Ako vybrať varič

Premýšľate nad výberom nového kuchynského variča? Neviete, či vybrať varič elektrický, plynový alebo indukčný? Poradíme vám, aký z nich sa hodí do malej kuchyne, na chatu alebo do domácnosti, kde sa pohybujú deti a potrebujete zachovať čo najviac bezpečia. Prezradíme aj tipy, ako si poradiť s riadom, ktorý nefunguje na indukciu alebo ako vypočítať elektrickú spotrebu. Čaká vás tiež pätica recenzií, ktoré vám uľahčia výber najlepšieho elektrického či plynového variča presne pre vaše potreby.

Bez možnosti uvariť si jedlo si snáď nikto z nás nevie predstaviť funkčnú kuchyňu. A to ani v prípadoch, keď zrovna prebieha rekonštrukcia vo vašom byte, alebo plánujete odísť na víkend na chatu. Pre tieto prípady je klasický varič výbornou voľbou, ktorá nie je náročná na financie a dokáže vám uspokojivo vynahradiť varnú dosku.

Recenzie varičov

Tento šikovný kuchynský spotrebič môžete využiť pre rôzne situácie a v najrôznejších miestach. Cenová relácia je veľmi rozdielna, preto sa oplatí niečo si o nich načítať, aby ste vybrali naj varič presne pre vás. Bola by škoda šetriť na zariadení, ktoré by vám nestačilo, alebo zbytočne zainvestovať do prístroja s mnohými funkciami, ktoré vo výsledku nebudete využívať. Prečítajte si naše recenzie na indukčné, plynové aj elektrické variče. Veríme, že vám pomôžu zvoliť si správny kúsok.

Sencor SCP 2254BK

Typelektrický
Materiál platničiekliatinové
Počet platničiek2
Príkon2250 W
Rozmery v cm48 x 28 x 8,2
Hmotnosť4,9 kg
Časovačnie
Displejnie
Dĺžka kábla0,8 m

Prvý zástupca v našich recenziách je varič Sencor SCP 2254BK. Zoženiete ho už za necelých 30 € a bude sa perfektne hodiť do malej študentskej kuchyne alebo na chatu. Milovníkov elegantného dizajnu asi neuchváti, ale k dobru mu pridáva matná čierna farba, ktorá predsa len pôsobí lepšie ako klasický biely spotrebič. Ak by ste o biely odtieň stáli, môžete si ho zaobstarať, na trhu je dostupný aj v tejto variante.

Model má dve platničky o priemere 15 a 18 cm, takže bude dostatočný pre občasné alebo jednoduchšie varenie. Ak by sa vám podarilo nechať prekypieť obsah hrnca, zachytí ho žliabok pozdĺž obvodu. Výrobok sa ovláda pomocou dvoch otočných gombíkov na prednej strane. O ohrievanie platničiek vás informuje dvojice diód, ktoré pri prevádzke svieti. Spotrebič je vybavený ochranou proti prehriatiu, preto sa nemusíte báť nehôd alebo požiarov. Na spodnej strane nájdete protišmykové nôžky, ktoré prispievajú k stabilite a lepšiemu priľnutie na kuchynskej linke. Ďalšie funkcie už na ňom ale nehľadajte. Nemá časovač ani displej.

Výhoda tohto zariadenia sa skrýva hlavne v jeho jednoduchosti a nízkej cene. Ovládanie je skutočne prosté a zvládne ho úplne každý. Jedná sa o elektrický varič s liatinovými platničkami, takže je potrebné počítať s dostatkom času na rozohriatie a bohužiaľ aj výraznejšími tepelnými stratami, ktoré sa prejaví na účtoch za energiu. Hoci ušetríte na obstarávacích nákladoch, budete musieť využiť veľa elektriny. Pozor si tiež dajte na to, aby ste sa o neho nespálili. Podľa užívateľov sa pri varení rozohrieva kompletne celá kovová konštrukcia.

Tento dvojplatničkový elektrický varič sa dobre čistí a na údržbu je pomerne nenáročný. Ak hľadáte spotrebič, ktorý budete často prenášať, môže vás prekvapiť jeho vyššia hmotnosť (4,9 kg). Tá je dvakrát taká v porovnaní s bežným varičom so sklokeramickou doskou. Pre premiestňovanie teda moc vhodný nie je. Ak budete ho mať priamo na linke, počítajte s dĺžkou kábla len 0,8 m, čím sa ale od väčšiny týchto prístrojov nijako neodlišuje.

  • lacný
  • príjemný dizajn
  • jednoduchý na obsluhu
  • dlho sa nahrieva
  • vysoké energetické straty
Zistiť cenu

Vigan SKV2X

Typelektrický
Materiál platničieksklokeramické
Počet platničiek2
Príkon2000 W
Rozmery v cm46,8 x 24,7 x 7,1
Hmotnosť2,6 kg
Časovačnie
Displejnie
Dĺžka kábla0,76 m

Zástupca elektrického variča sa sklokeramickými platničkami predstavuje Vigan SKV2X. V porovnaní s predchádzajúcim modelom ponúka menšie celkový príkon 2 000 W, ale pretože sa môže pochváliť sklokeramickou doskou, je oveľa účinnejšie ako klasický liatinový varič a tepelné straty rozhodne nie sú tak veľké.

Cenovo sa pohybuje okolo 35 €, preto si jeho kúpu môže dovoliť aj menej majetný človek. Aj vďaka svojej cene sa bude hodiť na chatu alebo na študentské internáty, kde nechcete investovať do drahšieho vybavenia. Model disponuje dvoma platňami s priemerom 16 a 19 cm. Ich povrch je vyrobený zo špeciálneho kryštalického skla a ľahko sa udržiava a čistí.

Ovláda sa klasicky pomocou dvoch otočných gombíkov. Dvojica diód potom upozorní na to, že sa platničky zahrievajú. Funkčné vybavenie opäť nie je nijako bohaté. Vystačiť si musíte s poistkou proti prehriatiu, ktorá varič vypne, akonáhle by teplota dosiahla kritického bodu. Varič sa v porovnaní s liatinovými doskami zahrieva veľmi rýchlo, čo považujeme za jeho najdôležitejšia vlastnosť.

Dizajnovo nepôsobí tak elegantne, ako predchádzajúce zariadenie od Sencora. Telo má z brúseného nerezu, platničky sú červeno sfarbené, ovládacie prvky potom v podobe najobyčajnejších gombíkov sa značenými stupňami. Podľa recenzií ale vieme, že sa nedočkáme kvalitného spracovania potlače a po pár použitiach sa zotrie.

Dvojplatničkový sklokeramický varič váži len 2,6 kg, čo ocenia všetci, ktorí ho budú chcieť prenášať. Dĺžka prívodného kábla však činí len 76 cm, preto sa pripravte na možné komplikácie. Aj cez niektoré mínusy môžeme varič Vigan vyhlásiť za víťaza dnešného testu, a to najmä v pomere cena / výkon.

  • lacný
  • rýchlo sa rozohreje
  • menšie energetické straty než liatinový varič
  • ľahká údržba
  • krátky prívodný kábel
  • nekvalitný potlač ovládacích gombíkov
  • priemerný design
Zistiť cenu

De Gusto Safe Touch SM22-A32

Typelektrický
Materiál platničiekindukčné
Počet platničiek1
Príkon2000 W
Rozmery v cm36 x 28 x 7
Hmotnosť2,6 kg
Časovačáno
Displejáno
Dĺžka kábla1,5 m

Moderný varič De Gusto Safe Touch SM22-A32 zaujme na prvý pohľad svojím podareným dizajnom v elegantnom čiernom prevedení. Radí sa medzi výrobky indukčné, preto očakávajte minimálne plytvanie energiou a pohodlnú údržbu. Tento typ je však iba jednoplatničkový, a tak ho ocenia skôr single jedinci. Na veľké varenie ho veľmi neužije.

Pre varenie budete využívať indukčnú dosku s krásnou jednoliatu úpravou, ktorá sa perfektne čistí. Hoci je k dispozícii len jedna platňa, s príkonom 2 000 W môžete počítať s veľmi výkonným zariadením. Na platňu môžete umiestniť hrniec alebo panvicu s rozpätím priemere 12-30 cm. Pretože sa jedná o indukcii, kde zahrieva len dno danej nádoby, únik energie je úplne minimálna.

Model De Gusto Safe Touch vyniká najmä zaujímavým spôsobom ovládania. K tomu slúži ovládací panel s displejom umiestnený na dolnej časti variča. Nemožno na ňom nastaviť jednotlivé tepelné hodnoty alebo stupňa, ale je treba vybrať si z niektorý z 8 prednastavených programov. Sú to tieto: Hot pot (Hot pot), Fry (Vyprážanie), Barbecue (Opekanie), Low Fire (Pomalé varenie), Soup (Polievky), Rice (Varenie ryže), Water (Rýchle varenie) a Porridge (Dusenie).

Čo sa ďalších funkcií týka, zariadenie disponuje časovačom, ktorý ovládate pomocou senzorových tlačidiel + a – na spodnej časti panelu a tlačidlá Timer. Nastaviť môžete časovú jednotku od 1 minúty až do 240 minút. Najprv je potrebné zvoliť daný program, potom Timer a ďalej potom nastaviť požadovaný čas, po ktorom sa prevádzka vypne.

Z ďalších funkcií tu máme Alarm, ktorý upozorní na objekty položené na varnej ploche. Zvukový signál sa ozve aj v prípade, že na dosku umiestnite riad s priemerom menším ako 12 cm. Spotrebič sa môže pochváliť automatickým prerušením ohrevu, keď nádobu odrovnáte z dosky. Počítať musíte samozrejme s tým, že budete môcť využívať len riad vhodný na indukciu (železný, smaltovaný či nerezový).

Tento kuchynský pomocník váži iba 2,6 kg a s rozmermi 36 x 28 x 7 cm nebudete mať problém s jeho prenosom či uskladnením. Veľmi poteší aj dlhý elektrický kábel o dĺžke 1,5 m, ktorý výrazne uľahčí umiestnenie zariadenia vo vašej kuchyni. Ako jednu z nevýhod spotrebitelia uvádzajú hlasný ventilátor, ktorý celý spotrebič ochladzuje. Ten je často v prevádzke aj po dokončení varenia. S týmto problémom sa však potýka väčšina indukčných dosiek.

  • zaujímavé programy
  • časovač
  • indukcia šetrí energiu
  • veľká pracovná plocha
  • dlhý el. kábel
  • vyššia cena
  • hlučnosť
Zistiť cenu

Campingaz Camping Kitchen 2

Typplynový
Materiál platničiekplynové / kovové
Počet platničiek2
Príkon/
Rozmery v cm49 x 35 x 10
Hmotnosť3,5 kg
Časovačnie
Displejnie
Dĺžka kábla/

Ako predstaviteľa plynových varičov sme vybrali Campingaz Camping Kitchen 2. Ako už vyplýva z jeho názvu, je tento varič určený hlavne pre využitie pri kempovaní alebo do karavanu, samozrejme možno ale používať aj v klasickej kuchyni alebo na chate. Počítajte však s tým, že sa nezaobídete bez plynovej bomby.

Plynový pb varič je kompatibilný s 2 kg, 5 kg a 10 kg propán-butánovú nádobou. Výrobca pripojenie k vývodu zemného plynu vyložene nezakazuje, ale nemožno ho odporučiť. Pre pripojenie k bombe vždy využívajte overenú pripojovaciu sadu od výrobcu Campingaz. Tá bohužiaľ nie je súčasťou balenia a budete si ju musieť zvlášť dokúpiť. Rovnako tak bude potrebné zainvestovať do propán-butánové bomby.

Propán-butánový cestovný varič je vyrobený z nerezovej ocele a poskytuje varnú plochu s dvoma horákmi, na ktoré môžete súčasne umiestniť hrnce s priemerom až 24 cm. Nad horákom je drží smaltované oceľové podpery, ktoré zároveň chráni plameň pred zhasnutím vetrom alebo prievanom. Rovnako ako u bežných plynových sporákov ich môžete kedykoľvek odňať a uľahčiť si tak čistenie. Dokonca je možné umývať aj v umývačke riadu.

Spotrebič sa ovláda pomocou dvoch gombíkov, s ktorými regulujete množstvo plynu. Varič nemá zabudovaný automatický štartér s iskrou, preto k zapáleniu plynu budete potrebovať zápalky alebo zapaľovač. Môžete ho však využiť všade, kde nie je prístup k elektrine, napríklad v obytnej dodávke alebo na chate, kde nie je zavedený prúd.

K cestovanie ho predurčujú aj pomerne kompaktné rozmery 49 x 35 x 10 cm, váha 3,5 kg a nerezový kryt, ktorý pri prenose alebo v čase, keď nevaríte, chráni plynové kartuše a zabráni zbytočnému znečisťovaniu. Keď veko zatvorte a zaistíte bezpečnostným oceľovým zámkom, stane sa z prenosného plynového variča sympatický kufrík, dokonca aj s držadlami pre jednoduchšiu manipuláciu.

Pretože sa tento kufríkový plynový varič zaobíde úplne bez elektrickej energie, neprekvapí absencia najrôznejších funkcií, kontroliek alebo displeja. Jeho variabilitu ocenia všetci milovníci dobrodružného cestovanie, kempovanie alebo tí, ktorí uprednostňujú rýchle a pohodlné varenie na plyne.

  • skvelý na cestovanie
  • kvalitná konštrukcia vhodná pre prenos
  • ľahké čistenie
  • pripája sa len na plynovú bombu
  • žiadne funkcie
Zistiť cenu

Gorenje ICE3500DP

Typelektrický
Materiál platničiekindukčný
Počet platničiek2
Príkon3500 W
Rozmery v cm60,5 x 37 x 4,5
Hmotnosť4,8 kg
Časovačáno
Displejáno
Dĺžka kábla1 m

Ak žijete v presvedčení, že kuchynský varič ako náhradné riešenie varnej dosky musí mať podobu klasického dvoj plotnového variče a dizajnovo poteší maximálne ľudí s mizerným vkusom, ste na omyle. Dôkazom vám nech je varič Gorenje ICE3500DP, ktorý svojím minimalistickým vzhľadom môže bez obáv konkurovať najmodernejším kuchynským spotrebičom. Mimo to podáva aj skvelý výkon a variť sa vám na ňom bude naozaj výborne. To však nie je zadarmo. Tento vydarený kúsok vás vyjde zhruba na 150 euro.

Indukčná sklokeramická doska Gorenje vás očarí svojím elegantným čiernym prevedením. Má trochu väčšie rozmery (60,5 x 37 cm) než predchádzajúce typy v recenzii, zato je ale úžasne tenká (4,5 cm). Na doske sa nachádza dvojica varných zón s priemerom 12 a 20 cm. Varič funguje na indukciu, preto počítajte s obstaraním zodpovedajúceho riadu alebo podložkou na indukčné variče.

Na ovládanie slúži dotykový ovládací panel na spodnej strane dosky. Vybrať si môžete z varenia na 7 rôznych úrovniach výkonu, ktoré určujete dotykovým ovadáním na paneli. Tie rozpáli dosku od 60 ° C do 240 ° C, pričom sa jednotlivé úrovne zobrazujú na maličkom displeji. Zariadenie disponuje aj funkciou časovača, ktorá po vami určenom čase ukončí proces varenia. Indukčné dosky sú všeobecne najbezpečnejšie, pretože sa nikdy nerozpália celé. Napriek tomu je tu k dispozícii detský zámok, ktorým bezpečnosť poistíte.

Varič od Gorenje predstavuje perfektnú voľbu pre milovníkov minimalistického dizajnu, ktorí hľadajú spoľahlivý výrobok od známej značky a nebojí sa si za kvalitu priplatiť. Získate nielen kvalitný produkt, ale aj elegantný doplnok do vašej kuchyne.

  • krásny dizajn
  • známa a spoľahlivá značka
  • veľmi výkonný
  • ľahké čistenie
  • dostatok funkcií
  • dlhý kábel
  • vysoká cena
Zistiť cenu

Sporák, varič, rúra, varná doska

Na tieto názvy v súvislosti s varením najskôr narazil každý. Často sa však používajú nesprávne a rôzne sa pletú. Viete, aký je v nich vlastne rozdiel?

Varná doska

Samostatný spotrebič, ktorý môžete umiestniť zvlášť v kuchyni, a to kamkoľvek, kde sa vám u neho bude dobre pracovať a kde máte prívod k plynu alebo elektrike. Využíva sa hlavne v moderných domácnostiach so vstavanými spotrebičmi, kde by sporák nepôsobil dobre. Naviac máte veľkú možnosť výberu medzi rôznymi typmi.

Rúra

Rúra môže byť samostatná a nemusí byť vôbec pohromade so sporákom. Opäť víťazí v domácnostiach so vstavanými spotrebičmi a nábytkom. Na rozdiel od kompletného sporáka ju môžete umiestniť vyvýšenou do úrovne pŕs a pohodlnejšie ju obsluhovať.

Sporák

Spotrebič, ktorý spája v jednom ako rúru, tak varnú dosku. Býva vždy lacnejšie, než samostatná rúra a varná doska. V kuchyni zaberie málo miesta a hodí sa všade tam, kde je nedostatok priestoru. Ľahko ho zapojíte, nemusíte riešiť žiadne komplikácie v podobe vstavaných spotrebičov. Len ho postavíte na zem a pripojíte k prívodu plynu alebo elektriny. Predtým sme sa u sporákov stretávali s plynovými rúrami, ktoré dnes už z trhu pomaly mizne a nahrádzajú ich rúry elektrické.

Môžeme sa stretnúť aj so sporákom bez rúry, kde voľné miesto pod varnou doskou môže slúžiť napríklad ako priestor pre vykurovanie miestností drevom. Táto varianta ale nie je veľmi bežná.

Varič

Alternatívou k sporáku alebo varnej doske môže byť varič. Rozdiel je hlavne v cene a veľkosti. Sú menšie, lacnejšie a tiež menej výkonné. Využijú je tí, ktorí varia sviatočne alebo z nejakého dôvodu nemajú momentálne možnosť bežnú rúru používať.

Kde varič využijete?

Variče predstavujú šikovných pomocníkov pre rôzne situácie, ktoré vyžadujú varenie v komplikovanejších podmienkach. Kde všade sa vám budú hodiť?

V malom byte

Či už bývate vo spolubývania s priateľmi, na študentské koľaji alebo v garsónke, možno vaša kuchyňa nie je práve podľa vašich predstáv. Nie každý si môže dovoliť priestrannú linku so všetkými spotrebičmi, ktoré by mu uľahčili prácu. Ak je to váš prípad, varič sa vám rozhodne bude hodiť. Môžete ho umiestniť kamkoľvek na vašu kuchynskú linku a v prípade nutnosti ho uložiť do skrine.

Na chate

Ste šťastnými majiteľmi chaty alebo chalupy, kam radi vyrážate o voľných víkendov či na dlhšiu dovolenku? Kuchyňa, ktorú využívate len čiastočne, nie je potreba vybavovať drahými spotrebičmi, takže v tomto prípade určite varič oceníte.

Do obytného auta

Láka vás dobrodružné cestovanie v obytnej dodávke? Pre víkendové varenie i napríklad polročnej cesty sa bez vybavené kuchynky nezaobídete. Varič vám poskytne skvelú možnosť, ako si uvariť kdekoľvek a kedykoľvek. V obytných autách sa najčastejšie využíva plynový varič, ktorý napojíte na plynovú bombu.

Do dielne a terénu

Ak pracujete v teréne alebo na rôznych miestach vonku, varič sa vám bude hodiť napríklad do pracovnej bunky, kde si tak môžete ľahko ohriať obed.

Ďalšou možnosťou na kratšie cestovanie tvorí outdoorové variče s kartušou, ktoré fungujú na plyn alebo benzín. Bývajú maličké a ľahko ich zbalíte do batohu. Túto skupinu si bližšie preberieme neskôr.

Ako náhradné riešenie

Ak váš byt či dom prechádza rekonštrukciou alebo ste sa rozhodli vymaľovať a kuchyňu máte mimo prevádzku, bude pre vás varič skvelú záchranou. Stačí ho len pripojiť do elektriky a uvariť si môžete napríklad na chodbe.

Typy varičov

Pri výbere vhodného typu sa zamerajte hlavne na vašu možnosť napájania. Zvoliť môžete niektorý z dvoch hlavných skupín – plynový a elektrický, ktoré sa potom ďalej delia.

Elektrické

Liatinové elektrické variče sú najlacnejším variantom, ktorý si môžete vybrať. Pre menej náročných kuchárov a ľudí, ktorí nevarí často, ale budú stačiť. Ich údržba nie je komplikovaná, liatinové platne sa celkom ľahko čistí. Majú však veľké nevýhody, medzi ktoré patria veľké tepelné straty a s tým spojené zbytočné plytvanie energiou, dlho rozpálená platnička aj po ukončení varenia a hlavne dlhá čakacia doba, než sa platnička rozpáli. Elektrický varič reaguje celkom pomaly, a ak na ňom nie ste zvyknutí variť, počítajte s tým, že zo začiatku to niektoré jedlá schytajú.

Sklokeramické

Ďalšie poddruh elektrického typu je varič so sklokeramickou platničkou, ktorá sa rozžeraví pomocou vykurovacej špirály. Na rozdiel od predchádzajúceho typu u neho nedochádza k tak veľkým energetickým stratám (počíta sa zhruba so 30%). Hlavnou výhodou je ľahká údržba, pretože platničky sú zapustené v jednoliatej sklokeramickej doske. V porovnaní s indukčnou doskou na nej môžete používať akékoľvek riadu. Počítajte ale s obmedzenou možnosťou regulovanie jeho výkonu.

Indukčné

Varenie na indukciu spája výhody všetkých vyššie menovaných typov. Tepelné straty sú minimálne, pretože vďaka magnetickej energii platnička ohrieva iba dno hrnca alebo panvice, nie celý svoj priestor. Indukčné variče jednoznačne patrí medzi najlepšie typ. Ich doska sa tiež ľahko čistí a regulácia teploty prebieha okamžite.

Používanie tohto variča je bezpečné, pretože sa valná väčšina sama vypne, ak na platničke nemáte riad. Navyše vďaka indukcii nie je rozpálená platňa, ale dno nádoby, a tak nehrozí popálenie o samotnú dosku. V prípade, že sa na nej vyskytne iný predmet, variče vás často upozorní zvukovým signálom. Nevýhodu má samozrejme indukcie taky, a to hlavne v podobe špeciálneho riadu s magnetickým dnom (nie každý môžete na indukciu používať) a vyššej ceny.

Dobrá rada: Ak túžite po indukčnom variči, ale nechcete kupovať nový riad, môžete využiť adaptér na indukciu. Jedná sa o magnetickú podložku, na ktorú možno umiestniť akýkoľvek hrniec.

Plynové

Posledným využívaným typom sú variče plynové. Tie k svojmu chodu potrebujú pripojenie na zemný plyn alebo plynovú bombu – tento fakt si overte pred kúpou. Nemožno ich preto umiestniť kamkoľvek, kde je k dispozícii iba elektrická zásuvka. Elektriku k jeho prevádzke potrebujete iba v prípade, že si kupujete model s elektrickým zapaľovaním. Práca s plynom je rýchla a pohodlná, pretože výkon môžete ľahko regulovať a zahrievanie je okamžité. Medzi veľkú nevýhodu patrí zložitá údržba a čistenie. Pod kovovú mriežku rady zapadávajú kúsky jedla, ktoré odtiaľ horšie dostávate. Plynové kartuše sa tiež po čase začnú zanášať.

Ďalšie menej využívané typy

Zakúpiť môžete aj špeciálne ponorné variče, s ktorými pripravíte jedlo populárnú metódou sous vide. Pre tento spôsob varenia sa potraviny (najčastejšie mäso) vákuovo zabalíte a dlho varí vo vodnom kúpeli pri nízkej teplote 55-75 ° C. Výsledný pokrm nie je vysušený, ale veľmi šťavnatý a ponecháva si maximum zo svojej chuti.

Medzi ďalšie špeciality patrí variče pre wok panvicu, ktoré kopírujú tvar tejto ázijskej panvice, takže ju perfektne zahrievajú po celom povrchu. Využijú ho všetci milovníci ázijských jedál.

Osobitnú kategóriu tvoria aj variče vhodné pre kempovanie v prírode. Medzi také možno zaradiť solárny varič, ktorý funguje na slnečné svetlo, liehový alebo benzínový varič.

Outdoorový varič

Špeciálne by sme sa v dnešnom článku radi venovali aj skupine varičov, ktoré zrejme nebudete využívať v domácnosti, ale rozhodne si tu svoje miesto zaslúži. Hovoríme o varičoch outdoorových, ak chcete turistických.

Ich využitie je jasné. Nezaobíde sa bez nich žiadny cestovateľ alebo turista, ktorý si rád v prírode dopriava teplé jedlo, kávu alebo čaj. Že vám varič môže na ceste vytrhnúť tŕň z päty, a to hlavne, ak sa vydávate do chladnejších kútov sveta, to vám iste potvrdí každý dobrodruh. Niečo teplého do žalúdka sa na cestách v prírode rozhodne hodí.

Tento obľúbený pomocník môže vo vašej outdoorové výbave vydržať dlhé roky. Pokiaľ ho nestratíte či nerozbijete, nejedná sa o krátkodobú investíciu. Preto sa oplatí si jeho výber dobre rozmyslieť. Čo si musíte postrážiť?

Plynový alebo benzínový?

Keď budete kupovať svoj turistický varič, budete mať na výber z dvoch hlavných skupín. Ako fungujú a aké sú výhody a nevýhody jednotlivých druhov?

Plynový varič

Bežnejšie typ, ktorý sa rýchlo obsluhuje a prácu s ním zvládne aj úplný laik. Varič jednoducho naskrutkujete na plynovú kartušu, kohútikom povolíte plyn, škrtnete zápalkou či zapaľovačom a môžete začať s prípravou jedla. Plynové kartuše, ktoré sa hrotom variča prepichol a museli s ním zostať prepojené, kým sa plyn kompletne nespotreboval už na trhu moc bežné nie sú. U kartuše so skrutkovacím závitom jednoducho varič odmontujete a môžete ho znova pripojiť, až to budete potrebovať.

Plynové modely sú efektívnejšie ako benzínové. Jednotku hmotnosti paliva dokážu premeniť na teplo účinnejšie. Účinnosť ale môže znížiť nízka teplota v okolí alebo množstva plynu v kartuši. Niektorí výrobcovia sa snažia tento problém riešiť ponukou bombičiek s rôznymi plynovými náplňami, ktoré sa odporúčajú na leto, zimu a štandardné podmienky. Vďaka bombám určeným pre extrémne podmienky tak môžete využívať plyňák aj na zimných expedíciách, kedy klesá teplota pod bod mrazu. Ďalej sa výrobcovia snažia problém riešiť špeciálnym savým papierikom umiestneným v bombičke, ktorý urýchľuje premenu kvapalného plynu do skupenstva plynného.

Dobrá rada: Nedajte sa oklamať teplotou uvedenú na kartuši. Výrobcovia často uvádzajú prevádzku aj v -27 stupňoch Celzia, ale podľa testovanie ani jedna z týchto bombičiek nezvládla tak nízku teplotu. Keď teplomer ukazuje pod -10 ° C a nižšie, odporúča sa kartuši zahrievať v spacáku alebo pod bundou. Ak budete spoliehať na uvedené údaje, môže sa vám ľahko stať, že zostanete v mraze bez možnosti prípravy teplého jedla.

Zmesi, ktorými sa kartuše plní sú väčšinou zložením propánu a butánu, alebo propánu a izobutánu. V skorších dobách existovali bombičky plnené len propánom, ktoré fungovali spoľahlivo aj vo veľmi nízkych teplotách. Bohužiaľ ale existovalo vysoké riziko výbuchu, preto už je na trhu nenájdeme.

Pri výbere variča na plyn je potrebné postrážiť si tiež jeho stabilitu. Packy musí byť dostatočne pevné a široké, aby zvládli udržať ako menšie ešus, tak väčšiu nádobu. Rozhodne nechcete, aby váš varič bol vratký a vy ste sa vonku oparili horúcou vodou alebo si prevrhnutím podpálili vybavenie.

Zamerať sa musíte aj na samotný horák. V ideálnom prípade je umiestnený v miernom jamke alebo v rovine s malou objímkou, ktoré ho chránia pred nárazom vetra. Vietor logicky značne znižuje efektivitu varenia a spôsobuje energetické straty. Tento problém môžete vyriešiť aj dokúpením špeciálne zásteny proti vetru, tá ale znamená ďalšia vec v batohu navyše.

Nevýhody plynového variča

Plynové variče sú ľahké, skladné a jednoduché na obsluhu. Majú však svoje mínusy.

  • Dostupnosť paliva – ak cestujete lietadlom, zabudnite na to, že so sebou vezmete plynovú bombu. Tá nie je povolená ani v nákladovým priestorom batožine a rozhodne sa neoplatí pokúšať sa ju prepašovať. Na cestu so sebou môžete vziať varič a zistiť si, či je vo vašej destinácii možné kartuši dokúpiť. Myslite tiež na to, že nie každá bombička bude na váš model pasovať.
  • Odhad plynovej náplne – zo začiatku vám bude robiť problém odhadnúť množstvo plynu v bombičke. Môže sa tak stať, že na dlhší výlet radšej kúpite novú, a doma sa vám potom bude povaľovať množstvo poloprázdnych kartuší. Na výber síce máte z rôznych veľkostí kartuší, nie vždy ale vychádza spotreba tak, ako si naplánujete.
  • Obmedzená funkčnosť v mraze – jednoznačne najväčší problém tkvie v obmedzenej možnosti používania. V zime v horách, kedy teplota klesá pod bod mrazu sa na plynový varič skrátka nemôžete spoľahnúť.
  • Kartuš nemožno doplniť – niektorí dobrodruhovia sa o to môžu pokúšať, ale výrazne pred opätovným plnením bombičiek varujeme. Sú určené pre jednorázovú spotrebu a prípadná nehoda za ušetrené peniaze určite nestojí.

Benzínový varič

Ak často za dobrodružstvom cestujete lietadlom, a to najmä do rozvojových krajín, oplatí sa vám obstaranie benzínového variča. S tým v lietadle problémy nie sú a náplň zoženiete aj v Afrike, Ázii alebo krajinách Latinskej Ameriky. Fungujú ako na technický benzín, tak na dostupný automobilový benzín. U niektorých je dokonca možné ako palivo použiť petrolej alebo naftu, čo skutočne oceníte v chudobných regiónoch, kde nie je jednoduché benzín zohnať. Vždy si ale naštudujte odporúčania od výrobcu, alebo prejdite internetové diskusie so skúsenosťami ostatných užívateľov.

To, či váš benzíňák schroustá aj inú náplň závisí hlavne od kvality jeho trysiek. Tých k nemu väčšinou dostanete viac a je potrebné ich meniť podľa toho, čím ho hodláte plniť. Trysky sú označené písmenkami pre ľahšiu orientáciu. Tú s písmenom K zvolíte pre kerozín (petrolej), trysku so značkou IG vyberiete, ak varič plníte technickým a bezolovnatým benzínom od pumpy.

Tryska je zároveň najkrehkejšie súčasťou celého zariadenia. Pretože v chudobnejších regiónoch nebýva možnosť zaobstarať kvalitné palivo, môže sa veľmi rýchlo zanášať. Pri lepších modelov však nájdete samočistiaci mechanizmus (napr. v podobe guľôčky, ktorá sa otrasy batohu pohybuje a čistí daný priestor), ktorý tento problém čiastočne rieši.

Benzínové modely sa môžu pochváliť parádnym výkonom, a to aj vo veľmi chladnom počasí. Ak sa teda chystáte na zimné hory mimo Európy, sú rozhodne tou najlepšou a mnohokrát jedinou voľbou. Navyše ich môžete priebežne dopĺňať. Ak teda potrebujete varič pre časté rozpúšťanie snehu a získavanie vody, rozhodne zvoľte tento druh, ktorý funguje aj v mraze. Tlak potrebný pre fungovanie riešime mechanickú pumpou, takže bude vždy dostatočne vysoký. Na druhú stranu, pumpu je potrebné premazávať a kontrolovať jej tesnenie.

Nevýhody benzínového variča

  • Zložitejšie obsluha – dnes už nie je tak komplikovaná, ako v minulosti, napriek tomu sa jednoduchému zaobchádzanie s plynovými modelmi nemôže rovnať. Varič musíte naštartovať, teda spustiť premenu tekutého benzínu do plynného skupenstva. S trochou cviku to ale zvládnete.
  • Krehké trysky – keď sa vám upchá tryska nekvalitným palivom niekde v teréne, máte smolu. Preto sa snažte plniť varič výhradne kvalitným benzínom.
  • Vyššia cena – oproti plynovým modelom je potrebné do benzínové varianty zainvestovať.
  • Hmotnosť a veľkosť – v porovnaní s plynovými variči čakajte vyššiu váhu a rozmery.

Ďalšie outdoorové variče

Mimo dve hlavné skupiny sa môžete stretnúť ešte s ďalšími typmi:

  • Kombinované turistické variče (multifuel) – praktický výrobok, ktorý funguje ako na benzín, tak s možnosťou pripojenie plynové kartuše. Vďaka tomu je výrazne variabilnejšie, čo sa v určitých situáciách môže hodiť. Použitie plynovej bomby však väčšinou býva len doplnkové a neposkytuje taký výkon ako klasické plynové.
  • Liehové variče – využiť môžete ako pevný, tak tekutý lieh. Cenovo vychádzajú veľmi lacno, ale ich praktické použitie už tak potešujúce nie je. Na liehovom variči sa plnohodnotne variť nedá, pretože lieh nemá tak vysokú výhrevnosť a pripravovať v takomto zariadení treba mäso vám bude trvať večnosti. Nehľadiac na veľkú spotrebu liehu. Pre ohriatie vody na čaj alebo ohriatie polievky však bude stačiť.
  • Variče na drevo – stretnúť sa môžete aj s týmto typom. Avšak sa v našich krajinách moc nevyužíva. Po prvé má vysokú hmotnosť, za druhé človek, ktorý chce variť na dreve si radšej urobí ohník, než by sa ťahal so záťažou navyše.
  • Jetboil – pomenovanie si nesú po najznámejším výrobcovi tohto typu. Jedná sa o variče, ktoré sú spojené s nádobou s palivom v jednom celku. Vďaka tomu sa môžu pochváliť perfektnou efektivitou – silný vietor je neohrozí. Nie sú však vhodné na dlhšie varenie, ani pre väčší počet ľudí. Pre rýchle a nenáročné varenie sú však vynikajúcou voľbou.

Hmotnosť a konštrukcia

Pri výbere svojho outdoorového pomocníka musíte ďalej myslieť na jeho skladnosť. Predpokladáme, že pri cestovaní s batohom chcete ušetriť čo najviac miesta a váhy, takže budú vo výbere víťaziť modely ľahké. Najnižšiu hmotnosť ponúkajú variče, ktoré sa skrutkujú priamo na plynovú kartušu, ktorá plní funkciu podstavca. S minimálnymi rozmermi je strčíte do vrecka a váži aj menej ako 100 g. Ak môžeme odporučiť klasiku, ktorá je veľmi osvedčená turistami všetkého druhu, voľte VAR 2.

Všeobecne patrí medzi najľahšie modely vyrobené z titánu. Pokiaľ hodláte na výletoch variť pre väčšiu skupinu ľudí, voľte široký horák a pevné podpery, ktoré unesú aj väčší hrniec.

Efektivita

Súvisí nielen s vhodnou náplňou a varičom alebo poveternostnými podmienkami. Dôležitá je aj kompatibilita vášho modelu s riadom. Ten by mal na variči dobre sedieť, a to nielen kvôli stabilite celého zariadenia, ale tiež kvôli minimalizovania unikajúcej energie. Ak sa vám nepodarí riadu s varičom dobre skĺbiť a vietor si bude s plamienkami príliš pohrávať, môžete svoj outdoorový spotrebič vylepšiť prikúpením závetrie alebo sa ho snažiť umiestniť do priestoru chráneného pred vetrom.

Na čo sa zamerať pred nákupom?

Než si zaobstaráte svoj vlastný prístroj, odpovedzte si na nasledujúce otázky. Tie vám vo výbere správneho modelu veľmi pomôžu.

Ako často budem variť?

Ak hľadáte prístroj, ktorý vám poslúži na občasné ohrievanie hotoviek, letné varenie na chate alebo rýchlu prípravu vajíčok na raňajky, bude vám stačiť lacný jednoplatničkový elektrický varič. V extrémnom prípade, kedy chcete skladnú a kompaktnú variantu pre ohrev čaju alebo vody na polievku, môžete zvoliť ponorný varič v podobe elektrickej špirály. Ak ale chcete zariadenie, ktoré budete používať pravidelne a často, poobzerajte sa po víceplotýnkovém kvalitnejším typu.

Budem variť komplikovanejšie jedla?

V prípade, že radi pripravujete komplikovanejšia jedlá, ktoré vyžadujú využitie viac hrncov či panvíc, alebo budete vařívat pre väčší počet osôb, rozhodne zvoľte model s väčším počtom platničiek.

Máte k dispozícii prípojku na plyn tam, kde potrebujete?

Ak budete vyberať plynový varič, v prvom rade si skontrolujte, či máte pripojenie na plyn v priestore, kam chcete varič umiestniť. Nie všetky totiž umožnujú pripojenie na plynovú bombu. A vy možno tiež nestojíte o taký doplnok do domácnosti.

Budem varič prenášať?

Najväčšou výhodou kuchynských varičov je ich mobilita. Keď dovaríte, môžete ich uložiť do skrine. Ak potrebujete, je možné ich pribaliť so sebou do auta na chatu či na dovolenku, preto sa v týchto prípadoch hodí vybrať menšie spotrebič. Ak rekonštruujete kuchyňu, môžete ho zapojiť kdekoľvek v dome. V prípade, že chcete taký prístroj, voľte elektrický typ bez závislosti na plyne. Vhodné je postrážiť si aj hmotnosť a rozmery, v prípade, že nebude mať stále miesto na kuchynskej linke.

Je pre vás dôležitejšie rýchlosť varenia alebo cena?

Lacnejšie variče sú logicky pomalší a menej kvalitné. Pokiaľ chcete poriadny prístroj, radšej zainvestujte. V prípade indukcie ale myslite na to, že starý riad s takým kúskom nemusia byť kompatibilný a bude potrebné ho kompletne vymeniť.

Parametre

Pre správny výber variča by ste mali preštudovať niekoľkých parametrov. Vďaka tomu budete mať istotu, že vami vybraný kúsok bude perfektne spĺňať vaše požiadavky a bude sa na ňom variť jedna radosť

Počet platničiek a ich veľkosť

Pretože variče fungujú ako menšia alternatíva ku klasickej varnej doske alebo sporáka, logicky sa tak dočkáme menšieho počtu platničiek. Zaobstarať môžete jednoplatničkový varič, najčastejšia varianta je dvojplatničkový varič, pričom má každá z platne iný priemer. Menej často narazíte na troj či štvorplatňový modely.

Mimo počet varných zón sa oplatí zamyslieť sa aj nad priemerom platničiek. Práve ten totiž ovplyvňuje veľkosť hrncov a panvíc, ktoré na takomto variči môžete používať, a tým pádom aj množstvo uvareného jedla. Najvyššie samozrejme urobíte, ak si zmeriate priemery dna vášho riadu a na základe nameraných hodnôt spotrebič vyberiete.

Najmenší variče mávajú platničku s priemerom 10 cm. Takéto využijete primárne na kempovanie.

Priemerné rozmery platničiek sa pohybujú medzi 15-16 cm. Na nich už zvládnete jednoduché varenie, napríklad na chate.

Ak hľadáte skutočnú náhradu varnej dosky, na ktoré budete variť pravidelne pre 2 a viac ľudí, voľte varič s priemerom platničiek od 18 cm a vyššie.

Rozmery a hmotnosť

Keď už hovoríme o priemere platní, určite si postrážte aj rozmery samotného variča. V prípade, že bude varič mať stále miesto na linke, vyberajte tak, nech vám zostane dostatok pracovného priestoru. Ak ho budete chcieť sem tam uskladniť, voľte takú veľkosť, ktorá sa v pohode zmestí do skrine. Rozmery sa samozrejme odvíjajú hlavne od veľkosti platní.

Ako sa pohybuje veľkosť v závislosti od počtu platničiek, si môžete prečítať v nasledujúcej tabuľke:

Počet platničiek:Rozmery:
jednoplatničkový25-30 x 25-30 cm
dvojplatničkový40-60 x 24-30 cm
trojplatničkový60 x 30-40 cm
štvorplatničkový50 x 50 cm

Hmotnosť varičov sa pohybuje medzi 2 až 6 kg.

Príkon a výkon

Príkon udáva, koľko elektrickej energie spotrebuje prístroj za hodinu a udáva sa vo wattoch (W). S príkonom súvisí aj výkon variča. Čím vyššia hodnota príkonu, tým kratší čas platňa potrebuje k nahriatie, tým výkonnejšie je a tým rýchlejšie si môžete naplniť žalúdok uvarenú dobrotou. Na jednu platničku by mal byť príkon minimálne 1 500 W. Celkový výkon získate sčítaním výkonov každej dosky.

Účinnosť

Ak hľadáte prístroj, ktorý vám pripraví jedlo čo najrýchlejšie, siahnuť by ste rozhodne mali po modeli s indukciou, pri ktorej dochádza k minimálnej strate energie. Ak nemáte v rozpočte dostatok peňazí a nechcete si kupovať nové riady, dobrou voľbou bude sklokeramika a plynový varič na bombu. Obaja majú účinnosť porovnateľnú. Najhoršie rozhodne vychádza liatinový elektrický varič, ktorý síce zoženiete za nízku cenu, ale varí pomaly a peniaze vám rovnako pretečú formou vyplytvanú energie.

Ovládanie

U varičov rozlišujeme dvojaký typ ovládania, a to mechanické alebo dotykové.

  • Mechanickým typom disponujú liatinové alebo plynové modely. Vedľa ohrievacích platničiek tak nájdeme niekoľko otočných koliesok a tlačidiel. Zariadenia na plyn potom býva vybavené aj automatickým štartérom s iskrou, ktorý nahradí zapaľovač alebo zápalky. Nevýhodou je hlavne komplikovanejšie údržba, pretože sa na gombíky znáša mastnota, prach i zvyšky jedla, ktoré sťažujú čistenie. Gombíky navyše vystupujú von z dosky, čo ovplyvňuje skladnosť prístroja.
  • Dotykové ovládanie je praktickejšie, čo sa týka údržby. Nájdeme ho u varičov indukčných a sklokeramických. Tlačidlá spoločne s platničkami ukrýva jednoliata varná doska, ktorú stačí po varení jednoducho zotrieť. Tlačidlá bývajú vybavená zvukovými signálmi, ktoré uľahčujú ovládanie. Poteší aj fakt, že si môžete presne nastaviť teplotu podľa daných hodnôt. Niekedy však nemusí ovládanie ihneď reagovať, ak máte napríklad ušpinené prsty od varenia.

Dobrá rada: Ak narazíte na pojem senzorové ovládanie, jedná sa len o iné pomenovanie dotykového ovládania. Nehľadajte medzi nimi žiadny rozdiel.

Funkcie

Rovnako ako väčšina iných spotrebičov sú aj variče vybavené množstvom zaujímavých funkcií. Zvyčajne platí, že čím drahší model je, tým viac možností ponúka. Vždy ale premýšľajte nad tým, či dané vymoženosti naozaj využijete a investícia sa vám oplatí. Ponúkame prehľad najbežnejších funkcií:

  • Indikátor prevádzky – v podobe svetelnej kontrolky, ktorá upozorňuje, že je zariadenie zapnuté.
  • Časovač – zabudovaná minútka. Po uplynutí určitej doby sa ozve zvukový signál. Stretnúť sa môžete aj s názvom timer.
  • Automatické vypnutie – po uplynutí času, ktorý si vopred nastavíte, sa varič vypne.
  • Indikátor zvyškového tepla platničky – väčšina sklokeramických, indukčných a modernejších liatinových varičov je vybavená ukazovateľom, ktorý upozorňuje na stále horúcu platňu. Jedná sa o praktickú vec hlavne vzhľadom k bezpečnosti.
  • Zrýchlené rozpálení – funkcia hlavne u indukčných modelov, ktorá predstavuje okamžitý nábeh výkonu a extra rýchle ohrievanie. Sklokeramické a liatinové platne potrebujú vždy nejaký čas, než začnú plne ohrievať.
  • Poistka proti prehriatiu – ak by teplota začala presahovať únosnú hodnotu a hrozilo by poškodenie prístroja, varič sa automaticky vypne.
  • Poistka plameňa – plynové variče môžu byť nebezpečné, ak zabudnete plyn vypnúť alebo dôjde k nevedomému uhasenie plamienka, napr. pretečením obsahu hrnca alebo prievanom. Poistka automaticky uzavrie prívod plynu, a nemusíte sa tak báť, že by unikal z horáka.
  • Integrované zapaľovanie – vďaka nemu nemusíte mať po ruke zapaľovač alebo zápalky. Stretnúť sa môžete aj s názvom piezo. Stačí vám stlačiť tlačidlo, ktoré vďaka piezokryštál vytvorí malý napäťový výboj. Ten potom podpália plyn u platničky. K takémuto zapálení potom nemusíte mať varič pripojený k elektrike.
  • Detektor riadu a predmetov – opäť funkcie vlastné primárne indukčným modelom. Zvukovou signalizáciou vás upozorní na riad alebo predmety, ktoré sa nachádzajú v kontakte s platňou.
  • Možnosť zabudovania do linky – niektoré zariadenia sú vzhľadom i konštrukciou tak podobná varnej doske, že sa dajú namontovať do kuchynskej linky. Než sa však pre takýto krok rozhodnete, určite si zistite od výrobcu, či túto možnosť odporúča.
  • Displej – modernejšie prístroje na ňom zobrazujú nielen hodiny alebo časovač, ale tiež umožňujú ľahšie ovládanie rôznych programov.
  • Zámok – aktivovanie detskej bezpečnostnej poistky zabránia pohybu ovládacích tlačidiel alebo aktiváciu dosky.
  • Tepelné senzory – indukčné variče využívajú špeciálnych tepelných senzorov, ktoré rozpoznajú veľkosť hrnca a zahrievajú len potrebnú časť. Tým sa minimalizujú energetické straty.

Spotreba

Ak chcete vedieť, koľko vás využívanie elektrického variča bude stáť, môžete vykonať výpočet. Budete potrebovať poznať príkon vášho prístroja a cenu za 1 kilowatthodinu. Výsledné číslo zistíte násobením: Príkon x cena energie za 1 kWh x doba prevádzky v hodinách x 0,001

Dĺžka kábla

Dôležitou veličinu tvorí tiež dĺžka elektrického kábla. Niektoré modely majú kábel príliš krátky, čo vám môže brániť pri inštalácii na vopred zvolené miesto, u ktorého sa zásuvka nachádza veľmi ďaleko. To možno riešiť predlžovačky, ktorá ale pôsobí nepekne. Väčšina týchto kuchynských pomocníkov máva kábel o priemernej dĺžke 1 m.

Bezpečnosť

Nielen v prípade, keď vašu domácnosť obývajú deti, sa hodí myslieť na bezpečnosť. Variče disponujú detským zámkom, ktorý sa stará o minimalizáciu nešťastných náhod a popálenín. Hodí sa aj ochrana proti prehriatiu, ktorá pri vysokej teplote zariadenie vypne, a môže tak zamedziť požiaru. Aby sa vám spotrebič omylom nepodarilo zhodiť, na spodnej strane väčšiny z nich nájdete gumové nožičky. V každom prípade myslite na to, aby ste nenechávali zariadenie stáť v blízkosti horľavých predmetov a aby bolo umiestnené na stabilnej a pevnej podložke z nehorľavého materiálu. Vždy tiež dbajte na pokyny v návode na použitie.

Materiál a dizajn

Ak vyberáte varič ako mimoriadne riešenie pri rekonštrukcii alebo pre občasné použitie na chalupe, jeho dizajn vás asi veľmi zaujímať nebude. Ak ale hľadáte prístroj, ktorý bude mať svoje stále miesto v kuchyni, na vzhľad asi pozerať budete.

Novšie modely môžete zakúpiť v krásnych dizajnových riešeniach. Veľmi elegantne pôsobia hlavne indukčné alebo sklokeramické platne. Plynové a liatinové modely potom majú smaltovaný alebo nerezový povrch. Variče tiež nemusia byť len klasické biele farby alebo z nerezu. Zakúpiť môžete aj moderné čierne alebo farebné kúsky.

Značka

U kuchynských spotrebičov často hrá veľkú úlohu pri vyberaní ich značka. Nemožno tvrdiť, že neznačkové variča nebudú dobre slúžiť. Pokiaľ ale zvolíte osvedčeného výrobcu, máte o dosť väčšiu istotu, že vám daný výrobok vydrží.

Ďalšou výhodou značkových varičov je aj servis a oprava s tým, že máte väčšiu šancu zohnať náhradné diely. Vďaka tomu môžete nechať zariadenie ľahko opraviť a nie je tak potreba utrácať za nový výrobok.

Ako spoznať riad na indukciu?

Ak vás presvedčili výhody indukčného systému a rozhodli ste sa pre tento varič, budete musieť pravdepodobne zaobstarať nový riad s feromagnetickým dnom, ktoré na ňom bude fungovať. Spoznáte ho tak, že na spodnej strane bude označené nápisom Induction alebo symbolom špirály.

Svoje staré riady môžete otestovať tak, že ku dnu priložíte magnet. Ak sa magnet ku dnu pritiahne, je možné na indukčnej doske s týmto riadom bez problémov variť.

Cena

Cena varičov sa pohybuje od niekoľko euro po stovky. Záleží na vašich nárokoch a požiadavkách.

Lacné variče

Najlacnejšie variče zoženiete už od 10 €. S takou cenovkou sa môžete tešiť na model s jednou platničkou, ktorá bude liatinová. Nečakajte žiadne špeciálne funkcie ani skvelý výkon.

Variča s cenovou do 50 €

Strednú triedu predstavujú variča v cene okolo 40 €, ktoré už sa môžu pochváliť sklokeramickou, plynovú alebo indukčnú platničkou. Liatinové kúsky v tejto cenovej relácii zoženiete aj s vyšším počtom platničiek.

Najlepší variče

Cena top varičov sa môže vyšplhať až nad 100 €. Očakávajte indukčné modely s viacerými varnými zónami a množstvom funkcií.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

      Dajte nám odpoveď

      Čo vybrať
      Logo