Recenzia Thule UpRide 599

Ak ste až do teraz márne hľadali nosič bicyklov, ktorý by počas prepravy na streche auta nezvierala čeľusťami rám bicykla, nevadí. Tento model je totiž vymyslený tak dômyselne, že udržia váš bicykel iba pevným uchytením predného a zadného kolesa. Vďaka tomu môžete pohodlne prevážať aj bicykle s karbónovým rámom náchylným na silný stisk a ťah.

Parametre

Typnosič na strechu
Maximálny počet kôl1
Funkcia sklopenia/
Uzamknutie bicykla k nosičuáno
Adaptér pre rozšírenie kapacitynie
Materiál konštrukciehliník
Maximálna nosnosť20 kg
Hmotnosť7,7 kg

Rozbalenie a inštalácia na strešný nosič

Po zakúpení nájdete v krabici takmer úplne zložený nosič, ktorý už len doplníte o niekoľko častí, aby ste ho mohli upevniť na strešné priečniky na vašom aute. Konkrétne ide o gumový chránič popruhu zadného kolesa, tri skrutky s plochou hlavou, dvojicu zámkov a trojicu istiacich páčok. Ak ste sa teraz vydesili, pretože nepatríte medzi technické typy ľudí, môžete zostať v pokoji.

Vnútri krabice s nosičom nájdete totiž okrem spomenutých doplnkov k namontovaniu taky prehľadný návod plný obrázkov. Je v podobnom duchu, ako ho určite poznáte od známeho švédskeho výrobcu nábytku. Takže v pohode zvládnete zmontovať všetko potrebné, aj keby to bola prvá montáž nosiča na bicykel.

Špeciálnu pozornosť pri skladaní UpRide 599 venujte istiacim pákam a zámkom. Prvé spomínané zabezpečí, že sa váš bicykel pri transporte ani nehne a zámky potom postrážia bicykel pred lupiči. Nezabudnite taky na spomínaný gumový chránič popruhu na zaistenie zadného kolesa.

Jediné, na čo je potrebné si dať pozor, je rozmer drážok v priečniciach na streche vášho auta. UpRide 599 perfektne sadne do drážok s rozmermi 20 x 20 mm. Ak máte na strešnom nosiči drážky 24 x 30 mm, budete potrebovať adaptér Thule T-track Adapter 889-1. Tak si ho v prípade potreby nezabudnite prikúpiť.

Zložený UpRide 599 môžete následne namontovať na strešné priečniky vášho auta a zamknúť. Zdvihne ho aj jeden človek, aj keď váži 7,7 kg. Jednoducho zasuniete hlavy skrutiek do drážok a vo zvolenej vzdialenosti, ktorá by mala byť rovnaká na prednom i zadnom priečnika, dotiahnete skrutky naplno. Tým máte hotovo a môžete nosič bicykla začať používať.

Samozrejme vedľa UpRide 599 môžete mať na strešných priečniciach i ďalšie držiaky na bicykle, pokojne iné značky a typu. Len si dávajte pozor na to, aby ste medzi jednotlivými nosičmi nechali dosť priestoru.

Montáž bicykla na UpRide 599

Je jedno, či vlastníte závodný bicykel s karbónovým rámom alebo potrebujete prevážať na streche auta detský bicykel. Na nosič uchytíte ľubovoľný bicykel s veľkosťou kolies od 20 do 29 palcov a šírkou pneumatiky do 3 palcov, prípadne dokonca do 5 palcov, keď si dokúpite adaptér Thule UpRide Fatbike.

Pred tým, než dáte bicykel do držiaka, musíte odklopiť predné hák na doraz (cca 45 ° od základne nosiča). Koniec s hákom vysuniete do požadovanej veľkosti kola. Priehľadom môžete sledovať mierku s popisom veľkostí v palcoch. Akonáhle máte hotovo, môžete na nosič zdvihnúť koleso a na doraz ho predným kolesom natlačiť do vyklopeného háku, ktorý spredu obomkne pneumatiku predného kolesa.

Potom ľavou rukou pridržíte bicykel vo zvislej polohe a pravou zdvihnete protiľahlý hák, ktorý zaistí predné koleso v protismere. Tu posúvačom stiahnete hák tak, aby pevne obemknul pneumatiku predného kolesa zo zadnej strany. Keď to urobíte správne, tyče oboch hákov do seba zapadnú a vytvorí kompaktný držiak predného kolesa. Akonáhle sa to stane, zvládne koleso na streche stáť samo bez pomoci.

Potom budete pokračovať uchytením zadného kolesa. Najskôr musíte skontrolovať, že pneumatika a ráfik zadného kolesa stojí uprostred žľabu držiaku. Následne pretiahnete zadnom výpletom kolesa remienok s gumovým chráničom a dotiahnete ho cez obrúbený pások doraz. Tým upevníte zadné koleso, aby sa neotáčalo.

Nakoniec zo zadného konca UpRide 599 vytiahnete lanko so zámkom, obtočíte lanko okolo zadnej vidlice a zacvaknite a zamknete zámok. Toto je predovšetkým poistka proti bicykla v prípade, že budete mať auto s kolesom na nosiči napríklad na parkovisku počas obeda.

V čom by mohol byť háčik

 1. Ochrana proti krádeži kolesa je funkčná len proti zlodejom amatérom. Ak sa o svoje koleso bojíte, určite pri zaparkovaní auta použite ešte doplnkový zámok s vyššou výdržou. Ideálny je model, ktorý sa používa na motorky, buď z pevného oceľového rámu, alebo z oceľových častí spojených do kompaktného reťaza.
 2. Prerazená pneumatika kolesá pri prevážaní môže spôsobiť veľký problém. Je to preto, že systém uchytenia spolieha na protismernú silu tlaku v pneumatikách predného kolesa. Pri prepichnutí predného kolesa by ale odpor klesol na minimum a bicykel by sa stal veľmi nestabilným.
 3. Môžete omylom stratiť kľúčik od zámkov nosiča. To ale nie je veľký problém. Kľúče sú totiž číslované, takže môžete od výrobcu ľahko získať náhradné.
 4. Utiahnutie pák zaisťujúcich háky. Podľa návodu je máte utiahnuť veľmi silno. Predovšetkým silní páni budú musieť byť opatrní. Nie že by sme neodporúčali poriadne utiahnuť páky, ale choďte na to opatrne, nech páku neodlomíte. Predsa len je plastová.
 5. Pozor na dostatočné utiahnutie opasku na zaistenie zadného kolesa. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi UpRide nosičov je tentoraz navrhnutý tak, aby zadné koleso držal pomocou pretiahnutie šikmo. Preto radšej dvakrát skontrolujte, že je napevno dotiahnutý.
 6. Kývanie bicykla pri rýchlej jazde. Tak ak si myslíte, že tento typ nosiča umožňuje kolesu voľnejší pohyb pri vyšších rýchlostiach, ste na omyle. Je to obrátene. Aj pri rýchlej jazde kolo drží ako pribité.

TIP: Pásik na zaistenie zadného kolesa majte na nosiči vždy stiahnutý. Aj keď práve neveziete koleso, zopnite ho, aby sa netřepotal a mechanicky neničil.

Hodnotenie UpRide 599

Jasnú predností a hlavným dôvodom, prečo by ste mali uvažovať o kúpe nosiča bicykla Thule UpRide 599 je možnosť uchytenia rôznych veľkostí bicyklov bez ohľadu na typ rámu. Vďaka dômyselnému systému uchytenia kolesa na nosič nemusíte riešiť prekážajúce držiak na pitie alebo chúlostivosť karbónového rámu. Problémom nie je ani zadná odpružená vidlica alebo atypický druh rámu.

Ďalšie plusové body si UpRide 599 zaslúži za pevnú konštrukciu a nosnosť. Sám váži 7,7 kg, čo je medzi nosičmi bicyklov skôr viac. Vďaka tomu ale môže v pohode cestou držať koleso s hmotnosťou až 20 kg. To využijete hlavne pri preprave elektrobicyklov alebo horských bicyklov s ťažšími a masívnejším rámy.

Pozitívne hodnotenie zaslúži taky jednoduchá montáž nosiča. Základ už po nákupe nájdete v krabici zložený a zostávajúce časti ľahko namontujete podľa prehľadného návodu s názornými obrázkami. Práve formu návodu hodnotíme veľmi pozitívne. Dá sa z neho totiž veľmi rýchlo pochopiť všetko potrebné.

Bezproblémová je aj montáž nosiča na strechu auta. Pokiaľ máte strešné nosiče s T-drážkami 20 x 20 mm, nepotrebujete žiadne špeciálne príslušenstvo. Jednoducho nasadíte, dotiahnete, zamknete a je to. U nosičov s T-drážkami 24 x 30 mm budete potrebovať adaptér, ktorý ale nie je problém dokúpiť.

Unikátny typ uchytenie kolesa so sebou nesie nároky na presnosť a dôkladnosť upevnenie a fixácie kolesa k nosiču. Pretože bicykel drží predovšetkým vďaka zovretie predného kolesa, musíte byť pri uchytení dôslední a všetko pevne dotiahnuť pákami. Tie sú ale plastové, takže zároveň nemôžete zabrať všetkou silou. V tom má nosič ešte rezervu.

Nesprávne alebo nedostatočne utiahnuté háky okolo predného kolesa spôsobí pri jazde po nekvalitných cestách nadmerné trepanie kola. Takže tu zase musíme pomyselnej body nosiči ubrať. Riešenie je ale naozaj len v starostlivosti a dôslednosti pevného uchytenia bicykla. Ak to zvládnete, koleso drží ako pribité.

Menšie zádrhel môže byť pre niekoho aj cena. Pokiaľ chcete prepravovať jeden bicykel, nie je to problém. Ale pretože cena jedného nosiča UpRide 599 osciluje okolo 170 €, nákup štyroch kusov pre prepravovanie bicyklov celé rodiny už nie je lacná záležitosť.

Ak nepotrebujete nutne uchytiť svoj bicykel mimo rám, existuje na trhu veľa alternatív, ktoré kúpite lacnejšie. V opačnom prípade budete musieť počítať s nadštandardnou investíciou, ktorá ale odpovedá špecializovanému systému uchytenia a nosnosti UpRide 599.

Zistiť cenu

Premýšľate o nosiči na bicykel na ťažné zariadenie?

8.6 Total Score
Skúsenosti s Thule UpRide 599

Nosič bicykla Thule UpRide 599 je vhodný najmä pre náročnejších užívateľov. Ak máte bicykel, ktoré nechcete pri prevoze uchytávať za rám alebo má váš bicykel rám širšie ako 80 mm, je pre vás tento nosič skvelý. Počítajte ale s tým, že vás bude unikátny spôsob uchytenia stáť viac než bežný nosič. Avšak za to získate kvalitného pomocníka na prepravu bicyklov s nosnosťou 20 kg. Takže pomer ceny a výkonu je vyvážený. Ak nemáte elektrobicykel alebo bicykel s chúlostivým rámom alebo atypickým rámom, určite môžete siahnuť aj po lacnejšie alternatíve.

KLADY
 • uchytenie bicykla bez zovretia rámu
 • rozmedzí veľkosti kolies 20-29 palcov
 • nosnosť až 20 kg
 • prehľadný návod
 • jednoduchá montáž
 • sedí na bežné priečniky
ZÁPORY
 • vyššia nákupná cena
 • nutnosť starostlivo uchytiť bicykle
 • slabšie materiál istiacich páčok
 • vyššia hmotnosť
 • širšie ako alternatívne nosiče
 • len obyčajné zámky
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo