Ako vybrať fitness náramok

Fitness náramok je nenápadný doplnok, ktorý môžete vidieť na zápästie mužov i žien rôznych vekových kategórií. Pomocou náramku je možné nielen sledovať čas, ale aj vašu fyzickú aktivitu, spánkovú aktivitu, srdcový tep alebo spálené kalórie. Jedná sa o pomocníka, ktorý vám pripomenie, že dnešná doba nie je len o sedení za počítačom, ale aj o pohybe, ktorý robíte pre svoje zdravie.

Test chytrých náramkov

NázovCelkom
1.Xiaomi Mi Band 6Zistiť cenu
94%
Recenzia
2.Honor Band 6Zistiť cenu
94%
Recenzia
3.Fitbit Charge 5Zistiť cenu
92%
Recenzia
4.Xiaomi Mi Band 4Zistiť cenu
91%
Recenzia
5.Xiaomi Mi Band 3Zistiť cenu
90%
Recenzia
6.Samsung Gear Fit2 Pro SM-R365Zistiť cenu
90%
Recenzia
7.Fitbit Inspire HRZistiť cenu
90%
Recenzia
8.Xiaomi Redmi Smart Band ProZistiť cenu
88%
Recenzia
9.Huawei Band 3 ProZistiť cenu
85%
Recenzia
10.HUAWEI BAND 6Zistiť cenu
83%
Recenzia
11.Honor Band 4Zistiť cenu
80%
Recenzia
12.BFit2 LAMAXZistiť cenu
60%
Recenzia

Parametre

NázovVeľkosť displeja (palcov)Rozlíšenie displeja (px)BluetoothKapacita batérie (mAh)Výdrž batérie (dní)Váha (g)Podpora od
1.Xiaomi Mi Band 61,56152x486 5.01251422,1Android 5.0 a novší, iOS 10.0 a novší
2.Honor Band 61,47194 x 368áno1801418Android, iOS
3.Fitbit Charge 51,043264,0657200Android 8.0 a novší, iOS 12.2 a novší
4.Xiaomi Mi Band 40,95240 x 1205.01352022,1Android 4.4 a novšie, iOS 9 a novšie
5.Xiaomi Mi Band 30,75128 x 804.21102020Android 4.4+ / iOS 9.0+
6.Samsung Gear Fit2 Pro SM-R3651,5216 x 4324.2200334Android 4.4, iOS 9.0+
7.Fitbit Inspire HR1,58OLED4.0neuvedené517,6Android, iOS
8.Xiaomi Redmi Smart Band Pro1,47194 x 3685.0 BLE2001415od Android 5.0 a novšie, iOS 10 a novšie
9.Huawei Band 3 Pro0,95120x2404.21002025Android 4.4+ / iOS 9.0+
10.HUAWEI BAND 61,47194 x 3685.01801418Android 6.0, iOS 9.1
11.Honor Band 40,95240 x 1204.21001423Android 4.4, iOS 9.0+
12.BFit2 LAMAX0,9680 x 1604.0901022Android 4.4+ a iOS 8.0+

Čo je to fitness náramok

Fitness náramok môžete často nájsť tiež pod označením šikovný náramok. Ide v podstate o synonymá pre tento produkt.

Chytrý náramok so základným vybavením zbiera informácie o tom, koľko krokov ste za deň prešli, koľko ste spálili kalórií alebo koľko hodín ste naspali. Pokročilejšie modely, ktoré sú drahšie, vie naviac monitorovať srdcový tep. Nazbierané informácie sa z hodiniek prepošlú do aplikácie v telefóne, ktorá vám môže pomôcť napríklad s efektívnejším cvičením alebo vás upozorní, na čom je potreba zapracovať. Okrem toho môžu fitness náramky zobrazovať aj notifikácie z telefónu či mailu, môžu byť vodeodolné alebo vás môžu ráno zobudiť miesto budíka.

Hlavným cieľom fitness náramkov je motivovať vás k aktivite. Niektoré náramky umožňujú nastavenie doby, po uplynutí ktorej vás náramok ľahkým zavibrovaním upozorní, že by ste sa mali napríklad prejsť. To ocenia najmä ľudia, ktorí majú svoj pracovný výkon spojený so sedením za počítačom. Údaje vyhodnocujú za pomoci základných informácií, ktoré im poskytnete. Väčšinou sa jedná o výšku a hmotnosť.

S čím nezamieňať šikovný náramok

Okrem chytrých náramkov môžete na trhu naraziť na chytré hodinky a sporttesetry. Aký je medzi nimi rozdiel?

  • Chytré hodinky – šikovným hodinkám sme venovali samostatný článok, preto si len zhrňme, že sa v podstate jedná o predĺženú ruku dnešných smartphonov. Väčšina z nich má farebný dotykový displej, ktorý umožňuje čítať správy, zobrazovať upomienky a podobne. Nájdete v nich krokomer, monitoring srdcovej aktivity, funkciu budenia a ďalšie. Ak sú vybavené reproduktorom, môžete pomocou nich aj prijímať telefónne hovory.
  • Športtester – svojím vzhľadom pripomína klasické hodinky. Pri spojení s hrudným pásom dokáže najpresnejšie mapovať srdcovú aktivitu. Jeho súčasťou býva GPS, vďaka ktorému môže byť zaznamenaná napríklad vaša bežecká trasa. Vďaka nemu budete mať prehľad o rýchlosti, vzdialenosti, spálených kalóriách alebo už spomínané srdcovej aktivite. Pokiaľ chcete fitness náramok, ktorý meria kroky na bežiacom páse alebo merajú jazdu na bicykli alebo dokáže sám určiť, ktorý šport vykonávate, siahnite po športtesteru.

Na čo sa zamerať pri výbere kvalitného fitness náramku

To, koľko toho bude náramok vedieť, závisí predovšetkým na cene, ktorú ste za neho ochotní minúť. Pri výbere by ste sa mali zamerať na niekoľko náležitostí, ktoré vám umožní náramok používať čo najefektívnejšie.

Chytré fitness náramky sa nedelí na pánske a dámske. Aplikácia si vyberáte podľa toho, čo od náramku očakávate a jediné, v čom sa pánske a dámske varianty môžu líšiť je farba pásku alebo vzhľad displeja alebo ciferníku. Fitness náramky sú na trhu k dostaniu aj pre deti, vyznačujú sa menšou veľkosťou.

Kompatibilita s chytrým telefónom

Operačný systém a Bluetooth

Väčšina fitness náramkov je kompatibilná s operačnými systémami Andorid a iOS. V tomto ohľade záleží predovšetkým na podporovanú verziu. Spravidla platí, že ak máte telefón starý zhruba 4 roky, nebude problém s prepojením náramku a hodiniek. Podporovaná verzia u Androidu je 4.3 či 4.4 a novšie. U iOS potom 7.0 a niekedy tiež 8.0. Menej rozšírený je operačný systém Windows Phone, ktorý nájdete predovšetkým u značiek Xiaomi, Fitbit alebo Garmin. Aby sa všetky informácie z náramku mohli preniesť do telefónu, je potreba, aby telefón podporoval Bluetooth, čo je však u dnešných modelov štandard.

Aplikácie

Pred zaobstaraním náramku si tiež zistite, akú aplikáciu výrobca k dodávke zariadenia a ako ju hodnotia užívatelia. Hodnotenie aj popis aplikácie nájdete buď v Google Play alebo v App Store. Dôležité je, aby mala aplikácia všetky funkcie, ktoré chcete využívať (notifikácia, srdcový tep, ovládanie fotoaparátu a podobne). Okrem aplikácií, niektorí výrobcovia k náramku majú aj webové rozhranie, do ktorého sa môžete prihlásiť cez počítač. Drahšie modely chytrých športových náramkov je možné prepojiť s ďalšími službami, medzi ktoré patrí napríklad športové aplikácie Endomondo alebo appky pre chudnutie Noom.

Od nárokov na funkcie sa odlišuje obstarávacia cena. Aká aplikácie je pre fitness náramok najlepšie zistíte podľa recenzií a hodnotenia samotných používateľov.

Viete, že: Na trhu existujú aj fitness náramky, ktoré fungujú bez spárovanie s mobilným telefónom. Dáta je možné si prezrieť po pripojení k PC.

Batéria

U batérie sa zamerajte predovšetkým na jej výdrž a možnosť výmeny. Výdrž batérie ovplyvňuje to, ako náročné aplikácie používate. Dĺžka nabitie sa pohybuje od jedného dňa po celý mesiac. Spravidla sa však náramok dobíja zhruba raz týždenne, ale môžete sa stretnúť aj s oboma extrémami.

Priemerná výdrž batérie je 1 až 2 týždne. Na jej spotrebe sa významne podpisuje typ displeja. Pokiaľ máte LED diódy, bude spotreba nižšia ako u LCD displeja s dotykovými tlačidlami a množstvom vibračných upozornení. Do fitness náramkov sa väčšinou inštalujú dobíjacie akumulátory, ktorých výmenu vykonáva špecializovaný servis. Je však možné sa stretnúť aj s batériami podobnými tým do klasických hodiniek. Tieto fitness náramky rozhodne vydrží bežať 20 a oveľa viac dní.

Uplatnenie náramku

Šikovný športový náramok vyberajte podľa toho, na čo ho chcete využívať. Ak vám stačí upozornenie na notifikácie z mailu alebo mobilného telefónu a krokomer, bohato si vystačíte s niektorým z lacnejších modelov. Ak však chcete spoľahlivé údaje, ktoré budú zaznamenávať napríklad aj bežecké trasy, siahnite po drahším výrobku so zabudovanou GPS. Dáta o fyzickej záťaži zhromažďuje senzor srdcového tepu.

Srdcový tep sa môže merať dvojakým spôsobom. Fitness náramok s najlepším meračom tepu je ten, ktorý je možné spárovať hrudným pásom. Lacnejšie výrobky disponujú optickým meraním pomocou laseru, ktorý však nie je tak presný ako hrudný pás.

Tie najvychytenejší náramky z roku 2018 a 2019 disponujú funkciou budíka, ktorý vás pomocou príjemných vibrácií vzbudí vo chvíli, keď sa nachádzate vo fáze ľahkého spánku. Okrem tepu dokážu informovať aj o maximálnom objeme využitého kyslíka.

Rozdelenie náramkov podľa obstarávacej ceny

  • Lacné fitness náramky – budú schopné počítať kroky a vyhodnocovať štatistiky, výsledky však nepatrí k najpresnejším.
  • Stredná cenová kategória fitness náramkov – okrem krokomera tu nájdete funkciu pre stráženie srdcového tepu a informácie o spálených kalóriách. Dozviete sa tiež údaje týkajúce sa vášho spánku.
  • Drahé športové náramky – umožní prijímanie hovorov, zaznamenávanie trasy vďaka GPS a ďalšie pokročilé funkcie. Výsledky merania sú veľmi presné.

Dobrá rada: Pri výbere sa zamerajte aj na to, aké príslušenstvo spoločne s náramkom obdržíte. Dobrým pomocníkom môže byť ochranné sklíčko na displej.

Odolnosť

Nejnáchylnějším miestom fitness náramkov je displej. Ten sa môže ľahko poškodiť škrabancami alebo prasknúť rovnako ako displej mobilného telefónu. Najdrahšie modely majú displej chránený zafírovým sklom. Pri ostatných však nie je na škodu si zaobstarať ochrannú fóliu.

Okrem displeja sa zamerajte aj na celkovú odolnosť náramku. To znamená, či je vodotesný a odolný proti prachu. Ak chcete s náramkom plávať, mal by byť opatrený certifikáciou IP68, ktorá je zárukou toho, že sa do náramku nedostane žiadna voda ani prach. Pokiaľ chcete vodeodolný fitness náramok využívať aj na plávanie, mal by disponovať funkciou pre meranie plavecké aktivity.

U väčšiny zariadení nájdete certifikáciu IP67, ktorá nestačí pre plávanie v bazéne, ale umožňuje náramok ponoriť do hĺbky 1 metra až po dobu 30 minút. Certifikácia IP64 informuje o tom, že sa s náramkom môžete sprchovať a nebude mu vadiť ani dážď. IP64 je zárukou odolnosti proti striekajúcej vode.

Typ displeja a zobrazované funkcie

Ak nechcete náramok často nabíjať a namerané hodnoty nepotrebujete vidieť na displeji, ale postačí vám k tomu len aplikácie v telefóne, môžete sa rozhodnúť pre zobrazovanie pomocou LED diód.

V prípade, že chce namerané hodnoty kontrolovať hneď, rovnako ako si chcete prečítať oznámenie prijaté od telefónu alebo e-mailu, musíte siahnuť po náramku s displejom. Najčastejšie sa môžete stretnúť s malými OLED displeji s uhlopriečkou pohybujúce sa v rozmedzí 0,6-1 palcov (približne rovnaký priemer majú české kovové mince). OLED displej patrí k displejom, ktorý šetrí batériu.

Naj fitness náramky majú displej zobrazujúci podrobnejšie údaje a upozornenie, sú však náročnejšie na spotrebu batérie a bez nabíjačky sa nezaobíde väčšinou ani dva dni. Tieto displeje majú väčšiu uhlopriečku, čo znamená, že sú náchylnejšie na poškodenie.

Pri výbere sa zamerajte na to, ako dobre idú informácie z displeja čítať za zhoršených svetelných podmienok, ale aj v prípade, kedy bude páliť slnko. Okrem toho si všimnite, ako sú usporiadané jednotlivé položky. Potrebné informácie by ste mali vidieť na prvý pohľad.

Výrobný materiál

Výrobný materiál sa podpisuje na dizajne náramkov. Zvoliť si môžete fitness náramok v univerzálnej bielej či čiernej farbe, až po farbu ružovú. Na výber je celá paleta farieb a farebných kombinácií. Okrem toho je možné jadro náramku prehadzovať medzi niekoľkými pásky, takže sa vám vždy bude hodiť k typu oblečenia.

Lacnejšie náramky majú pásik vyrobený z gumy, silikónu alebo plastu. Drahšie modely umožňujú meniť pások a okrem farby si môžete vybrať aj materiál. Ak trpíte alergiami na niektoré materiály, určite si pred kúpou dobre zistite, z čoho je náramok vyrobený.

Hmotnosť

Ak nie ste zvyknutí nosiť hodinky ani iné náramky, bude pre vás parameter hmotnosti celkom iste podstatný. Na trhu môžete naraziť na ľahučké výrobky vážiaci okolo 100 g a menej, ale aj na tie, ktorých hmotnosť je potrebné 2x taká. V prípade, že na ruky nosíte masívne kovové hodinky, môžete tento parameter úplne pominúť.

Funkcie

Funkciou môže byť celá rada. Od ich počtu sa bude následne odvíjať aj obstarávacia cena. Pripravili sme pre vás prehľad najobľúbenejších a najžiadanejších funkcií.

  • Pohybový senzor – zapína sa ním displej. Akonáhle zdvihnete ruku pred tvár, displej sa rozsvieti.
  • Krokomer – zaznamenáva, koľko krokov ste prešli.
  • Vzdialenosť – okrem krokov funkcia zaznamená aj to, akú dlhú vzdialenosť ste urazili.
  • Meranie tepu – tep si môžete zmerať vďaka špeciálnemu senzoru v spodnej časti pásku. Výsledok nie je tak presný ako pri meraní hrudným pásom, ale pre orientáciu postačí. Na výsledok má vplyv treba pot a ďalšie okolnosti.
  • Spálené kalórie – zobrazujú informácie o tom, koľko kalórií ste v danom časovom úseku spálili.
  • Meranie spánku – funkcia, ktorá sa zaoberá monitoringom jednotlivých fáz spánku, ktoré môžete medzi sebou porovnávať. Vďaka tomu je možné využiť aj budenie pomocou vibrácií. Aplikácia zamerané na meranie spánku vám dokážu navrhnúť, ako v prípade potreby dosiahnuť kvalitnejšieho spánku.
  • Nastavenie denných cieľov – pomocou mobilnej aplikácie si môžete nastaviť ciele, ktoré chcete počas dňa dosiahnuť. O tom, ako si vediete, ste informovaní pomocou fitness náramku.
  • Stopky – pre stopovanie času.
  • Vystúpaní poschodia – niektoré hodinky umožňujú počítať tiež poschodia, ktorá ste nastoupali. To je možné vďaka barometra. Jedno poschodie zodpovedá výške zhruba 3 metrov.
  • Vibrácie – môžu fungovať ako budík alebo vás upozorňovať na notifikácie či vyzvať k činnosti.
  • Zaznamenávanie trasy – ak je fitness náramok vybavený GPS, je možné si vďaka nemu zaznamenávať trasu v reálnom čase.
  • Meranie rýchlosti – zmeria, akou aktuálnou rýchlosťou sa pohybujete.
  • Platenie – táto funkcia je v roku 2019 skôr v plienkach a bezkontaktné platby umožňuje v súčasnosti cez náramok len málo bánk. Je k tomu potrebné technológie NFC, kedy stačí šikovný fitness náramok priložiť k platobnému terminálu a z účtu sa vám odpočíta potrebná suma. Predpokladáme, že u tejto funkcie dôjde v budúcnosti k rozvoju a jej rozšíreniu.
  • Prehrávanie hudby – niektoré náramky umožňujú spárovanie s chytrým telefónom a pripojenie slúchadiel. Táto funkcia sa nám javí však skôr ako zbytočná. Navyše by ste pre naozaj pohodlné cvičenie alebo prechádzku so slúchadlami potrebovali slúchadlá bezdrôtová.

Niektoré fitness náramky ponúkajú i funkciu na meranie krvného tlaku. Na túto funkciu sa však rozhodne nemôžete spoliehať, pretože náramok neposkytuje dostatočné vybavenie na to, aby bol krvný tlak vôbec nameraný.

Cena fitness náramkov

Práve fitness náramky patrí ku kategóriu tovaru, v ktorej platí úmera, že čím viac zaplatíš, tým lepšie a vychytanejšie výrobok dostaneš. Priblížme si jednotlivé cenovej kategórie podrobnejšie.

Lacné fitness náramky do 40 €

Táto cenová kategória je vhodná pre všetky nenáročných užívateľov. Nájdete tu náramky bez displeja len s LED diódami alebo tie so základným OLED displejom. V základe sa môžete tešiť na krokomer, drahšie výrobky budú disponovať aj meračom tepu.

Fitness náramky v cenovej kategórii od 40 do 70 €

Za túto cenu už dostanete náramok vyrobený z kvalitnejších materiálov. Z hľadiska funkcií môže byť dostupný monitoring kalórií, upozornenie na vykonanie aktivity, notifikácia a sledovanie telesných aktivít. Tešiť sa môžete na originálny vzhľad.

Chytré náramky od 70 do 100 €

Vyberáte z vysoko kvalitných produktov, u ktorých sa môžete tešiť na pomerne presné výsledky nameraných hodnôt. Bluetooth môže mať dosah až 40 metrov a výdrž batérie môže byť až niekoľko dní. Z hľadiska odolnosti tieto náramky disponujú vodotesnosťou v veľa 5 ATM, čo znamená, že sa s nimi môžete pokojne aj sprchovať. Displej bude mať vyššie rozlíšenie a zobrazované informácie budú dobre čitateľné za akéhokoľvek počasia.

Drahé fitness náramky nad 100 €

Modely v tejto cenovej kategórii sú vhodné predovšetkým pre profesionálnych športovcov. Ich tvar mnohokrát odpovedá tvarom klasických hodiniek. Samozrejmosťou najlepších fitness náramkov je veľký dotykový displej, najvychytenejších funkcie a nízka hmotnosť. Mnohé z týchto produktov môžu plnohodnotne zastúpiť mobilné telefóny.

Najlepšie fitness náramky dokážu rozoznať, akému športu sa aktuálne venujete alebo môžu mať vstavaný pikoprojektoru, ktorý po zatrasení premietne aktuálny čas na vašu ruku. Horná cenová hranica sa pohybuje okolo 300 €.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo