Ako vybrať parný hrniec

Varením na pare si potraviny zachovávajú svoju farbu, ale tiež dôležité vitamíny a minerály. V parných hrncoch navyše môžete naraz pripraviť aj viac druhov jedla naraz. Varenie však má svoje zásady, s ktorými vás v našom článku zoznámime. Pri výbere je dôležité zvážiť, ako často v hrnci budete variť alebo aké ďalšie funkcie od neho budete vyžadovať.

Russell Hobbs 19270

Počet nádob3
Plato na varenie vajecáno
Miska na ryžuáno
Príkon800 W
Výrobný materiálnerez, plast
Celková kapacita9 l
Nastavenie časového spínača60 min.
Displejnie
Bezpečnostné opatreniatepelná poistka
Viditeľný ukazovateľ hladiny vodyáno
Umývanie v umývačkeáno
Funkcia Keep Warmnie

Russell Hobbs 19270 je parný hrniec s objemom 9 l. Bez problémov v ňom uvaríte celej jedlo vrátane prílohy a zeleniny. Oproti hrnci Eta má tú výhodu, že nádoby na jedlo sú vyrobené z omnoho odolnejšieho plastu. O ich dlhej životnosti teda nemáme pochýb.

Vodu môžete dolievať aj v priebehu varenia, pretože nádobka disponuje hneď dvoma otvormi pre dolievanie. V prípade, že by došlo k odpareniu, sa hrniec automaticky vypne. Hladinu vody môžete kontrolovať na viditeľnom indikátore na prednej strane plášťa.

Hrniec je možné nastaviť len na 60 minút, čo je štandardná doba. Je však možné sa stretnúť aj s modelmi s dlhším časovým nastavením. Príkon hrnca je 800 W, čo sa odrazí na dĺžke doby varenia, ktorá je o niečo dlhší ako u modelov s vyšším príkonom.

Hrniec je pomerne veľký, takže dobre zvážte, či na neho budete mať na kuchynskej linke dostatok miesta. Na druhú stranu je možné jedálenské boxy stohovať, čo vám ušetrí miesto v skrinke. Je trochu škoda, že výrobca k hrncu nedodáva kuchárku s aspoň základnými recepty. V manuáli nájdete len odporúčanie, ako dlho variť ktorú potravinu.

Spoločne s hrncom dostanete aj misku na ryžu s kapacitou 1 l a držiak na vajcia. Plastové časti, ktoré sú označené symbolom, je možné umývať v umývačke riadu.

  • kvalitný výrobný materiál
  • poistka proti prehriatiu
  • dolievanie vody aj počas prípravy
  • automatické vypnutie po dokončení
  • zdĺhavejšie príprava jedla
  • chýba funkcia Keep Warm
Zistiť cenu

Philips HD 9140

Počet nádob3
Plato na varenie vajecáno
Miska na ryžuáno
Príkon900 W
Výrobný materiálnerez, plast
Celková kapacita10 l
Nastavenie časového spínačav závislosti na zvolenom programe
Displejáno
Bezpečnostné opatreniaprotišmykové nožičky, tepelná poistka
Viditeľný ukazovateľ hladiny vodyáno
Umývanie v umývačkeáno
Funkcia Keep Warmáno

Prednosťou parného hrnca Philips HD9140 je predovšetkým kvalita, ktorú dostanete za pomerne nízku obstarávaciu cenu. Zhruba za 60 eur dostanete hrniec s digitálnym displejom a 5 prednastavenými programami pre prípravu ryže, rýb, zeleniny, zemiakov a mäsa. Okrem toho môžete aktivovať tiež funkciu Keep Warm.

Hrniec má viditeľný ukazovateľ vody a pri nedostatku sa rozsvieti kontrolka a zaznie zvukový signál, takže vás hrniec upozorní na nutnosť doplnenia vody. Voda sa do nádoby prilieva zboku, čo je pohodlné. Nádobka na kondenzát by však mohla byť o niečo väčší, pretože pri dovarení je pomerne dosť plná vody, takže pri vylievaní musíte dať pozor, aby ste sa neoparili. Ďalšie ikonka vás blikaním upozorní na nutnosť odvápnenia, ktoré urobíte pomocou octu.

U prednastavených programov je potrebné pridať zhruba 5 minút, aby bol pokrm skutočne hotový. Vychytávkou hrnca je zvýrazňovač chutí, do ktorého môžete vložiť bylinky či korenie, ktorých aróma sa pomocou odparovania dostane k všetkým pripravovaným dobrotám. V naparovacie XL miske bez problémov pripravíte ryžu i polievku.

Nevýhodou je, že 3 plata nie je možné medzi sebou vymieňať, takže ak chcete zo spodného vybrať hotové jedlo a vložiť do neho inú potravinu, ktorá potrebuje dlhšiu dobu prípravy, je nutné potraviny preložiť do určitej nádoby. A to je pomerne nepraktické. Na druhú stranu je možné nádoby stohovať, takže vám v skrinke šetrí miesto.

Vďaka odnímateľným dňom môžete jednotlivé boxy zvýšiť a pripraviť tak v hrnci napríklad celé kura. Trochu nás mrzí, že dodávaná kuchárka je iba v angličtine a symboly na digitálnom časovači sa začnú zhruba do pol roka odlupovať.

  • objem
  • kvalita
  • prednastavené časy
  • umývanie v umývačke
  • zvýrazňovač chuti
  • malá nádobka na kondenzát
  • neprehľadný manuál
  • kuchárka v angličtine
Zistiť cenu

Gallet CUV 962 Pantin

Počet nádob3
Plato na varenie vajecáno
Miska na ryžuáno
Príkon900 W
Výrobný materiálplast
Celková kapacita8,5 l
Nastavenie časového spínača60 min.
Displejnie
Bezpečnostné opatreniatepelná poistka
Viditeľný ukazovateľ hladiny vodyáno
Umývanie v umývačkeneuvedeno
Funkcia Keep Warmnie

Parný hrniec Gallet CUV 962 Pantin patrí do najlacnejšej kategórie týchto výrobkov, čo sa podpisuje aj na jeho spracovanie, ktoré budia otázku ohľadom dĺžky životnosti. Jeho príkon je 900 W, čo je obstojné a na obyčajné domáce varenie plne dostačujúce. Vzhľadom k obstarávacej cene od neho nemôžete čakať zázraky, ale na prípravu rodinného obeda je úplne postačujúce.

Hrniec je celý vyrobený z plastu vrátane základne a výrobca bohužiaľ neuvádza, či je možné jednotlivé časti umývať v umývačke. V návode nájdete iba informáciu o klasickom umývaní v ruke.

Dve dna sú opatrené stojany na vajcia. V dňoch sa nachádza niekoľko prehĺbených útvarov, čo je podľa nás praktickejšie ako ďalší výrobok slúžiace ako stojan na vajcia. V prípade varenie vajec ich stačí len do dna naskladať, takže nemusíte hľadať a vkladať žiadny prvok navyše. Súčasťou výrobku je aj miska na varenie ryže. Musíte však počítať s tým, že sa ryža varí dlhšie, než klasickým spôsobom.

Časovač je možné nastaviť až na 60 minút. Po dobehnutí času sa ozve zvukový signál a prístroj sa sám vypne. U časovača počítajte s tým, že je počuť jeho tikanie podobne ako u klasických, napríklad nástenných, hodín. Hrniec je vybavený poistkou proti prehriatiu.

Na prednej strane plášťa je umiestnený ukazovateľ vody. S naplnením po značku min. dokáže vytvoriť páru na 20 minút, pri naplnení po značku max. tvorí páru až 60 minút. V prípade, že potrebujete doplniť vodu, môžete tak urobiť vďaka otvorom, ktoré sú umiestnené na plášti. Doplnenie je teda možné vykonať za chodu, bez toho aby ste museli dávať dole nádoby. Je trochu škoda, že cez tieto otvory uniká pomerne dosť pary, ktorá by mala ísť radšej do hrnca než z neho von.

Misky sú stohovateľné, čím ušetríte priestor v skrinke, ale na druhej strane nie je možné misy pri varení vzájomne prehadzovať. Ak teda potrebujete niečo z horného poschodia preložiť do dolného, ​​musíte to z misy vybrať a vložiť do misy inej.

  • nízka obstarávacia cena
  • integrované stojany na vajcia
  • stohovateľnosť
  • misky sa medzi sebou nedajú zamieňať
  • výrobný materiál a prevedenie
  • hlasná minútka
Zistiť cenu

Philips AVENT 4v1

Počet nádob1
Plato na varenie vajecnie
Miska na ryžunie
Príkon400 W
Výrobný materiálplast
Celková kapacita1 l
Nastavenie časového spínača30 min.
Displejnie
Bezpečnostné opatreniavstavaný bezpečnostný vypínač, vypnutie pri prehriatí
Viditeľný ukazovateľ hladiny vodyáno
Umývanie v umývačkeáno
Funkcia Keep Warmnie

Avent 4v1 patrí medzi drahé výrobky, pretože disponuje aj možnosťou mixovania. Parný hrniec s mixérom je určený na prípravu detských príkrmov a detských jedál. S tým sa spája aj malý objem nádoby, ktorý činí len 1 l. Nie sme si istí, či tento prístroj nájde využitie aj potom, čo prestanete pripravovať detské jedlá. Cena je naozaj vysoká, a tak je na zváženie každého, či si nevystačí len s napařováčkem a ručným ponorným mixérom.

Avšak Avent 4v1 umožňuje varenie v pare, mixovanie, rozmrazovanie, ohrievanie. Pre každú činnosť je vhodný iný objem vody. Objem je viditeľne označený na transparentnom zásobníka na vodu, čo nám príde ako praktické riešenie. Pri rozmrazovaní je potrebné počítať s dobou okolo 30 minút. Ďalšie časy závisí na tom, koľko jedla pripravujete. Napríklad zelenina s mäsom sa pripravuje zhruba 25 minút. Všetky časy nájdete v manuáli k výrobku.

Prednosťou parného hrnca je možnosť varenia v pare a potom okamžité mixovanie. Nádobu s napareným jedlom stačí len otočiť a spustiť mixovanie. Mixovanie sa vykonáva pomocou pulzného snímača, takže môžete pripraviť krémové pyré aj príkrmy s kúskami.

Výrobca uvádza, že vybrané časti vrátane nožového nadstavca je možné umývať v umývačke. Pri výrobku prevažuje biela farba, takže počítajte s tým, že sa po niekoľkých použitiach zafarbí od zeleninových farbív, ktorá už nepôjdu umyť. V miske sa nedá pripraviť ryža.

Výrobok má vstavaný bezpečnostný vypínač a automaticky sa vypne pri prehriatí. V tomto prípade je nutné nechať prístroj niekoľko minút odpočívať, než vychladne.

  • mixovanie
  • rozmrazovanie
  • ohrievanie
  • pulzné mixovanie
  • umývanie v umývačke
  • vysoká obstarávacia cena
  • využitie len pre prípravu detských porcií
Zistiť cenu

ETA Steampot 0134

Počet nádob3
Plato na varenie vajecáno
Miska na ryžuáno
Príkon1000 W
Výrobný materiálnerez, plast
Celková kapacita12,25 l
Nastavenie časového spínača75 min.
Displejnie
Bezpečnostné opatreniatepelná poistka, protišmykové nožičky
Viditeľný ukazovateľ hladiny vodyáno
Umývanie v umývačkeáno
Funkcia Keep Warmnie

Hoci sa jedná o tradičného výrobcu, parný hrniec Steampot 0134 sa mu príliš nepodaril. Medzi najväčšie negatíva patrí výrobný materiál. Boxy na jedlo sú vyrobené z krehkého plastu, takže má človek strach, kedy prasknú. Dna sú odnímateľná, takže môžete výšku boxu zvýšiť, ale kvôli krehkému materiálu budete mať strach, aby sa zacvakávacia packy čoskoro neulomili.

Práca s pokrievkou vyžaduje určitú skúsenosť, pretože na nádobu nezapadne hneď na prvýkrát, ale je potrebné nájsť vhodné miesto, na ktorom pokrievky drží. Pokiaľ bude pokrievky nasadená zle a para bude unikať, bude sa jedlo pripravovať dlhší čas.

Ako veľkú nevýhodu vidíme to, že sa boxy na jedlo nedajú medzi sebou zamieňať. Ak napríklad dole varíte mäso, ktoré je už hotové a radi by ste teda plato umiestnili na horu a dole položili napríklad plato s prílohou, musíte všetky potraviny přeskládat, čo je zdĺhavý a nepraktický proces. Nádoby sú označené číslicami 1-3 a toto poradie je potrebné dodržať.

Samozrejme musíme pochváliť vysoký príkon, ktorý sa pozitívne podpisuje na rýchlosti prípravy jedla. Zhruba za 30 minút v hrnci pripravíte kuracie prsné rezne, zemiaky i zeleninu. Voda sa do zásobníka pohodlne nalieva. O stave hladiny máte dobrý prehľad vďaka indikátore nachádzajúcom sa na prednej strane plášťa. Určite by sme ale ocenili podsvietenie indikátora, vďaka čomu by hladina bola viditeľná ešte lepšie.

Čo sa týka misky na vodu, tá sa z prístroja zle vyberá. Nemá úchytky, takže ak ju chcete vyliať, musíte počkať, kým voda nevychladne. O vykurovací telo je potreba veľmi dobre starať, pretože začína skoro hrdzavieť. Plusové body prístroji dávame za minútku, ktorú je možné nastaviť až na 75 minút a infografiky okolo otočného voliča časovača. Máte tak lepší prehľad o tom, koľko času potrebujete na varenie určité potraviny.

  • veľký objem
  • dizajnové spracovanie
  • ukazovateľ hladiny
  • rýchla príprava
  • kvalita výrobných materiálov
  • hrdzavejúce výhrevné teleso
  • vylievanie vody
  • nemožnosť prehadzovanie plat
Zistiť cenu

Prečo sa rozhodnúť variť na pare

Naparovanie je jedným z najzdravších spôsobov, ako si môžete pripraviť jedlo. Pre varenie nepotrebujete tuk. Para jedlo šetrne uvaria, a pritom zachová jeho konzistenciu, vlhkosť i živiny.

S varením v pare môžete začať najprv bez parného hrnca na sporáku. Tak zistíte, či vám bude tento spôsob prípravy vyhovovať a jedlo chutiť. Stačí, keď si zaobstaráte naparovacia kôš z nerezovej ocele, ktorý sa vlezie do klasického hrnca, v ktorom varíte na sporáku. Do hrnca nalejete trochu vody, položíte kôš (tak aby cez neho neprestupovala voda), na kôš dáte potraviny a necháte ich uvariť na pare. Tento spôsob vám vystačí, ak si sem tam pripravujete kúsok zeleniny alebo menšie množstvo jedla.

Ak to však s varením na pare myslíte vážne, bude vám dobrým pomocníkom elektrický parný hrniec, v ktorom pripravíte hneď niekoľko potravín naraz. V závislosti na obstarávacej cene získate buď základný, alebo prepracovaný model s celým radom funkcií, ktoré vám varenie spríjemní.

Okrem elektrického parného hrnca existuje aj parný hrniec na sporák. Jedná sa o niekoľko nerezových nádob s perforovaným dnom a pokrievkami. Do spodnej nádoby sa napustí voda, ktorá sa privedie do varu a začne potraviny variť pomocou pary. Spodný hrniec využijete aj pre klasickú prípravu jedla. Ďalšou možnosťou je parný hrniec do mikrovlnky.

Parametre parného hrnca na varenie

Pri výbere najlepšieho parného hrnca je potreba poznať základné dôležité parametre, podľa ktorých budete môcť dobre vybrať jeho veľkosť, výkon i funkcie.

Výrobný materiál

Z hľadiska výrobného materiálu sa môžete stretnúť s dvoma prevedeniami:

  • nerezové,
  • plastové.

Spravidla sa nerez a plast kombinuje. Hrniec vyzerá tak, že má základňu z nerezu a kontajnery na potraviny z plastu. Výnimkou však nie sú ani parné hrnce celonerezové. U parných hrncov z nerezu je dobré si uvedomiť, že na rozdiel od plastových boxov v nerezových nádobách nebudete pripravované jedlo vidieť, čo znižuje možnosť jeho kontroly pri varení. Hrnce vyrobené prevažne z plastu, ale môžu pôsobiť lacným dojmom a zároveň nebudú tak odolné, ako hrnce z nerezu.

Výrobný materiál sa odráža na obstarávacej cene, ktorá je u plastu nižšia ako u nerezu.

Veľkosť a tvar

Veľkosť môžete posudzovať z dvoch uhlov.

  1. Celková veľkosť hrnca, ktorá má vplyv na jeho skladovanie i na to, koľko miesta vám zaberie na kuchynskej linke.
  2. Objem a počet nádobiek, podľa ktorých budete vedieť, koľko jedla v hrnci pripravíte.

Malé parné hrnce majú spravidla len dva nad sebou stojace kontajnery. Väčšinou sa stretnete s trojposchodovým parným hrncom, teda výrobkom, ktorý disponuje troma kontajnery, ktoré sa stavajú na seba. Kontajnery majú v spodnej časti perforácie, ktorými dochádza k prúdeniu pary. Pri varení používajte len taký počet boxov, ktoré reálne potrebujete.

Výnimkou nie sú ani modely umožňujúce prostredníctvom nástavcov kapacitu ešte rozšíriť. Vďaka tomu môžete jedlo naraz pripravovať napríklad hneď v piatich nádobách. Celkový objem zistíte tak, že spočítate objemy jednotlivých kontajnerov (nádob). Objem vyberajte podľa toho, pre koľko stravníkov budete jedlo pripravovať. Výber je široký a pohybuje sa od 3 do 12 l.

Počas varenia je možné kontajnery aj prehadzovať v závislosti na tom, pri akej teplote majú byť pokrmy pripravované. Pri manipulácii odporúčame používať kuchynské chňapky, aby nedošlo k popálenie. Niektoré modely disponujú priehradkami s odnímateľnými dňami pre vytvorenie väčšieho priestoru, ktorý vyžaduje napríklad príprava celého kurčaťa a iných objemnejších jedál.

Stretnúť sa môžete s parnými hrncami majúcimi kontajnery rôznych veľkostí. Vďaka tomu sa dajú stohovať, čo vám ušetrí priestor pri skladovaní. Na druhú stranu sa kontajnery nedajú pri varení prehadzovať. Preto musíte vopred premyslieť, ktoré jedlo potrebuje intenzívnejšie paru a ktoré menej. Zároveň je potrebné si premyslieť časový harmonogram, aby ste jedlo na stôl podávali v jeden čas.

Z hľadiska tvarovania sa môžete stretnúť s okrúhlym, elipsovým a štvorcovým prevedením. Pamätajte na to, že v širšom parnom hrnci lepšie pripravíte napríklad celú rybu alebo kurča.

Kontrola hladiny vody

U kvalitného parného hrnca by ste mali mať na prvý pohľad jasný prehľad o množstve vody. Preto býva na vonkajšej strane plášťa umiestnený vodomer alebo ryska ukazujúci kapacitu vody. Vďaka tomu ľahko zistíte, či ste do hrnca napustili dostatočné množstvo vody. Našťastie je objem vody vyriešený tak, aby pri varení nedošlo k jej úplnému vyparenie.

Dobrým pomocníkom vám rozhodne bude funkcia upozornenia na nedostatok vody. Ak by k tomu došlo, vydá elektrický parný hrniec zvukový signál, čím vás upozorní na nutnosť doplnenie vody. Doplňovanie je väčšinou možné aj za chodu hrnca. Dôležitá je aj poistka proti prehriatiu, ktorá chod hrnca vypne v prípade, že dôjde k úplnému odparení vody.

Niektoré modely disponujú externým prívodom vody, takže nemusíte nádoby na varenie vynímať.

Energetická náročnosť

Pri výbere nezabudnite zohľadniť príkon, ktorý sa premieta do výkonnosti prístroja. Podľa neho spoznáte, ako dlho bude trvať nahrianie vody, vytvorenie pary a celková príprava jedla. Platí úmera, že čím väčší príkon, tým rýchlejšia príprava jedla.

Vyššia príkon ale tiež znamená väčšiu spotrebu a drahšie prevádzku. Neplatí to však vždy, pretože niekedy je výkonnejší model s vyššou spotrebou úspornejšie ako ten s nižšou spotrebou, pretože jedlo pripraví rýchlejšie.

Z hľadiska príkonu narazíte na rozmedzí 400-2 000 W. Pre domáce použitie vám postačí zlatá stredná cesta okolo 800-1 400 W.

Dĺžka prívodného kábla

Dĺžka prívodného kábla je parameter, na ktorý väčšina užívateľov nehľadí, ale pritom sa výrazne podieľa na pohodlnej práci so spotrebičom. Zamyslite sa preto nad tým, kde budete s hrncom pracovať a ako ďaleko je od tohto miesta umiestnená zásuvka. Problém je síce možné riešiť predlžovačkou, ale na druhú stranu sa jedná o ďalší prvok navyše, ktorý bude pri príprave jedla zbytočne zavadzať. U väčšiny parných hrncov dosahuje dĺžka prívodného kábla okolo 100 cm.

Funkcie

Okrem základných parametrov sa zamerajte aj na niekoľko ďalších funkcií, ktoré vám prípravu jedla spríjemní a uľahčí.

Časovač

Časovač je rozhodne užitočnou funkciou, ktorá môže slúžiť buď ako minútka alebo ako odložený štart. Spravidla je možné ho nastaviť v časovom rozpätí do 60 minút, ale aj dlhšie. Vďaka odloženému štartu začne hrniec pracovať až v dobe, v ktorej chcete. Môžete sa tak napríklad vrátiť z práce a mať pripravené čerstvé teplé jedlo. Podobnú funkciu môže mať aj pomalý hrniec, o ktorom sme písali tu.

Funkcia Keep Warm

Keep Warm čiže udržiavanie v teple vám umožní jedlo udržať v optimálnej teplote ešte určitú dobu po dovarení. Ak teda niekto nestíha spoločný čas večere, dostane jedlo teplé ešte niekoľko hodín od dovarení. Každým ohrevom jedlo stráca na kvalite, čomu môžete predísť práve vďaka tejto funkcii.

Na trhu môžete naraziť na hrnce, ktoré sa do režimu udržiavania v teple prepnú automaticky po dokončení varenia. Iné je nutné do režimu prepnúť ručne po dokončení varenia. Pred tým je nutné sa uistiť, že vám v hrnci zostáva dostatok vody. S rovnakou funkciou sa môžete stretnúť aj u ryžovaroch, o ktorých sme písali v článku Ako vybrať ryžovar.

Multifunkčný parný hrniec s mixérom

Na trhu sa môžete okrem klasického prevedenia stretnúť aj s tým kombinovaným, ktorý má navyše mixér. Princíp spočíva v tom, že sa potraviny najskôr pripraví v pare, potom sa prístroj obráti a potraviny sa rozmixujú. Tento princíp varenia v parnom hrnci asi najviac využijú rodiny s malými deťmi.

Varenie ryže

Niektoré parné hrnce umožňujú vďaka špeciálnej varnej miske aj varenie ryže v pare. Jedná sa o malú misku, ktorá sa uloží na dno niektorého z väčších kontajnerov, vďaka čomu môžete ryžu naparovať. Tento spôsob varenia ryže môže trvať o niečo dlhšie, ale výsledkom bude skvele pripravená, nadýchaná ryža.

Medzi ďalšie užitočné funkcie patrí:

  • Displej – pri niektorých modeloch môžete naraziť na displej, na ktorom sa zobrazuje nastavenie a prebiehajúce programy.
  • Automatické vypnutie – k automatickému vypnutiu dôjde po dokončení prípravy jedla.
  • Držiak na varenie vajec – špeciálny doplnok, vďaka ktorému v hrnci uvaríte aj vajcia.
  • Vanička na omáčku – môžete vďaka nej v parnom hrnci uvariť aj omáčku.
  • Zvuková signalizácia – upozorní vás napríklad na nutnosť doplnenia vody alebo dokončení prípravy.
  • Funkcia Vitamine + – ide o patentovanú funkciu spoločnosti Tefal, vďaka ktorej sa jedlo pripravuje rýchlo, takže v ňom zostávajú dôležité vitamíny.
  • Detská poistka – neumožní deťom spustiť a ovládať výrobok.
  • Rýchlo naparovanie – funkcia zaisťujúca silnú dávku horúcej pary pre extrémne rýchle naparení.
  • Špeciálne režimy – napríklad pre prípravu zeleniny, mäsa alebo rýb.

Starostlivosť o parný hrniec

Rovnako ako iné riady, tak i parný hrniec musíte po príprave jedla umyť. Pravidelná starostlivosť sa premieta na celkovom stave hrnca aj chuti pripravovaných pokrmov.

Najjednoduchšie je, ak výrobca umožňuje umývanie jednotlivých častí v umývačke. Informáciu o tom nájdete v manuáli prípadne na stránkach výrobcu. Pamätajte na to, že umývanie v umývačke sa časom podpíše na vzhľade plastu, ktorý zmatnie. Pokiaľ pre vás teda vzhľad hrá dôležitú úlohu, nádoby umývajte pomocou hubky v dreze.

Po dokončení varenia nezabudnite zo zásobníka vyliať zostávajúcu vodu a napustite ho teplou vodou so saponátom. Nezabudnite, že vykurovací blok do kontaktu s vodou nesmie prísť nikdy. Než hrniec uložíte na svoje miesto, dôkladne ho osušte.

Vzhľadom na to, že hrniec funguje na báze vody, objaví sa po čase vodný kameň. Ten je potrebné pravidelne odstraňovať. Ideálnym pomocníkom vám v tomto ohľade bude ocot s vodou. Po odvápnenie nezabudnite všetky časti dobre umyť, aby z nich ocot nebol cítiť.

Ako sa naučiť variť v parnom hrnci

Na jedla varená na pare je potrebné si zvyknúť. Ich chuť je odlišná od jedál pripravovaných klasickým spôsobom na sporáku v panvici alebo v rúre. Počas prvých niekoľkých používania je dosť pravdepodobné, že jedlo nebude chutiť presne podľa vašich predstáv, však učenie robí majstra, takže stačí dve tri prípravy, aby ste vedeli ako pracovať s parou a korením a bude z vás profesionál.

Na internete nájdete celý rad overených receptov pre varenie v parnom hrnci a dokonca aj kuchárky. Parný hrniec využijete nielen na varenie, ale tiež napríklad na ohrev knedlí alebo prípravu detských príkrmov.

Varenie na pare v 5 krokoch

  1. Nepridávajte príliš veľa vody – pri varení na pare má veľký vplyv to, koľko vody použijete. Do hrnca napustite zhruba 5 cm vody. Vždy dbajte na to, aby nepretekala cez podložku, na ktoré bude položené jedlo. Zároveň jej však musí byť dostatok, aby ste jedlo nepripálili.
  2. Vodu najprv priveďte do varu – najlepším spôsobom je vodu najskôr priviesť k varu a až potom do hrnca naskladať všetky potraviny.
  3. Čas varenia – asi najťažším krokom pre začiatočníka je odhadnúť čas prípravy tak, aby mohol na stôl servírovať jedlo súčasne. Každý typ potraviny sa totiž varí inak dlhú dobu. Napríklad zelenina je hotová už za niekoľko málo minút, kdežto mäso trvá pripraviť desiatky minút. Je dôležité misky s jedlom skladať tak, aby na spodu pri zdroji tepla boli potraviny, ktoré sa pripravujú najdlhšie a hore potraviny, ktoré vyžadujú kratšie prípravu.
  4. Dochutenie – mäso aj zeleninu môžete dochutiť korením alebo naložením ešte pred tým, než ich vložíte do nádoby. Pri varení môžete chuť podporiť aj tak, že do studenej vody dáte bylinky, soľ, citrón, plátky cesnaku alebo kôpor. Vyskúšať môžete aj varenie na kuracím či zeleninovom vývare.
  5. Para nesmie unikať – pri varení na pare je dôležité, aby para neunikala vekom. Pokiaľ bude unikať, bude príprava trvať dlhšie a môže sa stať, že na stôl budete servírovať nedovarené jedlo. Pri mäse odporúčame jeho vnútornú teplotu kontrolovať sondou. Unikanie pary predídete tak, že medzi hrniec a pokrievku položíte napríklad utierku alebo uterák. U parného hrnca tento problém riešiť nemusíte.

Varenie na pare je o niečo náročnejšie a zdĺhavejšie ako príprava v parnom hrnci, u ktorého sa nemusíte prakticky o nič starať. Avšak môže to byť dobrým odrazovým mostíkom, vďaka ktorému zistíte, či je pre vás príprava jedla na pare to pravé orechové.

Čo je pre vás lepšie: tlakový, pomalý alebo parný hrniec?

Strácate sa v rozdieloch medzi tlakovým, pomalým a parným hrncom? Vysvetlíme vám ich rozdiely, aby ste sa mohli rozhodnúť pre správny spotrebič.

Ako zistiť, čo chcete

Než sa rozhodnete pre konkrétny produkt, zauvažujte nad tým, ako žijete a aká máte očakávania. Ak sa vám páči predstava, že nemusíte čakať na jedlo, keď prídete z práce, bude pre vás dobrou voľbou pomalý hrniec. V prípade, že si radšej užívate čerstvé, ľahko pripravené jedlo, vyberte parný hrniec.

Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek spotrebič, majte na pamäti, že do neho investujete nemalú čiastku. Navyše sa jedná o pomerne veľké spotrebiče, na ktoré by ste mali mať ako úložný, tak pracovný priestor. Čo sa hmotnosti týka, tak napríklad tlakový hrniec váži sám o sebe 2-6 kg, a to bez vloženia potravín.

Pomalý hrniec

Ak chcete prísť z práce a dať si horúce čerstvo uvarené jedlo, siahnite po pomalom hrnci. Všetka príprava sa vykonáva vopred. Pre varenie vyberajte z receptov, ktoré sú vhodné pre prípravu v pomalom hrnci. Zistíte, že väčšina z nich sú polievky alebo dusená mäsa, pri ktorých len stačí všetky ingrediencie naraz vložiť do hrnca a zapnúť program.

Ingrediencie si môžete pripraviť deň vopred, nechať ich v chladničke v pomalom hrnci, ráno ich necháte zohriať na izbovú teplotu, zapnete hrniec a pôjdete do práce. Po návrate bude jedlo pripravené.

Pomalé hrnce sú k dostaniu v rôznych objemoch a tvaroch. Jednoducho v nich pripravíte jedlo pre početnú rodinu alebo len pre dvoch členov. Z hľadiska tvarovania sa môžete stretnúť s okrúhlym či oválnym tvarom, pričom oválny je lepšie pre prípravu napríklad kurčiat.

Tlakový hrniec

V tlakovom hrnci skvele pripravíte aj lacnejšie kúsky mäsa tak, že sa budú rozpadať. Vďaka vysokému tlaku mäso aj zeleninu uvaríte rýchlejšie, a to bez straty vitamínov, chutí a živín. Za krátky čas v tlakovom hrnci pripravíte aj tuhšie mäso, ktoré by sa štandardným spôsobom varilo či peklo niekoľko hodín.

Rovnako ako pomalý hrniec je aj hrniec tlakový dostupný v širokej ponuke objemov. Tlakáče sa od seba odlišujú spôsobom tesnenie, ale aj počtom bezpečnostných poistiek, voľbou tlakov či automatickým nastavením.

Parný hrniec

Na prípravu jedál využíva paru, takže si potraviny zachovávajú svoje vitamíny a živiny. Uvaríte v nich celé jedlo vrátane prílohy a zeleniny naraz. Pri varení je potrebné premýšľať o tom, ktorá potravina vyžaduje dlhší a ktorá kratšie prípravu. V prípade potreby je do hrnca nutné doplniť vodu.

Vybrané modely disponujú odloženým štartom, funkciou Keep Warm alebo automatickým vypnutím po dokončení varenia. Varenie na pare vyžaduje tréning.

Najčastejšie otázky a odpovede

Možno, že vás pred aj po nadobudnutí napadne celý rad užitočných otázok. Na tie najčastejšie prinášame odpovede.

Je možné jedlo v hrnci znova ohriať?

Áno, opakovaný ohrev je možný. V porovnaní s mikrovlnnou rúrou je však pomerne nepraktický, pretože jedlo musíte preložiť z taniera do misiek a potom zase späť na tanier. To zaberie viac času a tiež tým ušpiníte viac riadu. Na druhú stranu je tento spôsob ohrevu k jedlu šetrnejšie, než ohrievanie v mikrovlnke.

Ako správne rozložiť jedlo?

Jedlo rozložte podľa dĺžky prípravy. To znamená, že potraviny, ktoré sa pripravujú najdlhšie, by mali byť v spodnej nádobe a potraviny, ktoré nevyžadujú dlhú dobu prípravy v miskách hore.

Môžem počas varenia prikladať ďalšie nádoby s jedlom?

Toto je samozrejme možné. Rôzne potraviny vyžadujú rôznu dĺžku prípravy, preto je lepšie niektoré z nich do hrnca pridať až neskôr.

Ako často odstraňovať vodný kameň?

Vodný kameň odstráňte vždy, keď ho spozorujete, ideálne po každom desiatom použití spotrebiča. Pre jeho odstránenie použite ocot. Do zásobníka na vodu nalejte 2-3 šálky octu, doplňte vodou a spotrebič nechajte bežať zhruba 25 minút. Potom vodu vylejte a zásobník a všetky časti, ktoré je možné umývať vodou, pod vodou umyte.

Ceny parných hrncov

Vďaka príjemným cenám je nákup parných hrncov dostupnú investíciou. Cena zažíná zhruba na 30 € a v závislosti od typu a modelu môže prekročiť aj hranicu 200 €. Aby ste si boli istí, že investujete správne, odporúčame nákup od preverených značiek. Rovnako nie je od veci si prečítať skúsenosti s parným hrncom alebo si ho otestovať od niekoho, kto ho už vlastní.

Každý parný hrniec obsahuje návod, ale na internete sú dostupné aj videá, ktoré vám v začiatkoch môžu byť dobrým sprievodcom pri varení.

Lacné parné hrnce

Zhruba do 50 € zaobstaráte základné modely parných hrncov, ktoré budú vyrobené z lacnejších plastov. Ich dizajn bude jednoduchšie a objem menší. Počítajte zhruba s dvoma nádobami na prípravu. Kapacita sa bude pohybovať okolo 6,5 l a príkon nepresiahne 800 W.

Cena od 50 do 100 €

Za vyššiu obstarávaciu cenu dostanete približne 3 priehľadné nádoby a celkový objem hrnca sa vyšplhá až na 8,5 l. Vďaka tomu sa môžete tešiť aj na vyšší príkon okolo 900 W.

Parné hrnce s najlepším pomerom cena / výkon

Za cenovku pohybujúce sa v rozmedzí 100 až 200 € už dostanete výrobok, ktorý uspokojí aj náročných užívateľov. Vybrať si budete môcť z jedno-, i štvorposchodových variantov. Príkon dosiahne úctyhodných 1 300 W, čo sa podpíše na rýchlejší príprave.

Top parné hrnce

Najdrahšie, ale najkvalitnejšie výrobky kúpite zhruba od 200 €. V tejto cenovej kategórii na vás čakajú výrobky s prepracovaným dizajnom, veľkým objemom (12 litrov) a vysokým príkonom okolo 2 000 W. Súčasťou bude aj prehľadný a programovateľný displej alebo možnosť pridať prídavné nádoby.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo