Recenzia Samsung QE55Q80R a Samsung QE55Q85R

Ako už možno viete, je tento rok QLED rad od Samsungu ešte bohatší a patrí do nej aj tento kúsok, od ktorého sú pomerne vysoké očakávania. A to vďaka jeho papierovým parametrom a dobrým skúsenostiam s jeho predchodcom. Čisto z pohľadu ceny a toho čo za ňu dostanete, vyzerá Q80R ako jeden z tých zaujímavejších Samsungov z tohtoročných QLED. Stále ale musíte brať do úvahy, že na naše pomerov je jeho cena relatívne vysoká. Spoločne sa pozrieme na jednotlivé oblasti tohto televízora a na záver ho porovnáme s jeho predchodcom, Samsungom Q8FN. Zároveň tu máme Q85R, ktorá tiež vychádza z minuloročného Q8FN a od Q80R sa líši minimálne. Aj na ňu sa v článku dostane.

Už sa nepredáva, aktuálne modely nájdete tu.

Parametre

Rozlíšenie4K
Obnovovacia frekvencia100 Hz
PodsvietenieDirect
HDMI4
Priemerná doba odozvy10 ms
Local dimmingáno
Zobrazovacia technológiaQLED
Typ paneluVA
Podpora HDR10áno
Podpora Dolby Visionnie
Podpora HLGáno
Uvedenie na trh2019
Farebná hĺbka10 bitov
Pokrytie spektra DCI-P394 %
Pokrytie spektra Rec.202074 %
Výška70,8 cm
Šírka123 cm
Hĺbka6,2 cm
Výška (vrátane podstavca)79,3 cm
Šírka (vrátane podstavca)123 cm
Hĺbka (vrátane podstavca)23,8 cm
Váha20,9 kg
Odhadovaná spotreba za rok218 kWh
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Sieťový vstupáno
USB (počet)2
Bluetootháno
Input lag v hernom móde14 ms

Design

Pretože sa jedná o v hierarchii dosť vysoko postavený model, tak tomu zodpovedá aj jeho spracovanie. Rámik okolo displeja je skutočne nepatrný (1 cm) a jeho hrany nie moc ostré. Na prvý pohľad vyzerá ako nedávno hodnotená Q70R, ale odlišuje ich od seba rámik a tvar podstavca. Keď ju budete vybaľovať z krabice, tak tie popruhy, ktorými je krabica „spútaná“ rozstrihnite, až keď ju budete mať pri mieste inštalácie. Po ich prestrihnutie krabice nedrží pohromade a zle sa s ňou manipuluje. Montáž je jednoduchá, ale ak by si niekto nebol istý, tak podrobný obrázkový návod pomôže. Keď budete odstraňovať ochrannú fóliu z displeja, tak v ľavom hornom rohu je taký modrý trojuholník, za neho fóliu chyťte a pôjde zložiť ľahko.

Hrúbka displeja nie je tak dych berúce ako u OLED, ale niečo málo nad šesť centimetrov nikoho neurazí a pri montáži na stenu musí vyzerať veľmi dobre. Ako snáď každý rok aj tento rok došlo k zmene tvaru stojanu, na ktorom je tv umiestnená. Kým v predošlej generácii tvorili stojan dve nohy, ktoré „vybiehali“ z centrálnej časti smerom dopredu, tak dnes tu máme stojan s vodorovne poňatú spodnou časťou. Rozdiel primárne v estetike a ďalej tiež v hmotnosti stojanu, ktorá tento rok o cca 1 kg menšia. Napriek tomu svoju úlohu plnia stále dobre (vďaka tomu, že je výrazne širšie) a obrazovka je stabilná. Vďaka novému tvaru podstavca pred neho nie je žiadny problém umiestniť aj pomerne masívny soundbar.

Celkovo je kvalita spracovania veľmi podobná Q70R. Kostra prístroja je pevná, nič nevŕzga a sľubuje v tomto ohľade solídnú výdrž. Mimochodom nemá One Connect box, ktorý majú dve vyššej modelovej rady. Jedná sa vlastne o húb, do ktorého zapojíte všetky ostatné káble vrátane napájacieho a do tv potom vedie z hubu práve jeden kábel. Hlavný prínos je estetický, ale aj u Q80R to možno riešiť. Zadné nôžky podstavca sú duté a je možné v nich viesť pár káblov, ktoré tak nie sú vidieť a neruší. Ak však využívate väčšie množstvo HDMI portov, k tomu pripojenie k internetu cez kábel a externý disk cez USB, tak sa vám tam všetky nezmestia.

Systém

Pri prvom spustení televízora vás čaká prehľadný sprievodca, v ktorom vykonáte nastavenia prístroja. Prvý je výber jazyka (na obrazovke sa zobrazí akými tlačidlami na ovládači vykonávate voľbu, takže sa nie je ako stratiť), potom sa vás tv snaží presvedčiť k stiahnutiu aplikácie do vášho telefónu (nemusíte, ak nechcete), ďalej sa dostanete na obrazovku, kde vidíte ktoré zariadenie máte pripojené na jednotlivých HDMI portoch, potom si môžete nastaviť „inteligentný mód“ v ktorom tv prispôsobuje jas a hlasitosť okolitému prostrediu. Ak ako ja nie ste fanúšik automatického nastavovania, tak možno tento krok preskočiť a nastaviť internetové pripojenie. Nastavenie končí personalizáciou smart hubu (domovskú obrazovkou televízora) a testom funkčnosti diaľkového ovládania.

Ponuka vstupov je pomerne bohatá. 4 HDMI porty by mali stačiť aj tým najnáročnejším užívateľom. K tomu 2x USB, 1x vstup pre digitálny optický kábel, anténny vstup a port pre klasický sieťový kábel. Prístupné sú zo zadnej strany prístroja a sú vyústené do strany. Pri montáži na stenu je potreba dávka šťastia alebo šikovnosti na zasunutie kábla do správneho konektora. Tento problém výborne rieši Q85R a Q90R pomocou one connect boxu. O tohtoročné verzii Tizenu som písal už niekoľkokrát. Komu by teda nestačilo zhrnutie, že sa stále jedná o rýchly (od stlačenia tlačidla pre spustenie, po zobrazení domovskej stránky je to 4-5 sekúnd), prehľadný a ľahko sa používajúci systém, tak viac informácií nájde v recenzii Q90R alebo Q60R. V oboch recenziách sa dozviete aj podrobnejšie informácie o ambient módu, ktorý displej tv dokáže využiť ako miesto pre premietanie fotografií, či zobrazenie vášho obľúbeného obrazu.

Ovládač klasický jednoduchý (cca 12 tlačidiel) od Samsungu a plastový, podporuje hlasového asistenta Bixby. Ten bohužiaľ nehovorí a nerozumie po slovensky, takže bez znalosti niektorého z hlavných cudzích jazykov si ho neužijete. Okrem ovládača je možné tv ovládať cez aplikáciu v mobilnom telefóne alebo v prípade núdze využiť fyzická tlačidla pod nápisom Samsung na displeji. Tie umožňujú len základné ovládanie typu vypnutie prístroja, zmeny programu alebo hlasitosti.

Kvalita obrazu

To, že sa jedná o tv s 4K rozlíšením dnes už nikoho neprekvapí. Čo by niektoré z čitateľov prekvapiť mohlo je technológia Ultra Viewing Angle. To je tá rovnaká, ktorá je použitá u vrcholného modelu Q90R. A čo, že to prináša? Výrazné zlepšenie pozorovacích uhlov. Čo je odveká slabina VA panelov, ktorými je vybavená aj tento rad obrazoviek (10 bitová). Ako to už v živote býva, vždy je to niečo za niečo. Lepšie pozorovacie uhly majú za následok zníženie kontrastného pomeru. Ten stále patrí k výraznému nadpriemeru. Podľa informácií z jednotlivých meraní u rôznych kusov sa pohybujú od 3 000 – 4 000: 1 prirodzene a so zapnutím lokálnym tlmením sa objavujú hodnoty blížiace sa 6 000: 1. Celkovo sú pozorovacie uhly výrazne lepšie než to na čo ste zvyknutí na VA, ale k IPS im predsa len kúsok chýba. Pre úplnú väčšinu prípadov domáceho použitia sú však úplne dostatočné.

Za mňa je krok Samsung dobrou voľbou. Áno, môže mu utiecť časť potenciálnych kupcov, ktorí chcú maximálnu kontrastný pomer, ale na druhú stranu tým cielia na oveľa väčšiu skupinu. A tou sú ľudia, ktorí sledujú tv pod väčším uhlom (veľká izba, veľa ľudí, sledovanie tv z kuchyne pri varení atď …) a tí doteraz museli váhať medzi IPS panelom, ktorý dával dobré pozorovacie uhly a VA panelom, ktorý dobré pozorovacie uhly nemal, ale zato mal lepší čiernu. Pre týchto používateľov bude teraz Samsung s Ultra Viewing Angle preferovanou voľbou. Teda len pre tých, ktorí si ho môžu dovoliť. Samsung je totiž dáva len do vyšších QLED radov a tam sú cenovky veľa vysoké. Verím, že v najbližších pár rokoch sa dostanú aj do lacnejších modelov a budú tak dostupnú pre širšiu verejnosť.

Uvedené hodnoty kontrastného pomeru sú veľmi blízko tým, ktorých dosahuje Q90R. Je vidieť, že základ oboch prístrojov je veľmi podobný a najvyšší model má „len pár“ funkcií navyše. Ale k tomu sa ešte dostaneme v závere článku. Samozrejmosťou je funkcia lokálneho tlmenia a tiež priame podsvietenie. Celkový počet zón pre lokálne tlmenie by mal byť nižší ako u Q90R. Zdá sa, že by to malo byť 160 zón u 55Q80R a 240 zón u 65Q80R. Stále ide o pomerne vysoké číslo. Oproti Q70R je v kvalite lokálneho tlmenia vidieť pokrok, ale na Q90R predsa len ešte kúsok chýba. Podobne možno hodnotiť i hodnotu maximálneho možného jasu. Opäť podľa očakávaní patrí medzi dva predtým spomínané prístroje, ale s tým rozdielom, že je tentoraz výrazne bližšie Q70R a Q90R je o veľký kus vpredu. Samsung sa vo svojich propagačných materiáloch chváli, že mnoho Q90R dosahuje až 2 000 nitov, zatiaľ čo nižšie postavenej QLEDy majú „len“ až 1 500. Obe tieto hodnoty sú skôr teoretické, ale ilustrujú aký je medzi nimi rozdiel. Z pohľadu HDR sa jedná o vhodnú televízii, hoci excelentných výsledkov Q90R nedosahuje.

Zvládanie pohybových scén, respektíve vhodnosť pre hranie (či už konzola alebo skrze pripojený počítač) je jednou z najsilnejších zbraní tohtoročných QLEDů. Potvrdzuje sa to aj tu. Input lag na úrovni 14 ms a doba odozvy 10 ms hovoria jasne. Stlačení tlačidla na hernom ovládači sa skoro instantne prejaví na displeji. Zobrazovací panel pracuje na frekvencii 100 Hz. To už je v tejto cenovej kategórii tak nejako očakávané. Ideálna televízia pre sledovanie tohtoročných majstrovstiev sveta v hokeji alebo na hranie akčných hier. Upscalling (prevod z nižšieho rozlíšenia do vyššieho, typicky keď sledujete televízne vysielanie v HD alebo dokonca neHD) je na dobrej úrovni, moderné algoritmy toho dokážu skutočne veľa. Nový Samsung Quantum 4K procesor (ktorý vychádza z čipu použitého v 8K Q900R), ale zázraky stále nevie a keď si na veľkom displeji pustíte video v nízkom rozlíšení, tak pochopiteľne nie je tak čisté a plné detailov ako u fullHD alebo 4K videa. Príde mi, že je trochu agresívnejší než obrazové procesory treba u Sony alebo Philipsu a v záujme toho, aby objekty boli ostrejšie a detailnejšie, občas vyplodí trochu neprirodzené detaily. Pri bežnom sledovaní si najskôr ničoho nevšimnete.

Podanie čiernej je na výbornej úrovni, výsledkom je jednoliata čierna plocha bez znateľných svetlejších bodov. Dokonalá čerň OLED je z princípu technológie ešte o kus ďalej, ale keď nebudete mať oba prístroje pre porovnanie vedľa seba, tak budete ťažko hľadať rozdiel. V nadpriemerných hodnotách je aj farebný rozsah. U DCI P3 spektra je priemer okolo 94%, u Rec 2020 74%. Čo sú podobné výsledky, akých dosiahlo aj Q90R. Veľmi dobre je vyriešené aj zvládanie slnečných odleskov. Aj v miestnosti, kedy je de facto celá jedna stena tvorená oknami (na juh) nie je so sledovaním počas dňa problém. Samozrejme, ak sledujete temnejší scény alebo chcete mať vernejšie farby, tak je vždy lepšie miestnosť zatemniť.

Zvuk

Tento odsek je u väčšiny recenzií skoro rovnaký a ani dnešok nie je výnimkou. Na ploché televízory je podanie zvuku, čistota pri vyššej hlasitosti aj basy pomerne slušné. Hanbu vám neurobí, ale ako vždy (a zvlášť pri takej cene televízora) dáva oveľa väčší zmysel externé reproduktory alebo soundbar. Tak tomu bude zrejme vždy. Ak však nie ste fanúšikovia hlasných výbuchov, alebo extra čistého počúvania hudby, z toho čo Q80R dokáže zahrať, sklamaní nebudete.

Samsung tv a slúchadlá

Poslednou dobou sa ku mne dostalo niekoľko otázok na to, či je možné k nových TV od Samsungu nejako pripojiť klasické slúchadlá (prípadne iné analógové audio zariadenie). Samsungy totiž už pár rokov nemajú klasický slúchadlový 3,5 mm jack. Prvou možnosťou je samozrejme využiť Bluetooth slúchadlá. Niekto však môže mať kvalitné a drahá klasická káblové slúchadlá a nová sa mu nechcú kupovať.

Tu môže pomôcť vecička, ktorá sa volá digitálne analógový prevodník (skratka DAC). Tú prepojíte cez digitálny optický audio výstup so svojou televíziou a z „druhej strany“ DAC zapojíte slúchadlá. DAC potrebuje napájanie, takže do nej ide ešte napájací kábel. Rozmery DAC sú v pár centimetroch, nemusíte sa báť, že by zaberal veľa miesta. A cena? Začína na 10 – 20 €, s tým že sú k dispozícii aj prevodníky za niekoľko stoviek. Tie sú pre skutočne náročných poslucháčov. Pre väčšinu divákov by mal stačiť prístroj okolo päťstovky. Nájsť ich môžete napríklad tu.

Je potrebné v televízore niečo upraviť v nastavení? Áno, ale nejedná sa o žiadnu zložitú operáciu. U Samsungu idete do nastavenia, vyberiete zvuk, ďalej expertné nastavenie a potom niečo ako „formát výstupu digitálneho audia“, mal by to byť hneď prvý riadok a v ňom vyberiete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocou diaľkového ovládača v takom prípade nepôjde upravovať hlasitosť, ale to by u slúchadiel nemalo moc vadiť. Väčšinou majú regulátor hlasitosti priamo na sebe.

Odporúčané nastavenie

Každá televízia (aj rovnaký model od zhodného výrobcu) je trochu iná, rovnako ako miestnosť, v ktorej budete tv sledovať. Preto berte toto nastavenie ako inšpiráciu, od ktorej sa môžete odpichnúť, nie ako pevné dogmu.

Ak vám nezáleží na spotrebe a preferujete najvyššiu kvalitu obrazu za všetkých okolností tak odporúčam u:

  • Nastavenia> Všeobecné> Eko riešenia> … Všetok povypínať.
  • Nastavenia> Všeobecné> Nastavenie Inteligentného režimu> Adaptívne jas> vypnúť
  • Nastavenie> Obraz> Režim obrazu> Film
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Kontrast> 40
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Jas> 0
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Ostrosť> 0
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Farby> 25
  • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Podsvietenie> 30

Podporované typy súborov

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav ďalej trvá. Xvid býva typicky použitý pre staršie filmy, ktoré sú uložené v avi súboru. Neznamená to, ale že tv neprehrá všetky avi súbory, len tie pre ktoré bol použitý uvedený kodek.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEDFOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMIDTXT
MP4MIDIXML
MPEGMP3
MPGMPA
MTSOGG
RMVBWAV
SVIWMA
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV

„Recenzia“ Samsung QE55Q85R

Tento model sa predáva v Európe, v USA ani Kanade dostupný nie je. Neviem čo k tomu Samsung viedlo, ale z pohľadu výbavy a kvality obrazu je na tom skoro úplne rovnako ako Q80R, rozdiely sú úplne miniatúrne. Možno sa čudujete, prečo tento model nemá samostatnú recenziu. Vec sa má tak, že by bola z 99% rovnaká ako táto. A to nie je zábava ani písať, ani čítať. Takže opis a hodnotenie Q85R nechám ako súčasť tejto recenzie.

Pár rozdielov tu predsa len je, týkajúce sa primárne vzhľadu. Tým prvým znakom ako ich od seba môžete rozoznať je ľahko iný tvar podstavca. Q85R má uprostred nôh podstavca ľahkú medzeru, Q80R je bez medzery. Rovnako je odlišný diaľkový ovládač (farba a materiál, ovládacie tlačidlá zostávajú rovnaké). Rozmery bez podstavca sú u oboch úplne identické, ak berieme do úvahy aj podstavec, tak je Q80R o necelý centimeter vyšší a o skoro 7 cm hlbšie. Rozdiel je aj v počte USB. Q85R má 3 porty, Q80R len 2.

Teoretický rozdiel je aj z pohľadu zvuku. Celkový výkon je v oboch prípadoch 40W. Ale konfigurácia reproduktorov je 2.2 u Q85R a 4.1 u Q80R. Výsledok je v oboch prípadoch rovnaký, viac parády urobíte s externým zvukovým zariadením. Jediným rozdielom, ktorý sa týka kvality obrazu je väčší počet stmievacích zón u podsvietenia u Q85R. Vplyv na kvalitu obrazu je však skoro nebadateľný. V špecifikáciách od Samsungu ten rozdiel vidíte ako Local Dimming (lokálne tlmenie), kedy Q80R má „Direct Full Array“ a Q85R má „Direct Full Array Plus“.

Ďalším a pre niekoho oveľa dôležitejším rozdielom je one connect box. Q80R ho nemá, Q85R ho má. Čo to znamená? Pokiaľ chcete mať umiestnenú tv priamo na stene, môže to byť zásadný dôvod pre kúpu modelu s týmto hubom. K dispozícii je päť metrov dlhý kábel, ktorý spája one connect a televízor. Je skutočne tenký a nenápadný. Nič ďalšie nepotrebujete. Postará sa o napájanie aj prenos všetkých potrebných informácií. Všetko ostatné pripojíte do one connect box. Pripájanie či odpájanie ďalších zariadení tak je výrazne jednoduchšie a nemusíte sa snažiť trafiť do úzkej medzery medzi stenou a televízorom. Pre koho by bolo päť metrov málo, tak ide dokúpiť dlhší kábel. Tuším, že má 15 metrov.

Dajme tomu, že váhate medzi nákupom Q80R a Q85R, ktorá z nich dáva väčší zmysel? Q85R stojí v dobe uvedenia o cca tristo euro viac (u 55 palcov), čo nie je málo. Za ma jediný dôvod prečo uvažovať o Q85R je, keď chcete one connect húb. Ostatné rozdiely budú pre väčšinu užívateľov nepodstatné. Samozrejme, ak by sa v priebehu času dostala cena Q85R pod Q80R, situácia sa zmení a preferovaným nákupom sa stáva tá prvá.

Porovnanie s minuloročným predchodcom Samsung Q8FN

Kým Q6FN a Q7FN za mňa neboli príliš podarenej prístroje (čisto z pohľadu ceny a výkonu existovali lepšie voľby), tak Q8FN už bola iná káva. Trochu drahšie, ale za svoje peniaze dostanete vynikajúci prístroj s výborným obrazom. Ako si voči nemu stojí jeho nástupcovi? Ako už tušíte po prečítaní predchádzajúcich odsekov aj tento rok sa tento model Samsungu podaril. Čo sa týka rozdielov, tak okrem drobných odlišností vo vzhľade (klasika v podobe nôžky stojane) máme novo podporu hlasových asistentov od Googlu a Amazonu (čo najskôr mnoho užívateľov v našich končinách neocení). Nová verzia operačného systému Tizen, kde sú však zmeny skutočne len nepatrné.

Technológia podsvietenia je stále na princípe Direct LED. Tento rok sa v špecifikácii môžete stretnúť s názvom Direct Full Array 8X³ a vlani to bolo Full Array Backlight. Žiadnu dramatickú evolúciu nečakajte, za mňa je to stále to isté, skôr sa jedná o snahu zaujať zákazníka zaujímavým názvom. Podobne je na tom popis technológie HDR. Tento rok Quantum HDR 12X⁸, vlani Q HDR Elite. Nejaké drobné rozdiely sú možno na softvérové ​​úrovni, ale na dojem zo spracovania obrazu nemajú vplyv. Čo neberiem ako negatívum, obraz je stále výborný. Berte to ako informáciu ako neskočit na lep aktívnym predajcom, ktorí vám budú tvrdiť, ako sú teraz tieto technológie výrazne lepšie. Zásadnou výhodou na strane Q80R môže byť pre niektoré technológie Ultra Viewing Angle, vďaka ktorej má výrazne lepšie pozorovacie uhly. Ak však sedíte priamo pred obrazovkou, tak vám výhody nové technológie veľa neprinesú.

A keď vezmeme do úvahy cenu Q8FN a Q80R? V čase písania tohto článku, tj. V prvej polovici mája 2019 spadla cena Q8FN na neskutočných 1 200 €. Myslené za 55 palcov veľký displej. Za tie peniaze je to mega výhodná kúpa. Q80R má štartovacie cenu na 1 750 €. Za týchto podmienok nemá zmysel riešiť nákup Q80R (ak nechcete lepšie pozorovacie uhly), keď je skoro rovnaká Q8FN o viac ako 500 € lacnejšie. Osobne mi príde zmysluplný rozdiel tak 100-200 € v prospech Q8FN. Akonáhle budú ich ceny pri sebe bližšie, tak by som odporúčal kúpu novšieho Samsung Q80R.

Zistiť cenu

Prehľad Samsung tv pre rok 2019

V najlacnejším segmente klasických 4K LCD nám tento rok Samsung predstavuje 3 rady. Základnú RU71xx, prehnutou RU73xx, ďalej RU74xx a RU80xx.

Ďalej už sú len Quantum Dots displeje. Tie sa tento rok vo 4K rozlíšení skrývajú pod číselným označením Q60R, Q70R, Q80R, Q85R a Q90R. Po nich nasleduje vrcholná edícia s 8K rozlíšením a typovým označením Q950R (nástupca predchádzajúceho radu Q900R).

Dostupné veľkosti

Samsung RU71xx (recenzia)

  • Samsung UE43RU7102
  • Samsung UE49RU7102
  • Samsung UE55RU7102
  • Samsung UE65RU7102
  • Samsung UE75RU7102

Samsung RU73xx

  • Samsung UE49RU7372
  • Samsung UE55RU7372
  • Samsung UE65RU7372

Samsung RU74xx

  • Samsung UE43RU7402
  • Samsung UE50RU7402
  • Samsung UE55RU7402
  • Samsung UE65RU7402

Samsung RU80xx (recenzia)

  • Samsung UE49RU8002
  • Samsung UE55RU8002
  • Samsung UE65RU8002
  • Samsung UE75RU8002
  • Samsung UE82RU8002

Q60R (recenzia)

  • Samsung QE43Q60R
  • Samsung QE49Q60R
  • Samsung QE55Q60R
  • Samsung QE65Q60R
  • Samsung QE75Q60R
  • Samsung QE82Q60R

Q70R

  • Samsung QE49Q70R
  • Samsung QE55Q70R
  • Samsung QE65Q70R
  • Samsung QE75Q70R
  • Samsung QE82Q70R

Q80R

  • Samsung QE55Q80R
  • Samsung QE65Q80R

Q85R

  • Samsung QE55Q85R
  • Samsung QE65Q85R
  • Samsung QE75Q85R

Q90R (recenzia tu)

  • Samsung QE55Q90R
  • Samsung QE65Q90R
  • Samsung QE75Q90R
  • Samsung QE82Q90R

Q950R

  • Samsung QE55Q950R
  • Samsung QE65Q950R
  • Samsung QE75Q950R
  • Samsung QE82Q950R
  • Samsung QE85Q950R
  • Samsung QE98Q950R

Zaujímavosti:

  • Je vidieť, že Samsung postupne viac a viac prechádza na QLED a ponuka klasických LCD LED televízorov sa znižuje, respektíve zostáva doménou lacnejších modelov. Očakávam, že ďalší rok bude tento trend pokračovať. Vlani bolo QLED radov 5, tento rok je to 6. Ak chcete „prémiovú klasickú Samsung televíziu“, tak ste v tomto roku odkázaní len na rad RU80xx. Pre fanúšikov prehnutých obrazoviek je k dispozícii rad RU73xx.
  • Všetky modelové rady by mali využívať VA panely. To je za mňa dobrá správa, pretože väčšina najmä lacnejších televízií je vybavená IPS panelmi. Oba varianty majú svoje plusy aj mínusy, ktoré sme rozobrali tu. Hlavné je, že je možnosť voľby a každý môže vziať to, čo mu vyhovuje lepšie.
  • Podsvietenie – všetky rady až po Q60R (vrátane) majú EDGE LED, všetky vyššie už majú Falda (full array direct LED).
  • Obnovovacia frekvencia – od radu RU80xx a veľkosti obrazovky 55 palcov je k dispozícii 100 Hz, nižšia radu a menšie uhlopriečky majú len 50 Hz.
  • Farebná hĺbka – od radu Q70R je to 10 bitov, do tej doby 8 bitov + FRC.
  • Pri drahších radov by mala byť k dispozícii aj funkcia, ktorú Samsung nazýva „umelá inteligencia“. V skutočnosti sa jedná o sústavu algoritmov, ktoré sa snažia nastavenia obrazu a zvuku prispôsobiť podmienkam v miestnosti. Teda mieru jasu s ohľadom na množstvo okolitého denného svetla a hlasitosť s ohľadom na prehrávaný obsah – takže snáď i tlmenejšie zvuk v prípade reklám. Voči podobným funkciám som mierne skeptický, ale treba nás prekvapí. Pochopiteľne pôjde vypnúť, ak s ňou nebudete spokojní.
  • Od QR80R sú displeje vybavené proti odleskovým filtrom Ultra Black Elite. Zo snímok, ktoré sú dostupné na internete to vyzerá, že v tomto prípade nejde o marketingové promo, ale že táto technológia má skutočne znateľný efekt. Navyše vraj napomáha k lepším pozorovacím uhlom, čo je hlavný slabá stránka VA panelov.
  • Z vyššie uvedeného zhrnutia je jasné, že výraznejší posun v kvalite obrazu je možné očakávať až u najvyšších modelov. Od QR80R ďalej. Ale majte na pamäti, že na to, aby bolo možné využiť úžasného obrazu, ktoré tieto televízory ponúkajú, je potrebné mať dostatočne kvalitný zdroj. A tým nie je nič iné, než vysoko kvalitný stream a ideálne skôr čistý Blu-ray. Ak chcete sledovať klasické televízne fullHD vysielanie, sú investície do špičkových prístrojov až zbytočné. Bude bohato stačiť stredná trieda s dostatočne veľkou obrazovkou.
Zistiť cenu

Hodnotili sme i ďalšie QLED televízory pro rok 2019.

8 Total Score
Hodnotenie Samsung QE55Q80R

O tom, že je to dobrý televízor nie je pochýb. Ale má zmysel ho kupovať? Odpoveď nie je jednoduchá. Extra vydarená Q70R totiž neponúka o mnoho horšie prístroj (nemá však Ultra Viewing Angle a lepšie pozorovacie uhly) a aj keď je na slovenskom trhu len asi o 100 eur lacnejší, tak to stále nie je málo. Ak vám nevadí Android TV, tak to isté platí aj o Sony Bravia KD-55XG9505, ktorá navyše bude s cenou časom ešte nižšie. V priebehu nasledujúceho jesene a zimy budú cien všetkých televízorov klesať, tak záleží ako moc u ktorého modelu. Pre tých, ktorí peniaze nemusia vôbec riešiť je tu Q90R, prípadne niektorý z výborných OLED (LG, Sony či Panasonic). Takže za mňa má táto bezpochyby skvelá televízia relatívne pre obmedzený okruh potenciálnych kupcov. Pre mnoho je príliš drahá a pre iné zase nepatrí medzi absolútnu špičku. Svoje kupca si určite nájde a až sa dostane s cenou ku 1500 euro (čo verím, že sa najneskôr na jar 2020 dostane), tak pôjde o luxusnú kúpu.

Kontrast
8
Pozorovacie uhly
7
Farby
8
Konštrukcia
8
Dynamické scény
9
Funkcie a výbava Smart tv
8
KLADY
  • Vydarený kompromis kvalitnej čiernej a dobrých pozorovacích uhlov
  • Výtečné zvládanie pohybových scén
  • Slušný maximálny jas pre HDR
  • Vhodná pre hranie
  • Odladený a funkčný systém Tizen
ZÁPORY
  • V túto chvíľu vyššia cena
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Skóre

      Čo vybrať
      Logo