatý pokus spoločnosti Sony

Bravia core je tohtoročná nová streamovacia služba (ako Netflix, Disney+ alebo HBO go) priamo od spoločnosti Sony. Obsahuje celú produkciu spoločnosti Sony Pictures a ponuku IMAX. Je k dispozícii len pre televízory radu XR, teda od modelu X90J vyššie. S televízormi A80J, X95J a X90J máte možnosť využiť 5 filmov a 12 mesiacov neobmedzeného streamovania. So zariadeniami Z9J a A90J získate 10 filmov a 24 mesiacov neobmedzeného streamovania.

Ako to funguje? Niektoré filmy (najmä staršie) sú k dispozícii zadarmo a nemusíte za ne platiť – dokonca ani mesačný poplatok. Nové zásahy však musíte vymeniť za takzvané kredity. Na začiatok ich dostanete niekoľko v závislosti od typu televízora (5 za lacnejší, 10 za drahší) a film, ktorý si takto kúpite, vám zostane navždy – alebo aspoň do roku 2026, ako sa uvádza malým písmom v podmienkach služby. Celkovo je zrejmé, že spoločnosť Sony ešte nemá jasno v tom, čo bude so službou ďalej. Kredity sa zatiaľ nedajú kúpiť. Je to trochu tragikomické, keď si uvedomíte, koľko peňazí museli investovať do Bravia Core. Uvidíme, či sa ukáže, že ide o niečo vážne, alebo Bravia Core za pár rokov potichu zmizne.

Zdieľanie obrazovky v telefóne alebo inom zariadení funguje prostredníctvom zabudovaného Chromecastu alebo Apple AirPlay2. S telefónom so systémom Android alebo Apple som nezaznamenal žiadne nepríjemnosti. To je rozdiel oproti nedávnemu modelu X95J, kde sa video zdieľané s mojím iPhonom občas oneskorilo.

Trochu nepríjemné je, že v rámci jedného režimu obrazu nemôžete nastaviť rôzne hodnoty pre určité nastavenia – napríklad kontrast alebo jas. To je však drobný detail, ktorý pravdepodobne nebude vadiť veľkej časti majiteľov. Pozitívnou správou je prítomnosť duálneho TV tunera. Môžete sledovať jeden program a nahrávať iný.

Energetický štítok

Možno vás prekvapí vysoká hodnota G na energetickom štítku. Neľakajte sa. Tento rok sa zmenila stupnica pre energetické štítky. A de facto všetky súčasné televízory sú klasifikované ako G alebo F. Skutočná spotreba veľmi závisí od nastavenia jasu a ďalších možností obrazu. Osobne by som očakával niečo okolo 130 kWh na 1000 hodín. Ak sledujete televíziu v priemere 5 hodín denne, ročná spotreba bude približne 260 kWh. Celková suma závisí od vášho účtu za elektrinu, ale ak vezmem do úvahy cenu 0,2 euro za kWh, za prevádzku televízora zaplatíte približne 52 € ročne.

Audio

2x 10 W nikoho neohromí, práve naopak. Ide o základný štandard, ktorý sa nachádza aj v oveľa lacnejších modeloch. Spoločnosť Sony sa to snaží kompenzovať softvérom, a preto nájdete funkcie ako XR Sound, XR Surround alebo VoiceZoom. Napríklad funkcia XR Sound má vytvárať virtuálny 5.1.2-kanálový zvuk. Ako zvuk je určite lepší ako základný Samsung AU7172, ktorý má na prvý pohľad identický zvukový hardvér. Dialóg je jasný a zreteľný, dokonca s náznakom priestorového zvuku. V porovnaní s modelom X95J alebo Samsung QN90A je to však veľký rozdiel a ak ste náročnejší na zvuk, budete si musieť kúpiť soundbar alebo pripojiť zvuk pomocou zosilňovača.

Za zmienku stojí aj podpora zvukových formátov. Dolby Digital nikoho neprekvapí, rovnako ako Dolby Atmos. Príjemnou správou je, že spoločnosť Sony naďalej (ako jedna z mála) podporuje zvukový formát DTS. V prípade Dolby Atmos pre istotu dodám, že to neznamená, že samotný televízor produkuje zvuk ako Dolby Atmos. Ale že ho môže posielať cez tretí port HDMI s eARC do zariadenia, ktoré dokáže prehrávať Dolby Atmos

Konkurencia

Sony XH9096

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, je tu pokrok. A to nielen vďaka novej generácii úžasného obrazového procesora. X90J má takmer o 200 nitov vyšší maximálny jas. Má tiež o niečo lepšie detaily v čiernych scénach (dokáže zobraziť detaily tam, kde XH9096 zobrazoval len čiernu farbu – typicky miniatúrne výbuchy v ohňostrojoch). O obrazovom procesore som tu už niekoľkokrát hovoril a z hľadiska zvýšenia rozlíšenia je to ďalšie víťazstvo modelu X90J. Ako to už býva, starší model bol v niečom lepší. Mal o niečo menší blooming (pre citlivejších divákov bude v tomto ohľade lepšou voľbou Samsung QN90A), a to vďaka agresívnejšiemu lokálnemu stmievaniu a vyššiemu jasu. Hoci sa to v praxi príliš neprejavuje. Otázka je jasná, ktorý z nich si kúpiť? Bez ohľadu na cenu je X90J určite lepšou voľbou. Pri pohľade na cenu to nie je až také jednoznačné, cena X90J je pri 55 palcoch o viac ako 600 € vyššia (800 vs. 1 400 €) a to je obrovský rozdiel. Pokiaľ sa XH9096 predáva, peniaze pre vás hrajú úlohu, nekúpil by som X90J, kým nebude maximálne o 200 € drahší ako XH9096 (alebo kým sa XH9096 nepredá).

Sony X95J

Ako možno viete, model X95J nemá 55 palcov, ale začína na 65 palcoch. Preto môžem tieto dva modely cenovo porovnať. Model X90J sa teraz dá kúpiť za necelých 1 600, zatiaľ čo X95J stojí 2 100. A to je obrovský rozdiel. Skôr než sa dostanem k podrobnostiam, X95J je pre mňa určite lepším televízorom. Ale nevzal by som si ju, keby stála o 500 euro viac. V skutočnosti by som za súčasné ceny nekúpil ani jednu z nich. Pri uhlopriečke 65 palcov sa mi zdá, že rozumná cena je niečo cez 1 300 za X90J a niečo cez 1 800 € za X95J.

Model X90J má o niečo vyšší kontrast (pretože nemá vrstvu pre lepšie pozorovacie uhly), ale v praxi to nie je veľmi viditeľné. Na druhej strane, jas je na modeli X95J výrazne vyšší – takmer 200 nitov, čo je výrazný rozdiel. Miestne stmievanie je v modeli X95J tiež výrazne lepšie. Nemalo by to tak byť, pretože má dvakrát viac stmievacích zón. Pozorovacie uhly modelu X95J sú tiež lepšie, takže je vhodný do väčších priestorov. Model X95J sa tiež o niečo lepšie vyrovnáva s oslnením, ale rozdiel je veľmi malý. Pokrytie farebného spektra je v oboch prípadoch rovnaké. Pokiaľ ide o porty, model X95J má ďalší port USB.

Samsung QN85A

Na prvý pohľad sa ponúka porovnanie s modelom QN90A. Ale je to konkurent pre X95J. Takže si myslím, že reálne budú kupujúci skôr uvažovať o QN85A. Je tu však jeden veľký rozdiel, a to IPS panel na modeli QN85A. Preto sú výhody jednotlivých televízorov úplne odlišné. V kontraste jasne vedie Sony, v jase jasne vedie Samsung. Sony ponúka lepšiu čiernu, Samsung naopak o niečo lepšie lokálne stmievanie, a to vďaka výrazne väčšiemu počtu stmievacích zón (tento rozdiel zotrie až model X95J). Pozorovacie uhly sú jasným plusom modelu QN85A, rovnako ako zvládanie slnečného oslnenia. Pokrytie farebného spektra je lepšie na Samsungu, ale v praxi nie je rozdiel príliš výrazný.

Pri farebných prechodoch vedie podľa očakávania Sony. Vykresľovanie pohybu je subjektívne, ale Sony je mi bližšie. Ak hovoríme o vhodnosti na hranie hier, opäť vedie Samsung o parník (aj vďaka už fungujúcej podpore VRR). Zvuk je o niečo lepší v prípade Sony, ale v oboch prípadoch si pravdepodobne kúpite soundbar alebo budete mať vlastné reproduktory. Operačný systém je klasický – uzavretý, ale veľmi rýchly a spoľahlivý Samsung (Tizen) a na druhej strane otvorený, ale niekedy trochu komplikovaný GoogleTV. Ako vidíte, každý z televízorov má svoje plusy a odporúčam vám zvážiť, čo je pre vás dôležité. Na záver už len doplním aktuálne ceny. V nich vedie Samsung (1 100 €) pred Sony (1 400 €). Podobný rozdiel bude pravdepodobne prevládať aj v dlhodobom horizonte. Nekúpil by som ani jeden z televízorov za súčasné ceny a počkal by som, kým neklesnú o 200 € nižšie.

LG B1

Len pre kontext, A1 má 50 Hz panel, C1 je opäť konkurentom pre X95J (preto A80J). A 4K LCD displeje LG sú zatienené verziami 8K a OLED. Takže B1 je pre mňa najvýznamnejším súperom. Iste, ide o OLED, takže rozdiely v technológii sú ešte výraznejšie ako pri paneli IPS vs VA, ale aj tak to stojí za zmienku. V súvislosti s kontrastom sa niet čoho obávať, žiadny LCD na OLED a jeho de facto lokálne stmievanie na úrovni jednotlivých pixelov tu nemá šancu. Situácia je opačná v prípade jasu, kde naopa vedie nad LCD približne o 200 nitov. Pozorovacie uhly a zvládanie slnečného svetla sú opäť výrazne v prospech OLED. Rovnako ako pokrytie farebného spektra. V prípade HDR je Dolby Vision podporovaný na oboch zariadeniach, pričom LG je pre hráčov oveľa zaujímavejší. Zvládne VRR a Dolby Vision pri HFR (120 fps pri 4K).

Z hľadiska operačného systému je to podobné ako v prípade spoločnosti Samsung. LG je stabilnejší a rýchlejší, Sony na druhej strane umožní náročnejším používateľom. Ak to zhrnieme, Sony má zmysel pre ľudí, ktorí potrebujú otvorenosť systému Android alebo sledujú veľa televízorov počas dňa vo svetlej miestnosti (ale Samsung už tam ponúka vyšší jas) alebo jednoducho chcú, aby ich televízor vydržal 10 rokov alebo viac a obávajú sa vypálenia s OLED. Vo všetkých ostatných prípadoch je OLED lepší. A čo je najdôležitejšie, má výrazne lepšiu cenu – približne 900 € oproti 1 400 € za Sony X90J.

Odporúčané nastavenia obrazu

Nie je to dogma, ale odporúčanie, ktoré môžete vyskúšať. Rôzne obrazovky, dokonca aj z rovnakého modelu, sa môžu líšiť. Vhodné do tmavšej miestnosti.

  • Nastavenie > Displej a zvuk > Obraz > Základné > Režim obrazu > Kino
  • Nastavenie > Displej a zvuk > Obraz > Jas > Jas > 55
  • Nastavenie > Displej a zvuk > Obraz > Jas > Kontrast > 90
  • Nastavenie > Displej a zvuk > Obraz > Jas > Úroveň čiernej > 50
  • Nastavenie > Displej a zvuk > Obraz > Čistota > Reality creation > Vypnuté / hodnota okolo 20 (vyskúšajte, čo vám najviac vyhovuje)
  • Nastavenie > Displej a zvuk > Rozšírené nastavenie > Sýtosť farieb > Živé farby > Vypnuté

Ďalšie tipy na nastavenie

  • Adaptívny jas (snímač okolitého jasu) – ak chcete presný obraz, tak ho vypnite, na druhej strane môže byť užitočný pri bežnom sledovaní počas dňa, keď upravuje maximálny jas s ohľadom na svetlo v miestnosti.
  • Režim obrazu buď vlastný, alebo kino na sledovanie filmov, samozrejme, na hry odporúčam herný režim pre najnižšie vstupné oneskorenie.
  • Gamma – nastavte podľa toho, koľko svetla máte v miestnosti. Ak je ich veľa, skúste začať s hodnotou okolo -2, naopak, ak je miestnosť tmavá, začal by som s hodnotou 2.
  • Nastavenie čiernej – odporúčam ho nechať vypnuté, zapnutie spôsobuje stratu detailov v tmavých scénach.
  • Peak luminance – pre obsah SDR stredná, pre obsah HDR vysoká. Zlepšuje kontrast v tmavých scénach.
  • Farby – toto je de facto sýtosť farieb.
    • Živé farby – trochu neprirodzene zvýrazní farby, ak máte radi „umelé“ farby ako Samsung alebo LG, skúste zapnúť.
  • Digitálna redukcia šumu, náhodná redukcia šumu – ak sledujete staršie filmy alebo videá v horšej kvalite, jej zapnutie môže zlepšiť kvalitu obrazu. Na druhej strane, v prípade nových videí s rozlíšením 4k to povedie k strate detailov.
  • Jemná gradácia – zlepšuje farebné prechody, ale na druhej strane pri vysokých hodnotách zničí jemné detaily. Odporúčal by som skôr nízku hodnotu.
  • MotionFlow – odporúčam vlastné hodnoty, pretože vnímanie pohybu je dosť subjektívna záležitosť.

Porovnanie Sony 4K LCD TV 2021

Tohtoročná zostava LCD je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi pomerne komplikovaná. V skutočnosti existujú štyri série, ktoré sa mierne líšia. Tie sa týkajú predovšetkým vzhľadu, ale napríklad aj počtu zón stmievania alebo softvérových úprav obrazu. Jednoducho povedané, čím väčší model, tým lepšie. Niekedy je však vyššia rada o toľko drahšia, že jej kúpa nemá zmysel. Vždy záleží na tom, čo od televízora očakávate.

 X95JX93J/X94JX92JX90JX89JX85JX82JX81/X80J
Dostupné veľkosti65, 75, 8550, 55, 65, 7550, 55, 65, 7550, 55, 65, 7543, 50, 55, 65, 7550, 55, 65, 7543, 50, 55 65, 75, 8543, 50, 55 65, 75
Nastaviteľný stojanÁno (od 55 palcov)Áno (od 55 palcov)Áno (od 55 palcov)Áno (od 55 palcov)Áno (od 55 palcov)Áno (od 55 palcov)NieÁno (od 55 palcov)
BluetoothÁno (4.2)Áno (4.2)Áno (4.2)Áno (4.2)Áno (4.2)Áno (4.2)Áno (4.2)Áno (4.2)
ChromecastÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Apple AirplayÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
HDMI4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (2x 2.0 a 2x 2.1)4 (4x 2.0)4 (4x 2.0)
USB32222222
Nahrávanie televízneho vysielaniaÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Rozšírený pozorovací uholÁnoNieNieNieNieNieNieNie
Lokálne tlmenieÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieNieNie
Typ podsvieteniaDirectDirectDirectDirectDirectDirectDirectDirect
Dolby VisionÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Obrazový procesorCognitive Processor XRCognitive Processor XRCognitive Processor XRCognitive Processor XR4K HDR Processor X14K HDR Processor X14K HDR Processor X14K HDR Processor X1
Frekvencia obrazovky100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz100 Hz50 Hz50 Hz
Bitová hĺbka panela10 bitov10 bitov10 bitov10 bitov8 bitov + FRC8 bitov + FRC8 bitov + FRC8 bitov + FRC
Zvukový výkon50 W20 W20 W20 W20 W20 W20 W20 W
Konfigurácia repro2.2.12.02.02.02.02.02.02.0
Výstup pre slúchadláÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Dolby AtmosÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
DTSÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
EARCÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Hlasové ovládanieÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁnoÁno
Druhý mikrofónÁnoÁnoNieNieNieNieNieNie
Dvojitý tunerÁnoÁnoÁnoÁnoNieNieNieNie

Podporované typy súborov

  • MPEG1
  • MPEG1/MPEG2PS
  • MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD)
  • MPEG2,AVC/MP4(XAVC S)
  • AVC,MPEG4,HEVC/AVI
  • Xvid,MotionJpeg/ASF(WMV)
  • VC1/MOV
  • AVC,MPEG4,MotionJpegMKV
  • Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM
  • VP8/3GPP
  • MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG
  • WEBM
  • VP9/AC4/ogg/AAC/ARW
Zistiť cenu

Chcete namiesto toho vyskúšať televízor OLED?

 

7.5Expert Score
Recenze Sony XR-55X90J

Sony X90J je dobrý zástupca strednej triedy. Nepatrí medzi absolútnu špičku, ale v porovnaní so základnými televízormi s cenovkou okolo 500 euro je to výrazný rozdiel. Jeho hlavnou výhodou je fantastický obrazový procesor a celková kvalita obrazu, ktorú má spoločnosť Sony vo svojich drahších modeloch. Nemá žiadne závažné chyby, ale stále je tu niekoľko vecí, ktoré treba mať na pamäti. Bohužiaľ, za Sony musíte zaplatiť a čisto z hľadiska získanej hodnoty a zaplatenej ceny je lepšou možnosťou Samsung alebo LG. Hráči budú sklamaní z chýbajúcej podpory VRR, ktorá, dúfajme, časom príde. Rovnako ako nemožnosť spustiť Dolby Vision a herný režim súčasne. Ak pre vás žiadna z nasledujúcich možností nepredstavuje neprekonateľný problém, získavate veľmi všestranný televízor. Osobne by som však počkal aspoň do Vianoc, keď sa jeho cena dostane pod 1 100 € za 55 palcov.

Kontrast
7.5
Pozorovacie uhly
5
Farby
8
Konštrukcia
8
Dynamické scény
8.5
Funkcie a výbava Smart tv
8
Plusy
  • 100 Hz VA panel
  • Skvelý obraz
  • Výborný obrazový procesor
  • Slušný jas
  • Dobré spracovanie pohybu
Mínusy
  • (zatiaľ) nemá VRR
  • S ohľadom na konkurenciu vysoká cena
  • Len dva HDMI 2.1 konektory
  • Samsung s QLED dokáže výrazne vyšší jas
  • Len 24 stmievacích zón (55 palcov)

6 komentárov
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
  1. Dobrý deň,

    Poraďte prosím pri kúpe čo je lepšie SONY XR-55x93j alebo LG 55NANO913AP všetko 2021?
    Ďakujem

    • Dobrý deň, z týchto dvoch rozhodne Sony. LG má super OLEDy, ale LCD oproti konkurencii extra nevie.

  2. Dobrý deň už dlhšie hľadám nový TV a chcel by som sa opýtať ktorú TV by ste odporučil. Mám na výber Sony 55x93j za 780 eur alebo Panasonic TX-55JZ980E za 760 eur. Láka ma ten Panasonic ale není naň skoro žiadna recenzia a taktiež sa trochu obávam vypaľovania oledu. Televízor budem mať v izbe ktorá je skôr tmavá a budem ju využívať hlavne na filmy a seriály-Netflix,Kodi a občas na hranie hier a občas aj šport. Pripadne možno nejaký iný televízor v podobnej cene? Ceny ktoré uvádzam sú nižšie pretože mám zľavu v obchode a nakupujem bez DPH. Ďakujem.

    • Dobrý deň,

      s ohľadom na popisované využitie by som sa OLEDu nebál. Samozrejme LCD, je trochu väčšia istota. Medzi alternatívy by som ešte zahrnul LG C11, neviem za akú cenu ju môžete mať. Ešte ma napadá, KODI chcete mať riešené priamo v televízore (potom Sony), alebo počítate s využiť nejakého AndroidBoxu? Potom by to otváralo priestor aj pre ďalšie značky.

      • C11 je už mimo môj rozpočet, momentálne hľadám niečo do 800 eur. Samozrejme bolo by lepšie ak by bol v TV rovno android ale samozrejme není problém dokúpiť nejaký androidbox. Pozerám sa aj na Tcl 728 tam ma láka ta 5 ročná záruka. Všimol som si že všetky TV teraz zdraželi tak možno by bolo lepšie počkať s kúpou pár mesiacov?

        • Covybrat.sk 11/02/2022 at 20:13

          Dobrý deň,

          ospravedlňujem sa za neskorú odpoveď, bohužiaľ aj mňa skolila choroba. Pokiaľ ide o ceny televízorov, obávam sa, že svoju úlohu zohráva vysoká inflácia. Nejaký pokles určite bude, ale na nič zásadné by som sa nespoliehal.

    Dajte nám odpoveď

    Čo vybrať
    Logo